Witam panowie!
niechce mi się cytować, bo było by tego dużo. Napiszę najważniejsze:
1. Kontroler IDE KMK ma następujące ograniczenia:
- 24 bity na nr. sektora (256 lub 512 bajtów) czyli max 8GB dysk
ograniczenie to jest dla trybu adresowania CHS (cylindry, głowice, sektory) natomiast jeśli zastosujemu adresowanie LBA, to numer sektora możemy zapisać na 28 bitach, co zwiększa maxymalną pojemność dysku do 8O 128GB 8O Testy przeprowadzone na dysku Maxtor 6Y0120L0 (120GB) wypadły pomyślnie!
Kontroler zapisuje 4 dodatkowe bity w rejestrze, gdzie normalnie jest wybur napędu (master/slave) - 4 najmłodsze bity.
co do biosow, to blad w hdbios12 byl prozaiczny - brakowalo LDY #$00 przed procedurą odczytu sektora "w powietrze".
jesli masz biosa v1.2 i niemasz sparty, a chcesz uzywac sobie dysku slave - np. do skopiowania czegos od drugiego posiadacza hdd zide kmk, to polecam programik rezydenty zawierajacy hdbios14.bin, ktory sie relokuje na memlo. Programik realizuje to samo co hdbios13.sys pod sparte. potem uzywamy slave.com (by KMK) i kopiujemy co trzeba. Wada tego rozwiazania jest to ze po resecie musimy uruchomic ponownie slave.com - bios (kazdy) po resecie niszczy tablice z ramu - zmodyfikowana przez slave.com - po to stworzono nowego FDisk'a - a w zasadzie to nazwy jeszcze niema, ale jestem sklonny do "PartitionWizard" lub cos w tym stylu - interfejs uzytkownika wzorowany jest na PowerQuest PartitionMagic for DOS", który dostałem wraz z płytą główną MSI do grzyba - znacznie leprze niz FDisk (PC).
rozkazy kontrolera wysylane do dysku (read/write sector(s) ) dla trybu CHS i trybu LBA są różne!
... ja musiałem to wszystko rozpracować samemu, gdyż kilkakrotna próba kontaktu z kmk zakonczyla sie niepowodzeniem - probowalem przez p. Jacka Żuka i poprzez Lizarda - od tego drugiego wiem, ze KMK niebyl chetnie nastawiony do wspolpracy, wiec wszystko musialem rozpracowac samemu - do filesystemu HiDOS użyłem dokumentacji znalezionej w necie - najpomocniejsza okazala sie dokumentacja do dyskuó WDC i Quantum - podobno na tej dokumentacji wzorowali się konstruktorzy interfejsu :D - od tego sie zaczelo - potem znalazlem dokumentacje do najnowszych standardow obslugi dyskow i napedow cd/dvd i filesystemow cd (lizard: poszedlam za tym co napisales - znalazlem dokumentacje i zrezygnowalem z identyfikatora "CD" w swoim filesystemie)
co do 16 partycji na tym interfejsie, to problem rozwiazalem w nowym programie do zarzadzania partycjami dla dyskow pod kontrolerem IDE KMK:
- max. poj. dysku 128GB :!:
- obsluga 256/512 bajtow na sektor
- obsluga adresowania CHS i LBA
- do 64 (!) partycji na dysku :!:
- obsluga obu dyskow (master/slave) - wszystkie operacje dotyczace partycjonowania :D
- mozliwosc ukrywania dowolnej partycji :D
- juz stwrzone partycje mozna przypisywac pod dowolny numer stacji D1-D16 - nawet co kilka sekund :D :D :D
- w procesie bootowania - autodetekcja i prezentacja parametrow dysków i napędu CD - jeśli jako slave jest dysk twardy, to system (przed wczytaniem jeszcze DOS'a) "zamontuje" partycje z tego dysku - (funkcja odporna na reset - nietrzeba za kazdym razem odpalac "slave.com" :D ) Jesli dysk slave tez byl partycjonowany moim narzędziem, to montowane beda tylko te partycje, ktore uzytkownik wybral - reszta dostepna tylko z poziomu HiDOS'a. Jesli dysk partycjonowany byl FDISK'iem (KMK), to partycje przypisywane sa po koleii, ale tylko pod numery Dx:, ktore uzytkownik zaznaczyl, ze te numery moga byc na to przeznaczone - np. d1: moze byc zarezerwowane dla naszego flopa, d2: to sio2pc, etc.
- dostep do wszystkich zalozonych partycji (>16) jest możliwy, ale tylko pod kontrolą HiDOS'a
JIL 4EVER!