RD4 nie można na stałe odciąć. Jak pisałem, niektóre (większość?) kartów używa tego sygnału, bo bez niego nie odpali.
Gniazdo karta jest tak skonstruowane że daje różne opcje w jego wykorzystaniu. A jest to o tyle dobry sygnał że odłącza pamięć Atari bezkarnie i można np z poziomu BASICA dobrać się do pamięci karta, nie trzeba znać całych zawiłości z używaniem sygnału RD5. Bez RD4 niektóre karty zawieszą się.
O reset..... słowem wszystko jest reset (RESET), stąd nieporozumienia. Atari ma swój przycisk reset, procedura bootująca Atari to też reset, jest reset zimny i gorący, ty zmagasz się z układem reset, kart też może mieć swój reset, po reset w karcie należy nacisnąć reset w Atari, sam widzisz, łatwo o niedomówienie (niezrozumienie się).
Przycisk reset w Atari generuje sygnał reset który gdzieś tam dochodzi (schemat Atari), i jak nic się nie dzieje jest to ZAWSZE reset gorący. Twój dodatkowy reset ma wywołać sprzętowo reset zimny, stąd podłącza się go do linii RD5 by oszukać Atari, które potraktuje to jako błąd i właśnie wywoła programowo zimny start Atari, czego nie potrafi reset w Atari chyba że też oszukasz system zmieniając zawartość co niektórych komórek systemowych.
:) trudne? ale prawdziwe.
Stąd, po określeniu się, co chce się ostatecznie uzyskać, można pokombinować, co rozłączyć a co zostawić.