Podepnij sobie na SHIFT i/lub CONTROL (^ i/lub !). W razie czego neoplay krzyknie, że mu się format nie zgadza.
niewiedza buduje, wiedza rujnuje
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
TURGEN 9.3.0 Kolejna wersja multiplatformowego narzędzia do zarządzania obrazami taśm.
SV 2024 WE - program imprezy Już za tydzień odbędzie się zimowa edycja Silly Venture
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
atari.area forum » Fabryka - 8bit » Grafika ST na VBXE
Strony Poprzednia 1 2 3 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Podepnij sobie na SHIFT i/lub CONTROL (^ i/lub !). W razie czego neoplay krzyknie, że mu się format nie zgadza.
Pin, dzięki za screeny. Mogę jeszcze prosić filmik? Jestem ciekaw, jak szybko wczytuje się obrazek z HDD przy 20 MHz.
Kwestia "otwórz za pomocą" najlepiej, gdyby była rozwiązana w runext. Rozumiem, że można osobno skonfigurować otwieranie z Shiftem i Controlem? To najprostsze rozwiązanie. W tym przypadku formaty można rozróżnić po pierwszym bajcie pliku: 'N' oznacza muzykę, a 0 grafikę.
Pomysły na rozbudowę:
- wykrywanie i obsługa palety STE (4096 kolorów)
- więcej formatów (przy czym nie zamierzam portować całego RECOIL ;) )
Fakt zapomniałem nie wiem dlaczego o kombinacjach z kontrolem i shiftem. Ok, w tym świetle to nie problem.
Fox - filmik nagram wieczorem i wrzucę tu.
- więcej formatów (przy czym nie zamierzam portować całego RECOIL ;) )
.. ale jak byś się zanadto rozpędził to wiedz, że nic złego się nie dzieje :D
EDIT:
tak przy okazji to się zastanawiam, jakie ograniczenie ma Runext ;)- właśnie się doszukałem 81 wpisów z definicjami typu rozszerzenia i programu .. i jeszcze działa.
Popularna windowsowa przeglądarka grafiki XnView miała ograniczenie, że jedna wtyczka mogła obsłużyć maksymalnie 11 formatów. Przez kilka lat radziłem sobie z tym w ten sposób, że wtyczkę RECOIL kompilowałem w wielu egzemplarzach, z których każdy obsługiwał 11 innych formatów. W końcu powiedziałem dość i napisałem do autora XnView, który zniósł to ograniczenie.
@pin: Możesz sprawdzić listę zdefiniowanych rozszerzeń wklepując z palucha RUNEXT. Zobaczysz wtedy które definicje z pliku są wciągnięte, a które już nie. Możesz wtedy podzielić plik RUNEXT.CFG na dwie części i ładować driver dwa razy - raz z pierwszą listą, następnie z drugą. Skleją się razem.
Może czegoś nie wiem, ale runext ma jakieś ograniczenia? Bufor na definicje jest chyba tylko ograniczony ilością dostępnej pamięci: kiedy się wyleje z ext, od razu to będzie widoczne, bo memlo poleci wysoko do góry i większość programów przestanie działać :)
Przeglądarkę odpalę w domu, ale wygląda obiecująco.
Dzięki! Na oko jakieś 2 sekundy na obrazek ST, a 4 sekundy na Falconowy. Dopałka chyba dużo tu nie daje, co innego szybszy nośnik (patrz pierwszy obrazek po SIO).
Nośnik jest jednak szybki częściowo dzięki dopałce. Ale zachodzi tu inny problem, mianowicie przeglądarka u mnie nie chce działać. Bada się szczegóły :)
w tym przypadku tylko szybki nośnik coś daje, bo co do reszty to i tak mamy wąskie gardło na transfer danych do vbxe.
Lecz z drugiej strony - dopałka dużo daje w sensie transferu z hdd. Bez dopałki około 100kB/s przy wyłączonym Anticu (tryb vbxe), na dopale - między 350-400 coś tam kB/s (zależnie od fizycznego dysku/karty). Fiuczer dostępny wyłącznie pod Spartą X.
mianowicie przeglądarka u mnie nie chce działać.
NIEMOŻLIWE :) - U mnie działa :D
@FOX - masz w rękawie jakąś dyżurną paczkę z grafikami z ST/e/Falc?
Pin: Nie jestem kolekcjonerem. :) Do testów wystarcza mi jeden obrazek każdego formatu. Proponuję popytać kolegów STkowców.
drac030: Zauważyłem, że na Altirze przy wybraniu pamięci >64KB i SDX 4.48, procek idzie w maliny podczas wczytywania obrazka, w trakcie procedury odczytu kod Sparty skacze tam gdzie nie ma kodu. Być może obserwujesz ten problem? Nie występuje on z SpartaDOS 3.2g lub 64 KB RAM. Wczytuję obrazek do zwykłej pamięci pod $845F, potem dekoduję do pamięci VBXE. Kod przeglądarki jest tu: https://github.com/pfusik/st2vbxe
Fox, masz rację, przy wybraniu konfiguracji 64k program działa. Więcej powiem, przy wybraniu konfiguracji sprzętowej z dowolną ilością pamięci Ext, ale wymuszeniu konfiguracji SpartaDOS X takiej, żeby DOS załadował się pod ROM, program również działa. Zatem mamy pewnie do czynienia z konfliktem pomiędzy VRAM-em (pamięcią VBXE) a pamięcią Ext (na PORTB). Nie zbadałem jeszcze, co Twój program robi, ale załadowanie danych wprost z pliku do pamięci VBXE pod SpartaDOS X nie jest możliwe ze względu na wyżej wspomniany konflikt i chwilowo podejrzewam, że to może być przyczyną (SDX nie ma wiedzy o pamięci VBXE, więc nie wie, że jest ona np. w danej chwili podłączona, i nie wie też, że dostęp do pamięci kontrolowanej przez PORTB jest w danym momencie zablokowany sprzętowo).
Ogólnie warto na czas operacji IO odłączać VRAM dla CPU, ponieważ nie wiadomo czy użytkownik nie będzie ładował np. z ramdysku. A i SDX jak pisze Draco może mieć swoje rzeczy w banku XRAM. VRAM przesłania XRAM (Electron pisał o tym w opisie rdzenia FX).
Edit: Nieśmiało wspomnę, że adres rejestrów VBXE jest dostępny pod symbolem VBXEBASE kiedy program jest w formacie SDX. Cienie VBXE (FXS) też powstały po to właśnie żeby umożliwić dostęp do wartości zapisywanych do VBXE i są pod symbolem VBXEFXS. Do VBXEBASE potrzebny jest VBXE.SYS, do cienii VBXEFXS.SYS - obydwa ficzery impleentowane są też w S_VBXE.SYS.
Edit 2: Czy adresowanie VBXE (),y nie spowoduje czasem zakłóceń na COVOX-ie (zdaje mi się, że przerabiałem to w "Ni z gruchy ni z pietruchy")?
ale wymuszeniu konfiguracji SpartaDOS X takiej, żeby DOS załadował się pod ROM, program również działa.
Ale działa w takim konfigu:
use banked $6f
device sparta
device sio
device b:>sys>rapidus
device b:>sys>turbodrv
set path=...........................
..prompt...
device b:>sys>s_vbxe 15 144
device b:>sys>con /e
.... ideptime, comexe, runext i takie tam
Tu nie siedzi pod romem i działa, więc o co kaman?
@mono - nie znam się, ale teraz sprawdziłem i z ramdysku obrazki się ładują.
jak by coś:
car:ramdisk.sys 1405B 10-02-15 13:34:30
;)
Dzięki Drac030 i Mono, jak odmapowuję pamięć VBXE na czas I/O:
https://github.com/pfusik/st2vbxe/commi … d874a889b4
to już się nie wiesza.
Pozwolę sobie zaproponować dokonanie następującego zabiegu na procedurze deinicjowania VBXE:
; Disable VBXE display
reset_vbxe
ldy #$5d ; MEMB
mva #0 (fx_ptr),y
ldy #$40 ; VIDEO_CONTROL
mva #0 (fx_ptr),y
; mva #$22 $22f ; normal screen
; mva save_colbak $2c8
ldx #$00
lda #$0c
jsr xcio
lda #<ename
sta $0344,x
lda #>ename
sta $0344+1,x
lda #$0c
sta $034a,x
lda #$00
sta $034b,x
lda #$03
xcio sta $0342,x
jmp $e456
ename .byte 'E:',$9b
Program wtedy wychodzi gładko do trybu konsoli niezależnie od tego, jaki on (ten tryb konsoli) był w czasie uruchamiania.
Składnia MADS (MAC/65).
Dzięki. Mógłbyś opisać scenariusz, w którym Twoje rozwiązanie jest lepsze? Minusem jest czyszczenie ekranu, przez co nie widać nazwy ostatnio otwartego pliku.
Komputer ma VBXE, więc ekran przy uruchamianiu przeglądarki może być w 80-kolumnowym trybie VBXE. Program przeprogramowuje kartę (robi sobie nową XDL i w ogóle miesza w VRAM-ie), więc przy wychodzeniu do DOS-u trzeba zrobić GR.0 celem ponownego zainicjowania ekranu dla CP.
Zwykłe włączenie DMA tu nie wystarcza, bo nigdzie nie jest powiedziane, że DMA poprzednio było włączone, że obraz był generowany przez ANTIC, że ustawienia np. DLPTRS są dobre i że DL w ogóle istnieje. W większości wypadków skutek jest taki, ze wciśnięcie klawisza celem wyjścia do DOS-u powoduje kaszę na ekranie.
EDIT: demonstracja efektu https://youtu.be/iv8N7quhdm4
Jeśli dlist i obszar chroniony (MEMLO/MEMHI) nie został zniszczony to możesz otworzyć zawartości wg cienii (tych systemowych). Z VBXE możesz zrobić to samo - VBXEFXS mają VMEMLO i VMEMHI, VIDEO_CONTROL i co tam potrzebujesz.
drac030: Dzięki, wprowadziłem ponowne otwarcie E: na zakończenie programu.
mono: Ograniczenie tego programu do Sparty jest chwilowe, chcę aby działał też pod innymi DOSami. Dlatego nie zamierzam korzystać z rzeczy specyficznych dla Sparty.
... choć teraz, to Spartę dodają nawet do sprzedawanych długopisów ;)
...a potem masz 3 banki Sparty w różnych rozszerzeniach i nie wiadomo który jest który i który właśnie wstaje.
Strony Poprzednia 1 2 3 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
atari.area forum » Fabryka - 8bit » Grafika ST na VBXE
Wygenerowano w 0.027 sekund, wykonano 66 zapytań