Potrzebuje ogarnac obraz i to VBXE poniewaz obecnie mam nieciekawy obraz :(
LCD ktory opisalem podlaczony po composite za pomoca przejsciowki
Obecna chinska przejsciowka:
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
4th Atari ASCII Compo - wyniki Dostępne są już wyniki tegorocznego ATASCII Compo.
thing neo 1.60 Olivier Landemarre wydał nową wersję desktopu Thing.
atari.area forum » Sprzęt - 8bit » VBXE z LCD
Strony Poprzednia 1 2 3 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Potrzebuje ogarnac obraz i to VBXE poniewaz obecnie mam nieciekawy obraz :(
LCD ktory opisalem podlaczony po composite za pomoca przejsciowki
Obecna chinska przejsciowka:
Problemem z obrazem u Ciebie jest właśnie sygnał composite video, tzn. jego mizerna jakość. W moim poprzednim poście widzisz jak kiepskiej jakości sygnał generuje ta 800XL/NTSC którą posiadam. Jak zrobię jej s-video mod wrzucę foty, na pewno zobaczysz różnicę.
Z tym że w przypadku tego scan-doublera który posiadasz to będzie dość bezsensowna modyfikacja ponieważ w nim jest tylko wejście CVBS (Composite Video). Mam coś podobnego tylko z wyjściem HDMI w przypadku PAL Atari to jest podwójna porażka:
1) jakość konwersji z CVBS jest tragiczna
2) brak płynności i gubienie klatek przy konwersji 50-60Hz, w dodatku scan-doubler próbuje robić de-interlace obrazu z Atari.
Myslalem ze nie mam modow ale po dzisiejszum rozebraniu atari okazalo sie ze mam chyba wszystko to co opisal MQ
@Seban: kiedyś pokazywałem jak mój monitor samsunga wyświetla obraz po s-video. Tori naprowadzał mnie na zbadanie kondensatorów przy zasilaniu na płycie monitora. Komp to 65 XE bez żadnego video-moda. Po podłączeniu tego samego sygnału s-video do retrotinka i dalej do tego samego monitora po hdmi obraz jest po prostu rewelacyjny.
Nie wiem, nie znam się, ale magia działa ;)
Było tak: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=16450
Jest tak: https://drive.google.com/file/d/1XKVlD2 … sp=sharing
w rzeczywistości nie rwie jak to widać na filmie, coś popsuł telefon, ale nagram kamerą.
W połowie obraz znika na chwilę, bo przełącza z composite na hdmi z RT.
@sun: ja rozumiem... ale z 800XL problem jest taki że ona fabrycznie nie ma s-video. Jest tylko "composite video: a.k.a CVBS... w dodatku generowany przez 800XL sygnał CVBS jest podłej jakości. Dlatego chcę w tej NTSC-owej 800XL wykonać S-Video mod aby w niej mieć też sygnał S-Video.
A wszystko wyszło przy okazji testów które obiecałem zrobić dla MADRAFi ;)
EDIT: Sun, tak patrzę na zachowanie się tego monitora samsung po S-Video i zauważam duże podobieństwo zachowanie tego monitora do tego co robił mój LG M228WA, próbowałeś tego rozwiązania: To High Chroma Level. A że działa z RetroTink 2x, ma jak najbardziej szansę, ponieważ układ zastosowany w Retro Tink 2x do próbkowania sygnału video ma wbudowaną "automatyczną regulację wzmocnienia", więc dostosuje się niestandardowych poziomów chrominancji. No ale teraz gdy masz RetroTink 2x to zabawa się w inne kable, etc. chyba już nie ma sensu :)
Mam pytanie trochę w temacie.
Czy ktoś z Was bawił się z modem dla Gonbes GBS 8200 i podobnych?
Przykładowy (jeden z wielu) link:
https://www.dobreprogramy.pl/Alternatyw … 05012.html
https://github.com/ramapcsx2/gbs-contro … e-Hardware
Ja nie testowałem, ale dzięki za linki, chętnie sprawdzę i tę możliwość. GBS8200 da się nawet we w miarę sensownej cenie kupić. Co prawda nadal pozostanie problem konwersji 50/60Hz... ale do jakichś testów, czy innych nie growo/demo-scenowych zastosowań gdzie nie wymagany jest smooth-scroll, fluidity, etc. to może się faktycznie sprawdzić. No chyba że źródło sygnału będzie generowało 60Hz ;-)
@MADRAFi kto Ci ukradł drugiego Pokeya?
Zepsulem sobie i lezy teraz po naprawie. nie bardzo jest jak odebrac :)
A i tak nie byl podlaczony bo czekalem na vbxe.
@seban: pierwsze co zrobiłem, zanim utworzyłem tamten wątek, to zabawa z tym co wkleiłeś, ale efekt był mocno niezadowalający. Następnie za całe 20 zł kupiłem flatrona, ale trafiłem na wersję, której obraz skakał o 1 linię góra-dół. Potem trafiłem na retrotink dalej na Twój opis tego cuda i jakoś tak przed pandemią pojawiły się w sklepie i sobie mam :)
.
@sun: no ja mam dokładnie takie same spostrzeżenia, jak jest RetroTink 2x i ma się monitor/tv z wejściem HDMI to nic innego obecnie nie ma sensu :) Reszta to są tylko półśrodki. Nie udało mi się uzyskać lepszej jakości na niczym innym, mówimy oczywiście o sensownym zakresie cenowym (pomijam OSSC czy XRGB-mini Framemeister ze względu na cenę).
I teraz czas na moje przemyślenia i podsumowanie końcowe współpracy RetroTink 2x z Atari 800XL w wersji NTSC.
Po pierwsze wyprułem prawie cały ten koszmarny tor video z 800XL:
Czy naprawdę 800XL w NTSC miało fabrycznie tak fatalnej wyjście video? jeżeli tak to jest jakieś totalne nieporozumienie. Po pozbyciu się modulatora (nie wyprułem go fizycznie z PCB, a tylko odłączyłem sygnały do idące, co widać na zdjęciu), rozdzieleniu obwodów chroma/luma, odfiltrowaniu zasilania dla obwodów video udało się uzyskać akceptowalnej jakości obraz s-video. Co prawda nie ma już w gnieździe monitorowym sygnału composite video, ale zupełnie mi na nim nie zależy, bo z założenia jest on gorszej jakości.
I teraz po podłączeniu tego w następujący sposób:
Atari 800XL NTSC [S-Video] ---> RetroTink 2x ---> [HDMI to VGA] ---> [Dell 4:3], obraz wygląda obecnie tak:
po pozbyciu się przejściówki HDMI--->VGA i podpięciu do BenQ via HDMI obraz wygląda tak:
I teraz jeden wniosek końcowy, obraz na BenQ wyglądał lepiej... wygląda na to że konwerter HDMI/VGA albo "scaler" w monitorze po otrzymaniu takiego sygnału zupełnie zmienia proporcje pikseli, jakby dokonywał jakiegoś skalowania/interpolacji, piksele tracą proporcje i wyglądają nierówno. Auto-Adjust wywołane z menu monitora nie potrafi dobrze sobie z tym poradzić, w dodatku co pisałem wcześniej obraz jest przesunięty mocno w prawo (widać dużo czarnego z lewej, tak że prawy koniec ledwie się mieści na monitorze)
Moim zdaniem stosowanie RetroTink 2x z przejściówką HDMI/VGA mija się totalnie z celem, tracimy po prostu jakość obrazu którą może dać RetroTink 2x. No i taki zabieg działa jedyne w przypadku gdy mamy Atari pracujące w NTSC (odświeżanie 60Hz), w przypadku PAL i monitora VGA który nie potrafi wyświetlać 50Hz (większość nie potrafi) nie uzyskamy obrazu.
@MADRAFi... zatem wydaje mi się że w Twoim wypadku (bez zmiany monitora) na taki z wejściem HDMI, cała inwestycja w RetroTink 2x nie ma najmniejszego sensu, bo nie po to się kupuje nie tak tani znowu scan-doubler aby potem iść na kompromisy i "osyfiać" obraz przejściówką HDMI--->VGA. Co prawda wygląda na to że ktoś dokonał przeróbek w Twoim 800XL że masz już sygnał S-Video w gnieździe monitora, pytanie tylko jakiej jest on jakości, bo widzę że masz również obecny sygnał Composite Video (przejściówka composite--->VGA) więc obraz S-Video będzie gorszej jakości z powodu miksowania chrominancji/luminancji w bebechach Atari. Ja się pozbyłem zupełnie i modulatora i elementów które łączyły w jakikolwiek sposób tory luminancji i chrominancji. Dałoby się jeszcze więcej pewnie wyciągnąć ale nie mam już za bardzo czasu ani chęci aby z tym Atari dalej walczyć.
EDIT: Może sprawdziłby się u Ciebie jakiś konwerter który ma wejście S-Video a nie tylko CVBS (Composite Video) jak to jest w obecnej przejściówce?
ps) zdjęcia są czysto poglądowe, trudno było mi telefonem wykonać je tak aby pokazywały rzeczywistą jakość obrazu. Można odnieść nawet wrażenie że obraz z BenQ jest gorszy, ale w rzeczywistości był bardziej wyrazisty, pixele były proporcjonalne i nie było widać żadnego koślawego skalowania.
Dzieki za tak obszerne testy.
Docelowo celuje w uzywanie vbxe, takze chce pozbyc sie modulatora. wyglada na to ze musze zaopqatrzyc sie w scoundoublera ktory da mi od razu vga :(
Hej!
Być może bolączką na wszystkie Twoje problemy będzie ów nadchodzący scan-doubler od Lotharka? On ma chyba wyjście VGA?
Z mojej strony mogę jeszcze sprawdzić jak się zachowa GBS-8200 z VBXE, ale to chwilę potrwa zanim do mnie dotrze.
Z urządzeń które kiedyś testowałem jeszcze i które nie zadowalały mnie jakością skalowania/konwersji, to miałem jeszcze coś takiego:
Problemy takie same jak zwykle, czyli problemy ze scan-rate conversion (gubił klatki) oraz de-interlace "na siłę". Tyle że nie testowałem z NTSC, sprawdzę jeszcze z przejściówką HDMI/VGA i tą 800XL w NTSC.
Mam też taką przejściówkę jak Ty, tylko z wyjściem HDMI, ale że ma tylko CVBS to poza jakością konwersji dochodziły jeszcze ograniczenia związane jakością sygnału CVBS, więc wylądowało to gdzieś na dnie szuflady z gratami tego typu.
Przyszedł GBS-8200.... odpaliłem tylko na "fabrycznym" sofcie, VBXE mam tylko w Atari z PAL (i to jeszcze to pierwsze stareńkie VBXE). Statyczny obraz OK, ale gdy zaczyna się coś na ekranie zmieniać to GBS zaczyna pokazywać swoje chęci "poprawiania obrazu", najgorzej jest z hires... GBS próbuje de-interlace robić na obszarach gdzie jakieś zmiany zaszły, ale dostaje się całej okolicy... w/g mnie jest to nieakceptowalne, menu jest po chińsku więc nie bardzo jeszcze wnikałem czy da się coś zmienić przestawić... na tę chwilę jednak uważam że to się zupełnie nie sprawdza. Obraz z Atari+VBXE pracującego w trybie PAL jako statyczny OK, jako płynny no jest koszmar.
Jeżeli miałbym porównywać to co próbuje robić logika zaszyta Trueview5725 (scalak którego używa GBS-8200) to jest to zachowanie które obserwuję w LG M228WA, tylko dodatkowo widać więcej artefaktów dookoła, a gdy Atari chce wyświetlić jakiś obrazek interlace to wychodzi juz totalna kaszana.
Dodatkowe efekty... gdy jakaś produkcja źle steruje rejestrami ANTICA, szczególnie od Display List i Screen DMA, GBS-8200 potrafi zgubić sync i wyświetlić przesunięty w pionie obraz, jak załapie na nowo, to w miejscu gdzie była ramka zostają artefakty po poprzednim obrazie. Monitor mówi mi że GBS-8200 generuje obraz 800x600 (być może to się zmienia w chińskim menu, ale znaczki niewiele mi mówią). Wrócę do tematu gdy będę miał okazję wgrać soft "GBS control" do którego linkował MGor.
Przestaw język na angielski i poustawiaj parametry. On "umie" lepiej.
Ok! Dzięki za info, sprawdzę :) nawet nie wiedziałem że można przestawić na angielski :]
Jak zrobię testy z GBS control oczywiście dam znać jak wyglądają wyniki działania alternatywnego softu.
EDIT: Faktycznie dało się przestawić na angielski, ale jedyny sensowny parametr który dało się zmienić to rozdzielczość z 800x600 na 1024x768. Obraz wygląda trochę lepiej, ale problemy ze zrywaniem synchro przy przełączaniu DL-ek czy Screen DMA przez różne produkcje występują dalej, inter-lace wygląda źle, ruch w jednym segmencie ekranu zaburza totalnie otoczenie. W dodatku na ciemnych barwach mam jakieś latające kropeczki coś na kształt pixeli nieco mniejszych niż hi-res, co ciekawe efekt wydaje się nie występować na jaśniejszych tłach szczególnie niebieskich, ale to może być wina szajsowatego kabla bez ekranu, skleciłem to z tego co przyszło z GBS-em.
Generalnie będzie trzeba wykonać po pierwsze lepszy kabel, po drugie wypróbować GBS control, a w przyszłości opracować system zgrywania tego aby zaprezentować wyniki tych wszystkich testów a przy okazji zrobić zestawienie tych wszystkich rozwiązań.
Hej!
Zrobię tylko taki mały spoiler... odpaliłem GBS-8200 z CBS-Control... no efekty są bardzo obiecujące... ten oryginalny firmware w porównaniu z GBS control do niczego się nie nadaje :) Jak przygotuję sprzęt dzięki któremu będzie można to zgrać i pokazać to wrzucę tu wyniki.
Co prawda w 800XL z NTSC nie mam VBXE więc tego nie sprawdziłem, ale testowałem z XE z VBXE 1.2 i DAC-em Intersil-a. Zniknęły wszystkie "dziaby", kropki, etc. obraz jest bardzo solidnej jakości. W dodatku pixele mają jednakowe proporcje. Co prawda po podłączeniu sygnału 50Hz GBS-8200 wypuścił z siebie również 50Hz i stary monitor Dell poddał się pisząc (can not display video mode), ale w opcjach konfiguracyjnych jest "force PAL 60Hz" i wtedy mimo że input jest 50Hz, na wyjściu mamy 60Hz ze wszystkimi konsekwencjami tegoż (frame-rate conversion) zatem płynność zostaje zaburzona. Wydaje mi się że proporcje pixela są też takie trochę bardziej bliższe NTSC niż PAL, ale i tak wygląda to zacnie jak na konwersję PAL->VGA.
W przypadku Atari pracującym w NTSC powinno być jednak całkiem nieźle! :) Mogę zrobić test w trybie B/W (Luminancja podana na wejścia RGB), ale nie wiem czy taki test ma jakikolwiek sens.
Reasumując: nie spodziewałem się tak pozytywnych rezultatów po tym co zobaczyłem gdy uruchomiłem GBS-a z fabrycznym firmware. W dodatku ESP8266 na pokładzie daje nam konfigurację z poziomu przeglądarki via WWW. Oczywiście interface zarządzający ma pewne niedociągnięcia, ale co obecnie jest zaimplementowane sprawdza się całkiem nieźle.
A możesz opisać jak odpalić GBS-8200 z CBS-Control. Może tez się pobawię.. mam 800 XL z NTSC i wolne VBXE
Hej!
Pomyślałem że wkleję chociaż parę marnej jakości zdjęć, aby można było "jako-tako" ocenić jakoś tego co widać. Wybaczcie naprawdę marną jakość, ale zdjęcia robione telefonem gdzie nawet nie miałem szansy wybrać czasu ekspozycji, więc to co było w ruchu jest rozmazane. Ale można próbować na podstawie tych zdjęć szacować jakość obrazu/nasycenie kolorów.
Konfiguracja testowa:
- GBS 8200 + soft gbs-control (włączona opcja "for PAL 60Hz")
- Atari 65XE + VBXE 1.2 (Intersil RGB DAC)
- monitor 4:3 DELL 1907FPVt (nie potrafi wyświetlać 50Hz)
GBS-8200 z modułem WeMOS.D1 pro:
Obraz ekranu BASIC-a po uruchomieniu się VBXE:
Zoom na "READY":
Screen części Our 5oft z dema Unity:
Screen z intra Petera Dell-a (Visdom):
ps1) jeszcze raz przepraszam za marną jakość zdjęć, ale na szybko nie miałem możliwości zrobienia tego lepiej. Zewnętrzne oświetlenie plus brak możliwości ustawienia czasu ekspozycji, do tego zdjęcia robione z ręki i pod złym kątem do ekranu, więc wyszło to co wyszło.
ps2) Monitor jest wiekowy, ten DELL ma jeszcze podświetlenie na CCFL, naprawiałem go już ze 3 razy, ale cały czas działa spoko, więc szkoda mi wyrzucać dobrze działający sprzęt ;) (zgred mode on... teraz już takich nie robią :P)
ps3) pozostają jakieś testy z NTSC ale zrobię tak jak pisałem w trybie "mono"
ps4) jest spora szansa że to rozwiązanie będzie działać całkiem spoko z monitorami które potrafią wyświetlić 50Hz po "VGA", wtedy zapewne można wyłączyć "force PAL 60Hz" i używać tego bez frame-rate conversion z JIL pracującą w PAL. Takie rozwiązanie pewnie będzie tańsze niż RetroTink 2x czy RetroTink 2xRGB.
Wielkie podziękowania się należą dla kolegi MGor, bo podał linki i zainspirował mnie do przeprowadzenia testów i eksperymentów. Prawdę mówiąc po pierwszym podłączeniu GBS-8200 nie sądziłem że da się coś z tego sensownego wyciągnąć :) Przyznaję ze jestem zaskoczony efektem jaki się udało uzyskać za pomocą GBS-Control, przerosło to zdecydowanie moje oczekiwania... i za tę cenę efekty są całkiem spoko.
Hej!
A możesz opisać jak odpalić GBS-8200 z CBS-Control. Może tez się pobawię.. mam 800 XL z NTSC i wolne VBXE
W moim wypadku wyglądało to tak:
Hardware:
- GBS-8200 v.4.0
- moduł WeMOS D1 mini pro (w/g autora softu działa sprawdzają się różne, również WeMOS D1 mini (bez pro).
Ja wolałem nie eksperymentować i kupiłem wersję bardziej rozbudowaną "pro" (z większym flash, 16MB zamiast 4MB, oraz "chip antenna" na PCB, a także z bridge UART--->USB od SiLabs (CP2104) zamiast chińskiego CH340). Może w przyszłości (jak będę to w jakąś obudowę zamykał) podmienię moduł na ten tańszy WeMOS D1 mini.
Moduł WeMOS D1 mini pro kupiłem na znanym portalu aukcyjnym za jakieś 32zł, ale WeMOS D1 mini są po ~16zł.
Soft: Linux Debian 10.4, Arduino IDE 1.8.13 (dla Linux), GBS control z GitHUB: GBS Control
Instrukcja podłączenia WeMOS D1: Build the Hardware.
Trzeba podłączyć 5 kabli zgodnie z opisem, czyli SCL, SDA, GND, DEBUG_PIN i zasilanie.
Gość opisuje że można zasilać z 3.3V które generuje przetwornica na GBS-8200, ale że to nie jest "zalecane" rozwiązanie. Można więc zasilać GBS-8200 z zasilacza 5V i z te 5V podłączyć go WeMOS D1. Ja zrobiłem inaczej, bo bałem się że kiedyś przez przypadek podłączę Zasilacz 12V do płytki GBS-8200 (co jest dozwolone) ... ale to 12V podłączone do WeMOS D1 raczej by mu dobrze nie zrobiło, więc dołożyłem dodatkowy stabilizator 5V który robi 5V dla modułu WeMOS D1.
UWAGA: należy pamiętać aby koniecznie podłączyć ten "DEBUG PIN" do linii D6.
Kompilacja i kroki niezbędne do jej wykonania są opisane tutaj: Software Setup
Wymagane biblioteki (ESPAsyncTCP, ESPAsyncWebServer) zassałem poprzez "git clone".
Po zaprogramowaniu modułu (może zostać zaprogramowany wcześniej, przed wlutowaniem go w GBS-8200) gdy się on "zbootuje" tworzy on Access Point WiFi na widoczym APN: "gbs control". Hasło to "qqqqqqqq" (8 liter "q", są hardcodowane w kodzie, można więc zmienić). Ja po prostu zmieniłem konfigurację tak aby WeMOS się łączył do mojego AP (można to zrobić z poziomu jego interface WWW wybierając opcję z Menu "System" ---> "Connect to WiFi Network", będąc podłączonym do niego gdy jest jeszcze Access Pointem w początkowej konfiguracji).
Tak jak pisałem wcześniej mój Dell nie wspiera trybu 50Hz, a domyślnie gbs-control nie będzie robił frame rate conversion, trzeba więc w menu gbs-control przestawić na "force PAL 60Hz", i potem koniecznie należy wybrać rozdzielczość (chyba musiałem wybrać 1280x960 albo 1280x720 w przypadku mojego DELL-a), w przeciwnym wypadku gbs-control nadal generował obraz 50Hz (pewnie błąd w obsłudze menu)
Zrobiłem również screen-shoty z web-interface tegoż softu, może ktoś będzie chciał zobaczyć jak to wygląda:
Presets, Picture Control, Enhancements, Preferences, Development, System
Interface ma jakieś swoje "zaciachy" i chwile słabości (korzystałem z przeglądarki Fire Fox na komputerze). Całkiem możliwe że da się tego sensownie używać również z poziomu przeglądarki w telefonie komórkowym, ale tego nie sprawdzałem.
Gdyby potrzebny był jakiś bardziej szczegółowy opis, tzn. jakieś logi, screeny z kompilacji, jakieś zrzuty z konsoli to daj znać. Nie wiem czy poziom szczegółowości jest wystarczający, ale teraz jak to czytam i robiłem to wcześniej to wydaje mi się że wszystko co istotne napisałem.
A i na koniec... kabel łączący GBS-8200 z VBXE, użyłem tego co było w komplecie... czyli zwykłych nieekranowanych przewodów i złącza P11. Podłączyłem GND, R, G, B, a composite sync z JIL do wejścia "S". Nie dokładałem żadnego rezystora 100ohm pomiędzy sync (S) a GND jak sugeruje opis na GitHub (sekcja Troubleshoting: No Picture? "~100 Ohm resistor to ground on Sync-in is installed?")
Ostatnia uwaga... jeżeli ktoś nie ma komputera z Linux-em, to można wszystko pewnie zrobić i pod Windows, ale mnie zniechęciło że aby pobrać soft do Arduino na Windows musiałbym użyć win10 i dodatkowo udać się do sklepu MS aby pobrać aplikację... w tym momencie powiedziałem... nie dziękuję.
Jeżeli ktoś nawet ma Win10 ale nie chce się bawić w pobieranie czegokolwiek ze sklepu MS, a nie ma możliwości zainstalowania Linux-a to całą operację bez problemu można również wykonać na Linuxie odpalonym pod VirtualBOX-em, sprawdziłem i mogę potwierdzić że wszystko działa bez problemu w takiej konfiguracji.
Jeżeli ktoś nawet ma Win10 ale nie chce się bawić w pobieranie czegokolwiek ze sklepu MS, a nie ma możliwości zainstalowania Linux-a to całą operację bez problemu można również wykonać na Linuxie odpalonym pod VirtualBOX-em
A może na Win10 wystarczy WSL? https://docs.microsoft.com/en-us/windows/wsl/
Hej!
Jeżeli ktoś ma win10 to może pobrać sobie Arduino IDE ze sklepu Microsoft (jest darmowe). W moim przypadku Win10 jest obecne jedynie na jakimś laptopie w którym znajdował się on od nowości, ale po pierwsze laptop jest używany do czegoś innego a po drugie patrząc na "rozwój" tegoż systemu i kierunek w jakim to wszystko zmierza, to ja postanowiłem migrować całkowicie na Linuxa, a windowsowy soft który mam pozostanie do końca życia softu lub komputera na Windows7. Oczywiście polityka firmy od Arduino jest taka że ich soft pod Windows można pobrać tylko i wyłącznie ze sklepu Microsoft, ewentualnie można próbować robić to w wersji "online" ... ale to znowu wymaga zakładania jakiegoś konta, etc. Zupełnie nie chciało mi się w to wnikać... skoro miałem Linuxa pod ręką, tak mi było prościej i szybciej. Na maszynach na których nie mam natywnie Linuxa używam po prostu VirtualBOX-a.
A jeżeli chodzi o WSL to z tego co pamiętam to kiedyś był to tylko i wyłącznie "shell" i zgodność na poziomie API POSIX-owego, nie dało się uruchamiać tam aplikacji "okienkowych" (x-windows) a takie jest to nieszczęsne Arduino IDE, ale sprawdzałem to na tyle dawno temu, że być może teraz się coś zmieniło. Prawdę mówiąc to nie jestem już czymkolwiek co windowsowe zupełnie zainteresowany bo MS mnie zupełnie zniechęcił swoim postępowaniem do jakichkolwiek swoich rozwiązań i to do tego stopnia iż mój plan na 2020 przewiduje pozbycie się zupełnie ich rozwiązań z większości miejsc ;-)
Moja irytacja postępowała z aktualizacji na aktualizację, ale to co zrobili w wersji "2004" przelało szalę goryczy, na szczęście w chwili obecnej Linux i FreeBSD są na tyle już dojrzałe i rozwinięte że mogę dzięki nim zastąpić wszystko co windowsowe. Do kompletu ostanie lata uświadomiły producentom oprogramowania że nie tylko użytkownicy Windows istnieją na świecie i narzędzia których używam mają obecnie wersje chociażby pod Linux.
Świetny opis Seban (jak zwykle), WeMos-a już zamówiłem w wersji 16M + breadboard na stabilizator 3v3. Spodoba mi się, że robisz to pod Debianem - dla mnie to też jest natywne środowisko pracy. Zastanawiam się też, czy GBS-8200 może pracować z modułem Sophia.. bo tam chyba też w DVI sygnały idą po analogu?
Cześć,
Wielkie podziękowania się należą dla kolegi MGor, bo podał linki i zainspirował mnie do przeprowadzenia testów i eksperymentów. Prawdę mówiąc po pierwszym podłączeniu GBS-8200 nie sądziłem że da się coś z tego sensownego wyciągnąć :) Przyznaję ze jestem zaskoczony efektem jaki się udało uzyskać za pomocą GBS-Control, przerosło to zdecydowanie moje oczekiwania... i za tę cenę efekty są całkiem spoko.
No nie seban to ja Ci bardzo dziękuję - podchodziłem do tego tematu już jakiś czas ale ciągły brak czasu ... wiecie, rozumiecie :).
Z racji tego że w przeszłości pracowałem w branży audio-video, eksperymentuje/bawię się różnymi urządzeniami "skalującymi" z półki raczej premium, które teraz można wyrwać "za grosze" typu Crestron, Extron, AnalogWay, Kramer ... itp. ale i tak chodziło za mną przetestowanie GBS. Dzięki tobie już nie muszę :)
Chip na tym GBS (Tvia TV5725) ma ciekawe możliwość które można jeszcze "wybadać". Istnieje duża szansa na poprawną obsługę NTSC. Z ciekawostek chip ma również wyście cyfrowe... :)
Podsyłam jeszcze jednego interesującego linka:
https://ataribits.weebly.com/rgb2vga-xld.html
Jest tam m.in. Programming Guide który może pozwolić na większe eksperymenty z tym chipem.
Gdzieś w necie przemknęło mi podłączenie video i chyba s-video do tego skalera, jak znajdę to wkleję.
Strony Poprzednia 1 2 3 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
atari.area forum » Sprzęt - 8bit » VBXE z LCD
Wygenerowano w 0.028 sekund, wykonano 68 zapytań