TURBO 2001 – montaż w magnetofonach XC12 i pochodnych
Wykaz potrzebnych części:
- kondensator 220nF (najlepiej MKSE);
- kondensator ceramiczny 2n7 (w ostateczności 2n2);
- kondensator elektrolityczny 10μF/16V;
- rezystor 27k;
- przełącznik dwu pozycyjny ON-ON, podwójny (opcjonalnie pojedynczy)*;
- przewody montażowe (najlepiej różnokolorowe);
- dioda LED, ᴓ3 mm dwukolorowa: zielony/czerwony, wspólna katoda*;
- rezystor ok. 560R* (dobierany - wartość zależy od parametrów diody LED).
* Wskazówka: jeżeli nie potrzebujesz sygnalizacji TURBO, możesz zrezygnować z wymiany diody LED. Tym samym dwie ostatnie pozycje w wykazie części stają się zbędne, a także wystarczy przełącznik z jedną sekcją ON-ON. Warto wtedy zainstalować go nie z tyłu magnetofonu, a z przodu na dole po lewej stronie, tak aby było widać, w jakiej pozycji się znajduje. Oczywiście w opisie montażu pomijamy wszystko, co dotyczy dwukolorowej diody LED.
Zanim rozpoczniesz przeróbkę, upewnij się, że magnetofon jest sprawny, tzn. odczytuje i zapisuje programy w standardowej transmisji bez problemów. Jeśli wszystko jest w porządku, to zaczynamy.
1. Najpierw przygotowujemy dwójnik RC. Wykorzystamy do tego kondensator 10μF i rezystor 27kΩ. Jak taki dwójnik powinien wyglądać, można zobaczyć na zdjęciu poniżej. Dla lepszego zobrazowania przełącznik na zdjęciu zawiera jeden segment, ten, który obecnie nas interesuje. (drugi służy do załączania diody LED). Na schemacie „P”, to punkt podłączenia do przełącznika, a „M”, punkt podłączenia w magnetofonie (gdzie - w dalszej części opisu).
2. Podłączamy dwójnik i pozostałe elementy do przełącznika według oznaczeń na zdjęciu poniżej i tabeli 1, kolumna „Opis” (kolumna „podłączenie w magnetofonie” na żółtym tle na razie nas nie interesuje).
Kontynuujemy naszą pracę z magnetofonem.
3. Kładziemy magnetofon do góry nóżkami, najlepiej na czymś miękkim, aby nie porysować. Teraz wykręcamy cztery wkręty umieszczone w otworach w pobliżu rogów obudowy.
4. Trzymając równocześnie górną i dolną część obudowy rękami, aby się nie rozpadły, odwracamy magnetofon.
5. Otwieramy kieszeń kasety i uważnie zdejmujemy górną część obudowy. Jeśli coś nam przeszkadza, to nie należy szarpać, bo możemy uszkodzić jakiś delikatny element. Przyglądamy się, co nam przeszkadza, aby zaradzić sytuacji.
Ta zasada dotyczy wszystkich następnych wykonywanych przez nas czynności mechanicznych.
6. Wyjmujemy z dolnej części obudowy obejmę kabla sygnałowego, na zdjęciu poniżej oznaczoną czerwoną strzałką. Obok, po prawej, widać też zamontowany przełącznik TURBO/STANDARD.
7. Wyjmujemy mechanizm z obudowy.
8. Teraz z tyłu, w dolnej części obudowy, montujemy nasz przełącznik. Szczegóły montażu mechanicznego zależą od typu użytego przez nas przełącznika. Zdjęcie niżej może pomóc zorientować się, jak powinno to wyglądać. Można też rzucić okiem na zdjęcie wyżej.
9. Wracamy do wyjętego mechanizmu. Sprawdzamy, jakiego koloru (zwykle żółty) jest kabelek dochodzący do dłuższej nogi czerwonej diody LED (save). Chodzi nam o plus zasilania. Usuwamy diodę, a na jej miejsce w gumkę wciskamy naszą diodę dwukolorową. Możemy też np. przykleić ją tak jak na tym zdjęciu:
10. Odkręcamy dwa wkręty mocujące płytkę drukowaną z elektroniką (fioletowe strzałki na zdjęciu niżej). Może być ona dodatkowo osłonięta metalizowaną („srebrną”) płytką ekranującą, którą zdejmujemy po odkręceniu wspomnianych wkrętów.
11. Odlutowujemy dwa czarne przewody (zdjęcie powyżej). Punkty lutowania pokazują żółte strzałki. Następnie zdejmujemy przewody z zaczepu (biała strzałka).
12. Odwracamy płytkę, jak dalece pozwalają przewody, tak aby były dostępne elementy po drugiej stronie.
13. Teraz wylutowujemy kondensatory (zdjęcie poniżej):
- C4 (niebieska strzałka) i wstawiamy w jego miejsce 2n7;
- C14 (zielona strzałka) i wstawiamy w jego miejsce 220nF;
- wyjętym przed chwilą C14 (18nF) zwieramy od strony druku głowicę foniczną (czerwona strzałka na zdjęciu powyżej).
14. Wyjmujemy jeden koniec R34 - nóżka bardziej oddalona od przełącznika ZAPIS/ODCZYT. Czerwona strzałka na zdjęciu wyżej pokazuje R34 już po zmianie. Żółty znacznik pokazuje oryginalne położenie rezystora.
15. Z wykonanego przez nas i zamocowanego przełącznika wychodzą przewody. W tabeli 1 znajdziemy opis (żółte pole) jak je podłączyć do płytki magnetofonu co niniejszym czynimy.
16. Od starej diody LED (save) odłączyliśmy dwa przewody. Pierwszy, ten od dłuższej nóżki podłączamy do 1 nowej LED (rysunek poniżej), a drugi, zwykle czarny (masa), do nóżki 2.
17. I to prawie wszystko. Składamy magnetofon, ale nie zakładamy jeszcze góry obudowy. Podłączamy do komputera i sprawdzamy czy wszystko działa poprawnie. Jak obsługiwać TURBO 2001 dowiesz się z instrukcji obsługi tego systemu. Wszystko powinno działać od razu. Gdyby jednak pojawiły się problemy, to przyczyną może być wadliwie działający magnetofon lub, bardziej prawdopodobne, popełniony błąd w czasie przeróbki. Na koniec należy zwrócić uwagę na działanie diody LED. Gdy w magnetofonie włączona jest funkcja STOP to w trybie TURBO powinna świecić się na zielono, a w trybie STANDARD powinna być wyłączona. W czasie zapisu danych (RECORD) - odpowiednio na pomarańczowo i czerwono.
18. Składamy i skręcamy obudowę i... dobrej zabawy!
Opracowanie: Bluki, 31.01.2012 (na podstawie materiałów firmy TOMS, Warszawa 1990).
Aktualizacja: 12.06.2014.
WAŻNE!
Cokolwiek robisz w magnetofonie, robisz to wyłącznie na własną odpowiedzialność. Jeśli coś spieprzysz, to pretensje możesz mieć tylko do siebie.
Najpierw przeczytaj cały opis ze zrozumieniem, a potem, jeśli czujesz się na siłach, bierz się za pracę.
Zachowaj ostrożność, nie używaj nadmiernej siły, aby nie uszkodzić delikatnego urządzenia.
Drobne elementy (np. wkręty) wkładaj do wcześniej przygotowanego pudełka. Położone luzem, byle gdzie, uwielbiają się gubić.
Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy w opisie.
UZUPEŁNIENIE: Jak sporządzić kasetę systemową
Najpierw zapisujemy na kasecie w transmisji standardowej program o nazwie T2001C.
Następnie już w TURBO dokładnie w tej kolejności następujące programy:
1) TURBO2001
2) SPIS
3) TLOADER
4) WLOADER
5) T2PLUS
6) THANDLER
7) FCOPY16
8) TBULDOZER
9) COPY98K
10) NCOPY
11) SUPERCOPY
12) AUTOCOPY
13) DISKWIZZ
14) HOBBYTR (program demonstracyjny)
Informacje jak skopiować z dyskietki na kasetę te programy znajdują się w instrukcji „TURBO 2001 Instrukcja 2012” - rozdział G - „Współpraca ze stacją dysków”.
Informacja o aktualizacji.
Ta wersja w stosunku do pierwotnej z 2012 roku różni się tylko niewielkimi poprawkami mającymi na celu ułatwienie zrozumienia tekstu. Między innym na jednym ze zdjęć dodałem strzałki informujące o położeniu wkrętów mocujących płytkę z elektroniką do chassis magnetofonu.
* * *
Paczka „TURBO 2001” (tu PDF, a tu XPS) zawiera:
- opis montażu;
- oprogramowanie (kaseta systemowa);
- instrukcję obsługi;
- skan oryginalnej instrukcji z pierwszej wersji z 1990 roku;
- naklejkę na magnetofon.