1 Ostatnio edytowany przez Mq (2018-03-25 12:43:42)

2018-03-25 Edit: jest to temat wyodrębniony z innego wątku, w którym poniższe rozmowy doprowadziły do powstania projektu i realizacji adaptera pozwalającego użyć zwykły 6502 w Atari XE(XL).
Początkowa treść była luźną dyskusją, ale dalej są konkrety i projekt powstał:-)
Zapraszam do lektury nowego wątku poniżej.
Jeżeli są jakieś nawiązania do wątku pierwotnego, to znajdował się on tutaj: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=14967
-------------------------------------

Nieszczególnie mam czas i potrzeby żeby się w to zagłębiać i samemu wynajdować koło od nowa. Jeśli jednak by ktoś podrzucił sprawdzony, dobry schemat, to mogę taką podstawkę pod proca zaprojektować na PCB. Zamawiam w Chinach od czasu do czasu różne płytki PCB, to przy okazji mógłbym wtedy takie płytki też zamówić i udostępnić "w dobrej cenie" kilka sztuk (w cenie zbliżonej do kosztów).*

*To deklaracja dość luźna, o tyle, że z czasem u mnie jak już wspominałem krucho, ale gdyby miało tak być, to gdzieś tam w dłuższej perspektywie kilku tygodni znalazł bym pewnie wolną chwilę na to:-)

2 Ostatnio edytowany przez tOri (2018-03-24 20:43:48)

Rozmawia się :)

Problemem Atari i nie tylko jest niebuforowana szyna PBI - ECI. Takie 1090XL właśnie to robi co umożliwia nieobciążanie systemu rozszerzeniami. Zgodzę się, że ze względu na koszty cięto przede wszystkim właśnie buforowanie oraz dekodowanie adresów. Działa? Działa - no to czego... A że ludzie są pomysłowi to i problemów przybywa. Faktem jest, że KAŻDE dołączane wejście do magistral powoduje coraz większe problemy (zniekształcenia impulsów - zboczy). Najgorszy efekt daje obciążanie niebuforowanej linii zegarowej - zawsze trzeba brać sygnał spoza bufora, i tak dalej. Obydwaj rozumiemy o co chodzi, a i reszta sprzętowców także. Niestety ale to trzeba czasami metodą prób i błędów. Np. ekspander ECI, który zaprojektowałem - jest bez buforów i to jest błąd. Samo dołączenie długich linii (ścieżki PCB) powodowało powstawanie oscylacji na zboczach impulsów. Włączenie szeregowo rezystorów 33 omy załatwiło częściowo sprawę ale nie do końca i w efekcie zostanie pewnie zaprojektowany taki ekstender lecz z pełnym buforowaniem - coś w stylu 1090 tyle, że dla serii XE z ECI (inne komputery mają zbyt obcięte złącza aby to miało sens)

Pytanie pierwsze: odpowiedź masz w załączniku. Siądę nad tym w wolnej chwili i przygotuję schemat. Jednak nie sprawdzę tego bo nie mam jak i długo mieć nie będę możliwości sprawdzenia. Jest to schemat Atari 800CPU. Powinien działać - przynajmniej na to wygląda. jedynym problemem może być obecność nieudokumentowanych kodów rozkazowych, czyli jakieś egzotyczne oprogramowanie może się wykładać...

Pytanie drugie: na to nie ma prostej odpowiedzi. Na pewno trzeba rejestrować phi2, r/w oraz konkretny /cs dla wybieranych układów. Gdy obserwujesz coś z Antica no to np. /HALT. Ja podpinam też np. D0 i A0 z tym, że zawsze do testów trzeba napisać kawalątek programu (choćby w BASICu) generującego pożądaną zmianę na Liniach D0 i A0. Dla badania simmexp powinno się też popatrzeć na stany /REF oraz linii PortB. Tak jak napisałem - intuicja i korzystanie z niej tutaj to dosyć ważne...Przebiegi w systemach 6502 masz choćby w książce mikroprocesor 6502 i jego rodzina (całkiem dobra)

http://raven1.magix.net/tekst_h/Mikropr … odzina.pdf

Może się przydać także zbudowanie sprzętowego komparatora adresów i danych na 74ACT688 i przy jego pomocy "wyłuskasz" pojedynczy adres i daną, na stronie 119 powyższej książki jest przykład takiej pułapki. No - trzeba mieć na to sporo czasu niestety :)

pozdrawiam

Post's attachments

Atari800_cpu.jpg 881.87 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

3

Dzięki za wskazówki dot. analizy sygnałów. Tak myślałem, że recepty prostej na to nie będzie. Żmudna to kwestia analizy tego typu spraw i faktycznie czasu na to poświęcić trzeba mnóstwo. Przy czym tak na prawdę zacząć by trzeba od zrozumienia zasad działania każdego elementu całego komputera i wszystkich zależności, które w nim zachodzą. To podstawa, żeby móc analizować i wyciągać poprawne wnioski, sama analiza to już tylko zwieńczenie i wykorzystanie wcześniej przyswojonej wiedzy. Książka bardzo fajna.

Odnośnie zamontowania 6502 w miejsce naszego Sally, temat wydaje się być jednak znacznie bardziej skomplikowany. Rzuciłem okiem na schemat i na pierwszy rzut oka może się wydawać że wszystko jest proste i oczywiste. Zwróciłem jednak uwagę, że zastosowano bufory na magistrali przed procesorem. Sygnał halt generowany jest przez kilka bramek/przerzutników. No i diabeł tkwi w szczegółach: nawet jak się identyczny układ złoży w Atari, to już mam wizję walki z timingami, bo sygnały się poprzesuwają. Nie wiem czy warto rysować taki schemat, bo w zasadzie nie jest to gotowiec sprawdzony w nowszych Atari. Trzeba by na jego podstawie zbudować prototyp, a następnie walczyć i walkę tę wygrać uruchamiając działające urządzenie, w dodatku przetestować na kilku egzemplarzach Atari itd. Myślę, że to nie jest kwestia przerysowania i już. Raczej wygląda to na skonstruowanie nowego urządzenia, a więc dłuuugą drogę. Wg mnie raczej gra nie warta świeczki (procesory chyba są najmniej awaryjne, a jako takiej potrzeby montowania 6502 nie widzę). Bardziej miałem na myśli, że być może ktoś już wcześniej coś takiego skonstruował i przetestował, wtedy można by wspomniane płytki PCB po taniości wyprodukować.

4

No niestety prostej recepty nie ma ale jest to do ogarnięcia.

Odnośnie zamontowania 6502 w miejsce SALLY - to powinno działać, ponieważ tak naprawdę to ANTIC steruje całym systemem jakby niewiarygodnie to nie brzmiało... ANTIC steruje sygnałem RDY i w ten sposób potrafi zatrzymać procesor. Linią HALT natomiast odcina linie adresowe od szyny i pozamiatane.

To tylko kwestia zbudowania i przetestowania.
na przyszłość i tak trzeba by zbudować bo w miarę upływu czasu i procesory popadają.

pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

5

sprzętowcem nie jestem, ale z HALTEM może to pomoże: http://hardware.atari8.info/65816.php

Sikor umarł...

6 Ostatnio edytowany przez Mq (2018-02-17 23:31:12)

No dobra, HALT z Antica zatrzaskuje się w przerzutniku LS74 i ten przerzutnik blokuje nam trójstanowe bufory LS244 na magistrali przed procem, więc odcina tak jak mówisz.
Zgoda, ale co z sygnałem zegarowym? Wg schematu z Atari 800 o1 i o2 w ogóle nie są podłączone nigdzie dalej, natomiast przecież w Atari XL/XE o2 służy dalej do taktowania wszystkich pozostałych układów.
No i co z R/W z procka? W Atari 800 jest puszczony przez dodatkowe dwie bramki i sterowany też z przerzutnika sygnałem HALT (skrót myślowy) - chodzi mi o to, że puszczenie sygnału przez dwie bramki przesunie nam ten sygnał o czasy propagacji na tych dwóch bramkach. Dlatego mówię, że wróżę problemy timingowe przy uruchamianiu tego cuda.

Edit: no chyba, że wygenerować swoje sygnały o1 i o2 przez dwa negatory, tak jak w schemacie Pasia podesłanym przez Sikora. I sygnałów o1 i o2 z proca nie używać wcale - tak jak w Atari 800.
A sygnał R/W zostawić podłączony bezpośrednio - też tak jak w schemacie Pasia - nie odcinać go tak jak w Atari 800. Dzięki temu nie zmieni się jego timing, a ponieważ sygnał HALT zatrzyma zegar do proca, to na linii R/W nic nie będzie występowało, więc nie powinno to w niczym przeszkadzać.

7

o2 jest brane z nogi 9 '74 a komplementarny o1 z nogi 8 zaś o0 dociera z ANTICa a ten dostaje CLOCK z GTIA.

Załączam rysunek - nie podchodziłem jeszcze do PCB, więc nie wiem czy '541 będą lepsze od '244 i jak pożenić scalaki między sobą na nóżkach, ale w ogólnym zarysie ma to tak wyglądać. Pad na wyjściu SYNC dla hardkorów bo można na tym zbudować m.in. sprzętowy debugger.

Dopóki się nie zbuduje i nie przetestuje - nie ma co gdybać :)

Niestety - nie mam dostępu do swoich zabawek więc nie pomogę na razie...

pozdrawiam

Post's attachments

6502 Replace.pdf 21.82 kb, liczba pobrań: 43 (od 2018-02-18) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

8

Faktycznie coś tam nie spojrzałem dokładnie na te sygnały o2 i o1 - masz 100% racji z tym.
Co do schematu, wygląda to dobrze i da się chyba ładnie zrobić. Cztery TTL-e w SMD zmieści się wewnątrz podstawki pod procesor, więc można zrobić płytkę wielkości podstawki. Z dodatkowych elementów chyba tylko warto dać przy każdym scalaku kondensator 100nF odseparowujący na zasilaniu i nic więcej nie potrzeba na moje oko.
Skoro już to rysujesz i wspominasz o PCB, to nie chcę Ci się wcinać, ale powiedz, czy będziesz/chcesz dalej to pociągnąć i zrobisz ten projekt PCB, czy mam to przejąć i zrobić w swoim zakresie? Ja co prawda nie zrobię tego też od ręki, ale w niedalekiej perspektywie (kwestia kilku dni) mogę się tym zająć, jeśli chcesz. Daj znać.

9

Hejka,

Jeśli będziesz miał chwilę to usiądź nad tym. Ja tez może znajdę czas - najwyżej potem porównamy projekty i zobaczymy co dalej. Nie wiem jak położenie wyprowadzeń będzie rzutowało na typ zastosowanych buforów ale trzeba mieć na uwadze, że może okazać się konieczna zmiana typu choćby ze względu na zbytnią komplikację rysunku PCB. Kondensatory jak najbardziej. Wielkości elementów biernych maksymalnie 0603 - wielkości scalaków nie przeskoczymy chyba, że znalazłyby się wersje bardzo małe a wtedy ścieżki na 4milsy i do przodu :)

Pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

10 Ostatnio edytowany przez Mq (2018-02-18 18:16:30)

Ok, zrobię projekt w któryś dzień w tygodniu. Muszę zaleźć wolną chwilę. Wrzucę tutaj jak będzie gotowe, to najwyżej coś tam jeszcze poprawimy jeśli będzie trzeba.

Edit: aha, a jeszcze może się ktoś wypowiedzieć czy w ogóle taki procesor w Atari XL/XE sprawdzi się w sensie, że wszystko będzie na tym normalnie działać? Wszystkie gry na przykład?

11

Tak, 6502 ma wszystkie "błędy" 6502c stosowany w Atari. "Błędy" zostaly usunięte w 65C02 - stosowanym na przykład w Lynxie. Jak będą płytki w dobrej cenie - piszę się ;)

Sikor umarł...

12

@Sikor - w sumie ciekawy jestem czy z tymi błędami jest tak na pewno ;-)

[MODERATOR PROŚBA] Może by tak ten wątek jednak wrzucić na Fabrykę 8-bit?

@Mq - co do czasów i taktowania - nie powinno być problemów. Zakładam, że właśnie taki układ albo podobny został wbudowany w Sally żeby mieć HALT.

Western Digital to już inna bajka...

pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

13 Ostatnio edytowany przez Mq (2018-02-18 19:23:13)

@Sikor: jeśli ostatecznie ja to będę robił i zamawiał, to będą w dobrej cenie. Ja to zrobię po kosztach, nie przewiduję na tym inicjatyw komercyjnych czy też wielkiego biznesu:-) Ewentualnie doliczę sobie ze 3zł i zaokrąglę w górę do pełnych tysięcy, żeby się nie rozdrabniać i żeby coś na piwo zostało:-)

W sumie toriman1 ma rację, trzeba by te wątki rozdzielić, bo początek był o czymś innym, a teraz już robimy projekt...

14

To czekam cierpliwie. "Błędy"to oczywiście "nielegale" :)

Sikor umarł...

15

@toriman1: zacząłem się wkręcać w ten projekt i zamiast pracować to gapię się w schematy:-) Pytanie mam: czy masz coś przeciwko użyciu wszystkich układów w wersji HCT? Przejrzałem oferty, no i dostępność LS w wersji SMD jest dużo mniejsza niż HCT, myślę, że może być z czasem problem z ich kupowaniem. HCT są łatwo dostępne, a powinny spokojnie się nadać, czasy propagacji mają takie same jak LS, ja z powodzeniem częściej wszędzie stosuję HCT wymiennie z LS. Patrzę, żeby tak zrobić ten projekt, żeby się to później dało budować, a nie okazało się, że za 5 lat będzie większy problem z dostaniem TTL-a niż 6502:-)

Druga sprawa, zaproponowany przez Ciebie układ 541 też jest gorzej dostępny, więc wezmę jednak 244 jak w oryginale. Przejrzałem kolejność wyprowadzeń, bo wspominałeś, że nie wiadomo który się lepiej nada, ale tu magistralę mamy tak ułożoną, że nie ma to większego znaczenia w projekcie. I tak połowę nóg trzeba puścić przelotką na warstwie bottom a połowę na top. Przy 541 szło by wszystko równo, a przy 244 pójdzie naprzemiennie. Na jedno wychodzi.

16 Ostatnio edytowany przez Sikor (2018-02-18 20:47:33)

Tu mamy coś ciekawego w temacie, może pomoże: http://members.casema.nl/hhaydn/howel/p … 02_CPU.htm
odpowiedni cytat:

cytat napisał/a:

Atari 'Sally'

This is no longer manufactured, but can be bought from Best Electronics in the USA. The W65C02S or R65C102 might be the nearest replacements because the Sally !HALT signal could be implemented by holding the clock high and pulling BE low. The R65C102 has some pinout differences with the Sally.

I do not know if the 8-bit Atari machines stop the CPU clock while !HALT is asserted, or if !HALT stops the clock having any effect on the Sally CPU.

====
https://en.wikipedia.org/wiki/MOS_Technology_6502 - jeszcze jedno, ciekawe, jak się ma HALT w 6502C do HALT w Motoroli 6800 - bo może to jest dobry kierunek analizy?

Sikor umarł...

17 Ostatnio edytowany przez tOri (2018-02-18 21:38:48)

Hejka,

Dobrze, że się wkręcasz - kombinuj, kombinuj - to podstawa.
Używaj tego co masz. Jasne, że mogą być HCT, a jeszcze lepiej ACT - zrób najpierw prototyp - warto choćby "na pająka", bo może trzeba będzie zmieniać na trochę szybsze...
Co do '541 - tu też może być cokolwiek, byle pasowało. Jak są '244 i nie ma problemu ze ścieżkami no to ok. Jest wiele innych układów, które da się tu zastosować z 16-bit włącznie, np. taki:

to w sumie 6złotych+przesyłka w Farnellu a może być gdzieś taniej, a jakie ułatwienie...

http://pl.farnell.com/texas-instruments … dp/9590102

Zwróć uwagę, że ten układ jest bardzo szybki (propagacja) - 74ABT16244

@Sikor - nie ma co - trzeba sprawdzić natywny 6502 bo tamte późniejsze są trochę "nieprzystające" i mogą sprawić większe problemy. Co zaś do MC6800 - 6502 jest wariantem Motoroli i nie są zamienne ze względu na walkę patentową (chyba). Można korzystać z peryferiów Motoroli ale procesory zamienne nie są.

Zobaczymy co Mq zdziała i czy to w ogóle zadziała.

P.S. SŁAWMIR ma poniżej 1zł

https://slawmir.com.pl/ukl-scalony-74ab … 09236.html

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

18 Ostatnio edytowany przez Mq (2018-03-25 14:59:30)

Rysuję sobie, ale jest problem żeby to zmieścić w podstawce pod procem. scalaki 244 czy tam 541 w SMD są w obudowach DW, a one mają za szeroko rozstawione piny i nie mieszczą się... To już lepiej się mieści zwykły DIL, chociaż jeden wejdzie pod proca, ale drugiego i tak trzeba gdzieś wyciągnąć na zewnątrz.

Edit: dobra, narysowałem. Wrzucam obrazki, jeszcze muszę trochę tam dopracować drobiazgi, ale zasadniczo jest projekt gotowy.

@toriman: skorzystałem z Twojego schematu. Dałem jednak bufory 541, ponieważ paradoksalnie bufory TTL trudniej jest upchnąć niż DIL, dlatego bufory dałem w DIL-ach, resztę w SMD. Nijak nie da się tego wszystkiego poupychać pod procesorem tak jak miałem w planach początkowo, więc dwa układy są pod procesorem, a pozostałe dwa będą w przestrzeni między procesorem a Antic'iem. No i 541 jednak wygodniejszy mi był niż 244, a w obudowie DIL jest łatwo dostępny w sprzedaży. W stosunku do Twojego schematu trochę przemieszałem linie adresowe w buforach, bo mi lepiej pasowało do płytki i zamieniłem jakieś dwie nogi w którejś bramce.

Mam pytanie o jedną nogę. Na schemacie nie połączyłeś nóg 7 (sygnał SYNC). Nie wiem co to za sygnał, czy mam połączyć je między 6502 a podstawką Sally, czy zostawić nogi luzem?

Edit: aha, ten 74ABT16244ADL był by fajny, ale on też jest w szerokiej obudowie i nie zmieści się pod podstawkę. Po prostu jak się wsadzi podstawkę i obok goldpiny, to nie da rady upchać tych układów już pomiędzy, bo jest tam za wąsko.

Edit2: przy wyodrębnianiu wątku skasowały się załączniki, ale w tym poście były przejściowe, później zaktualizowane. Właściwy komplet załączników ze schematem i wizualizacją jest w poście 24 niniejszego wątku.

19

No fajne :) Narobiłeś się trochę...

Tylko nie stosuj goldpinów, to się nie nadaje do wkładania w podstawkę. Trzeba później użyć specjalizowanych listewek z nóżkami precyzyjnymi.

Czasami SMD są gorsze a czasami lepsze tak jak DIP. Wybierasz co lepsze i słusznie. Tak samo wybierasz połączenia i zamieniasz bramki, itp. Słuszna droga - to ma działać i mieć też sens.

Sygnał SYNC zakończ padem na brzegu płytki. Może się kiedyś komuś przydać o ile całość będzie hulać zgodnie z oczekiwaniami.

Kurczę, gdybym miał jak to bym zrobił proto a tak - jaki masz pomysł - co z tym dalej?
Mogę się dorzucić do serii próbnej od Chińczyka jakby co choć to pewnie i tak nieduże pieniądze by były.

Pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

20

toriman1 napisał/a:

Co zaś do MC6800 - 6502 jest wariantem Motoroli i nie są zamienne ze względu na walkę patentową (chyba).

6502 ma kilka instrukcji więcej, powstało na podstawie M6800. Mi chodzi tylko o budowę/zastosowanie sygnału HALT w M6800 (bodajże nóżka nr 2). czyżby Atari uwzględniając HALT planowało pierwotnie ten procesor? <to raczej żart, ale niewykluczone - nie wiem jak działa halt w 6800). Jeśli sygnał HALT jest tożsamy z Haltem w sally - powinno dać się znaleźć schemat 6800, co w porównaniu z sally nie jest możliwe lub ciężkie do zdobycia...

Sikor umarł...

21

@toriman1: oczywiście stosuje się tam goldpiny precyzyjne i takie należy wlutować. Robiłem już mnóstwo takich różnych adapterów (głównie do Amigi: np. rozszerzenia RAM z podstawką pod Gary, bootselector, czy też IDE pod procesor). Tak że wiadomo, natomiast przy projektowaniu wrzucam zwykłe goldpiny, bo są w różnych wersjach gotowe biblioteki w Eagle, jest ich duży wybór, więc wybieram takie, żeby mi pasowały pady i nadruk na PCB:-) Dlatego w wizualizacji są takowe. Z resztą te wizualizacje też są takie raczej poglądowe, żeby było ładnie, bo tam często czegoś brakuje, albo jest trochę inne niż "na żywo".

Nadal ten SYNC mnie zastanawia: mogę zrobić jakiegoś pada czy coś, ale czy ma być połączony między procem a podstawką? Czy tylko wisieć w powietrzu? A jeśli wisieć, to tylko nogę z proca wyprowadzić, czy z podstawki też? No i ogólnie po co, bo po prostu nie wiem:-) I ostatnie: czy jest sens, bo jeśli to ma być do jakichś eksperymentów i innych pomiarów, to i tak przecież łatwiej i wygodniej się podpiąć chwytakiem pomiarowym do nogi scalaka, niż domontowywać coś do takiego pada na płytce. Tak myślę. Napisz mi, jeszcze mogę tam podopracowywać conieco, bo i tak będę płytki zamawiał dopiero za jakieś 2-3 tygodnie pewnie.

Co do planów - ja prototypu na pająkach budować i testować nie będę, bo mam inne rozgrzebane projekty w tej chwili. Te płytki robię "przy okazji". Jak ktoś chce i ma czas, to może spróbować. Jak nie, to po prostu zamówię płytki w ciemno i na takiej się zbuduje od razu gotowy układ, najwyżej się naniesie ręcznie wtedy prowizoryczne poprawki, lub też projekt w skrajnym przypadku wyląduje w koszu - ale może nie:-).
Tu jest kilka elementów tylko do wlutowania, szczerze mówiąc chyba mi tak szybciej niż rzeźbić prototyp, więc ja to sobie polutuję w wolnej chwili i na żywca zapuszczę, może wstanie "od kopa":-)

Płytki planuję zamówić i wysłać "po kosztach" każdemu kto będzie chciał się w to też pobawić. Płytek będzie chyba 10szt na początek i koszt płytek możemy zrobić 10zł/szt plus przesyłka 10zł bez względu na ilość sztuk.

Jeśli na tej próbnej serii uda się to uruchomić i będzie miało sens, to można zamówić kolejną partię. Projekt cały w Eagle udostępnię, więc jak ktoś będzie chciał, to sobie na własną rękę też będzie mógł robić.

22 Ostatnio edytowany przez tOri (2018-02-19 12:23:26)

Hejka,

Co do goldpinów - to się rozumiemy.

SYNC od procesora pad na brzeg płytki (jak się da) a jeśli nie - zostaw niepodłączone do czegokolwiek (pusta noga 7)

OK - no to zamawiaj. Ja pewnie ze dwie "na zaś" wezmę do dalszych testów. Nawet jeśli nie będzie działać. A jeśli zadziała no to spokojnie wezmę z 5 sztuk.

Rozumiem, że polutujesz i sprawdzisz w realu?

Pozdrawiam

P.S. Taka płytka podejdzie dla serii XE, dla wersji XL trzeba by płytke "wysunąć" w drugą stronę. Sprawdzaj na razie dla XE

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

23

dla XE - biorę 2 lub 3.

Sikor umarł...

24 Ostatnio edytowany przez Mq (2018-03-25 15:10:12)

(...)wycięta stara treść(...)

Edit: gotowe. Wyrzuciłem poprzednią treść posta i zastępuję nową, bo pisałem, że muszę dokończyć, a już dokończyłem:-)

Płytki zamówię, ale wrzucam tu do kontroli schemat i wzór płytki, zawsze lepiej jak rzuci ktoś dodatkowo swoim okiem czy czegoś nie sp...em:-)
Głównie chodzi o schemat, bo płytka jest na pewno dobrze ze schematem.
Na płytce są niepodłączone masy, bo one się łączą poligonami, ale rysunek z poligonami jest mało czytelny, więc wrzuciłem bez.

Naniosłem jeszcze ważne poprawki: przesunąłem trochę układy, żeby weszły ładnie wewnątrz podstawki pod 6502, bo wcześniej nie wchodziły.
Musiałem też mocno zmienić wzór pcb, bo zacząłem porządkować schemat i opisywać sygnały, przy tej robocie znalazłem niepodłączony jeden sygnał, który trzeba było pociągnąć przez całą płytkę.
Dodałem pad do sygnału SYNC tak jak chciał @toriman1.

Dam znać jak będą płytki, a sam też polutuję 1szt i sprawdzę.

O XL nie pomyślałem... zupełnie mi z głowy wypadło to, bo mam tylko kilka XE, więc patrzyłem tylko na ECI i bez ECI, żeby pasowało. Z tego co patrzę na zdjęcia, to do XL chyba wejdzie, ale pewnie nie zamknie się nijak ekranu, no i klawiatura nie wiem czy tam nie jest za nisko już. Tylko, że gdyby zrobić całą płytkę w drugą stronę, to z kolei nie zmieści się w XE bez ECI u góry. Z ECI może by weszła, no ale zawsze któryś komp nie zostanie uwzględniony. Na razie musi tak zostać jak jest i przetestujemy w XE, najwyżej jak się okaże, że będzie to działało i będzie zapotrzebowanie, to narysuję drugi projekt "odwrotny" do serii XL i przy zamówieniu następnej partii zamówi się dwa rodzaje płytek. Ale to na razie odległa perspektywa o tyle, że najpierw trzeba to uruchomić:-)

Załączam schemat, wzór pcb i nowe wizualizacje aktualnej wersji.

Post's attachments

pcb.jpg 178.07 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-03-25) 

schemat.jpg 161.2 kb, liczba pobrań: 3 (od 2018-03-25) 

wizualizacja1.jpg 60.09 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

wizualizacja2.jpg 96.39 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

25

Hejka,

Do SYNCa wystarczy 3mm kółko na powierzchni (do ew. przylutowania kabelka - zawsze można też do gołej nóżki bez pada ;) SYNC jest sygnałem wyjściowym z procka ustawianym na "1" gdy jest pobierany z pamięci kod rozkazu. O ile dla standardowego użytkownika mógłby nie istnieć, to dla sprzętowca da się wykorzystać pewnie na kilka różnych sposobów, choćby budując monitor sprzętowy.

Jak będziesz miał gotowca to popatrzę.

Co do XL - tak jak napisałeś - zawsze można zrobić drugą wersję jeśli będzie trzeba choć jakąś przyszłość widzę raczej dla XE ze względu na CART/ECI i trochę planów związanych z szyną...

Pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site