Fotki z kilku atarek po poprawie toru wideo.
Wszystkie fotki - sygnał composite.
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
4th Atari ASCII Compo - wyniki Dostępne są już wyniki tegorocznego ATASCII Compo.
thing neo 1.60 Olivier Landemarre wydał nową wersję desktopu Thing.
VIII. Basque Tournament of Atari 2600 Kolejna relacja, wśród otrzymywanych od naszego przyjaciela Egoitza z Kraju Basków.
atari.area forum » Sprzęt - 8bit » Obraz po composite
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Fotki z kilku atarek po poprawie toru wideo.
Wszystkie fotki - sygnał composite.
Kolejne fotki:
i jeszcze:
wyłącz wyostrzanie w tv, będzie jeszcze lepiej.
Przy dobrym obrazie wyostrzanie psuje obraz. Wyostrzanie jest realizowane filtrem grzebieniowym. Stąd właśnie masz delikatny cień wokół liter.
Obraz jak na CVBS, bardzo dobry.
serwus,
Piotr
To nie ustawienia telewizora tylko moja komórka takie robi fotki.
Oczami widać znacznie lepiej ;-)
Wreszcie czerwony jest czerwony, niebieski jest niebieski ;-)
Wyraźniejsze litery w sysinfo oraz brak czarnej pionowej kreski przy teście GTIA.
Nareszcie jednolite tło nie składa się z kwadracików.
Ciekawe... zdradzisz jakieś szczegóły? Ciekawi mnie jak się udało pozbyć paska w rastrze, zawsze sądziłem, że on wynikał z "natury" sygnału cyfrowego (zmiana 2 bitów na raz).
zamiennik 4050 to robi
Tam się akurat zmieniają na raz 4 bity
No tak, pasek jest przy zmianie z 0111 na 1000.
Ale 4050 to tylko bufor, a właściwie zrobiony na nim prymitywny DAC. Sygnały generuje GTIA.
Moja wewnętrzna (zapewne błędna) teoria jest taka, że przy tym przełączeniu GTIA dostaje zadyszki i przy przejściu na 1000 najpierw zeruje młodsze bity - przez co dostaje w pewnym momencie 0000. I nie zdąża z ustawieniem 4-go bitu na czas. Dlatego masz czarny pasek. Oryginalny 4050 najwyraźniej jest bardzo wierny i nie pomija tego paska. Zamiennik za to - a i owszem. I go kasuje.
@perinoid: ciepło ;-) ale to jeszcze nie to...
a poza tym jak się sprawuje atarka po moim "psuciu" ?
Dobrze wyświetla. Ona wygenerowała ciekawość i pytanie @peterkaczorowski. Aczkolwiek robi za taką moją płytę testową więc nie jest ciągle używana.
Mam tę przeróbkę kkrysa w jednej z dwóch moich Atarynek. Chwalę sobie. Solidny obraz. Nic do zarzucenia.
@kkrys,
1. Jasne. Rozumiem. Faktycznie telefony robią tak zdjęcia. Dlatego na FB wrzucam krótki filmiki. Podczas kręcenia filmu kamera inaczej reaguje i nie ma tych obwódek.
2. Wczoraj właśnie miałem zderzenie z CD4050BE. Przy moich płytkach SAVO nikt mi nie raportował żadnych problemów, ale sam miałem jeden TV (którego głównie używam - Panasonic Viera), na którym miałem dziwny efekt lekkiego skoku co 1 sek o pixel w lewo, a później w prawo. W sumie rozwiązanie wlekło się kilkanaście tygodni (pewnie dlatego, że robię wiele rzeczy jednocześnie). Ostatnio odciąłem wręcz połączenie mas między ground planem a VBXE, wczoraj znów doszedłem do tego etapu, gdzie podłączyłem VBXE... no i........ W^%$%$^%$ wrócił problem. Dorzuciłem 100nF na zasilanie 4050. Badany sygnał CSYNC' na 4050 już był idealny, mimo obraz VBXE był dalej "niespokojny". Dla uzupełnienia podłączyłem CSYNC przez 300R i właśnie taki sygnał podałem na SAVO Composite, które przechodzi na Euro SCART Composite (nóżka #20). Podłączyłem oscyloskop i sprawdzałem częstotliwości. W końcu testując szereg kondensatorów udało się usunąć problem wsadzając między synchronizację a masę dwa kondensatory 10nF oraz 1nF (ten tylko lekko poprawia). Drgawki ustały, a obraz lekko się wyprostował centralnie, co wcześniej było mało zauważalne (również ten 1nF przesuwa go lekko).
3. Prawdę mówiąc konsultacji udzielał dodatkowo ChatGPT. Po znalezieniu metodą prób i błędów, przeszedłem do analizy oscyloskopowej. Znalazłem zakłócenie o okresie 200ns, a ChatGPT wyliczł, że przy rezystancji 300R należy dołożyć kondensator 10nF, aby usunąć zakłócenie budując w ten sposób filtr dolnoprzepustowy.
Doświadczenia zostaną uwzględnione w rev. 2 płytki SAVO.
A.. i jeszcze pytania... ;)
a) Czy w Twoi zamienniku 4050 został zastosowany filtr lub stabilizator napięcia +5V ? Przez kilka osób było podkreślane, że on ma również duże znaczenie.
b) dobieranie kondensatorów filtrujących na płycie u @perinoid'a to było eksperymentowanie z szeregiem kondensatorów, czy wyliczyłeś to z FFT ?
serwus,
Piotr
Ona wygenerowała ciekawość i pytanie @peterkaczorowski.
Zawsze powtarzam AS'owi... jak działa to nudne ;)
serwus,
Piotr
@Charlie Runkle,
W sensie zamiennik generatora Composite/CVBS w miejscu modulatora, czy zamiennik 4050 ?
@peterkaczorowski:
Teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką - takie moje zdanie.
Z drugiej strony z tego co widzę - to w Twoich działaniach nie widzę sensu. Problem znajduje się całkowicie gdzie indziej.
Ja po montowaniu VBXE w różnych płytach jakoś nie miałem takich problemów jakie wymieniłeś.
@kkrys,
:))
Teoria mówi, że zakłócenia na płytach Atari XE są, a praktyka mówi, że po wycięciu dziury na gniazdo SCART zakłócenia ustają ;)))))))))))))))))))))))))))))))))
A tak poważnie. Miałeś za mało próbek. Płytek SAVO sprzedało się ponad 150 i tylko raz człowiek z UK miał problem z zakłóceniami i to na płycie Atari 800XL (problem został rozwiązany). W domu mam w tej chwili ok 20 płyt Atari i 5 monitorów. Tylko na jednym monitorze pojawia się efekt wcześniej opisywany i tylko z płyty XE. Możliwe, że ten monitor nadaje się też do reacapu, bo ma pewne symptomy buczenia przy zmniejszaniu podświetlenia ekranu, ale to zupełnie inna sprawa. Fakt jest taki, że jest wrażliwy i dał możliwość poprawy tego co chciałem.
Po ponad 20 latach w IT mogę powiedzieć, że programy można pisać na różne systemy operacyjne, w różnych językach programowania i z wykorzystaniem różnych wzorców projektowych oraz algorytmów. Na końcu, jeśli jest błąd można też pewnie kilkoma sposobami go poprawić. W moim przypadku chodziło o wykluczenie interferencji i to się udało.
Oczywiście jeśli uważasz, że problem znajduje się całkowicie gdzie indziej to chętnie o tym przeczytam i to przetestuję. Swoimi doświadczeniami laboratoryjnymi chętnie się dzielę na FB, Discordzie i tutaj na forum.
serwus,
Piotr
ChatGPT...
Find IC in SOIC package wth 20 pins that will work as buffers and can accept +5V logic.
Certainly! One commonly used IC in a 20-pin SOIC package that can work as a buffer and accept a +5V logic level is the 74HC541. It is a non-inverting octal buffer with 3-state outputs. The 74HC541 is compatible with CMOS logic and can operate with a supply voltage of +5V.
@kkrys,
Czy użyłeś może 74HC541 ? :)
serwus,
Piotr
@peterkaczorowski
Nie znam się na technikaliach, dlatego taką robotę zostawiam fachowcom.
W jednej z moich 2 Atarynek oprócz magicznego resetu i czterech systemów (też zamontowane u kkrysa) mam dwie małe płytki, dokładnie tak samo jak na jednej z w/w jego fotek. ;) Tak wygląda moja płyta główna. Akurat ten komputerek jest w stanie fabrycznym, więc chciałem żeby "zrobić" go bez większych przeróbek etc, żeby zawierał jedynie to co wygodne, plus dobry obraz. W drugim (800XL) mam Sophię2 i inne.
Charlie Runkle,
Thanx!
1. Generator Composite/CBVS w miejscu modulatora to schemat z modulatora Atari w wersji SMD. Kilka miesięcy sam sobie coś takiego rozrysowałem.
2. Masz faktycznie zmieniony układ 4050. Prawdopodobnie jest zmieniony układem 74HC541, który posiada wejście OE (open enable). Dodatkowo wchodzi OSC (?) z GTIA, którym pewnie to OE strobuje (tak myślę na szybko). No dobra.. ale zostawmy to..
Interesujące jest to, o co pytałem ostatnio Perinoida oraz KKrisa, a mianowcie:
3. Dodane kondensatory 100uF oraz 470uF dopięte do Sally oraz Antica.
4. W sumie nie wiem po co (2) OSC jest podpięte przewodem przez wywiercony w płycie mały otworek. Pewnie można jakoś inaczej to puścić bez wiercenia płyty.
serwus,
Piotr
@Charli,
A możesz wrzucić zdjęcie płyty od drugiej strony? ;)
serwus,
Piotr
Niestety nie, bo komputerek jest komputerkiem awaryjnym, jest poskręcany, spakowany etc. Ja łap do tego nie pcham. Fotkę zrobiłem kiedyś, jak go odbierałem i tak mi została.
btw... patrzę dokładniej... 74HC273 chyba będzie lepsze.
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
atari.area forum » Sprzęt - 8bit » Obraz po composite
Wygenerowano w 0.038 sekund, wykonano 70 zapytań