426

Cyprian napisał/a:

a jak z wydajnością? pokazuje wszystkie ramki czy omija co którąś?

Póki co trudno powiedzieć, bo bawiąc się ustawieniami rozeksperymentowałem sobie dysk. Się skaszanił jeden sektor. Był w miejscu kluczowym dla systemu plików.

Partycję dało się podmontować na blaszaku i zgrać z niej dane, ale fsck reperuje mi ten dysk już n-tą godzinę. Jutro postawię raspbiana od na nowa. Jak się robi eksperymenty, normalka.

427

Dość fajna i droższa :( alternatywa dla 64bit Maliny.
http://www.ucrobotics.com.cn/bubblegum96/
https://www.youtube.com/watch?v=hBMJfQZ-liY

428

No wreszcie jakis board z 4K :)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

429

Ale na GPU PowerVRa, będą niewolne sterowniki, w dodatku te GPU zawsze były dość obskurne :-(
No i ciekawwe jak to się ma np. do: http://jell.yfish.us/

.: miejsce na twoją reklamę :.

430

Te alternatywy są wszystkie fajne póki nie zaczniesz użerać się z zapluskwionym kodem przy prawie zerowym wsparciu.

431

Zgadza się. Siłą RPI jest duża baza użytkowników i bardzo dobre wsparcie.

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

432

Wadą RPi jest brak wsparcia w mainline (dopiero coś się zaczyna pojawiać a HW ma lata) przez co normalne dystrybucje (Debian, Fedora) nie wspierają go.

Inni producenci potrafią ogarnąć takie rzeczy, Raspberry Foundation nie potrafi niestety.

433

Przecież Raspbian to Debian jest, tyle że optymalizowany pod HW. Była i Pidora, nie wiem co z niż się stało co prawda, jest OpenSuse i Ubuntu Mate.

Ale postaw na malinie - nawet dwójce - coś co nie jest Raspbianem: KDE z plazmą i do tego PulseAudio =  już po malinie. Chodzi jak muł - testowałem.

Ubuntu Mate jeszcze jakoś się rusza ale też wyrzuciłem po wstępnych testach.

434

Jest duzo dystrybucji ze wsparciem dla Raspi…
Co jak co, ale po hrw nie spodziewałem się takiego píerdolenia. Jestem zasmucony.

.: miejsce na twoją reklamę :.

435 Ostatnio edytowany przez Hrw (2016-03-28 22:51:29)

Raspbian bazuje na Debianie ale Debianem nie jest. O Ubuntu też nie powiesz, że jest Debianem tylko, że na nim bazuje (bo to i owo jest zmienione).
Pidora, Pignus bazują na Fedorze ale Fedorą nie są.

Odpalanie dowolnej dystrybucji z własnym kernelem/bootloaderem/zestawem różnych plików nie oznacza wsparcia w tej dystrybucji.

Na rynku jest mnóstwo urządzeń których producent pisze "runs Debian/Fedora/Ubuntu and Android" gdzie w rzeczywistości oznacza to "tu macie jakiś obraz z naszym jądrem/bootloaderem/cholera-wie-czym-jeszcze, który po zabootowaniu przedstawi się jako Debian/Fedora/Ubuntu". Zero informacji zwykle co było użyte jako baza, co zostało zmienione, czemu zostało zmienione itp. Do tego kernel 3.4/3.10/3.18 od Androida często bez wsparcia dla rzeczy wymaganych przez dystrybucje (SELinux, AppArmor, cgroups etc).

Aby urządzenie było oficjalnie wspierane przez normalne dystrybucje (Debian, Fedora) musi być wspierane przez mainline kernel bo innych wersji jądra te dystrybucje nie mają w repozytoriach.

Są dystrybucje gdzie kerneli jest cała masa bo komuś się chciało dodać kernel-dla-tego-urządzenia ale częstokroć są to paczki wrzucone raz i potem zapomniane (patrz linux-chromebook w Ubuntu, które kiedyś dodałem, zajmowałem się póki był potrzebny a potem zapomniałem go usunąć i tkwił tam aż w końcu poprosiłem o usunięcie i w 16.04 to nie będzie).

Edit: s/pierdyliard/mnóstwo

436

Jedną z dystrybucji które dodały wsparcie dla Raspberry Pi i zajmują się nim naprawdę, ponieważ ktoś tego używa jest Void Linux. Poza pecetami wspiera właśnie RPi1, RPi2, Odroid U2/U3, USB Armory, BeagleBone {,Black} i Cubieboard2. Są gotowe obrazy, aktualizowane na bieżąco, wsparcie też istnieje.

Niestety dla Ciebie się nie liczy, bo nie ma LennartD ;)

.: miejsce na twoją reklamę :.

437

To czy jest systemd/upstart/sysvinit/openrc/cotamktowymyślił mnie nie interesuje.

Dystrybucji Linuksa jest mnóstwo. Staram się zajmować jedynie tymi z pierwszej dziesiątki popularności bo to, że ktoś w zaciszu domowym coś dłubie to inna sprawa i inny poziom wspierania.

Kiedyś zajmowałem się rozwojem i wydawaniem dystrybucji OpenZaurus. Użytkowników było z kilka tysięcy, wspieranych urządzeń bodajże sześć. Była to niezła przygoda, wiele się przy tym nauczyłem ale nie wymieniałbym jej razem z Debianem czy Fedorą.

438

Jest różnica pomiędzy niezależną dystrybucją, a zmianą nazwy i repozytoriów w Debianie i zapakowaniu ich w nowy obraz.

Z tego co wiem ze statystyk repozytorium w Voidzie, to ilość użytkowników mieści się w granicach kilkunastu tysięcy. Niezbyt imponująco, zakładając że niektórzy mogą mieć np. 100 instancji Dockera, ale i tak dobrze.

.: miejsce na twoją reklamę :.

439

Przy ośmiu milionach instalacji Raspbiana to jest już jedna z wiodących dystrybucji :) i jak tak dalej pójdzie  to niedługo Debian będzie pochodną Raspbiana zamiast na odwrót :)
---------------
Ogarnąłem w miarę Hatari. Nie polecam na malinie SDL2. Na SDL1 trzeba dać hdmi_mode bodajże 18 - 576p, 50 Hz. Jest dobrze. Big Demo działa, Union Demo też. Nostalgic wyświetla niestety kaszę zamiast main menu; ramek nie gubi, dźwięk, żeby nie rwał, obowiązkowo 48 KHz. Źle synchronizuje z odświeżaniem, no ale SDL1 tego nie potrafi. Zamiast SDLa należałoby na malinie użyć fbdev. Wtedy jest szybki dostęp do pamięci ekranu, normalnie, po ludzku, czyli kawał ramu w który wrzuca się bajty i je od razu widać, a i vsync jest łatwo dostępny.

440

@pik33: to byłby koniec bardzo dobrej dystrybucji ;D

441

http://hackaday.com/2016/04/01/apple-in … ore-191102

https://hackadaycom.files.wordpress.com/2016/04/heroheader1.png?w=912

wszystkie trzy strony świata

442

To powyżej to 1 kwietnia :)

Hatari to całkiem dobry emulator: poszło na nim We Were @. A malina pozwala ustawić 50 Hz odświeżanie. Szkoda że synchronizacji z vblankiem brak - malina na to pozwala, nawet bez SDLa. W rezultacie braku synchro nawet na 50 Hz  jest tearing - miejsce tearingu powoli płynie sobie z dołu w górę przepływając ekran w kilkanaście sekund.

Odpowiednią funkcję ma fbdev. W swoim sofcie na malinie używam sdl tylko do zainicjowania grafiki coby ewentualnie x się nie wcinał, resztę robię po /dev/fb0 - szybko, prosto i skutecznie.

443

Jakoś tak ponuro ostatnio na forum ;)

wszystkie trzy strony świata

444

Powoli ogarniam retroemulację na Pi3. Na chodzie: Atari 8bit (Atari800), Atari ST/E (Hatari), Amiga (UAE4ARM)i blaszak z DOS/Windows 3.11 (Dosbox).

Z klasyków został jeszcze C64.

445

VICE chodzi nawet na ziemniaku.

.: miejsce na twoją reklamę :.

446

https://www.raspberrypi.org/blog/raspbe … ne-player/

447

No. Widziałem to. Czas dodać AY i Pokeya do mojego malinowego retroplayera. Nie miałem ostatnio czasu dla niego.

Apropos alternatyw dla maliny, mam okazję pobawić się teraz tym: http://www.lattepanda.com/ - fajna zabawka, ale trochę droga i jeszcze chora na choroby niemowlęce. Ale też od malinki sporo wydajniejsza

448

Dwie nowinki dla malinki

- poprawiony desktop -  https://www.raspberrypi.org/blog/introducing-pixel/

- system, nie system, w każdym razie można projektować na malinę bez linuxa, w specjalnie spreparowanym lazarusie :) Ponieważ brak jest systemu jako takiego, ma się pełną kontrolę nad sprzętem. Pisze się i kompiluje na blaszaku, a wynikiem kompilacji jest kernel, który należy zgrać na SD i uruchomić z niego malinę, która też podnosi się w ciągu sekundy odpalając nasz soft. Nazywa się to Ultibo - https://ultibo.org/

Hmm,
Czyli nie da się update'ować posiadanego raspbiana, tylko trzeba od początku instalować z image'a?

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

450

Jeśli chcesz aktualizować do PIXELa, tak - musisz od nowa.

Co prawda możesz wykonać upgrade według instrukcji na dole newsa, ale wątpię czy tego chcesz - można obudzić się z ręką w nocniku i niedziałającym w ogóle systemem, jeśli aktualizowałeś ostatnio wtedy kiedy widziałem je na oczy (czyt. ponad rok temu)

.: miejsce na twoją reklamę :.