Hej!
Aby wszystko było jasne, napiszę to jeszcze raz. Powyższy soft nie wymaga stosowania przełącznika, drobne poprawki w nim dokonane po prostu włączają interface turbo za pomocą linii COMMAND przed rozpoczęciem odczytu bloku danych w turbo i przywracają stan linii COMMAND po zakończeniu odczytu.
Przełącznik możesz zastosować tylko w chwili gdy chcesz skorzystać z jakiegoś oprogramowania dla Turbo 2000F/2001 które nie ma wprowadzonych poprawek.
A teraz co do wprowadzenia zmian... linia COMMAND to pin nr 7 w gnieździe SIO. Masz klon czeskiego Turbo 2000, które nie wykorzystuje dodatkowego przewodu poprowadzonego od linii COMMAND do magnetofonu (normalnie w większości przypadków ten przewód dokładano i okręcano go wokół przewodu oryginalnego, ponieważ fabrycznie linia COMMAND nie jest podłączona w przypadku magnetofonu).
Zamiast prowadzenia dodatkowego przewodu linię COMMAND puszczono przewodem który pierwotnie był wykorzystany do przesyłania sygnału do pinu AUDIO_IN, a wiec w Twoim wypadku we wtyczce jest po prostu dodatkowy kondensator łączący linię AUDIO_IN z linią COMMAND. Linia COMMAND z punktu widzenia komputera ATARI jest linią wyjściową (sterującą) której stan odpowiada za włączenie lub wyłączenie trybu pracy interfejsu. Patrząc od strony płytki interfejsu ten sygnał nadchodzący ze strony Atari jest wejściowym sygnałem sterującym i na płytce interfejsu idzie on sobie do wejść dwóch bramek NAND znajdującego się w drugim z układów scalonych, wygląda to tak:
[magnetofon (płytka interfejsu T2000)]-----------------[Wtyczka SIO, pin 7, linia COMMAND]
cała modyfikacja powinna polegać na odłączeniu/przecięciu przewodu idącego od linii COMMAND do płytki interfejsu i zamontowanie przełącznika tak aby zamiast linii COMMAND idącej z wtyczki SIO było możliwe podłączenie linii wejściowej interface albo do masy albo do tego przewodu który przychodzi ze strony komputera.
A więc w jednej pozycji przełącznika wszystko ma być podłączone tak jak na rysunku wyżej, a w drugim przypadku tak:
[magnetofon (płytka interfejsu T2000)]--------\ X-------[Wtyczka SIO, pin 7, linia COMMAND]
|
|
|
[MASA]
Czyli w jednej z pozycji przełączniki linia COMMAND idąca od Atari pozostaje nigdzie nie podłączona (można powiedzieć że "wisi w powietrzu"), a do kabla idącego do interfejsu podłącza się po prostu tzw. masa (GND) magnetofonu. To wymusi na interfejsie tryb pracy zawsze w Turbo (wczytywanie w "normal" nie będzie możliwe)
W drugiej pozycji przełącznika natomiast wszystko będzie działało jak przed przeróbką, bo linia COMMAND będzie podłączona do płytki interfejsu i to jej stan będzie wpływał na tryb pracy Turbo/Normal. Domyślnie komputer (a właściwie system operacyjny Atari) utrzymuje tą linię w stanie wysokim, co również powoduje że interfejs działa w trybie NORMAL i dopiero odpowiednie oprogramowanie Turbo zmieniając stan tej linii przełącza interfejs na tryb pracy "TURBO".
Linia COMMAND w normalnych warunkach służy do komunikacji ze stacją dysków. Autor tego turbo (Jiří Richter) wymyślił sobie że można linię tę wykrzystać do automatycznego sterowania przełączaniem Turbo/Normal, a żeby magnetofon nie przeszkadzał w transmisji ze stacją dysków (wtedy linia COMMAND też zmienia stan) to dodał jeszcze jeden warunek aby interface Turbo mógł być włączony... chodzi i sygnał MOTOR_CONTROL. Więc w przypadku gdy MOTOR_CONTROL oraz COMMAND będą aktywne magnetofon przechodzi do pracy w systemie turbo. Gdy tylko linia MOTOR_CONTROL pozostaje aktywna a COMMAND będzie w stanie wysokim to magnetofon będzie pracował w trybie NORMAL.