1

Hej Atarowcy!

Jest sobie taka zabawka (temat nie jest nowy, prawie 10-letni) za $65, czyli jeszcze znośnie:
http://www.frontiernet.net/~mmarlette/C … er809.html
http://liber809.blogspot.com/
https://bytecellar.com/2012/08/03/liber … -platform/

Owszem, oryginalny autor zrobił to, aby odpalić na A8 NitroOS-9 i jego aplikacje, ale tak naprawdę 6809 zastępuje 6502 w Atarynce, a dołączony do - nazwijmy to - rozszerzenia ROM, pozwala na bootowanie w/w systemu.

Szukając czegoś zupełnie innego, natknąłem się na taki materiał:

http://boutillon.free.fr/tmp/JeanPierre … o,-192,793

... i tak sobie pomyślałem, czy biorąc pod uwagę powyższy artykuł oraz to poniżej:

http://www.bighole.nl/pub/mirror/homepa … source.htm

... nie byłoby warto po prostu "przetłumaczyć" nasz ulubiony OS dla Libre809 i właśnie jego zapakować do "ROM-u".
To dawałoby o wiele ciekawsze środowisko do zabaw z 6809, niż oryginał. Tak mi się wydaje...

Ktoś widzi jakieś ZA, albo stanowcze PRZECIW? ;-)

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

2

Hejka,

Zwróciłem na Liber809 uwagę ze 3 lata temu i początkowo się zachwyciłem gdyż przede wszystkim dodatkowy rejestr B wnosi bardzo dużo możliwości. Myślę sobie... jak jest ROM/OS no to projekt świetnie przygotowany i Atari dostaje nowe, lepsze serce.. ale zaraz po chwili zastanowienia się i dojściu do wniosku, że siłą komputera jest nie jego moc a oprogramowanie - stwierdziłem, że wykonanie czy zakupienie tego projektu wiązało by się z wrzuceniem go do szuflady i niewielkim poczuciem satysfakcji, że da się i tyle. Zważywszy też fakt, że każdy program musi zostać przekodowany z jednego maszynowego na drugi, zabawa staje się siermiężna i wymagająca zbyt wiele czasu, który można spożytkować z innymi bardziej kompatybilnymi zabawkami np. WDC65C02, który to już jest zgodny rozkazowo z 6502C a też daje trochę więcej możliwości... w mojej ocenie zastosowanie 6809 w Atari tworzy z niego de facto nowy komputer "nie-przyda-sie". Nie mniej jednak to fajny projekt, bardzo hermetyczny i wymagający... jeśli natomiast masz zamiar się w niego zaangażować, chętnie podłączę się pod projekt poświęcając jakiegoś dawcę i będziemy mieli MCARI :-)

A jeszcze na koniec.. jak już 6809 to może od zera - będzie znacznie łatwiej:

https://www.aslak.net/index.php/2014/02 … -computer/

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

3

pancio.net napisał/a:

Zważywszy też fakt, że każdy program musi zostać przekodowany z jednego maszynowego na drugi, zabawa staje się siermiężna i wymagająca zbyt wiele czasu, który można spożytkować z innymi bardziej kompatybilnymi zabawkami np. WDC65C02, który to już jest zgodny rozkazowo z 6502C a też daje trochę więcej możliwości...

Fakt, sporo racji! Ale póki co... Rapidius też słabo się sprawdza (już się napalałem, do mojego XEL-a, aż kilka osób ostudziło mój zapał, mówiąc "będą zwiechy i inne problemy, a w sumie dla tych kilku programów... nie warto". No i przekonali mnie, abym nie wydawał na to kasy... :) W sumie SBC z 68816 też można kupić osobno i bawić się kodem "od zera", jak piszesz poniżej:

pancio.net napisał/a:

... w mojej ocenie zastosowanie 6809 w Atari tworzy z niego de facto nowy komputer "nie-przyda-sie". Nie mniej jednak to fajny projekt, bardzo hermetyczny i wymagający... jeśli natomiast masz zamiar się w niego zaangażować, chętnie podłączę się pod projekt poświęcając jakiegoś dawcę i będziemy mieli MCARI :-)

Pomyślałem o tym Liberze, bo mam na składzie działającą płytę 65XE (z wszystkimi, ważnym scalakami na podstawkach), która służy mi do różnych testów (np. gdy przychodzi do mnie nowy POKEY, GTIA czy CPU, to najpierw testuję go w tej płycie, zamiast pakować od razu do kompa, na którym mogłoby mi zależeć :). I tak sobie pomyślałem, że ta płyta głównie leży na półce w kopercie foliowej... można by jej zapakować takiego Libera i w wolnej chwili.. np. przetłumaczyć OS ROM, a potem BASIC z 6502. Byłoby zabawnie... wyglądałoby i działało jak "zwykłe" Atari, ale nie do końca zwykłe... a potem, może dałoby się zrobić na to kilka demek, czy jakąś gierkę, aby sprawdzić, ile daje Atarynce 6809... ot tak, w wolnych chwilach. ;-)

pancio.net napisał/a:

A jeszcze na koniec.. jak już 6809 to może od zera - będzie znacznie łatwiej:

https://www.aslak.net/index.php/2014/02 … -computer/

W sumie też można, ale nie będzie POKEY-a, ANTIC-a i GTIA ;-) A to zawsze jakoś bliższe "ciału", niż "obca" konstrukcja...

Reasumując: cieszę się, że póki co nikt tu nie napisał, że Liber jest totalnie "z czapy" i bez sensu. :) Może zacznę od próby przetłumaczenia OS ROM, skoro są dostępne jego źródła, które się ponoć kompilują do działającego kodu. Zastanawiam się nad napisaniem pod Linuksem automatycznego translatora kodu, według zacytowanego przeze mnie artykułu. Grzyb zrobi to w sekundę, o wiele dłużej zajmie ręczny tuning tego kodu potem...

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

4

Doceniam zapał i chętnie pomogę w wolnej chwili. Natomiast sam translator nie wniesie do projektu nic poza drobnymi różnicami w wykonywaniu kodu (ze względu na częściowo różną ilość cykli przy wykonywaniu niektórych operandów). Niestety aby wykorzystać potencjał procesora należy konwertować kod wykorzystując dodatkowe 'fjuczer' w postaci akumulatora B - co jak wiemy mogło by znacznie ułatwić i przyspieszyć  np operacje kopiowania czy łącząc A i B do operacji 16-bitowych. Nie wspominając już o tym, że rejestry X i Y również są 16-bitowe co zasadniczo ułatwia operacje na granicy stron.. procek świetny i wciąż dostępny...

Cieszę się, że odgrzebałeś temat - wszak Atari to nie tylko konsola :-)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

5

Hej,

Ciekawy pomysł, ale...

Bardzo, bardzo pracochłonny i czy gra byłaby warta tzw. świeczki.

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

6 Ostatnio edytowany przez UnDead (2021-04-29 23:30:30)

pancio.net napisał/a:

Niestety aby wykorzystać potencjał procesora należy konwertować kod wykorzystując dodatkowe 'fjuczer' w postaci akumulatora B - co jak wiemy mogło by znacznie ułatwić i przyspieszyć  np operacje kopiowania czy łącząc A i B do operacji 16-bitowych. Nie wspominając już o tym, że rejestry X i Y również są 16-bitowe co zasadniczo ułatwia operacje na granicy stron.. procek świetny i wciąż dostępny...

Cieszę się, że odgrzebałeś temat - wszak Atari to nie tylko konsola :-)

Atari to świetny (nadal i dzięki wielu "wynalazkom" coraz lepszy komp, a nie konsola (choć konsole Atari też mam i cenię ;-))).

Wracając do tematu: oczywiście, że sama translacja kodu wiosny jeszcze nie uczyni (choć samo porównanie wydajności kompa po zwykłej translacji i przed nią... też może być ciekawe). Ale z drugiej strony... od czegoś proponuję zacząć (i translację widzę, jako pierwszy etap, który pozwoli na uzyskanie "działającego Atari" z 6809, wyglądającego jak Atari, a nie jak Coco 3 ;-).
Co więcej, chciałbym zrobić translację OSB i BASIC-a, oraz np. MAC/65 i tu można by zacząć od modyfikacji/rozszerzenia w kierunku 6809 (można by go nazwać MAC/68 po wszystkim ;-). No bo jakieś narzędzie do assemblera na takim Atari z 6809 być musi (pomimo tego, że teraz i tak 99% rzeczy robi się na "Grzybie" i przenosi na Atari.

Minusem będzie to, że na w/w (no dobra, PC), nie będziemy mieli emulatora Atari z 6809 (bo trzeba by się nieźle nadłubać, żeby przerobić np. atari800, na program emulujący Atarynkę z 6809. MADS też nie będzie chciał generować kodu dla tego CPU, a więc MAD Pascal też nie itd... czyli - przynajmniej na początku, będzie o wiele... ciężej, niż przywykliśmy mieć obecnie. :)

Ale... kto nie ryzykuje itd... ostatecznie co można stracić? $65+(wysyłka) oraz... trochę czasu.
Co można zyskać - IMHO - wiele, ciekawych doświadczeń (zawsze chciałem coś naskrobać na 6809, ale jakoś tak nigdy nie było okazji, bo człowiek siedzi w 65xx, lub 680x0 i tak jakoś... nie ma jak i nie ma kiedy... ;-)).

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

7

To nie jest jak stracić $65, to jest włożyć w to pierdyliard godzin pracy :-)

Projektowi nie pomaga fakt, że jest on można by rzec komercyjny... dziwne to bo chyba póki co użytkownikiem jest chyba tylko autor projektu...
... może warto by do niego napisać by "otworzył" przynajmniej część sprzętową, bo z tego co się zorientowałem w budowie - zaszył on logikę w PLC-ku co utrudnia analizę. Z drugiej strony, mamy magików (tOri?) co to rozpykali by  w 5 minut mając do dyspozycji dostępne już materiały i noty obu procków... ale ten pierdyliard godzin... ech.

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

8

"włączając w to nieudokumentowaną instrukcję testującą szynę adresową określaną jako HCF (Halt and Catch Fire)."

jest świetny serial pod tytułem "Halt and Catch Fire" opowiadający o dawnych dziejach branży IT

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

9

A ilu z Was napisze na to jakikolwiek program?

Myślę, że to jest najważniejsza odpowiedź odnośnie przyszłości pomysłu projektu.

10

@lemiel - no właśnie chociażby przeniesienie oprogramowania na hardware Atari to nie sam mikroprocesor niestety. Pomysł zacny ale koszty niewspółmierne do osiągnięć. Czasami tak bywa.

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

11

tyle samo programów napiszą co na 65816 ;)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

12

pancio.net napisał/a:

To nie jest jak stracić $65, to jest włożyć w to pierdyliard godzin pracy :-)

Oczywiście, ale... po pierwszych kilku/kilkunastu godzinach zabawy można się zorientować, czy akcja ma szansę powodzenia i czy warto walczyć z tym dalej. Jeśli nie spróbuję, to się nie dowiem i do końca żywota będę miał dylemat, czy mogłem to zrobić, czy też nie? ;-)

pancio.net napisał/a:

Projektowi nie pomaga fakt, że jest on można by rzec komercyjny... dziwne to bo chyba póki co użytkownikiem jest chyba tylko autor projektu...

True. Od strony sprzętowej martwi mnie (na tym etapie) jedna rzecz - projekt został zrealizowany w USA, a więc kraju 60Hz/NTSC itd. Jak wiemy, procki w hamerykańskich Atarynkach mają delikatnie inne taktowanie CPU. I teraz kwestia: czy Liber809 zadziała na maszynie PAL, czy też będą jakieś dziwne akcje... Niestety nie udało mi się nic wygooglić na ten temat (co, biorąc pod uwagę popularność tej płytki ;-)) specjalnie mnie nie zdziwiło. Z tego wynika, że pewnie będę musiał wymienić kilka maili z autorem, tak czy owak...

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

13

wiem ze to złota rada ale i tak powiem ;-)

instalacja w atari jest dodatkowa szykana dla piszacych soft, 99.99(9) osob pisze na pc.

sprzet ktorego nie masz pod emulcem obecnie dla dewloperow nie istnieje.

taka jest smutna prawda.

i teraz ta zlota rada: namow kogo trzeba aby ten mod pojawil sie w altirze :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

14

xxl napisał/a:

99.99(9) osob pisze na pc.

Cholera, dziwny jestem. Łapię się w tym 0,00(1)%... Nie wiedziałem, że jest aż tak wiele osób piszących soft dla Atari ;)

Sikor umarł...

15

dodam ze na pudelku serii XE bylo "Personal Computer" a serii 800 i serii XL Home Computer

:D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

16

xxl napisał/a:

...i teraz ta zlota rada: namow kogo trzeba aby ten mod pojawil sie w altirze :-)

Hm... ale o tym już pisałem. :) Dlatego zastanawiam się nad wciśnięciem emulacji 6809 do atari800 (bo tego używam na moim Arch'u na PC). Żeby robić to samo w produkcie windowsowym... hm... nie mam presji, bo za rzadko widuję Windows (do tego zawsze nie mój - sorry, nie mógłbym się zmusić, aby tego używać.. nawet za pieniądze. ;-)). Anyway.. cross-assembler już mam:
https://www.6809.org.uk/asm6809/

... zastanawiam się nad wygrzebaniem emulatora, który dałby się "ożenić" z w/w atari800. Muszę najpierw przejrzeć trochę dostępnych projektów:
https://github.com/topics/6809

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

17

O! 6809 w atari800?! Brałbym :]

18

Tak BTW, tu się to wszystko zaczynało:

https://atariage.com/forums/topic/19319 … s-project/

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

19

a dziala toto z 6309 ?

https://en.wikipedia.org/wiki/Hitachi_6309

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

20

niekończąca się opowieść, jak to hardware wyprzedzał software

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

21

@tebe - ale przeważnie tak było, że najpierw hardware a potem software - zaiste niekończąca sie opowieść, ROTFL

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site