Coś mi się chyba uszkodziło w układzie =] i jakieś cudactwa się dzieją. Posprawdzam i się odezwę.
http://atari.myftp.org Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
4th Atari ASCII Compo - wyniki Dostępne są już wyniki tegorocznego ATASCII Compo.
thing neo 1.60 Olivier Landemarre wydał nową wersję desktopu Thing.
atari.area forum » Sprzęt - 16/32bit » RAMCART Atari ST
Strony Poprzednia 1 2 3 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Coś mi się chyba uszkodziło w układzie =] i jakieś cudactwa się dzieją. Posprawdzam i się odezwę.
[podbijam]
Znalazłem trochę więcej czasu, i tak jak podejrzewałem - coś się stało wewnątrz układu CPLD. Nie mam pojęcia co, ale RAMCART działał tak dziwacznie, że złożyłem drugi egzemplarz, który zadziałał bez problemu. Zrobiłem kilka testów. Dane są zachowywane i odczytywane bez uszkodzeń. Wrzuciłem obraz kartridża ST TEST 4.4 - poszedł bezproblemowo. Zapewne inne także będą działać. No i oczywiście można spróbować samemu stworzyć wsad z jakąś kompilacją softu na dysk c (małe c). Jeszcze raz dzięki Cyprian za gotowość pomocy w GFA Basic:) Problem jednak leżał w sprzęcie.
W kolejnym wolnym okienku siądę do zrobienia materiału na www.
Załączam zdjęcie RAMCARTa w moim STe w trakcie ładowania obrazu ROM.
Pozdrawiam
P.S. Możliwe jest stworzenie czegoś na kształt SIC! jednakże soft musiałby napisać ktoś dobrze zorientowany w możliwościach Atari ST - GEMDOSa.
ładne cacko
Zgadzam się :). Działa i jest prostackie do oprogramowania.
Jacyś chętni na taką zabawkę?
Pozdrawiam
Ja jestem chętny na jedną sztukę :-)
A da się z tego odpalić driver ACSIFR1 do urządzenia Putnika? To bym nie musiał ładować go z dyskietki :)
Jedną sztukę wezmę.
pytanie techniczne, czy była by możliwość modyfikacji tak by banki były wybierane programowo a nie sprzętowo?
swoją drogą wrzuciłem na AA info, AF niestety nadal leży.
https://atariage.com/forums/topic/30687 … wered-ram/
Cześć,
Właśnie wrzuciłem opis i pliki projektu na moje strony: http://raven1.magix.net/ i mirror.
Są tam schematy, firmware oraz gerbery. Proszę korzystać kto ma ochotę.
Odnośnie chętnych :) Sam zamówię pięć płytek w JLCPCB. Mogę polutować i uruchomić ze 3-4 z nich. Tak więc chwilę to potrwa...Dłuższą chwilę. pancio.net i Cyprian poczekacie?
Cyprian dzięki za wrzucenie info na AA. Może się ludzie zainteresują.
Co do programowej możliwości wybierania banku - dałoby się, ale jak podtrzymywać rejestr banku po wyłączeniu zasilania? Z baterii nie da się tego zrobić zbyt długo. Chyba że założyć, iż zawsze startujemy od banku 0 - to dałoby się dołożyć dodatkowy rejestr, a także zbudować RAMcart nawet i 32MB o ile byłoby miejsce na tyle kości i solidny akumulator do podtrzymania ;-).
Ręczne przełączanie banku w tym rozwiązaniu jest raczej wygodniejsze.
Ale da się tyle, że trzeba by trochę także schemat przerobić.
xangel oprogramowanie na kartridżach startuje dosyć wcześnie. Myślę, że spokojnie da się z tego ładować sterowniki do wynalazku Putnika.
Pozdrawiam
P.S. Chciałem zamówić pcb ale na stronie JLCPCB jakieś jaja robią z kosztami wysyłki :( wysłałem zapytanie o co chodzi i mam nadzieję, że coś z tym zrobią bo płacenie 80zł za przesłanie 5 płytek to porażka.
Ja chętnie też wezmę.
Cześć,
OK. Dobrze. Jest 3 chętnych. Patrząc na koszty ogólne (niestety także ta nieszczęsna przesyłka z Chin) za sztukę powinno być max. 110zł + wysyłka (najlepiej paczkomatem). Jeżeli to wam odpowiada - proszę o potwierdzenie na PM, że chcecie na 100%. Wtedy dopiero zamówię płytki w JLCPCB - nigdzie taniej i tak nie ma :(
Pozdrawiam
potwierdzam na 100 %
Niedawno zamawiałem w JLPCB i nie było problemu z kosztami wysyłki, tylko domyślnie zaznaczana jest droższa opcja, ale można zmienić na tańszą ($6,90).
@_tzok_ Niestety jest głupia sytuacja, bo na stronie głównej Order jest przesyłka za 5,90$, a gdy przechodzę do opłacenia są dostępne tylko droższe opcje - Europacket i DHL. Wysłałem zapytanie do JLCPCB. Może to jakiś błąd u nich czy co?
potwierdzam
Trochę schowali tę tanią przesyłkę, ale nadal tam jest, tylko trzeba uważnie szukać ;)
Klikamy na More ...
... i mamy przesyłkę za $5,90.
To Registered Air Mail_EU jest obsługiwane przez 4PX i leci z Makau (MFM) w Chinach do Liege (LGG) w Belgii.
@_tzok_ uwierz, że tego <more> tam wcześniej nie było. Być może Chińczycy poprawili stronę po moim mailu? Wchodziłem na stronę płatności wielokrotnie i sprawdzałem bardzo uważnie wszystkie dane.
Super, że dałeś znać tak wcześnie. Właśnie zamówiłem pcb. Trochę czasu upłynie zanim dotrą do Polski :)
Pozdrawiam
Było już 2 tygodnie temu, jak zamawiałem poprzednią płytkę... po prostu nie zauważyłeś. Ja też się tego naszukałem ;)
Z czasem dostawy nie ma tragedii, ale te 20 dni trzeba liczyć (w 9 dni dotarło do Liege, trzeba lekko liczyć drugie tyle do mnie):
Dziwne. Przysiągłbym, że tego nie było... Ze dwadzieścia razy byłem na tej stronie. Odpalałem Firefoxa i Chrome. Szukałem na potęgę...
Zaiste - niezbadane są zachowania ludzkie i programowe :-]
dzięki jeszcze raz
pozdrawiam
tOri, jesteś sławny:
https://www.facebook.com/Vretrocomputin … 6811843991
Cześć,
Dzięki Cyprian za info :) Nie używam Facebook więc się nie orientuję czy to dobrze czy źle, ale skoro komuś się podoba moja hobbystyczna robota to jest jednak bardzo dobrze.
Dodałem nową funkcjonalność do RAMCARTa, która pozwala na dowolny, choć okupiony czasem zliczania impulsów, dostęp do dowolnego bajtu w pamięci rozszerzenia. I to jest świetne w układach programowalnych, że można bez zmian w sprzęcie nanosić poprawki bądź istotne ulepszenia. Opis z firmware i software zostały zamieszczone na stronach www.
Pozdrawiam
tOri, jedna rzecz przyszła mi do głowy.
z tego co widzę to Twój cart zmienia banki podczas odczytu adresów $FAxxxx ($FAXXNN)
Nie koliduje to z systemem operacyjnym?
Podczas uruchamiania komputera weryfikuje czy wetknięty jest jakiś cartridge. Odczytywane jest długie słowo spod adresu $FA0000
$FA52255F - diagnostics
$ABCDEF42 - program/data
Hej,
@Cyprian
RAMcart uruchamia się standardowo zawsze w trybie odczytu. Aby przełączyć sprzęt na zapis należy odczytać KOLEJNO(!) jakieś nieważne dane spod adresów:
u=PEEK(&HFA7400) - mała litera t
u=PEEK(&HFA4F00) - duża litera O
u=PEEK(&HFA7200) - mała litera r
u=PEEK(&HFA6900) - mała litera i
Nieważne co robi Atari - na pewno nie koliduje - sprawdzone :) Z tego co wiem, nie wykonuje takich odczytów jak wyżej. Specjalnie wbudowałem takie sprzętowe zabezpieczenie żeby uniknąć ręcznego przełącznika zapis/odczyt. Gdy piszesz o zmianie banków rozumiem, że masz na myśli odpowiednie do potrzeb zmiany bitów sterujących. Gdy zaś uruchamiasz jakiś program obsługi RAMcarta - jedną z pierwszych operacji do wykonania powinien być RESET sprzętu, czyli odczyt spod adresu $FA0008 (bit 3 ustawiony). Gdyby zaś kiedykolwiek się okazało, że OS Atari jednak odczytuje spod takiego ciągu adresów - zawsze można dołączyć do sprzętu ręczny przełącznik zapis/odczyt i wtedy będzie 100% pewności o braku problemów.
Jak dotychczas nie zauważyłem jednak aby cokolwiek złego się działo z projektem.
Pozdrawiam
P.S. Mam jeszcze kilka wolnych kilka linii I/O i można by sterować np. bankami w dwóch pamięciach 512KB (MSB i LSB), wtedy RAMcart miałby 1 MB, ale żeby to było używalne - należałoby oprogramować sprzęt w sensowny sposób, albo spatchować GEMDOS do pracy z takim wynalazkiem, ewentualnie napisać loader w stylu SIC! albo podpiąć jakiś sterownik do systemu... Są fajne kostki pamięci M5M5408 512KB mające prąd standby na poziomie 0,4uA co oznacza, że długo mogą "wisieć" na pastylce litowej 3V.
RAMcart uruchamia się standardowo zawsze w trybie odczytu. Aby przełączyć sprzęt na zapis należy odczytać KOLEJNO(!) jakieś nieważne dane spod adresów:
u=PEEK(&HFA7400) - mała litera t
u=PEEK(&HFA4F00) - duża litera O
u=PEEK(&HFA7200) - mała litera r
u=PEEK(&HFA6900) - mała litera i
całkiem sprytne rozwiązanie.
P.S. Mam jeszcze kilka wolnych kilka linii I/O i można by sterować np. bankami w dwóch pamięciach 512KB (MSB i LSB), wtedy RAMcart miałby 1 MB, ale żeby to było używalne - należałoby oprogramować sprzęt w sensowny sposób, albo spatchować GEMDOS do pracy z takim wynalazkiem, ewentualnie napisać loader w stylu SIC! albo podpiąć jakiś sterownik do systemu... Są fajne kostki pamięci M5M5408 512KB mające prąd standby na poziomie 0,4uA co oznacza, że długo mogą "wisieć" na pastylce litowej 3V.
Jeśli jest jeszcze możliwość to wolałbym wersję 1MB.
A czy była by możliwość dodania USB w celu wgrywania danych z PC do RAMCARTa?
Jeśli chodzi o GEMDOS to mam pewien pomysł. Chciałbym spróbować przeprogramować carta tak by pierwsze 32kb były nie zmienne, a bankowanie było robione w dalszej części carta. Programowanie w ostatnich bajtach obszaru carta.
Dzięki temu w pierwszym bloku była by cały czas dostępna normalna gemdosowa partycja carta z softem i sterownikami.
Cześć,
Zgadza się - całkiem sprytne rozwiązanie. To taka wartość MAGIC aby uruchomić tryb komend. W podobnym stylu jest sterowana pamięć FLASH. Także trzeba używać konkretnych komend do wykonania poleceń zapisu, kasowania itp.
Co do większych wersji niż obecna 2x128kB - to ewentualnie dalsza przyszłość, o ile będzie czas na przeprojektowanie sprzętu oraz wyrysowanie nowej pcb. Dodanie USB raczej nie wchodzi w grę, ponieważ trzeba by użyć jakiegoś mikrokontrolera do obsługi RAMcarta. Wtedy też raczej nie ma sensu programowanie z poziomu Atari. Oczywiście da się zrobić coś takiego, ale ja się za to nie będę zabierał.
Co do następnego pomysłu: mając pamięć 1MB byłoby do dyspozycji 8 banków, jednak nie mam aż tylu wolnych IO w CPLD aby to obsłużyć w wersji tqfp100. Oczywiście wersja TQFP144 bez problemu pozwoliłaby na zbudowanie pełnowymiarowego RAMcarta 1MB i większego. Bank 0 byłby zawsze tym bankiem, gdzie byłby zawarty soft sterujący. Korzystając z możliwości bankowania i selektywnego wyboru adresu panujesz nad tym co siedzi w pamięci i w którym miejscu. Sterowanie RAMcarta nie musi być w jakimś "końcowym" obszarze. Tak jak teraz - nic nie powoduje kolizji. Obszary sterowania i transmisji są rozdzielone. Obecny kształt sprzętu robi w zasadzie wszystko co trzeba - ma niedużą pojemność i to tyle. należy też pamiętać, że ładowanie pamięci RAMcarta nie trwa milisekundę, a im więcej pamięci - tym więcej czasu na zapis :)
Pozdrawiam
P.S. Diag LWORD to $FA52235F - Cyprian - literówka się trafiła
P.P.S. czekam na PCB z Chin
Cześć,
Podbijam wątek. Na stronie zamieściłem program ładujący dla RAMcarta pod nazwą CARTLOAD.PRG (zip ze źródłami). Obsługa jest prosta. Po uruchomieniu otwiera się fileselector i skąd można załadować plik o maksymalnej długości 131072 bajty. Testowałem na różne sposoby i o dziwo działa i się nie wywala ;-P.
Załączyłem również źródła w GFA Basic 3.5. Można sobie z tego wywnioskować jak prosta jest obsługa sprzętu.
Pozdrawiam
Strony Poprzednia 1 2 3 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
atari.area forum » Sprzęt - 16/32bit » RAMCART Atari ST
Wygenerowano w 0.031 sekund, wykonano 56 zapytań