@Pin, z MultiBASIC-em jest ten problem, że według Atariki nie jest dokończony. Nie ma też kompletnej instrukcji (informacja ze strony autora). A szkoda, chociaż zainteresowanym należy przypomnieć, że wymaga nie tylko procesora 65C816, ale też DracOS. Niemniej dzięki za przypomnienie.
@Cobol, jak zauważył Sikor, pod tym linkiem nie ma wszystkiego. Jest właściwie śmietnik i to nieaktualizowany od dawna. Np. jest ze 20 wersji Altirra BASIC, ale nie ma tej najnowszej, finalnej. Nie ma też opisów tekstowych, a to ważne w przypadku języka programowania.
Cobol napisał/a:Hypra Soft Basic. [- - -] TBXL zjada go na śniadanie
No, zjada :)
@Sikor
Sikor napisał/a:Turbo Basic bez XL - specjalna wersja dla Atari 400/800
No tak, ale to ten sam TB, tylko dostosowany do starszych maszyn. Nic nowego nie ma.
Microsoft BASIC II w stosunku do „I”, dzięki rozszerzeniu na dyskietce, znacząco zwiększa możliwości języka, tym samym wprowadzając nową jakość. Poza tym jest na kartridżu („jedynaka” jest plikowa).
@willy, rozpatrując w charakterze zamiennika dla wbudowanego BASIC-a, można uznać Altirra BASIC za dobry wybór, acz nie tak szybki, jak te najszybsze.
@voy, jednak autor oficjalnie nie opublikował go jako samodzielnego języka. Wypadałoby zapytać, czy wyraża zgodę na takie wykorzystanie. Niemniej dzięki za podrzucenie pliku. I jeszcze jedno: to nadal tylko wersja „kartridżowa”.
Altirra Extended BASIC – będę musiał rzucić okiem, bo nie widziałem jeszcze :)
@Mq
Mq napisał/a:więc myślę sobie, że tylko Turbo Basic XL. Czy dobrze myślę? Czy jest tak, że Turbo Basic XL jest najlepszy, najszybszy i najbardziej sensowny do robienia czegokolwiek
Cóż, nie ma czegoś takiego jak najlepszy BASIC. Wszystko zależy od tego, co chcesz zrobić i od Twoich przyzwyczajeń :) . TBXL stał się drugim po AB najpopularniejszym BASIC-em ze względu na te, moim zdaniem, cechy:
- Od początku był darmowy.
- Występuje w wersji plikowej (łatwość rozpowszechniania).
- Zawiera minimum poleceń potrzebnych do łatwego programowania. Nie jest „przeładowany” poleceniami, a tym samym prosty i łatwy do nauczenia. W połączeniu ze zgodnością „w dół” z Atari BASIC-em, wręcz bardzo łatwy.
- Tworzy bardzo przejrzysty kod.
- Jest szybki, a ma jeszcze w zanadrzu kompilator.
Jednak nie jest jedynym BASIC-em, w którym można coś zrobić. BASIC XE pozwala na wykorzystanie RAM-u w 130XE. Jest jeszcze Advan, Microsoft BASIC II i wspomniany wyżej Altirra BASIC. Pod tym linkiem znajdziesz porównanie i krótką charakterystykę.