1

Witam!

Research wykazał, że dostępne w "obrocie handlowym" obudowy do SIO2SD nie powalają ani ceną, ani stylistyką. Ewentualnie jasna obudowa od Lotharka może jakoś wyglądać przy XE, ale przy XL już tego położyć się nie da;). A ceny Atari 1064 są dość kosmiczne.

Zatem spędziłem ostatnio trochę czasu nad projektem i realizacją własnej obudowy do SIO2SD. Obudowa ma 3 główne części - w stylu 1010/1050.

Na zdjęciach efekty.

Obudowa to wydruk 3D, malowany: podkładem do plastiku, następnie farbą strukturalną do plastików, na koniec akryl. Górna część pokrywy ma trochę za dużo warstw farby(dopiero trzeci piaskowy beż w sprayu okazał się być tym właściwym), dlatego faktura piasku z farby strukturalnej nieco się zgubiła.

Na jednym ze zdjęć pokolorowałem w PS front obudowy na atarowski ciemny brąz, może pomaluję jeszcze w taki sposób ten element w realu, ale na razie myślę, że wydałem wystarczająco dużo pieniędzy w sklepie z farbami;).

Na zdjęciach nie uchwyciłem urządzenia w trakcie ładowania, ale plexi w pasku styka się wewnątrz z diodami i wesoło świeci na odpowiednie kolory.

Przyciski i pasek - laminat grawerski. Litery i cyfry - przerobiony font Atarian (tylko litery ATARI są w tym foncie w porządku, reszta jest koślawa, cyfry nieciekawe i trzeba było poprawiać, a symbole dorobić). Przy szlifowaniu wewnętrznej części przycisków trochę przesadziłem i dlatego widoczne są luzy. Można by to grawerować laserem w aluminium, ale w laminacie kosztowało tylko 6 zł i jest bardzo trwałe.

Największym wyzwaniem okazała się obróbka wydruku 3D. Sam wydruk, pomimo poprawnego wykonania modelu, był pewnym wyzwaniem dla firmy zajmującej się drukiem 3D od lat;). Ograniczenia technologii były dla mnie dość zaskakujące, na szczęście podeszli do sprawy profesjonalnie i doprowadzili sprawę do końca bez konieczności zmian w projekcie. No a potem prace ręczne z pilnikami i papierem ściernym. Przy warstwie wydruku 0,2 mm mocno widoczne było schodkowanie na wszystkich powierzchniach skośnych.

Modelowanie w 3d zajęło mi tylko 4x więcej czasu niż zakładałem... no bo to przecież robota na 2-3 godzinki... a potem się okazuje, że musi pasować, mieć grubość, odstępy, przyciski działające, dać się skręcić, spełniać wymogi druku 3D i do tego jeszcze ma wyglądać.

Jak ktoś ma pytania - proszę pisać!

http://s22.postimg.org/taknf5cx9/SIO_01.jpg

http://s22.postimg.org/k9641jezx/SIO_02.jpg

http://s22.postimg.org/7llrbaap9/SIO_03.jpg

http://s22.postimg.org/8zde6l9yl/SIO_03_BROWN.jpg

http://s22.postimg.org/5ibc3mawd/SIO_04.jpg

http://s22.postimg.org/6grp5wo8d/SIO_05.jpg

2

Bardzo ładna obudowa i z chęcią bym się na nią pisał. :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

3

Ile kosztuje taki druk profesjonalny?
Dla jednej sztuki się kalkuluje.
Będziesz się dzielił projektem?

I na koniec, ładne... :)

4

cacy

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

5

Ładne, ładne. Jedna z lepszych obudów jakie widziałem.

6

No przyznam, jestem pod wrażeniem. Bardzo ładne to :)

Kontakt: pin@usdk.pl

7 Ostatnio edytowany przez larek (2016-03-02 20:47:13)

Fajne :)

Jakiś czas temu też sobie wyskrobałem nową obudowę...

http://atarionline.pl/forum/?PostBackAction=Download&AttachmentID=8048#.jpg

...ale nie jest taka stylowa.

8

Jedynie słuszny przypadek użycia drukarki 3D (mam na myśli post #1) :)

SUPER! (obie obudowy)

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

9

Bardzo ładna, podoba mi się.

Co bym zmienił, żeby MI bardziej się podobało - zamaskowałbym boki, żeby podświetlenie ekranu się nie wydostawało oraz zmienił krój czcionki strzałek.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

10

A ja bym się przyłożył do wyrównania metalowej listwy i przycisków ;) Zrobiłeś to jakoś czy xlkę jakąś pociąłeś? ;)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

11 Ostatnio edytowany przez Elwood (2016-03-03 11:24:00)

Witam ponownie!

@dely - podświetlenie nie było planowane, faktycznie można by zakleić ten bok ekranu. Strzałka "enter" mogłaby być lepsza, "shift" mi się podoba jak jest.

@larek - też ładna obudowa, ale kształt kojarzy mi się... z... pewnym komputerem zwanym potocznie mydelniczką, którego nazwy nie wolno tu wspomnieć;)

@wieczor - opis produkcji na górze, tam nad zdjęciami;) przyciski za mocno przeszlifowałem w środku i stąd te luzy.

@lemiel - za druk zapłaciłem około 90 zł, i o dziwo była to najlepsza oferta z 6 lub 7 firm (małych i dużych), które wybrałem w internecie. Co prawda widzę, że nie mają już na stronie zlecenia online przez automatyczny konfigurator, z którego ja korzystałem kilka miesięcy temu - może to zasługa mojego zlecenia... Model miał 55 cm3, gdybym miał drukować ponownie, pogrubiłbym wszystkie ścianki o 1 mm (byłoby mniej problemów z drukiem), prawdopodobnie wyszłoby to około 75cm3. Wydruk był w jakości zwykłej czyli warstwa 0,2mm, za większą dokładność wszyscy śpiewają +100%, co jest oczywiście drogo, ale na pewno byłoby mniej rzeźbienia z pilnikami i szpachlą.

Jeszcze się nie zdecydowałem, czy opublikuję model. Zastanawiam się nad własną produkcją tego i kilku innych retro pomysłów, ale wysoka cena druku + długotrwała obróbka + malowanie (wiadomo, że spraye to nic dobrego, musiałbym kupić lepszy sprzęt albo podzlecać) skutecznie mnie zniechęcają.
Myślałem o kupnie drukarki 3d, ale dowiedziałem się o tej technice wystarczająco dużo, żeby sobie odpuścić - naprawdę trzeba mocno wejść w temat, żeby dobrze drukować w FDM.
Co prawda w ostatnich miesiącach dużo się zmieniło w branży druku 3d, pojawiło się kilka przystępnych cenowo sprzętów drukujących z żywic, ale są to rzeczy na tyle nowe, że nie ma jeszcze nigdzie sensownych reviewsów. Poczekam na opinie znawców i albo takie coś kupię, albo udostępnię model. W zasadzie to i tak przydałby się on jedynie osobom posiadającym sprzęt z wejściem na karty od frontu, do wejść z boku albo z tyłu konieczne byłoby poważne przemodelowanie.

Inna sprawa to ewentualna cena - Lotharek sprzedaje wersję z kablem i obudową o 44,5 EU drożej niż samą elektronikę - czyli obudowa w tym wszystkim wychodzi pewnie około 40 EU. Jest to cena prawdopodobnie akceptowalna dla kupców z zachodniej Europy - gorzej u nas - a nie widzę na razie szansy żeby zrobić to taniej. Proszę o opinie!

Inne możliwe podejście to produkcja masowa, nie znam się na tym, a dyskusje (na różnych forach) o opracowaniu form do odlewu z plastiku kończą się zwykle na "jest to koszt rzędu kilkunastu - kilkudziesięciu tysięcy zł". Jeżeli ktoś jest w stanie podać bardziej konkretną kwotę za coś w skali mojego SIO2SD, to jestem ciekaw. Faktem jest że do maszynek konkurencji powstają odlewane obudowy np. http://www.thefuturewas8bit.com/shop/co … -rc64.html i to nawet wykonane z oryginalnego plastiku ze starych obudów! No ale kształt jest dość prosty, więc pewnie i forma była tania, albo nawet użyto dostępnej.

12

Jeśli nie jesteś kupcem z Zachodniej Jurop, to wiedz że ceny na stronie nie interesują Cię wcale i powinieneś po prostu skontaktować się z Lotharkiem.

.: miejsce na twoją reklamę :.

13 Ostatnio edytowany przez Elwood (2016-03-03 12:42:52)

skrzyp napisał/a:

Jeśli nie jesteś kupcem z Zachodniej Jurop, to wiedz że ceny na stronie nie interesują Cię wcale i powinieneś po prostu skontaktować się z Lotharkiem.

Tak właśnie myślałem;)
Z kolei porównując z http://www.ebay.pl/itm/C64c-Style-SD2IE … 0917399751 to cena Lotharka jest w zasadzie taka sama, a nawet bardziej atrakcyjna, bo jego urządzenie ma np. wyświetlacz. No i jest do lepszego komputera!

14

za chwile zobaczycie nowa do serii XE ;-)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

15

Ciekawe wieści.....

@Elwood
Sztucznym ograniczeniem może być sama płytka. Może zmieniając jej budowę uzyskasz inny efekt. Acz całość znowu sprowadzi się do zbytu per koszta.

Tylko, czy my tu mówimy o chęci produkcji, czy o manufakturze?
Może przedstaw ca. koszta - powiedzmy, że zgłosi się 5 chętnych - podejmiesz się opracowania dla nich deficytowego zadania?

Acz, przecierasz szlak.. szacun za chęci / wkład pracoczasu.

16

Bardzo ładna ta obudowa. Larkowa też mi się podoba. Każda inicjatywa w kierunku oszczędzenia obudowy samego Atari jest na wielki plus.

17

zijacek napisał/a:

Bardzo ładna ta obudowa. Larkowa też mi się podoba. Każda inicjatywa w kierunku oszczędzenia obudowy samego Atari jest na wielki plus.

Absolutnie, również jestem przeciwnikiem barbarzyńskiego bezczeszczenia obudów! Nie ma żadnej godności w wycinaniu otworów!
No EWENTUALNIE z tyłu obudowy, na jakieś małe przełączniki, po wcześniejszym uzyskaniu dyspensy od arcybiskupa;).

18

Tym bardziej, że XE ma najpiękniejszą obudowę na świecie i w dziejach ludzkości!

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

19

Bzdura! XL ma najpiękniejszą obudowę, XE wygląda jakby ktoś ST pociął, jest śmieszny :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

20

XL jest ladne tylko jako antyk a XE jest najladniejsze w kategorii modern design :)

21

re up: też uważam że te 24 bity są najładniejsze.

Post's attachments

24bitty.jpg 154.82 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

22

pomimo że ST ma najładniejszy design ze wszystkich 16bitowców, to w przypadku małego Atari jednak wolę XL

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

23

Powiem Wam taką małą historię.  Pierwszym moim kompem było 65XE (które dzięki opatrzności mam do dziś). Był jednak czas, kiedy mój maluch leżał w kartonie (coś w rodzaju kary za oceny w szkole). I wtedy akurat łaziłem do znajomego, który miał C64C. Generalnie gry ok, itd. W końcu, po jakimś bliżej dziś nie określonym czasie wyciągnąłem moje Atari, i zakochałem się drugi raz.  Po prostu widząc tę piękną sylwetkę w porównaniu z tym Commodorkiem, odpłynąłem.

24 Ostatnio edytowany przez jedynymentos (2016-03-09 19:48:57)

szkoda że nie doszły do skutku wszelkie inne realizacje wizji związanych z designem XL ;-(

http://www.atarimuseum.com/computers/CO … cepts.html

XE też było fajne ale trąciło już oszczędnościami

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

25

@Jarkeczek: bardzo ładne stanowisko :)
@Cyprian: też tak sądzę że ST to najładniejszy desing :)
Moim pierwszym kompem był 800XL, następnie konsola 2600 niestety "klon", potem 65XE i patrząc na nie jestem bardziej zachwycony konstrukcją serii XE, takie moje zdanie :). Pozdrawiam

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV