1

Żeby nie było tak cudownie to mam :>

Wczoraj kompek wyłączony, od wczoraj nieruszany, dziś włączam i nie startuje.. wali błędami i bombkami :/
Najpierw chyba jakieś błędy TOSa, xxx w TT-RAMie  i 2 bombki
Reset i ... oto mamy 2 bombki, kolejny reset 2 bombki, zmieniające się w 4 bombki.. następnie już cała litania bombek :>
Normalnie załamka... grrrr.... chlip...

Otwieram pokrywę dysku... przedmuchałem ile mogłem.. co było pod ręką to podociskałem... uff ruszył.. ciekawe na jak długo i co mu było... ktoś widział już takie objawy?

http://i67.tinypic.com/vshylx.jpg

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

2

u mnie bomby powodowała wadliwa płytka TT-RAM
Niby wersja 16MB ale działa ok tylko z max 8MB

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

3 Ostatnio edytowany przez Kroll (2015-11-13 20:43:40)

jak dla mnie bledy w TT-ramie (X w momencie testowania ramu) sa wywowalne bledami w TOSie przy starcie 2 bombki to u mie sie pojawiaja w bardzo specyficznym momencie ale to o pisze jak dokladnie to przetestuje

Otoz takei zachowanie jest momencie: mam zainstalowanego hddrivera i podpiete nastepujace urzadzenia na wewntrznym SCSI mam dysk twardy, natomiast na zewnetrznym kablu mam kilka urzadzen w takiej kolejnosci na kablach zewntrznych: skaner, naped MO, CD-R.
Odpalam TTetke kabel SCSI podlaczony natomiast zewnetrzne napedy wylaczone, np w danym momencie nie chce z nich korzystac i pojawiaja sie 2 bombki zaraz po pojawieniu sie znaczku atari, przy takiej konfigu musze przynajmniej pierwsze urzadzenie na kablu czyli skaner wlaczyc i wtedy komputer startuje bez problemu.
W przypadku gdy nie chce korzystac zewnetrzych urzadzen i nie wlaczac ich do pradu po prostu musze odlaczyc kabel SCSI od kompa.

I to by bylo na tyle,czy to normalne zachowanie, w sumie w niczym nie przeszkadzajace :)

Pozdro
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

4

Dlaczego cały TT-RAM pokazuje Ci jako walnięty? Co do TT-RAM:
- sprawdź ustawienie jumperów na karcie
- sprawdź, czy wszystkie pamięci takie same, jak nie to je sparuj chociaż w co drugim gnieździe
- przeczyść styki SIMMów - to może być jedna z przyczyn
- czy dobrze ustawiony kod kraju dla TOSa_ http://dev-docs.atariforge.org/files/TT … 6-1991.pdf + to może pomóc
- czy TT-RAM dobrze dociśnięty do gniazda?
Prawdę mówiąc - poza żonglowaniem SIMMAmi przy walniętym teoretycznie TT-RAMie nie spotkałem się z sytuacją, aby wywalał cały błędami.
Aaa, widzę na obrazku że masz walnięty TOS wogle - szybko to wymień, może pomoże. BAD ROM CRC - czyli nie zgadza się suma kontrolna (choć to może być kwestia właściwego ustawienia "języka"  -link powyżej, TOS niemiecki, angielski i US mają inne wartości CRC. Polski jest chyba tłumaczony z wersji brytyjskiej.

Sikor umarł...

5

Sikor napisał/a:

- czy dobrze ustawiony kod kraju dla TOSa_ http://dev-docs.atariforge.org/files/TT … 6-1991.pdf + to może pomóc

To się jakoś ustawia na płycie ? Pytam poważnie, bo pierwszy raz o tym słyszę.
Jeżeli bez TT-RAM działa dobrze, to pewnie tam coś nie śmiga.

Było miło :) Do widzenia.

6

punkt drugi pdf-a: mark country code. Niekiedy to pomaga. Bez tego może się TOS wykrzaczać - tu masz błędy sumy kontrolnej, która jest różna w różnych wersjach TOSa. To może być przyczyną złego widzenia TT-RAMu.
Btw - warto by było zapodać sysinfo i sprawdzić co pokazuje.

Sikor umarł...

7

Wiem że jest to w TOS-ie, bom się tym bawił (ten spolszczony przeze mnie to jest DE, ale rozpoznawany jako UK, aby np. HDDriver ładował się po angielsku). Pytałem o to, czy jest do tego jakiś przełącznik na płycie TT, gdyż nigdy takiego nie wypatrzyłem.

Było miło :) Do widzenia.

8 Ostatnio edytowany przez Sikor (2015-11-13 22:01:11)

Hmm, zasadniczo TOSa nie zmieniałem, więc nie jestem w 100% pewny, ale skoro się różnią i to znacznie, to być może... Trzeba by się dogrzebać do instrukcji serwisowej do TTki, a takiej nie posiadam, a te znalezione w sieci są niepełne - w sumie to opisują tylko typ kości stosowanych w slotach TOSu i którą zworką aktywować caTTamarana... Aż chyba poszukam...
http://www.zhell.co.uk/ttpage.html - to może się przydać erosowi.
===============
http://www.ataritt030.info/upload/dokum … 0_corr.pdf
http://www.ataritt030.info/upload/dokum … manual.pdf
http://www.ataritt030.info/upload/dokum … n-1990.pdf
Zaraz w nie zajrzę - z ciekawości...

Sikor umarł...

9

@Sikor: ale to się nie dzieje stale. To się pojawiło, na razie jednorazowo i po czynności docisknia układów ruszyło a błędy poznikały.
Pamięci nie wymienię, nie przełożę SIMMów bo tam siedzi CA400312 bez gniazd SIMM tylko z wlutowanymi na stałe kośćmi - http://i.ebayimg.com/images/g/be8AAOxyX … -l1600.jpg
Nie wiem jaki kod kraju jest. W komputerze siedzi TOS 3.06 PL, przerobiony z wersji brytyjskiej.
W tym miejscu o którym mówi wspomniany PDF nie mam akurat ani country codu ani żadnych innych numerów i oznaczeń.
Pewnie jest w innym miejscu płyty, ale teraz już nie będę rozkręcać całości.

Małe sysinfo tutaj o ile da się odczytać z ekranu: http://oi65.tinypic.com/dp8qpc.jpg

A TOS generalnie jest do wymiany na niemiecki, bo ten PL to mi kompletnie nie pasuje i nie toleruję innych niż DE ;)

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

10

Sikor: Najwyraźniej nie ma żadnego przełącznika, po prostu zależy to wyłącznie od wersji TOS.
Prawa dona krawędź widnieje numer płyty:
http://www.atari-computermuseum.de/pics … /tt_mb.JPG
w zależności od wersji językowej TOS numer po myślniku powinien się zmieniać tak jak w tym dokumencie (strona 7):
http://www.ataritt030.info/upload/dokum … 0_corr.pdf
Nawet go tam specjalnie nie widać.

P.S. Chciałbym złożyć oficjalny protest. Wpisuję w google "atari tt motherboard" i w grafice wyskakują prawie same płyty... Falcona, skandal !

Było miło :) Do widzenia.

11

@artic-wroc: możliwe, chyba, że wersję ustawia się tymi dwoma :nieudokumentowanymi" switchami, ale wygląda na to, że system i tak to olewa
@eros: a spróbuj następnym razem poczyścić styki pod układami, może tam tkwi problem, jak po dociśnięciu jest o.k. Względnie sprawdź parametry zasilacza - bo może on siać po pamięci.

Sikor umarł...