profilaktycznie zamontuj radiator i wentylator ;)
Ja swoje Atari z niby sprawnym GTIA przykryłem poduszką i okazało się rano, że jednak nie do końca jest sprawne.
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
4th Atari ASCII Compo - wyniki Dostępne są już wyniki tegorocznego ATASCII Compo.
thing neo 1.60 Olivier Landemarre wydał nową wersję desktopu Thing.
VIII. Basque Tournament of Atari 2600 Kolejna relacja, wśród otrzymywanych od naszego przyjaciela Egoitza z Kraju Basków.
atari.area forum » Sprzęt - 8bit » Atari 65XE - GTIA do oceny
Strony Poprzednia 1 2 3 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
profilaktycznie zamontuj radiator i wentylator ;)
Ja swoje Atari z niby sprawnym GTIA przykryłem poduszką i okazało się rano, że jednak nie do końca jest sprawne.
Nie za bardzo rozumiem i nie polecam robić testów zakrywania wentylacji jakiejkolwiek elektroniki, jeśli producent takową wentylację przewidział. Objaw niesprawności po kilku godzinach pracy pod kocem, lub pod poduszką, może być przypadkiem objawem uszkodzenia czegoś za pomocą tego głupiego pomysłu. Może też być całkiem normalnym zachowaniem komputera w nienormalnych warunkach pracy.
Chodziło o szybsze nagrzanie układu w ramach testu a nie permanentną pracę w wyższych temperaturach. Zresztą, gdyby sprzęt nie był odporny na takie warunki, nie sprzedawałby się na bliskim wschodzie w czasach, gdy o klimatyzacji mało kto słyszał.
Szybsze nagrzanie? Przez całą noc? Po to są otwory wentylacyjne, żeby powietrze przepływało i wyrównywała się temperatura z otoczeniem, a żeby się ciepło nie kumulowało wewnątrz. Eksperymenty - eksperymentami, ale dziś sprzętu jest coraz mniej i stanowi wartość zabytkową, dlatego się odezwałem, bo nie pochwalam takich pomysłów i tyle.
Edit: a merytorycznie uważam, że po wygrzaniu GTIA ponad nominalne parametry, jeżeli coś zaczyna działać w sposób nieprawidłowy, to wcale taki test nie oznacza, że układ jest/był wadliwy. To tak jak by powiedzieć że samochód był wadliwy, bo podczas testów pracy bez oleju, żeby szybciej go zagrzać, zatarł się silnik.
Sprawne GTIA zachowuje się poprawnie nawet po zatkaniu otworów wentylacyjnych, co zostało empirycznie dowiedzione na moim pierwszym Atari.
Akurat olej w silniku przyspiesza na początku jego pracy nagrzewanie i sprawia, że następuje ono równomierne.
przyspieszenie nagrzewania układu GTIA obecnie spowodowane jest nowymi rozszerzeniami jak VBXE, RAPIDUS, które montowane "na kanapkę" stanowią izolację ciepła
tego projektanci pierwotni nie przewidzieli
Przewiduję dalszy ciąg dyskusji o wentylacji jako niekonstruktywny, więc spasuję :-)
Zasadniczo jest to spowodowane głównie... LCD 16x9. Wiele tak ma.
Format tu nie ma znaczenia, każde LCD wyświetla pełną ramkę obrazu, czego żaden TV nie robił (zasadniczo po to była ramka wokół obrazu we wczesnych komputerach).
Rocky w swojej machinie ma radiator, bez niego dzieje się to co było tu opisywane
https://forums.atariage.com/topic/25396 … try3535843
Przewiduję dalszy ciąg dyskusji o wentylacji jako niekonstruktywny, więc spasuję :-)
Źle przewidziałeś. :-P
Komputery Atari miały chłodzenie konwekcyjne, to znaczy, że obieg powietrza przez obudowę był wymuszany ogrzewaniem go wewnątrz obudowy (ciepłe powietrze unosi się do góry, tworząc u dołu podciśnienie). Im wnętrze komputera rozgrzewało się bardziej, tym przepływ powietrza był większy. To nic, że komputer był sprzedawany w krajach arabskich, bo wtedy nie było tam aż takich upałów, jak teraz są u nas, pod drugie, nawet 40°C to mniej niż osiągają chipy pozbawione przepływu powietrza przez obudowę.
Komputery Atari miały chłodzenie konwekcyjne (...) To nic, że komputer był sprzedawany w krajach arabskich, bo wtedy nie było tam aż takich upałów, jak teraz są u nas (...)
1. blad konstrukcyjny - atari nie przewidzialo "globalnego ocieplenia"
2. ewolucja czlowieka - czlowiek z krajow arabskich ewoluowal w kierunku wyzszych "temperatur pokojowych", dzis w palacu ma taka temperature ze sprzety bialego czlowieka przestaja dzialac.
Ale to typ drugi, trywialny do naprawy. Wystarczy jedną nogę wylutować i wyjąć z przelotki i podpiąć pod nią przewodem jeden sygnał bezpośrednio z GTIA.
Którą nogę? Jest jakiś tutorial który dokładnie opisuje co i jak? Jeśli można wiedzieć, co tak naprawdę powoduje taki zabieg i o co tu chodzi?
Na stronie http://atariki.krap.pl/index.php/GTIA#Naprawa (punkt 4) jest napisane. Musisz wyłuskać nogę 35 Antica i podlutować ją kabelkiem do nogi 28 GTIA. Mam tak zrobione w jednym kompie i mogę potwierdzić, że naprawia to akurat ten problem.
Atari ma zasadniczo 3 sygnały zegarowe oznaczone jako OSC, PHI1 i PHI2 (albo PHI2, PHI1O i PHI2O, albo PHI0, PHI1 i PHI2 ;) ). PHI1 jest odwrócony w fazie względem OSC, a PHI2 jest zgodny w fazie z OSC. PHI1 i PHI2 są buforowane i tym samym opóźnione względem OSC o jakieś 30 ns.
Mam tak zrobione w jednym kompie i mogę potwierdzić, że naprawia to akurat ten problem.
ja również potwierdzam skuteczność tego rozwiązania. też tak w jednej ze swoich atarek zrobiłem i jest ok.
O rozwiązaniu, aby wpiąć z GTIA FO0 (wyjście #28) bezpośrednio do Anticowego FO0 (wejście #35) nie słyszałem. Możliwe, że może również działać podłączenie do #28 pull-up rezystora 2.2k-10k (rezystor podpięty do +5V) - ale to trzeba byłoby sprawdzić. To mogłoby wzmocnić sygnał. Jak rozumiem krosowanie bezpośrednie ma na celu pozbycie się zakłócenia. Możliwe, że samo krosowanie bez wyciągania nogi #35 Antica z podstawki też będzie działać. Najlepiej jakimś kynarem.
serwus,
Piotr
Nie chodzi o wzmacnianie sygnałów i zakłócenia tylko o przesunięcie czasowe.
W sensie, że połączenie procesorów górą daje mniejsze przesunięcie czasowe niż poprowadzone sygnały po płycie? Chciałbym to zobaczyć jaki jest zysk czasowy takiego przesunięcia...
Bosz... Przeczytaj uważnie, jakie sygnały się odłącza i jakie podłącza. Dla uproszczenia - ponieważ to nie jest egzamin, możesz popatrzeć na schematy.
Masz rację :) OSC z układu GTIA (nóżka 28) - dobra... mój błąd :))) Ciężki poranek :)
Na stronie http://atariki.krap.pl/index.php/GTIA#Naprawa (punkt 4) jest napisane. Musisz wyłuskać nogę 35 Antica i podlutować ją kabelkiem do nogi 28 GTIA. Mam tak zrobione w jednym kompie i mogę potwierdzić, że naprawia to akurat ten problem.
Dzięki wielkie peinoid. Zrobiłem tak i problem zniknął. Teraz mam GTIA w pełni sprawne ;) Były trudności z odlutowaniem nóżki, trochę słaba wprawa w lutownicowaniu ;)
Strony Poprzednia 1 2 3 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
atari.area forum » Sprzęt - 8bit » Atari 65XE - GTIA do oceny
Wygenerowano w 0.089 sekund, wykonano 17 zapytań