Wszystkie OS-y wydane po Atari OS dla modeli 400 i 800 to właśnie XL OS. Więcej w Atariki: http://atariki.krap.pl/index.php/XL_OS
Terry Pratchett - Równoumagicznienie
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
4th Atari ASCII Compo - wyniki Dostępne są już wyniki tegorocznego ATASCII Compo.
thing neo 1.60 Olivier Landemarre wydał nową wersję desktopu Thing.
VIII. Basque Tournament of Atari 2600 Kolejna relacja, wśród otrzymywanych od naszego przyjaciela Egoitza z Kraju Basków.
atari.area forum » Fabryka - 8bit » Przełącznik systemów - yet another OS switch
Strony Poprzednia 1 2 3 4 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Wszystkie OS-y wydane po Atari OS dla modeli 400 i 800 to właśnie XL OS. Więcej w Atariki: http://atariki.krap.pl/index.php/XL_OS
Voy, dzięki. A czy można w prosty sposób sprawdzić rewizję ROMu?
http://drac030.krap.pl/en-si-pliki.php
Wysłałem większość kitów i płytek, później podeślę numery przesyłek na PW.
Mam natomiast tutaj dwóch takich delikwentów, którzy zażyczyli sobie zaprogramować kość z systemem OS B (od Atari 400/800). System ten ma 10kB, walczę z tym już ze dwie godziny i nie wiem jak go uruchomić na Atari XL/XE. Da się w ogóle? Nie mogę znaleźć informacji, napisze ktoś coś, albo linkiem rzuci na ten temat? Może musi być jakaś specjalna wersja tego systemu dostosowana do XL/XE, albo jakiś offset czy coś?
Nigdy nie miałem do czynienia z 400/800, ale może jakąś wskazówką będzie, że skoro ma 10KB ($2800) to pewnie zawartość powinna się znaleźć na samej górze pamięci. Domyślam się że skoro ROM w XL/XE zajmuje obszar 16KB ($C000..$FFFF), no to trzeba by te 10K zaprogramować tam z offsetem $1800. Taka luźna myśl.
Da się, bo tak mam w swojej Atarce. Jak to zrobić - nie pytaj, nie mam bladego pojęcia, mi chyba to Jer zakładał. I wbrew pozorom czasem się przydaje.
Dobra, da się, dzięki mono, dokładnie jest jak piszesz, trzeba zrobić offset o $1800 i umieścić ROM na samej górze. Z resztą Atariki podaje, że OS B był umieszczony w obszarze $D800-$FFFF (http://atariki.krap.pl/index.php/Atari_OS).
Natomiast XLOS leży od $C000-$FFFF, więc wszystko się zgadza.
W każdym razie działa, bo już zaprogramowałem kość i sprawdziłem.
@Sikor: tak z ciekawości do czego się może przydać rom z 400/800?
@Mq: czy będzie jakiś problem jak byś udostępnił gotowy plik 4in1 z tym romem?
Jest troszkę starych gier które moją problemy z nowszym OS-em i nie są spaczowane na XL/XE. Wtedy działają ok - używam tego okazjonalnie, ale zdarza się. Nie zawsze Trans Disk pomaga - czasem program/gra tak się odwołuje, że wymaga "oryginalnego" systemu. Nawet chyba niektóre programy na atarionline były/są oznaczone OS B - dotyczącego starego systemu.
Spoko, mogę udostępnić, chociaż zauważyłem, że nigdzie nikt nie chce udostępniać, wszyscy robią jakieś dziwne programy patchujące zamiast np. udostępniać od razu spatchowanych ROM-ów, ROM-y też nie są udostępniane przy emulatorach itp. Czy to jest związane z jakimiś prawami czy coś?
Tak, prawa autorskie. Oficjalnie ROM Atari można używać tylko i wyłącznie w X-Formerze, znając nowe Atari mogą ścigać. Z drugiej strony prawo nam pozwala trzymaćv kopie - mam zarówno XL, XE jak i 400/800, więc śmiało mogę to mieć w jednym komputerze ;)
ciekawe Sikor, czy sąd podzieliłby Twoje zdanie, bo wiesz... w sądzie to może być różnie :)
Z tego co wiem był taki precedens, ale nie w Polsce. No i ciekawe co z Qmegiem jeszcze?
Dobra szkoda ryzykować ;) każdy zrobi sobie sam jak będzie potrzebował :)
Kiedyś, ze 20 lat temu, zrobiłem sobie Atari XE z ośmioma systemami. O ile pamiętam, to był jakiś Omni, Bibo, High Chip, 400/800, OS PL, OS XL, OS XE i Qmeg. Gdzieś jest w piwnicy, czasem wpadnie w oko, ale nie używam.
Ale te cztery pierwsze pozwalały zagrać w Moon Patrol z rzeczywistym dźwiękiem.
Czy w miejsce jednego OS można wgrać jakąś grę?
Chyba nie bardzo. No chyba że by napisać specjalnie taką grę, która by udawała OS:-)
Jest to możliwe. Są systemy, np. Bibo czy Omni, które mają 2 kB puste, tzn. w obszarze 1000-17FF są komórki z zawartością FF. Jakaś niewielka gierka skompresowana i samorozpakowująca się może się tam zmieści. Obydwa te systemy mają monitory, z poziomu których można wywołać procedurę rozpakowania tej gry do RAM i jej uruchomienia.
Edit: te adresy są podane względem początku ROM systemu tak, jak to widać pod edytorem ROM. Wychodzi na to, że to obszar dekodowania we/wy D000-D7FF.
W razie czego mam sporo systemów, gdyby ktoś chciał, łącznie z OS A (NTSC), OS A (PAL), OS B (NTSC) i OS B (PAL), który nie został wydany, ale którego odtworzył bodajże Krótki na podstawie opublikowanych przez Atari źródeł. Do tych systemów wystarczy dokleić z początku 6 kilobajtów zer lub $FF, choćby pod HexEdit.
W piątek wysłałem wszystkie przesyłki. Numery przesyłek podesłałem wszystkim na PW.
nieźle, u mnie niby już w doręczeniu.
mam!
Odebrałem. Złożę w wolnej chwili.
Wrzucam obrazkową instrukcję montażu krok po kroku. Kolejność lutowania jest istotna, bo jak się zrobi w innej kolejności, to może bardzo utrudnić, lub nawet uniemożliwić wlutowanie niektórych elementów. Przed wlutowaniem podstawki pod EEPROM trzeba obciąć krótko wystające pod nią piny od goldpinów precyzyjnych, bo będą przeszkadzać, lub można je obciąć od razu podczas lutowania. Sorry, trochę ciasny się ten projekt zrobił, ale za to jest malutki i nic nie wystaje.
Załączam również rozkład sygnałów na złączach klawiatury w serii XE i XL. Dla płyt XE bez ECI oraz 130XE z pamięciami 4-bit zaznaczyłem też alternatywne miejsca skąd można pobrać sygnały (innych rewizji płyt nie mam pod ręką żeby sprawdzić). Zawsze można się przylutować z kabelkami od spodu płyty bezpośrednio pod złączem klawiatury, ale warto poszukać dokąd prowadzą ścieżki i podpiąć się gdzieś w pobliżu kości ROM, żeby nie ciągnąć kabli zbyt długich niepotrzebnie. Linia Reset od złącza klawiatury jest najpierw podłączona przez dławik, można się podpiąć również za nim.
Ostatnie zdjęcie, które załączam przedstawia przykład, jak można poprowadzić kabelki - tak to mam zrobione u siebie na testowej płycie 130XE.
Ponieważ montowałem dzisiaj przełącznik na płycie 800XL dla uicr0Bee, to poniżej punkty w których można się wlutować aby nie ciągnąć przewodów na drugą stronę płyty. Co prawda nie jestem pewny czy dioda podłączona jest poprawnie, bo testowałem na klawiaturze testowej od Mq, która diody nie ma, ale sądzę, że powinno być ok.
Strony Poprzednia 1 2 3 4 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
atari.area forum » Fabryka - 8bit » Przełącznik systemów - yet another OS switch
Wygenerowano w 0.027 sekund, wykonano 62 zapytań