Dzień dobry ,
Mam mały problem z wczytywaniem gier w systemie t2000…po rozmowach z kolega „seban” który wykrył ze w magnetofonie który posiadam jest owy system - czeska odmiana t2000 i t3000 Posiadam dwie kasety w t2000 i ostatnio dostałem kadrzidz z loaderami różnymi w tym i turbo 2000 i t2000 ( chyba to to samo ). Przy włączeniu loadera mam czarny ekran, włączam taśmę i słychać tylko szumy i przeważnie nie widać żadnych pasków , raz co chwile pojawiają się ale nie wczytuje się i po chwili znów znikają i tak w kółko…

Magnetofon po czyszczeniu i wymianie pasków - w normal gry się wczytują . Także sprawdziłem sam dźwięk tych kaset w normalu i jest on ciagle słychać typowy sygnał systemu turbo … ustawiłem głowice na najgłośniejszy.

Czy wiecie może czemu tak się dzieje ? Wina kaset? Magnetofonu ? Czy tego systemu turbo w magnetofonie ?

2

1. Za mało szczegółów
2. Magnetofon z przełącznikiem czy z kablem - różne systemy różnie są sterowane
3. Skoro znasz odmianę - spróbuj najpierw loaderów do tubo nagranych w normalu.
4. Jak kręciłeś głowicą - życzą szczęścia do wgrywania normalu :(
Teraz tak, prosty test, piszesz program w BASICU: (w Turbo trzeba włączyć opcję BASICA):

10 ?"Atari"
20 G.10

Zapisujesz go

SAVE "D:NAZWA.BAS"

cofasz taśmę i próbujesz wgrać z kasety:

LOAD"D:***"

Powinien się pojawić tytuł, klawisz T i program powinien się wczytać. Niektóre turba zamiast D używały literki T.
Polecam zajrzeć: http://atariki.krap.pl/index.php/Akceso … temy_turbo - chociaż akurat czeskie tam nie jest opisane.

Sikor umarł...

3

nie przypominam sobie czeskiego t2000 z kabelkiem; ten do 2go portu joya to kso-t2000. o kompatybilności oprogramowania (wczytującego) między nimi zapomnij, jeden soft czeka na sygnał po sio a drugi z 2go portu joya; stąd może być brak na ekranie pasków charakterystycznych dla turbo2000.

4 Ostatnio edytowany przez seban (2022-04-22 13:31:40)

Panowie,

Kolega ma w magnetofonie Wrocławskie Turbo 2000/3000. Jest to klon 1:1 Czeskiego Turbo 2000, które też opisałem w Atariki jakiś czas temu: Czeskie Turbo 2000

@sikor... napisałeś że czeskie nie jest opisane, ale jest, tylko system odnośników i miejsc w Atariki do różnych "systemów turbo" jest tak zamieszany że nie ogarniam aby we wszystkich miejscach to linkować, np. czeskie turbo widać tutaj: Systemy Turbo.

Problem z wczytaniem jest spowodowany tym że kolega ma kasety zapisane w standardzie Turbo 2000F/2001/KSO2000 i soft który dostał do tych systemów na carcie po prostu nie włącza tego interfejsu i magnetofon pracuje cały czas w normalu. Oczywiście za pomocą interfejsu który ma w magnetofonie można wczytywać również i takie kasety, ale to wymagałoby drobnej modyfikacji loader-a/softu dla Turbo 2000F/2001 aby ten aktywował interface Turbo w magnetofonie zmieniając stan linii COMMAND portu SIO na aktywny przed rozpoczęciem wczytywania danych w systemie turbo. Można dołożyć również przełącznik który będzie przełączał tryb pracy magnetofonu n Turbo manualnie, wtedy modyfikacja softu nie byłaby konieczna. W jednej pozycji przełącznika Turbo byłoby cały czas włączone, a drugiej pracą normal/turbo sterowałaby linia COMMAND tak jak ma miejsce to w chwili obecnej.

Podrzuciłem koledze plik do testów nagrany za pomocą "Special Copy 1.5" od Tomasza Rolewskiego który jest przeznaczony właśnie dla tego interfejsu. Dodaję go również w załączniku aby każdy posiadający to turbo mógł sobie przetestować jego działanie u siebie (plik WAV spakowany 7zip-em).

A poniżej podgląd z emu jak wygląda ten proces wczytywania:
https://www.youtube.com/watch?v=oKSzzLaKJho

Post's attachments

Gnome Design Intro (Wrocławskie Turbo 2000).7z 454.67 kb, liczba pobrań: 10 (od 2022-04-22) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

5 Ostatnio edytowany przez Sikor (2022-04-22 13:44:59)

@seban: to trzeba będzie uporządkować w atariki, ważne, że jest, choć nie widać wchodząc na główną poprzez odnośniki: http://atariki.krap.pl/index.php/Akceso … temy_turbo - nie znam sięna turbo, więc napisz proszę (lub popraw w atariki, jeszcze lepiej), czy odnośnik  Czeskie Turbo 2000 to jest to samo, co opisałeś?
Btw: rzeczywiście w Twoim linku jest, w moim nie ma (po prostu dwie różne podstrony)

Sikor umarł...

6

@sikor: na chwilę obecną dodałem po prostu #REDIRECT, muszę pamiętać o tej podstronie również jak będę uzupełniał opisy systemów turbo.

7

Tak jak pisał kolega wyżej - problem został znaleziony lecz jeszcze nie rozwiązany :) planuje zrobić przełącznik , będzie bardziej funkcjonalny niż przerabianie softu :-)
Dziękuje za pomoc :)

8

@seban: dziękuję, ja też nie zawsze wszystko w atariki wyłapuję.

Sikor umarł...

9

Od. Czy wystarczy zamontować sam przełącznik? Ma ktoś taki schemat ? Bo znajduje do t2000f/hard turbo itp ale nie za bardzo wiem czy to dobre schematy i czy to u mnie zadziała ….

10

Hej!

Posiedziałem trochę i przerobiłem soft dla systemu Turbo 2000F, tak aby przechodząc w tryb wczytywania turbo, przełączał interface w tryb pracy Turbo, za pomocą użycia linii COMMAND. Dodaję do załącznika wersję XEX, CAS oraz WAV do nagrania na kasetę. Wersja CAS to właściwie wersja XEX poprzedzona moim starym Code3 Loader-em o którym pisałem w tym wątku.

@darczi1 jeżeli zastosujesz powyższy system, to nie będziesz potrzebował przełącznika do wczytania kaset które masz zapisane w formacie Turbo 2000F/2001/KSO2000.

Zastosowanie przełącznika nie wymagałoby przerabiania/patchowania softu. Cały montaż polegać musi na odlutowaniu (lub przecięciu) przewodu idącego od linii COMMAND to interfejsu turbo i podłączeniu przełącznika w taki sposób aby w jednej pozycji przełączał podłączał do przewodu który idzie do interfejsu albo przewód który szedł z gniada SIO albo masę, coś na tak kształt:

                  /*--------przewód idący do linii COMMAND we wtycze SIO
[interface]------*
                   *--------przewód podłączony do linii masy magnetofonu

w górnej pozycji interface będzie pracował w trybie AUTO, w dolnej pozycji interface będzie pracował w trybie turbo.


Jak to wygląda w praktyce? Poniżej film z emulatora prezentujący cały proces wczytywania:
https://www.youtube.com/watch?v=K91bGi1c5ZI

Post's attachments

T2000F_cmd_patch.7z 91.02 kb, liczba pobrań: 21 (od 2022-04-22) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

11 Ostatnio edytowany przez darczi1 (2022-04-23 07:14:49)

Dzięki @seban :) dziś przetestuje soft :)
Czyli przełącznik to sam przelacznik bez żadnych opornikow czy kondensatorów ? Tylko dwa przewody i przelacznik ?linia command to nr7 we wtyczce ? I tez we wtyczce nam wlutowaniu opornik/rezystor ( coś na pewno ) czy to nie będzie przeszkadzać ?

12

Hej!

Aby wszystko było jasne, napiszę to jeszcze raz. Powyższy soft nie wymaga stosowania przełącznika, drobne poprawki w nim dokonane po prostu włączają interface turbo za pomocą linii COMMAND przed rozpoczęciem odczytu bloku danych w turbo i przywracają stan linii COMMAND po zakończeniu odczytu.

Przełącznik możesz zastosować tylko w chwili gdy chcesz skorzystać z jakiegoś oprogramowania dla Turbo 2000F/2001 które nie ma wprowadzonych poprawek.

A teraz co do wprowadzenia zmian... linia COMMAND to pin nr 7 w gnieździe SIO. Masz klon czeskiego Turbo 2000, które nie wykorzystuje dodatkowego przewodu poprowadzonego od linii COMMAND do magnetofonu (normalnie w większości przypadków ten przewód dokładano i okręcano go wokół przewodu oryginalnego, ponieważ fabrycznie linia COMMAND nie jest podłączona w przypadku magnetofonu).

Zamiast prowadzenia dodatkowego przewodu linię COMMAND puszczono przewodem który pierwotnie był wykorzystany do przesyłania sygnału do pinu AUDIO_IN, a wiec w Twoim wypadku we wtyczce jest po prostu dodatkowy kondensator łączący linię AUDIO_IN z linią COMMAND. Linia COMMAND z punktu widzenia komputera ATARI jest linią wyjściową (sterującą) której stan odpowiada za włączenie lub wyłączenie trybu pracy interfejsu. Patrząc od strony płytki interfejsu ten sygnał nadchodzący ze strony Atari jest wejściowym sygnałem sterującym i na płytce interfejsu idzie on sobie do wejść dwóch bramek NAND znajdującego się w drugim z układów scalonych, wygląda to tak:

 [magnetofon (płytka interfejsu T2000)]-----------------[Wtyczka SIO, pin 7, linia COMMAND]

cała modyfikacja powinna polegać na odłączeniu/przecięciu przewodu idącego od linii COMMAND do płytki interfejsu i zamontowanie przełącznika tak aby zamiast linii COMMAND idącej z wtyczki SIO było możliwe podłączenie linii wejściowej interface albo do masy albo do tego przewodu który przychodzi ze strony komputera.

A więc w jednej pozycji przełącznika wszystko ma być podłączone tak jak na rysunku wyżej, a w drugim przypadku tak:

[magnetofon (płytka interfejsu T2000)]--------\    X-------[Wtyczka SIO, pin 7, linia COMMAND]
                                              |
                                              |
                                              |
                                           [MASA]

Czyli w jednej z pozycji przełączniki linia COMMAND idąca od Atari pozostaje nigdzie nie podłączona (można powiedzieć że "wisi w powietrzu"), a do kabla idącego do interfejsu podłącza się po prostu tzw. masa (GND) magnetofonu. To wymusi na interfejsie tryb pracy zawsze w Turbo (wczytywanie w "normal" nie będzie możliwe)

W drugiej pozycji przełącznika natomiast wszystko będzie działało jak przed przeróbką, bo linia COMMAND będzie podłączona do płytki interfejsu i to jej stan będzie wpływał na tryb pracy Turbo/Normal. Domyślnie komputer (a właściwie system operacyjny Atari) utrzymuje tą linię w stanie wysokim, co również powoduje że interfejs działa w trybie NORMAL i dopiero odpowiednie oprogramowanie Turbo zmieniając stan tej linii przełącza interfejs na tryb pracy "TURBO".

Linia COMMAND w normalnych warunkach służy do komunikacji ze stacją dysków. Autor tego turbo (Jiří Richter) wymyślił sobie że można linię tę wykrzystać do automatycznego sterowania przełączaniem Turbo/Normal, a żeby magnetofon nie przeszkadzał w transmisji ze stacją dysków (wtedy linia COMMAND też zmienia stan) to dodał jeszcze jeden warunek aby interface Turbo mógł być włączony... chodzi i sygnał MOTOR_CONTROL. Więc w przypadku gdy MOTOR_CONTROL oraz COMMAND będą aktywne magnetofon przechodzi do pracy w systemie turbo. Gdy tylko linia MOTOR_CONTROL pozostaje aktywna a COMMAND będzie w stanie wysokim to magnetofon będzie pracował w trybie NORMAL.

13

seban napisał/a:

Posiedziałem trochę i przerobiłem soft dla systemu Turbo 2000F, tak aby przechodząc w tryb wczytywania turbo, przełączał interface w tryb pracy Turbo, za pomocą użycia linii COMMAND. Dodaję do załącznika wersję XEX, CAS oraz WAV

Seban pomoże o każdej porze, o mój bo-sze :)
Dzięki że ci się chce!

<-- Kontakt przez "E-mail" gdyż albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

--== Kup Pan/i dyskietkę http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

14

Informuje ze sprawa z magnetofonem została rozwiązana - kolega @seban dostał go do przeglądu i w skrócie okazało się ze turbo było „nie pełne” :-)
Z testów zrobionych przez kolegę magnetofon wczytuje turbo 2000f/kso/czeskie/wrocławskie przy użyciu jego zmodyfikowanego softu :-)

Pozostaje mi tylko czekać na paczkę powrotna i cieszyć się ;-))
Dziękuje ponownie w pomocy koledze @seban :-) krata piwa się należy ;-d

Pozdrawiam

15

napiszę w szczegółach o tym przypadku nieco więcej wątku o systemach turbo... aby był ślad co właściwie było że nie wczytywało Turbo 2000F.

Tutaj chciałem natomiast napisać jeszcze  dwa słowa gwoli sprostowania... bo wczytywać będzie programy zapisane w standardzie Turbo2000F/2001/KSO (format danych na taśmie) przy pomocy tego interfejsu z użyciem zmodyfikowanego softu dla Turbo 2000F (CMD patch).

A czeskie Turbo 2000 czy też wrocławskie, auto turbo czy hard turbo będzie wczytywało z pomocą oryginalnego softu do tych systemów.

16 Ostatnio edytowany przez seban (2022-05-10 11:02:51)

Zgodnie z obietnicą, parę słów o turbo które znajdowało się w magnecie darczi1, w tradycyjnym już wątku: Turbo Tapes, Turbo Hardware. Jest też nowa wersja softu i masa programów w BASIC-u z Radiokomputera, które znajdowały się do dołączonej do magnetofonu kasecie.