To jest spowodowane tym że oryginalnie, Amiga nie była konstruowana pod 68000 i brakuje wsparcia po stronie mobo niezbędnego do tej instrukcji.
To jest ciekawe. Jest to gdzieś może opisane?
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Bubble Bobble dla Atari 8-bit Wersja ta bazuje na edycji BBC Micro, jednak została napisana niemal od podstaw, by maksymalnie wykorzystać możliwości Atari.
Silly Venture 2024WE - wyniki Ponad sto prac wzięło udział w compo SV2024WE
Trwa Silly Venture 2024 w Gdańsku! Party się rozpoczęło, zajrzyj po link do streamów.
Flop 68 Po dwuletniej przerwie wraca Flop!
TURGEN 9.3.0 Kolejna wersja multiplatformowego narzędzia do zarządzania obrazami taśm.
atari.area forum » Fabryka - 8bit » Nowa płyta 800XL?
Strony Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 … 11 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
To jest spowodowane tym że oryginalnie, Amiga nie była konstruowana pod 68000 i brakuje wsparcia po stronie mobo niezbędnego do tej instrukcji.
To jest ciekawe. Jest to gdzieś może opisane?
Tym swoim biadoleniem zabiliście temat...
Bo tak się samo rozkręciło w niewłaściwą stronę, ale ileż można prawić o kopii oryginalnej płyty :)
No właśnie, bo mi umknęło mi najważniejsze. To jest po prostu wierna kopia płyty bez fredka, czy coś tam było "poprawiane"?
Candle: podeślij mi w takim razie proszę na maila jakieś wytyczne mechaniczne oraz jakie dodatkowe sygnały wyprowadzić "luzem" z płyty.
Na stronie Lotharka nie znalazłem maila, napiszę przez forum.
Pytanie: widziałem w projekcie 1088XEL, że szyna danych jest podciągnięta R-Packiem do Vcc - któraś wersja płyty Atari posiada te rezystory?
Nie ma odpowiedzi więc pewno 6502 skoro to ekipa od Commodore i Atari.
x_angel: tak, 800XL i pewnie reszta rodziny XL
dla potomnych: mechaniczna specyfikacja u1mb: http://spiflash.org/atari/ultimate/U1MB_dimensions.pdf
mechaniczna specyfikacja vbxe była w dokumentacji od vbxe (tak mi się zdaje)
Spoko, U1MB mechanicznie już rozrysowałem, przydałby się pinout gniazd. Jeśli masz, podrzuć, jak nie, będę musiał radzić "na piechotę".
Na stronie Lotharka "Page not found" w sekcji U1MB, natomiast w sekcji VBXE jest instrukcja montażu, ale nie widzę wytycznych mechanicznych.
jedno złącze ma pinout MMU, drugie ROM'u, przy czym to co normalnie po lewej jest po prawej - złącza emulacyjne są numerowane inaczej niż złącza IDC
no i jeszcze jedno - przecież jest schemat - zawsze był
Rom ma 28 nóg, złącze ma 30. Gdybym widział, jak idą ścieżki z drugiej strony PCB, nie miałbym dylematu. A miernikiem nie sprawdzę, bo chwilowo jestem daleko od mojego U1MB.
Schemat U1MB jest dostępny? Nie widzę ani u Ciebie na stronie, ani u Lotharka.
Myślę o dodaniu opcjonalnego RD4 i RD5 fix - wspominasz tam o "resistors from accessory kit" ale nie ma podanej wartości. Ze zdjęcia wynika, że to 180 ohm - zgadza się?
Tak teraz obejrzałem 1088XEL i w sumie to widzę, że miejsca na VBXE i Rapidusa są, ale nie widzę nigdzie pinheaderów pod dodatkowe sygnały. Czyli rozumiem, że z tymi rozszerzeniami, to po prostu ładnie przewidziano na nie miejsce, ale już podłączenia bez lutowania kabelków nie przewidziano? I jeszcze tak z ciekawości: po co jest opcja IRQ Enable dla drugiego Pokeya? W Stereo sygnał IRQ nie jest używany.
https://ataribits.weebly.com/1088xel.html
Na tej stronie znajdziesz całą dokumentację do 1088 XEL i XLD. Masz tam rozrysowane jak podłączyć U1MB.
jesteście jak dzieci we mgle...
http://spiflash.org/atari/ultimate/Ultimate1MB.pdf
to leży tam od zawsze
a rezystory na liniach rd4 rd5 są odkąd projekt zakupił Lotharek i nie ma potrzeby dawać czegokolwiek w szereg
Zrobiłem dwa egzemplarze jako kanapka na CPU + PIA
Czy mógłbyś zrobić zdjęcie i tu wkleić? Dzięki.
Candle: jesteśmy jak dzieci we mgle, bo nie ma tego pliku nigdzie na Twojej stronie :)
Podajesz bezpośredni link, a to inna bajka. BTW nie ładują Ci się tam grafiki na podstronie Atari -> U1MB
Tak czy siak dzięki.
Lotharek odpisał, że po VBXE też mam się zgłosić do Ciebie :)
Tymczasem wrzuciłem wstępne rozmieszczenie, na razie Rpidus i VBXE bez żadnych wymiarów, "na oko" - chodzi o to, aby zaprezentować ideę.
Nie wiem, czy U1MB nie jest za nisko i nie będzie wadzić o ekrany i klawiaturę - czy ktoś ma drukarkę A3 i może to wydrukować i nałożyć na karton i przypasować do obudowy?
Ja chwilowo jestem po operacji kręgosłupa, więc sobie tylko leżę i rysuję, nic więcej nie jestem w stanie zrobić.
Może dobrze by było, gdyby admin wydzielił wątek i może nazwał "Nowa płyta 130XE" ?
O ekranach, to chyba można zapomnieć, a U1MB w tym miejscu ... postaram się zmierzyć dziś, czy to pod klawiaturę wejdzie.
Aha - "nie znam się, to się wypowiem", czyli - taki projekt jeśli dojdzie do skutku to zastanówcie się w szerszym gronie elektroników /znawców tematu/ żeby nie było, że np linie adresowe są zbyt blisko zasilania, czy czegoś tam i że płyta działa tylko przez przypadek. Bo takie zdanie usłyszałem na tutejszym forum o płycie 65xe bez eci. :)
Choć - widzę następny pozytyw w postaci braku modulatora, czyli musi być lepiej ;)
tak czy siak jestem zainteresowany.
Uuuu, operacja kręgosłupa... Życzę zdrowia.
Btw: u Lotharka nie ma Ultimate z prostymi pinami i trzeba sobie przelutować na przykład do 1088. Chyba, że już jest?
Nie wiem, czy Lotharek nie ma obu wersji - ktoś przecież musi zaopatrywać rynek w U1MB do tych wszystkich 1088XEL :)
Ja mam wersję od Candle i ona ma piny proste.
Co do prowadzenia ścieżek - wyjdzie jak wyjdzie. Raczej płyty 4-warstwowej nie będę robił, a na dwóch to będzie ciężko. Już teraz jak patrzę na to ułożenie scalaków, to nie wiem, czy to wyjdzie. Jak wszystkie scalaki były w jednym rządku, to inna bajka, ale wtedy nie byłoby szans powkładać rozszerzenia.
Jak nie byłoby szans. Mam Ci zrobić zdjęcie zwykłej płyty od 130XE z rapidusem, vbxe, stereo i p-covoxem, oraz u1mb?
Fotkę możesz wrzucić :) A może przypadkiem okaże się, że najlepiej zrobić płytę z identycznym jak w oryginale rozkładem scalaków? :)
Ale chyba nie. Coś podejrzewam, że u Ciebie część jest zamocowana do obudowy (jak zalecane jest z U1MB), a część "leży" na kabelkach. Ale wrzuć - będzie się czym zasugerować.
problemy są tu takie:
Rapidus musi wyjść ponad obudowę od strony złącza carta i ponad VBXE, bo delikatnie na siebie zachodzą, to raz. Dwa - stereo musi być ponad p-covoxem, i w tym wariancie niestety jeden z pokeyów delikatnie opera się o klawiaturę. Ale z tym, to coś wymyślę.
Nie rozumiemy się.
Projektując płytę chcę, żeby rozszerzenia siedziały "na płycie", a nie nad gniazdami carta, jedno nad drugim itp.
Poza tym z tego wynika, że o ekranach można zapomnieć.
ok, w takim razie postaram się zmierzyć odległość do klawiatury na całej wysokości U1MB w proponowanym projekcie.
a o ekranach należy zapomnieć jak sądzę. Zresztą z moich obserwacji wynika, że czy one są czy nie to i tak nie widać zbawiennego wpływu za zakłócenia audio - video. Chyba, że chodzi o stabilniejszą pracę układu jako całości.
Z ekranami nie chodzi ani o zakłócenia w torze audio-video ani o stabilniejszą pracę.
Urządzenia już wtedy w Stanach musiały spełniać pewne normy, co do emisji zakłóceń elektromagnetycznych. Stąd te ekrany - żeby komputer "nie siał" po innych odbiornikach.
Tak się zastanawiam, że sporo miejsca da się zaoszczędzić na ukłądach SMD Wtedy może będzie łatwiej rozmieścić poszczególne układy?
Ja bym Rapidusem się nie przejmował. Mało kto go kupi. To może się skończyć tak jak z 1088XEL, pcb kosztuje $30 a cały poskladany komputer już $500.
Umieść na płycie minimum tego co jest wymagane. Stereo, jakieś proste rozszerzenie pamięci, przełącznik OS i ewentualnie gniazdo do instalacji U1MB. Jeżeli miejsce na VBXE to dlaczego nie Sophia? Jako bonus, ale niekoniecznie można by zrobić miejsce na SIO2USB albo wewnętrzny moduł SIO2BT. Ja bym dodał jeszcze złącze FFC/FPC do podłączenia nowej klawiatury na przełącznikach mechanicznych.
.. i zaczęło się. Mnie nie interesuje SIO2USB, nie interesuje mnie "proste rozszerzenie pamięci" jeśli jest sprawdzone i istniejące U1MB i mam zamiar tam też wsadzić następnego rapidusa bo w przeciwieństwie do 98% ogółu dla zabawy lubię coś robić na prawdziwej maszynie a nie na jej emulatorze, więc taki konfig to spore udogodnienie w moim mniemaniu :) Zresztą, płytę chętnie kupię ale jeśli zapasuje pod moje zastosowania. W obecnej proponowanej formie (pomijając na razie odległość do klawiatury do u1mb) jestem chętny, ale jak coś uporczywie nie będzie pasować to odpuszczam.
Co do kosztów, to złożenie dla przykładu tego co mam tu przed sobą na biurku i co jest na powyższym zdjęciu to mniej więcej około 2000pln, to nie jest tanie hobby i przez dłuższy czas jeszcze pewnie nim nie będzie.
W temacie SIO2PC, SIO2USB itp to powiem tak - moim zdaniem nie ma sensu dawać tego wewnątrz, bo i tak nie wyprowadzimy gniazda USB ani gniazda karty. Będzie pinheader do SIO i tyle - każdy podłączy co zechce bez żadnego lutowania. Ma to sens? Jako SIO2USB pewnie wystarczy sam moduł FT232, jako SIO2BT to trzeba gadać z Montezumą. Wcześniej myślałem o samym pinheaderze SIO, teraz wydaje mi się, że trzeba też na nim wyprowadzić zasilanie.
Stereo będzie, bo to nie zajmuje dużo miejsca.
Sophia - pewnie wejdzie, ale rozumiem, że jednocześnie VBXE i Sophia nie mają sensu. Mechanicznie też oba słabo wcisnąć. W miejscu starego modulatora można zrobić mocowanie pod DVI od Sophii - to nie powinien być problem.
Strony Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 … 11 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
atari.area forum » Fabryka - 8bit » Nowa płyta 800XL?
Wygenerowano w 0.037 sekund, wykonano 62 zapytań