Przepraszam z góry za potencjalnie głupie pytanie - mogę wpuścić sygnał na krótko na HDMI przez przejściówkę DVI-HDMI?
Myślę, że nawet na długo.
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
4th Atari ASCII Compo - wyniki Dostępne są już wyniki tegorocznego ATASCII Compo.
thing neo 1.60 Olivier Landemarre wydał nową wersję desktopu Thing.
VIII. Basque Tournament of Atari 2600 Kolejna relacja, wśród otrzymywanych od naszego przyjaciela Egoitza z Kraju Basków.
atari.area forum » Fabryka - 8bit » Sophia2 - prototyp
Strony Poprzednia 1 … 9 10 11 12 13 … 29 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Przepraszam z góry za potencjalnie głupie pytanie - mogę wpuścić sygnał na krótko na HDMI przez przejściówkę DVI-HDMI?
Myślę, że nawet na długo.
Czy już mam zapłacić, czy czekać na sygnał? Jestem na 45 pozycji.
Wyślę PM
Myślę, że nawet na długo.
No to potrzebuję kabel DVI w takim razie :-D
ja rezygnuje, może ktoś wskoczyć za mnie
Rezygnuję,
w międzyczasie "zainwestowałem" w przejściówkę USB->joystick,
i to rozwiązało problem okazjonalnego grania na dużym TV (+altirra).
Przepraszam z góry za potencjalnie głupie pytanie - mogę wpuścić sygnał na krótko na HDMI przez przejściówkę DVI-HDMI?
Tak podłączałem wcześniejszą wersję i działało: Sophia->przejściówka DVI-HDMI->55" OLED. Taaaaaaki Pac-Man :)
Ja aktualnie będę chciał wykorzystać analogowe wyjście RGB z sophii2 i podłączyć je do TV do złącza SCART.
Dlatego chciałbym się zapytać czy do płytki będzie również dodana odpowiednia taśma? Jedna strona taśmy pasująca do wyjścia analogowego na płytce, z drugiej strony gniazdo (DB9 ?) do montażu w obudowe Atari.
Taśma jest jedna, wspólna dla wyjścia cyfrowego i analogowego.
Tak podłączałem wcześniejszą wersję i działało: Sophia->przejściówka DVI-HDMI->55" OLED. Taaaaaaki Pac-Man :)
a co(ś) zrobiłeś z dźwiękiem w takim rozwiązaniu?
W niektórych telewizorach jest dodatkowe, analogowe wejście audio, przypisane do jednego z gniazd HDMI.
No właśnie, rozumiem, że dźwięk wypuszczamy z gniazda DIN atarynki, np. cinchami z kabla s-video?
Tak
Dokładnie. Albo ze stereo, jak ktoś woli. Osobnym kabelkiem w każdym razie. Są podobno przejściówki DVI->HDMI z dodatkowym gniazdem jack. Ja mam taką prostą, co więcej nie do końca jestem pewien, czy jest DVI->HDMI czy HDMI->DVI (a może w obie strony). Brakuje mi chwilowo kabla DVI, żeby to sprawdzić. Ale nie ma możliwości podpięcia dźwięku.
Zależnie od tego z jakiego wejścia na jakie wyjście chcesz wyjść, raz możesz potrzebować zwykłej przejściówki a raz konwertera, no ale to tak poza tematem już żeby nie robić OT.
Odebrałem, dzięki. Otworzę jakoś w weekend - heh, zdalna robota mnie dobija...
Odebrałem również. No nic, trzeba napalić węglem w lutownicy i do dzieła.
Dotarło:-) Przetestowane zgrubnie.
Wyjście standardowe analogowe działa, programy, gry działają.
Konfigurator udostępniony parę postów wcześniej działa dobrze, przynajmniej w zakresie przełączania wyjścia na VGA i zapisu.
Przestawiłem wyjście na VGA.
Kablem DVI->VGA podpiąłem się do zwykłego monitora LCD i śmiga wszystko elegancko.
Ponieważ na świeżo miałem porównanie, bo właśnie wyciągnąłem oryginalne GTIA z płyty i wsadziłem Sophia2, to napiszę parę słów subiektywnie o obrazie.
Jakość obrazu z wyjścia standardowego Atari (po s-video) jest bardzo dobra. Z tym że dziwnie się trochę na ten obraz patrzy, bo jest ostrzejszy niż z jakiegokolwiek standardowego GTIA na jakiejkolwiek płycie jakie widziałem. Oko musi się przyzwyczaić przez dłuższą chwilę, ale pograłem w jakieś tam gierki i się przestawiłem tak, że odbierałem ten obraz już za chwilę w normalny sposób. Oprócz ostrości to samo dotyczy kolorów, bo są troszeczkę inne niż z GTIA, jakby ciut bardziej zielonkawe, ale to trudno ocenić, bo z kolei każda płyta daje trochę inne kolory, więc tu mamy jakby kolejny wariant. Z tym zielonkawym, to chodzi o to, że ekran READY jest jakby bardziej przesunięty w stronę zielonego niż niebieskiego (i później w grach też tak to wszystko wygląda). Wrażenie ogólne jest jednak takie, że te kolory są w porządku, to co opisuję, to takie subiektywne wrażenie akurat na płytach które porównywałem.
Nie sprawdzałem tego, jakoś mi nie przyszło do głowy w trakcie testu, a już porozkładałem sprzęt, @Simius: czy mając Sophię2 kręcenie potencjometrem na płycie Atari wpłynie jakoś na kolory? Jeśli tak, to pewnie można sobie trochę to skorygować po swojemu, a jeśli nie, to można w tv/monitorze zmienić ustawienia np. na jakieś zimniejsze i powinno być też ok. Tu nie chodzi o jakieś mega drastyczne różnice kolorów, ,tylko raczej takie "dostrojenie" do tych pamiętanych z Atari przez lata.
Nie mam żadnych monitorów/telewizorów z DVI cyfrowym, ani przejściówek na HDMI, a Sophię kupiłem przede wszystkim po to, żeby podpinać się do monitorów VGA, więc od razu sprawdziłem też to. I tu jest rewelacyjnie. Obraz super. Jakość/ostrość rewelacja, natomiast kolory trochę inne niż na wyjściu analogowym miałem po s-video. Ciekawe, że z kolei na VGA ten obraz jest bardziej niebieski niż zielony. Kolory miałem zbliżone do tych z emulatora Altirra w ustawieniu standard PAL, z tym że bardziej zbliżone jakby w stronę kolorów, które znam z prawdziwego Atari, a mniej w tym jest tego emulatorowego przekłamania, które przeszkadza mi czasem w Altirra.
Teraz tak przeczytałem to co napisałem powyżej i stwierdzam, że w sumie wszystko to są niuanse takie, które załatwia się ustawieniami w monitorze/telewizorze, więc nie ma się do czego przyczepiać, jedynie chciałem opisać pierwsze wrażenie.
Podsumowując, uważam, że jest bardzo dobrze, a Sophia2 to świetnie dopracowany produkt, brawo Simius, dziękuję i polecam:-)
PS. Zdjęć nie robię, bo niewiele się na nich by zobaczyło, a aparat i tak tych niuansów kolorystycznych nie odda tak jak to widzę okiem.
Czekam jeszcze wprawdzie na swoją przesyłkę, ale mogę się podzielić doświadczeniami z pierwszą wersją Zosi.
Zależnie od tego z jakiego wejścia na jakie wyjście chcesz wyjść, raz możesz potrzebować zwykłej przejściówki a raz konwertera
Podłączałem Zosię do telewizorów i monitorów ze złączami HDMI.
Używałem (pasywnych) kabli DVI <-> HDMI. Warto kupić kabel dobrej jakości, a w razie problemów, wypróbować kabelek innego producenta.
Dźwięk szedł natomiast innym kablem (analogowo) do aktywnego głośnika albo do wzmacniacza.
Na forum AtariAge niektórym bardzo zależało na domiksowaniu sygnału audio do HDMI.
Są do tego aktywne urządzenia, niektóre mieszczą się nawet w obudowie 1200 XL :)
https://atariage.com/forums/topic/27400 … nt=4168620
Osobiście nie jestem fanem takiego rozwiązania, ponieważ może ono wprowadzić opóźnienie w przetwarzaniu obrazu.
Nawet jeśli nie jest ono duże, to opóźnienia sumują się (dochodzi do tego telewizor i jego wyświetlacz).
Dużo osób zwraca uwagę tylko na samą jakość obrazu, a w grach zręcznościowych bardzo ważne jest aby efekt ruchu joysticka widoczny był natychmiast, chyba, że traktujemy to opóźnienie jako dodatkowe utrudnienie w grze ;-)
Miałem okazję skorzystać z uprzejmości kolegi, który opracował mechanizm pomiaru takich opóźnień i Zosia (sama z siebie) nie wprowadza żadnych:
https://atariage.com/forums/topic/27400 … nt=4052904
EDIT:
Przypomniała mi się jeszcze sprawa kompatybilności z telewizorami.
Otóż moja Zosia 1.0 została zaprogramowana do rozdzielczości 1600:900, dzięki czemu nie było problemu ze skalowaniem do Full HD (proporcje 16:9).
Atari PAL generuje jednak sygnał 50Hz, którego nie akceptuje większość telewizorów (choć monitory PC to łykają).
Rozwiązanie: przerobiłem 800XL z PAL na NTSC (60 Hz), dzięki czemu obraz pojawił się również na ekranie TV.
@Simius
Czy zmieni się tutaj coś w Zosi 2.0 ?
No dobra. To teraz powrót do przeszłości, bo już wiele razy było (ewentualnie poproszę o link). Co mam wstawić jak wywalę modulator (chcę tam wyprowadzić DVI), żeby nadal mieć Composite? Zakładam, że S-Video działa tak czy inaczej. Composite mi się czasami przydaje i chciałbym go zostawić. Dziękuję z góry.
Poszukaj opisu x_angela na ten temat, on robił takie malutkie płyteczki z tymi tranzystorami co robią composite w modulatorze. Albo się do niego odezwij bezpośrednio, to Ci wszystko opowie. Inna opcja, to polutować ze schematu Atari te dwa tranzystory z rezystorami "na pająka".
Edit: aha, ale to w XE jest potrzeba dorobić te tranzystory, a w XL po prostu wywalasz modulator i nic nie musisz robić więcej, bo composite jest na płycie robiony, a nie w modulatorze.
No dobra. To teraz powrót do przeszłości, bo już wiele razy było (ewentualnie poproszę o link). Co mam wstawić jak wywalę modulator (chcę tam wyprowadzić DVI), żeby nadal mieć Composite? Zakładam, że S-Video działa tak czy inaczej. Composite mi się czasami przydaje i chciałbym go zostawić. Dziękuję z góry.
Jest o tym cały wątek na forum:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=16527
W skrócie: jeśli wywalisz modulator i chcesz mieć dalej composite, to potrzebujesz płytkę od x_angel
Dotarło:-) @Simius: czy mając Sophię2 kręcenie potencjometrem na płycie Atari wpłynie jakoś na kolory?
Nie wpłynie. Kodowanie PAL/NTSC jest przeprowadzane od poczatku do końca cyfrowo, czego pozytywnym rezultatem jest 100% powtarzalność kolorów.
@Simius Czy zmieni się tutaj coś w Zosi 2.0 ?
Nie. W dalszym ciagu pozostaje Fvsync=50Hz (lub 60Hz w NTSC). Ale za to w trybie 720x576p (lub 720x480p w NTSC) są większe szanse na współpracę w telewizorami.
W skrócie: jeśli wywalisz modulator i chcesz mieć dalej composite, to potrzebujesz płytkę od x_angel
Dzięki za link. Te malutkie płyteczki od x_angel niestety już dawno nie są dostępne ale sobie coś wystrugam na płytce uniwersalnej według schematu, który w temacie jest. Taką dużą płytkę to nawet mam ale nieposkładaną (pełny tor video) i raczej szybko nie poskładam. Poza tym ona za duża, chcę tam złącze Zośki upchnąć.
Próbuję ogarnąć opcję dźwięku w TV i u naszych znajomych z za Uralu znalazłem takie przejściówki:
1 - najtańsza opcja ale wymaga dodatkowo przejściówki DVI na VGA
2 - droższa chyba to to samo co na forum AA - to jest hdmi na dvi :)
Czy któreś z powyższych ma prawo zadziałać?
Podobno to działa. Ktoś się chwalił na AtariAge:
https://www.monoprice.com/product?p_id=8124
Ja kupiłem identycznie wygladający, z innej firmy, ale pewnie mam slaby słuch, bo dźwięku nie słyszę:
https://www.insight.com/en_US/shop/prod … DMI-black/
Strony Poprzednia 1 … 9 10 11 12 13 … 29 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
atari.area forum » Fabryka - 8bit » Sophia2 - prototyp
Wygenerowano w 0.038 sekund, wykonano 58 zapytań