26

DB-19 też z DB-25 piłują...

Tak, DIN-14 ja zrobiłem model. Oryginał posiadał oczywiście metalową osłonę (jak to DIN), ja ją zrobiłem z tworzywa. Do wersji pro pewnie trzeba by trochę to zmodyfikować, bo jest tam sporo kompromisów pod kątem druku 3D, no i to mój drugi projekt 3D, więc dopiero się uczyłem. Są źródła w Fusion 360.

W PL popyt pewnie ogromny by nie był, ale za granicą, przy odpowiedniej cenie, mogłyby się sprzedawać. Już nawet Exxos ich nie ma, a jak miał to były po 40 zł + przesyłka.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

27

na razie zrobię SIO, a potem się zobaczy ;)

Sikor umarł...

28 Ostatnio edytowany przez lopez (2020-06-21 17:31:14)

IMHO na DB23 męskie i żeńskie w rozsądnej cenie, było by dużo większe zapotrzebowanie niż SIO i DIN14 i DB19 razem wzięte.

Ale oczywiście jestem za tym, aby w końcu wróciły do sprzedaży wszystkie i trzymam kciuki.

29 Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2020-06-21 12:37:16)

Nawet same obudowy DB23 były przydatne, bo można jeszcze trafić nieużywane wtyczki bez obudów.

<-- Kontakt przez "E-mail" gdyż albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

--== Kup Pan/i dyskietkę http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

30

Mały update (nieco latania ostatnio w tym celu miałem):
- piny ogarnięte, jutro idzie zamówienie
- forma się właśnie zaczęła fizycznie robić
Więc powoli do przodu...
Inne rzeczy niestety póki co czekają na tok sprawy - jeszcze z tydzień muszę ogarnąć ten temat do wstępnego końca...

Sikor umarł...

31 Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-08-14 05:44:45)

Znalazłem SIO Splitter by Mq i tam są dobrze wyglądające piny (proste):
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 85#p252985
w ogóle porządne wykonanie, tylko obudowa by się przydała ;)

32

Ja z tego splittera swojego cały czas korzystam, piny są idealne takie jak powinny być. Kłopoty z tym są dwa: pierwszy to lutowanie żeby każdy pin osobno równo przylutować, a drugi to przy używaniu przez brak obudowy wtyku/gniazda ciężko tym trafiać żeby do Atari podłączyć i trzeba uważać żeby nie pogiąć. Jak by ktoś miał ochotę zrobić sobie taki splitter i np. zaprojektować i wykonać do tego obudowę tych pinów na drukarce 3d, to mogę dać kilka płytek, bo gdzieś mi zostały. Projekt pcb moge też udostępnić, więc gdyby do kompletu udostępnić projekt druku 3d, to by był w sumie fajny kompletny projekt DIY.

33

Jakby był wolny komplet splittera jestem zainteresowany. Może być bez obudowy, tj. jak w oryginale od Mq. :)

XE maniac! ;)

34 Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-08-14 10:11:41)

Do formy Sikora piny powinny być gięte z ogranicznikami i pewnie już takie masz Sikor?
Z umieszczeniem ich może być problem - obudowa będzie musiała je dobrze i prosto trzymać.

Przy splitterze myślę, że piny można na czas lutowania umieścić w specjalnej kostce - np. w drewnianym klocku wywiercić równoległe otwory (ew. coś takiego wydrukować), tak aby piny miały minimum luzu i wystawały na odpowiednią wysokość -  ograniczniki wyznaczą odpowiednie miejsce.

Bez wiertarki i imadła można skleić np. kilka warstw tektury odpowiednio podziurkowanej :)

Patrzę na te wstępne rendery i zastanawiam się jak się te bolce montuje, póki co nie ma wgłębień na ograniczniki, ale ograniczniki powinny być od zewnątrz więc od zewnątrz bolce powinny być wkładane, ciekawe jak to robili oryginalnie - czy zginali je dopiero jak przełożyli, czy zgięte się w tej wnęce zmieszczą i da się je wcisnąć?

Co do obudowy do splittera to o ile Sikor nie będzie zainteresowany, to mogę zapytać kolegi.

Taki splitter mógłby mieć postać przelotki z otworem na przewód - lub innym złączem np. szerokim/i RJ (tylko żeby nikt tego nie pomylił z czymś innym...), tak aby się dało podłączyć SIO2SD lub AVG Cart. Obudowa do SIO2SD mogłaby mieć gniazdo SIO wbudowane. Gniazdo SIO można po wymianie przewodu na "szerszy" wmontować w XC12... tylko trzeba by go "podziurawić"...

35

3M / InD napisał/a:

Jakby był wolny komplet splittera jestem zainteresowany. Może być bez obudowy, tj. jak w oryginale od Mq. :)

Też bym wziął

QTZ napisał/a:

Przy splitterze myślę, że piny można na czas lutowania umieścić w specjalnej kostce - np. w drewnianym klocku wywiercić równoległe otwory

A nie można wetknąć w normalną, kompletną wtyczkę SIO, np na kablu SIO? Byle nie przegrzać i nie stopić bolców z wtyczką.

<-- Kontakt przez "E-mail" gdyż albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

--== Kup Pan/i dyskietkę http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

36

uicr0Bee napisał/a:

A nie można wetknąć w normalną, kompletną wtyczkę SIO, np na kablu SIO? Byle nie przegrzać i nie stopić bolców z wtyczką.

Albo inaczej, wywiercić precyzyjnie otwory w starym materiale jakim jest bakielit. Odporny na wysokie temperatury, łatwy w obróce (wierceniu).

XE maniac! ;)

37 Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-08-14 10:34:06)

uicr0Bee napisał/a:

A nie można wetknąć w normalną, kompletną wtyczkę SIO, np na kablu SIO? Byle nie przegrzać i nie stopić bolców z wtyczką.

Myślę, że nie bo wtyczki jakie są przy magnetofonach mają blachy które naciskają z jednej strony, a inne wtyczki mają zakończenie platikowe z małymi otworami. Idąc tym tropem chyba łatwiej byłoby wetknąć te bolce w drugi gotowy splitter :)

Edit: No i trzeba też zrobić odwrotnie czyli nałożyć te "tulejki" na bolce, aby zrobić wtyk :)

38

Trochę bałagan i nie wiadomo powoli kto pisze o bolcu Sikora, a kto o moim:-)
Ja ten mój splitterek zrobiłem tylko dla siebie w jednej sztuce, szablonem trzymającym mi piny męskie w czasie lutowania były pozostałe płytki z partii, a piny żeńskie w czasie lutowania wpiąłem po prostu w oryginalne złącze SIO od Arari.
Nie mam pinów, podałem które to są w TME jak by co. A żeńskie pochodzą z demontażu złącz DSUB. Mam tylko kilka płytek, które mi zostały, oddam za free, tylko koszt przesyłki plus ze 3zł na piwko:-)

39

No to poproszę te zalegające płytki. :)

XE maniac! ;)

40

QTZ napisał/a:

Patrzę na te wstępne rendery i zastanawiam się jak się te bolce montuje, póki co nie ma wgłębień na ograniczniki, ale ograniczniki powinny być od zewnątrz więc od zewnątrz bolce powinny być wkładane, ciekawe jak to robili oryginalnie - czy zginali je dopiero jak przełożyli, czy zgięte się w tej wnęce zmieszczą i da się je wcisnąć?

Wkładali i zaginali, inaczej nie wejdzie. Dziury na ogranicznik w oryginale nie ma, po prostu ogranicznik dochodzi do płytki. Niestety, nie zrobię maszyny do zaginania i będę się męczył, chyba, że ktoś od razu z 30 tysięcy zamówi ;)

Sikor umarł...

41 Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-08-14 19:02:00)

W takim razie myślę, że "maszyna do zaginania" będzie niezbędna. A taką maszyną będzie pasujący "bloczek" który zapewni jednakowy odpowiedni odstęp, a który podłożysz pod spód najpierw dla jednego, a potem dla drugiego rzędu (mogą to być odpowiednio dwa różne bloczki), tak aby dało się go wyciągnąć, ewentualnie podkładać i zginać każdy bolec z osobna - łatwiej zginać i łatwiej wyciągać taką "podkładkę". Do dociskania też warto coś zrobić np.  z odpowiednimi wgłębieniami. Może żeby łatwiej się wyciągało "podkładka" mógłaby się składać z dwóch podłużnych części - dolna nieco węższa. Najlepiej sprawdzić w praktyce.

Edit: nie rozkładałem gniazda SIO, ale jak się patrzy od zewnątrz to wydaje się, że ograniczniki są na płasko w tej obudowie... chyba...

Edit2: Zrobiłem zdjęcie i faktycznie nie są zagłębione - wystają ponad plastik.

...a może oni te bolce zalewali plastikiem?

Post's attachments

sio_port.jpg 79.62 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

42

@Qtz: będę się martwił, jak będę miał gotowce z formy i piny w ręku (robią się teraz). Nie, nie zalewali - kilka specjalnie wymontowałem z gniazda na wzór, są tylko na wcisk. Nie będę wynajdował koła na nowo, mam pewne przemyślenia, ale póki nie mam prototypów z formy - to tylko teoria. Druk 3D nie podoła tu próbom, bo nie jest aż tak powtarzalny i zupełnie inną strukturę materiału daje.

Sikor umarł...

43 Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-08-15 08:10:23)

Pewnie, że teoria i jak napisałem najlepiej sprawdzić w praktyce. Do druku 3D to bym zrobił tak jak Mq w splitterze - płytkę tworzącą tylną ścinkę wsuwaną w wydrukowaną ramkę gniazda. Tu też trzeba by było się zastanowić czy lepiej zrobić tak żeby ramka była cała (trwalsza), a bolce były montowane już po jej wsunięciu, czy ramka otwarta (jakoś sprytnie łączona) i montowanie już złożonej płytki. Czy zrobić dodatkowe pola lutownicze, czy lutować do tych bolców bezpośrednio (na płytce wokół nich pola lutownicze dla wzmocnienia, a bolce dobrze osadzone), czy zamontować drugą część, która stworzy całość zgodną mniej więcej z oryginalnym gniazdem. Oczywiście zrobienie formy i całego gniazda jest lepszym rozwiązaniem niż druk 3D.

A z tym zalewaniem to mi się skojarzyło bo na zbliżeniu widać przy każdym bolcu ślady jakby po ich przemieszczaniu.

44

Ale ja ich nie będę lutował, przynajmniej nie wszystkie :)

Sikor umarł...

45

QTZ, tylko że Sikorowi nie chodzi o chałupnicze dłubanie dla garstki osób, tylko o seryjną produkcję i to musi być samosięrobiące na gotowo, łatwo, szybko i tanio w produkcji, żeby ostateczna cena była do zaakceptowania przez końcowego odbiorcę.

46

Lutowanie to bym zostawił dla "odbiorcy"- dolutowanie przewodów czy wlutowanie całości, no chyba, że konstrukcja by tego wymagała - tak jak w splitterze, choć DIY też OK. Przy obudowie z formy zgoda - powinna być profesjonalna bez dłubania i patrząc na rendery to taka będzie, a przy wydruku 3D, aby użyć mniej materiału można kombinować.

Mogłoby być kilka wersji (o ile byłoby zapotrzebowanie) taka jak jest w planie - zgodna z oryginałem w Atari montowana na powierzchni płytki; montowana do ścianki - z prostymi pinami - płytka w pionie / przewody; we "wtyczce"; obudowa do splittera; obudowa SIO2SD.

47

Piny mam już w domu :P Czekam teraz na formę wtryskową i idą potem testy :)

Sikor umarł...

48

Mam wersję probną z formy wtryskowej. Wkrótce po małych poprawkach w produkcji :)
P.S.
Nie patrzcie na piny - są twarde i muszę opanować ich wyginanie w sposób automatyczny. Póki co sprawdzałem tylko poprawność formy wtryskowej i osadzenia w gnieździe SIO na płycie PCB.
https://atariage.com/forums/uploads/monthly_2020_09/SAM_2622.JPG.4251680abfad323d9f4e5bfa5cda9dce.JPG
https://atariage.com/forums/uploads/monthly_2020_09/SAM_2623.JPG.0cd8f2158e5c3067482a02eb9bf19da1.JPG
https://atariage.com/forums/uploads/monthly_2020_09/SAM_2624.JPG.bb01ee2defad3e800daa9430e456696e.JPG
https://atariage.com/forums/uploads/monthly_2020_09/SAM_2625.JPG.181fe958689f6650393a083d1969b189.JPG

Post's attachments

SAM_2622.JPG 821.87 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

SAM_2623.JPG 827.25 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

SAM_2624.JPG 823.11 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

SAM_2625.JPG 840.92 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Sikor umarł...

49

Wygląda to elegancko:-)

50

Amazing quality!