3,651

system start stop to kolejna proba ominiecia badan ekologiczncyh. nie da sie zmniejszyc ilosci generowanych zwiazkow to gasi sie auto i jesli pomiar trwa 5 minut to wyniki sa swietne.
kolejna rzecz ktora musza wprowadzic nowi , chcacy wskoczyc w rynek....

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

3,652

jezdzilem kiedys autem z funkcja start/stop... chyba jestem za stary:/ dla mnie to jest bardzo niewygodne. nie bylem w stanie sie przyzwyczaic. jezdzilem tez hybryda i tu tez nie bylo lepiej, nie czulem przelozenia silnik spalinowy/moc, stoisz w korku a nagle silnik sie uruchamia na pare minut.... moze to sa ekologiczne rozwiazania - nie wiem, ale to nie sa rozwiazania dla mnie. pewnie mlodsi konsumenci nie beda mieli z tym problemu, dla reszty modne auta full elektryczne (niech mnie zacheca cena, a jesli nie to bede jezdzil jak w madmaxie poki sie tylko da)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

3,653

micromax napisał/a:

kolejna rzecz ktora musza wprowadzic nowi , chcacy wskoczyc w rynek....

Rzeczywiście "nowość"... ten system był w Golfie 3 Ecomatic w roku 1994!!!
Zajebista bariera wejścia :lol: :lol: :lol:

3,654

Jak by nie patrzeć, dane tam prezentowanie nie zgadzają się z Twoją wypowiedzią.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3,655

A tak oto następuje kolejny skok na kasę w wydaniu "ciemny lud kupi wszystko": https://www.money.pl/gospodarka/wiadomo … 69079.html

3,656 Ostatnio edytowany przez ravenax28 (2017-09-26 18:11:13)

Szokujące... Kradną na potęgę, a wszelakie wskaźniki ekonomiczne idą w górę. Bartoszu P, przedstawicielu ludu oświeconego, jak to wytłumaczyć, napisz proszę.

3,657 Ostatnio edytowany przez mr. fix it (2017-09-26 19:04:37)

A co ma piernik do wiatraka?
Wskaźnik inwestycji też idzie w górę? Ciekawe...
Poza tym w Grecji wskaźniki też szły w górę, tyle że były sztucznie pompowane. :rolleyes:

3,658 Ostatnio edytowany przez kosa0 (2017-10-07 09:55:48)

@ravenax28
"przedstawicielu ludu oświeconego, jak to wytłumaczyć, napisz proszę."

Hhahahah nie za dużo wymagasz ?  - naprawde  bądzmy poważni :-0

Co do aut elektrycznych - to sa to najbardziej nieekonomiczne i najbardziej nieekologiczne pojazdy jakie mogl wymyślić czlowiek .
Uno po pierwsze :-)

Zasoby litu sa baaardzo ograniczone

Secundo po drugie  :-)

Najwieksze Zasoby litu sa zgromadzone w kilku  panstwach - polecam sprawdzic jakich :-)

Akumulatory  sa  zalosnie niewydajne - zasieg, czas ladowania - oraz zuzywaja sie po okolo 4-5 latach - koszt nowej bateri to okolo 20- 40 tysiecy zlotych .

Zima akumulatory  traca na pojemnosci - a co z ogrzewaniem auta ? Radyjkiem klimatyzacja ?

Do tego dochodzi UTYLIZACJA zuzytych baterii :-) Wiecie ile to pochlania energii( glupie pytanie lewactwo i wiedza :-) )


I najwazniejsze łyntelygentni  (łehehehehe )przedstawicele narodu  zapominaja ze prad trzeba wyprodukaowac :-) . Wiem ze niektorzy uwazaja ze prad bierze sie z powietrza :-) ale  prawda jest taka ze elektrownie atomowe dla zlewactwa sa be , wungiel jest be :-) Wydaje im sie ze z wiatrakow  bedzie energia hahahahahah

3,659

kosa0 napisał/a:

Najwieksze Zasoby litu sa zgromadzone w kilku  panstwach - polecam sprawdzic jakich :-)

Według różnych źródeł: w Boliwii, Chile, Argentynie i Chinach. Co to ma do rzeczy?

Istnieją badania, wg których zużywając ok. 150 tys. t litu rocznie i szacując zasoby na 15 mln t to starczy go na ok. 100 lat. Natomiast prognozując zasoby na większy wolumen (40 mln wg innych źródeł) to wystarczy go na 200 lat produkując po 10 mln samochodów elektrycznych rocznie z akumulatorami 100 kWh, jak np. w Tesli S.

kosa0 napisał/a:

Wiem ze niektorzy uwazaja ze prad bierze sie z powietrza :-) ale  prawda jest taka ze elektrownie atomowe dla zlewactwa sa be , wungiel jest be :-) Wydaje im sie ze z wiatrakow  bedzie energia hahahahahah

Oczywiście, że bierze się również z powietrza, oczywiście że z wiatraków będzie (i jest) energia. W niektórych krajach elektrownie wiatrowe gwarantują już dziś niemal pełne zapotrzebowanie na energię, a dużej ich ilości energia wiatrowa jest poważnym źródłem w całym miksie. Wiadomo, że nie wszędzie będą opłacalne, ale trywializowanie sprawy jest najmniej niepoważne.

Źródła:
http://minerals.usgs.gov/minerals/pubs/ … cs2009.pdf
http://www.sterlinggroupventures.com/pd … _short.pdf
http://lithiumabundance.blogspot.com/
http://www.lithiumalliance.org/about-li … ?showall=1

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3,660

A można prosić jakieś konkrety o wiatrakach? Jaka jest ich efektywność, w jakich krajach tak wiele prądu wytwarzają, że zbliża się ono do pełnego zapotrzebowania danego państwa? Chciałbym dowiedzieć się nieco więcej, poza ogólnikami z internetu, może ktoś zna temat dokładniej...

3,661

to jakieś bzdury z tymi wiatrakami, chyba ze mówimy o san escobar.

https://www.google.pl/search?client=fir … cFtS20sSAA

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

3,662

Co do "niemal pełnego" zapotrzebowania, to np. Dania.

https://pbs.twimg.com/media/DD3-IkeWAAIhw4I.jpg:large

Nie są już odosobnionymi przypadkami, że bardzo duża produkcja energii przez wiatraki powoduje do powstawania nadprodukcji energii i zdarzają się takie przypadki (np. w Niemczech i Danii), że cena energii jest... ujemna - elektrownie dopłacają za odbiór energii. Giełdowa cena energii w Niemczech przez trzy godziny spadła poniżej zera - wyniosła minus 4,37 euro/MWh.

Są też takie dni, gdzie produkcja wynosi ponad 100%:

https://pbs.twimg.com/media/DBOC3U6XYAAYHPR.jpg:large

W Polsce również występują - co normalne, rzadziej - takie dni, gdzie energia z wiatraków potrafi zapewnić nawet ponad 22% energii. https://twitter.com/PSEW_PWEA/status/834318968118706176

Infografiki z https://twitter.com/WindEurope oraz https://twitter.com/PSEW_PWEA

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3,663 Ostatnio edytowany przez kosa0 (2017-10-07 22:29:38)

"Według różnych źródeł: w Boliwii, Chile, Argentynie i Chinach. Co to ma do rzeczy?"

Zapewne nic :-) A na powarznie kto kontorluje energir ten kotroluje świat :-). Jakoś niezbyt trudno mi  wyobrazić sobie iż te 4 kraje robia kartel coś na ksztalt OPEC :-).

Dane z 2105 roku
" Globalnym numerem jeden niezmiennie pozostają Chiny, w których w 2015 r. wytworzono ponad 24,5 mln aut, co stanowi ponad 1/4 światowej produkcji. Ogółem w ubiegłym roku na świecie wyprodukowano ponad 90 mln samochodów

90 milionow rocznie i juz z litem robi sie krucho.
inne badania mowia

"Szacuje się, że na Ziemi mieszka około 7,3 miliarda ludzi. W 2015 roku liczba samochodów przekroczyła 1,1 miliarda. Z tych danych wynika, że na 6,5 mieszkańca Ziemi - przypada jeden samochód. Jednak z roku na rok liczba samochodów dynamicznie się zwiększa. Według szacunków w roku 2025 będzie ich 1,5 miliarda, a w 2040 - 2 miliardy."

I po licie :-(


Prad bierze sie rowniez z dynamo - ostatnio widzialem na evencie taki  konkurs ile wyprodukujesz energii - delikwent siadal na rowerze i pedealowal. 

Od pradu oczekujesz tego ze  rano o 8 rano zrobisz pstryk i zapala ci sie swiatlo -  wiatr raz wieje raz nie -  a prad musi byc dostarczny non stop . Swiat zuzywa ogromne ilosci energii i wybaczcie ale   wiatraki tego nie  wyprodukuja.

Co do niemiec prosze :-) Tam sa elektrownie atomowe i  klasyczne weglowe :-) a  z tymi wiatrakami to wielka sciema - nie przecze sa w niemczch takie elektrownie ale to pic na wode .

W roku 2015 zużycie energii elektrycznej brutto w Polsce wyniosło 161 438 GWh tak 161 TYSIECY  438 GWh

I teraz patrzymy na przedatawiona tabelke i zapotrzebowanie roczne Polski :-)
Faktow nie zmienisz mozemy przlaczyc sie na  wiatraki tylko  skonczy sie to tak ze  bedziesz siedzial przy swieczce bo na prad bedzie stac  tylko kulczykow .

----------------------------------------
Polska Miedź dziennie zużywa tyle samo energii, ile około 150-tysięczne miasto. W przyszłym roku KGHM zużyje 2,4 TWh energii elektrycznej. To przewidywane zapotrzebowanie na energię elektryczną dla KGHM na 2010 rok. Zużycie 2,4 TWh, przy mocy maksymalnej 320 MW czyni KGHM jednym z największych i najatrakcyjniejszych odbiorców energii elektrycznej na rynku.

Czytaj więcej: http://www.gazetalubuska.pl/wiadomosci/ … ,id,t.html
-----------------------------------------
Teraz patrzymy na tabelke rzytoczona przez ciebie i na  Zużycie 2,4 TWh- To sie samo komentuje

Przykro mi  wolabym aby bylo inaczej ale jest jak jest

3,664 Ostatnio edytowany przez kosa0 (2017-10-07 22:43:08)

spojrzalem na te linki  i
"W Polsce również występują - co normalne, rzadziej - takie dni, gdzie energia z wiatraków potrafi zapewnić nawet ponad 22% energii. https://twitter.com/PSEW_PWEA/status/834318968118706176
"

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej jest organizacją pozarządową, zrzeszającą ponad 100 firm z branży energetyki wiatrowej

Dla mnie nie jest to Naukowe zrodlo :-)  .Ja tez moge zamiescic sobie obrazek ze ziemia jest plaska - i podpisze stwarzyszenie plaskiej ziemi :-). I juz jestem autorytetem :-)

Najpierw trzeba spojrzec na dane - chociarzby gus i porownac dane :-) .Matematyki sie nie oszuka :-) ( dlatego ja tak lubie - w koncu to krolowa nauk :-) )

3,665

kosa0 napisał/a:

Prad bierze sie rowniez z dynamo - ostatnio widzialem na evencie taki  konkurs ile wyprodukujesz energii - delikwent siadal na rowerze i pedealowal. 

kosa0 napisał/a:

Naukowe zrodlo :-)  . A ja poprostu zamieszcze sobie obrazek ze ziemia jest plaska - i podpisze stwarzyszenie plaskiej ziemi :-). I juz jestem autorytetem :-)

kosa0 napisał/a:

nie przecze sa w niemczch takie elektrownie ale to pic na wode .

I to jest podsumowanie całej dyskusji ze źródłami. Po co ja tu w ogóle pisałem.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3,666

dely napisał/a:

I to jest podsumowanie całej dyskusji ze źródłami. Po co ja tu w ogóle pisałem.

w sumie nikt tego nie wie.....

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

3,667

mr. fix it napisał/a:

Wskaźnik inwestycji też idzie w górę? Ciekawe...
Poza tym w Grecji wskaźniki też szły w górę, tyle że były sztucznie pompowane. :rolleyes:

A to nie jest tak, że w Grecji rząd z jednej strony okłamywał Eurostat, ale z drugiej strony "wskaźniki" były "sztucznie pompowane" w tym sensie, że gospodarka Grecji z racji przynależności do strefy Euro miała zbyt niskie stopy procentowe jak na swoje możliwości, co za tym idzie zbyt tanie kredyty, i wtopiła na tym?

W tym drugim przypadku my nie mamy tego problemu, u nas za ceny kredytów, inflację itd. odpowiada NBP. W tym pierwszym - czy nasz rząd fałszuje wskaźniki (niekoniecznie dla Eurostatu, tylko w ogóle), możemy pewnie mieć informację z pierwszej ręki, to znaczy z Głównego Urzędu Statystycznego.

KMK
? HEX$(6670358)

3,668 Ostatnio edytowany przez kosa0 (2017-10-08 08:44:38)

"I to jest podsumowanie całej dyskusji ze źródłami. Po co ja tu w ogóle pisałem."

W sumie to masz troche racji :-)
"Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej jest organizacją pozarządową, zrzeszającą ponad 100 firm z branży energetyki wiatrowe"

Te stowarzyszenie moze napisac ze ziemia jest plaska :-) i bedzie to ICH zrodlo :-)

A co do powaznych zrodel -  wybacz brak linkow ale mysle ze kazdy  moze wpisac w google GUS + zuzycie energii w PL , Badz  zuzycie energii w  w Niemczech . I jak zajrzymy do NAUKOWYCH anie pro ekologicznych zrodel to zobaczymy ze w PRZESLAWNYCH NIEMCZECH ( CO TO WOGOLE ZA WZOR DO NASLADOWNAIA ?)   energia odnawialna to 29% . Reszta toWUNGIEL(wiekszosc)  I ATOM - ale poco to sprawdzac ;-) lepiej powiedziec ze Niemcy maja energire z wiatrkow .



"podsumowanie dyskusji " to nie podsumowanie to zdania wyciete z kontekstu :-)

3,669

kosa0 napisał/a:

spojrzalem na te linki  i
Najpierw trzeba spojrzec na dane - chociarzby gus i porownac dane :-) .Matematyki sie nie oszuka :-) ( dlatego ja tak lubie - w koncu to krolowa nauk :-) )

Dokładnie. Radzę zajrzeć tutaj. Ciężko szukać lepszego, rzeczowego i matematycznego potraktowania tematu. Jeżeli znasz się na tym lepiej, TED czeka, nie strzęp języka na tym forum.

Z profesorem MacKay niestety nie da się już polemizować, odszedł 14 kwietnia 2016 roku.

Generalnie, być może już my, być może nasze dzieci, będziemy musieli zmierzyć się z faktem, że za jakiś czas skończy się "bussines as usual". Krótko mówiąc, nie będzie już czego spalać. I chodź same wiatraki nie załatwią sytuacji, to będą miały w tym niemały  udział. Właśnie dlatego kraje zachodu tak dużo forsy wykładają na te źródła energii - bo umieją liczyć. Nie dlatego, że mają eko terrorystów, nie dlatego że są lewakami, nie dlatego że mają grupy lobbingowe - po prostu potrafią liczyć i wiedzą, że kiedyś skończy się świat, jaki znamy.

3,670 Ostatnio edytowany przez kosa0 (2017-10-08 16:28:01)

@moff_x86

Pisałem kiedyś na tym forum i sie powtórze - ja czytam linki kotre zamieszca adwersarz :-).
Zajrzałem pod ten link i ....... , ale do tego zaraz :-) Co do ".....źródła energii - bo umieją liczyć.... "  Dodalbym potrafia też MYŚLEĆ a niektorzy nawetmyśleć ABSTRAKCYJNIE :-)
A teraz rozprawmy sie  z tym mistycznym linkiem :-) A wiec wchodzimy i naszym oczom ukazuje sie piekna i MERYTORYCZNA strona :-) W pierwszej tabeli  odnajdujemy  pozycje wind I .....

po kliknieciu  na  ten wiaterek naszym oczom ukazuje sie  :-)
"The UK has the best wind resources in Europe.
Sustainable Development Commission"

Czytam dalej i DZIWIE SIE  - dlaczego ? Nie dlatego iż tam sa bzdury( BARDZO ZECZOWO GOSCIU PISZE) tylko dlatego iż ktoś zaklada że takie same warunki pogodowe panuja na wyspach i w PL  :-).

To tak jakby  powiedzieć iż w usa na pustyni  Mojawe jest elektrownia  sloneczna wiec wybudujmy podobna na pustyni Błędowskiej :-), bedziemy mieli tyle samo energi wszak tam jest pustynia i tu jest pustynia

Dalszy komentarz chyba jest zbędny :-)

Do tego  prosze pamietac o czyms takim iz zysk energetyczny z danego materialu nie moze byc mniejszy niz koszta jego wyprodukowania :-)

A mowiac bardziej po chlopsku -  wybudowanie wiatrakow kosztuje - ekspoloatacja kosztuje - a teraz zapraszam autostrada do poznania  i popatrzcie jak dzialaja te WIATRAKI -   jak sie obracaja.

W UK w Norwegii inna sprawa inny klimat inne uwarunkowania pogodowe - nie mozna tego przenosic 1:1 do Polski .
-------------------------------------------------------

Ciekwy opis jest gdy spojrzymy na Energie atomowa"

"Let’s try to personalize these ideas. The mass of the fossil fuels con-
sumed by “the average British person” is about 16 kg per day (4 kg of coal,
4 kg of oil, and 8 kg of gas)"

.......Blablabla aby nie zanudzac ........

"In contrast, the amount of natural uranium required to provide the
same amount of energy as 16 kg of fossil fuels, in a standard fission reactor,
is 2 grams"

3,671

Przyszłość to nie jakieś tam wiatraki  czy inne  wymysly  ekologow niedoukow, ekonomicznych terrorystow
Przyszlosc to HEL-3

"Naukowcy szacują, że na Ziemi jest jedynie 10 kilogramów helu-3, natomiast z przywiezionych z Księżyca próbek wiemy, że znajdują się tam olbrzymie ilości tego gazu. Jeden z akademików ocenia, iż na Księżycu w postaci helu-3 znajduje się 10-krotnie więcej energii niż są jej w stanie dostarczyć wszystkie paliwa kopalne na Ziemi.
Amerykański naukowiec, Lawrence Taylor poinformował, że do zapewnienia na rok energii elektrycznej całym Stanom Zjednoczonym, wystarczyłoby 25 ton helu-3."

Daltego chinczycy  koncentruja swoj program kosmiczny na budowie  bazy na ksiezycu( z koplania ) bodajze do 2050 roku .
Podobnie Indie ze swoim programem kosmicznym oraz poczciwe NASA.

Ale gdyby w PL ktos wpadl na pomysl  Polskiego programu kosmicznego - to by bylo zaraz zlewactwo zaczelo by sie smiac ze gdzie to POLSKA W KOSMOS hahahaha co za glupi pmysl - cos jak  idioci wysmiewajacy pomysl polskiego elektrycznego samochodu .

3,672 Ostatnio edytowany przez BartoszP (2017-10-09 19:53:57)

Ponieważ niektórzy eko-oporni już odlecieli totalnie w kosmos z teoriami i abstrakcyjnym myśleniem, to jeszcze tylko taka drobnostka, że na razie brakuje jakiegokolwiek opłacalnego ekonomicznie reaktora termojądrowego i w ogóle całej instalacji pozwalającej w kontrolowany sposób przeprowadzić i wykorzystać generowana energię. Wiatr jest "be", energia solarna jest "be", najbardziej opłacalny dla ludzi "wungiel" generuje smog, ten dla energetyki zresztą też ale co tam ... ważne, żeby cykliści i weganie nie mieli eko-energii.   W ramach tej  polityki Polska zmniejszyła 10x cenę certyfikatu za energie odnawialną czyli dochód instalacji wiatrowych spadł o 90% jednym "zgrabnym" ruchem ... ot, i całe myślenie polskich władz ... po nas tylko potop ....
Ale bądźmy poważni  przecież i wróćmy do tematu HELu ... wybaczcie, że nie podam linków do niezbędnych informacji ale każdy może sobie wpisać w Google: "reakcja termojądrowa opłacalność".

P.S.
Na razie udało się utrzymać plazmę w tokomakach przez jakiś kilkanaście minut. Do pracy 365 x 7 x 24 jeszcze trochę zostało do wymyślenia ... kto by się takimi drobnostkami przejmował ... na razie nadszyszkownik dzielnie walczy z kornikiem, który zjada nam drewno na opał  ... na reaktory przyjdzie czas.

EDIT: Poprawka wystrajkowana

3,673 Ostatnio edytowany przez ravenax28 (2017-10-09 18:06:19)

To ja swoje 3 grosze do dyskusji... Jestem "za" jeśli chodzi o jak największy procent energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, ale jeśli będzie się to wiązało ze wzrostem cen owej energii, to mam to gdzieś. A co do wielokrotnie wspomnianego smogu/smrodu/dymu pochodzącego ze starodawnych pieców CO, występujących w większości domów(na terenach, gdzie jeszcze można ich używać :) - warto zacząć od najprostszego sposobu ograniczenia śmierdzących efektów używania owych pieców- rozpalajmy je "od góry". Warto, bo sam od kilku lat stosuję: raz, że ekonomiczniej, a dwa, że zdecydowanie mniej produkuje się dymu. Ciekawym rozwiązaniem może być stosowanie tzw. węgla błękitnego, ale cena bez dofinansowania raczej nie do zaakceptowania.

3,674

Ravenax...

Rozpalanie "od góry", "od dołu" ... jakie to ma znaczenie gdy spalasz plastiki, odpady i inne świństwa? Tu nie chodzi o zapach tylko o zawartość emitowanego dymu ... cząsteczek stałych nie dopalisz w żaden sposób ... nikt nie ma w domu "węglowego DPF". Zawartości PMx, benzenów i innych paskudztw nie zmniejszysz w znaczący sposób.
Dodatkowo zauważ, że nie ma znaczenia dla "spryciarzy" i "oszczędzaczy" czy piec jest "starodawny" czy "nowoczesny" o ile tylko posiada dostępne palenisko. Jeśli da się tam wetknąć cokolwiek co da się spalić i oszczędzić "wungiel", to na pewno tam się znajdzie. Za kilka/kilkanaście lat właściciel domu zemrze na raka szczęśliwy, że oszczędził parę ton węgla więcej niż Kargul zza płotu.

3,675

Ludzie beda palic smieciami i starymi meblami dopoki nie bedzie ich stac na gaz czy wegiel.

ps. Ekologia to mżonka, dopóki istnieje handel emisjami.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021