1

21 maja 2016 r. odbyły się obchody 70 lecia Zespołu Szkół Łączności im. Mikołaja KOPERNIKA w Poznaniu. W ramach święta Szkoła pokazała m.in. mikrokomputery oraz elektronikę z szkolnego Muzeum UNITRY.
Wiadomość nieco spóżniona, ale myślę że dla wielbicieli elektroniki ciekawa.
Niestety nie posiadam większej ilości zdjęć wystawionych mikrokomuterów, było ich całkiem sporo i dość ciekawa kolekcja w posiadaniu Szkoły. Z własnego doświadczenia mogę tylko powiedzieć, że w latach 80tych XX wieku, Szkoła miała bardzo dobrze wyposażoną i nieliczną podówczas w Poznaniu pracownię komputerową opartą o 8bit, której sponsorem była poznańska "TELETRA" (Wielkopolskie Zakłady Teleelektroniczne „Telkom-Teletra” działające od 1954 roku nieprzerwanie do lat 90tych; dziś nieistniejące; produkowały m.in. centrale telefoniczne licencjonowane Alcatel, Bell Laboratories, Ericcson, modemy 600/1200, systemy telefonii i telegrafii wielokrotnej, dalekopisy). Nasza pracownia komputerowa posiadała różne komputery m.in. ELWRO Junior ułożone w sieć (wystawiane także na MTP).

Zdjęcia z wystawy sprzętu UNITRY i mikrokomputerów z szkolnego Muzeum w czasie święta:
https://plus.google.com/+miczaAMahoj/posts/3Gqyx5Hk8Vp

Artykuły na temat Muzeum Sprzętu Radiowego UNITRA w Poznaniu:
http://radiopoznan.fm/informacje/pozost … nitra.html
oraz
http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/ … id,t.html#

Post ze zdjęciami mikrokomputerów i sprzętu elektronicznego z bliźniaczej Szkoły ZSŁ w Gdańsku:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2309090.html

Oglądając inne muzea muszę powiedzieć, iż często pasja uczniów prowadzi do zgromadzenia bogatszych zbiorów niźli spotykane w publicznych państwowych placówkach. Tym bardziej że to sprzęt działający - przez uczniów konserwowany i naprawiany.
Muzeum w Poznaniu można zwiedzać. Informacje na załączonych plikach.
AHOJ

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)