176

1mb w 130xe, Falcon 512mb, Hades tam pod 1gb.
*hades, najbardziej wybredna Qrwa to jest, ale z jednego przeżucę do 2giego, 3ci jeszcze nie w całośc, a tam raz 192 raz 768mb, ciekawe to są maszynki.. To jest taki Toms :)

177 Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-04-21 12:57:16)

Ciekawe czy nabywcy zewnętrznego EXT-RAMu od Zaxona się zadeklarują i opcja 576KB będzie zwiększać udział w wynikach (no chyba, że mają też więcej) :)

178

Z ciekawości, ile produkcji i jakie wykorzystują 4MB?

179

Na pewno DOSowa produkcja o nazwie RAM-DYSK :D

180

Należałoby zadać raczej pytanie - po co ludzie zrobili te wszystkie rozszerzenia do komputerów skoro mało kto jest w stanie wykorzystać ich cały potencjał...? Jeśli ten Ext-Ram o którym wspomina Jacques wejdzie do sprzedaży to prawdopodobnie w ciągu kolejnych kilku lat od jej rozpoczęcia, wyniki nowej ankiety zmienią się i ilość posiadaczy tego rozszerzenia zbliży się do ilości posiadaczy 1MB a będzie to wynikać z... łatwości montażu i możliwości szybkiego przełączania takiego rozszerzenia do innych egzemplarzy Atari, to z pewnością będzie podstawowy atut tego urządzenia ;)

Atari 65XE, U1MB, Sophia2, AVG Cart, SIO2SD

181 Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-04-21 14:02:08)

TMK napisał/a:

Jeśli ten Ext-Ram o którym wspomina Jacques wejdzie do sprzedaży to prawdopodobnie w ciągu kolejnych kilku lat od jej rozpoczęcia, wyniki nowej ankiety zmienią się i ilość posiadaczy tego rozszerzenia zbliży się do ilości posiadaczy 1MB

Przecież EXT-RAM Zaxona już wszedł do sprzedaży, a za jakiś czas pojawi się zewn. U1MB i podobno też rozszerzenie twórcy AVG carta, więc jest niezły wysyp takich rozwiązań.
O ile ktoś wcześniej się nie zadklarował, to wyniki TEJ ankiety mogą się zmieniać po zakupie rozszerzenia, ponieważ nie ma ona daty zakończenia i pozostaje otwarta.

182

"Jeśli ten Ext-Ram o którym wspomina Jacques wejdzie do sprzedaży [...]"
no on już się kończy w sprzedaży...

183

TMK napisał/a:

Należałoby zadać raczej pytanie - po co ludzie zrobili te wszystkie rozszerzenia do komputerów skoro mało kto jest w stanie wykorzystać ich cały potencjał...?

Bo mogli? Bo w ten sposób dali szansę innym na stworzenie czegoś, co mogłoby te zasoby wykorzystać? To, że nikt tego nie zrobił znaczy jedynie tyle, że nie było zapotrzebowania na aż takie połacie pamięci. Ale nic więcej.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

184

Ciekawe czy gdyby takie rozwiązania wychodziły dla mas na początku lat 90 to czy byłoby to bardziej popularne w sensie ilości produkcji.

185

Zapewne byłyby bardziej popularne, bo jednak jakaś grupa osób cały czas coś robiła na 8-bit, mimo wejścia już na rynek komputerów 16-bit. Trzeba jednak pamiętać, że to przywiązanie do starszej technologii nie wynikało z wielkiej miłości do niej, tylko raczej cen sprzętu, który był po prostu drogi. Wyobraźmy więc sobie, że w latach 90-tych nagle pojawiają się tanie pamięci, które pozwalają robić tanie rozszerzenia. Czy ludzie będą masowo rozszerzać Atari 65XE i dalej z nich korzystać, czy raczej przejdą dalej, bo platformy 16-bit też będą odpowiednio tańsze?

65xe, 520st, 1040stf

186 Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-04-22 11:59:30)

pawel napisał/a:

Ciekawe czy gdyby takie rozwiązania wychodziły dla mas na początku lat 90 to czy byłoby to bardziej popularne w sensie ilości produkcji.

Oczywiście byłyby popularne, jeśli byłyby konkurencyjne lub porównywalne cenowo dla montowanych rozszerzeń wewnętrznych, dodatkowym atutem byłoby nietracenie gwarancji.
Bo nie należy zapominać, że jeszcze w epoce firmy specjalizujące się w Atari (jak TOMS) oferowały rozszerzenia do 192KB, 256KB czy 320KB i nie jest to tylko dorobek sceny.