26

zapisuję się na sztukę

27

Też poproszę jednego gotowca :)

28

Poproszę dwie zmontowane szt.

29

Simius napisał/a:

W związku z .....problemu Pinokia urodziło się nowe urządzenie.....tylko włączenia trybu przez jednorazowy zapis bitu ....przełączania w każdym przerwaniu VBLK ....dwa generatory znaków ...kosztowało w granicach 80-100zł?

Jak to się ma do praktycznego zastosowania?

Mam TIMG od Simiusa, by działały...
... relatywnie tanie konwertery, np. AV2HDMI z Atari.
I mogę podłączyć się do wszystkiego ?

No nie łapię po co to ?

30 Ostatnio edytowany przez Pin (2015-09-27 22:05:11)

i masz pewność, że ten konwerter zadziała z (sr)Atari? ;)

EDIT:

W ostatnim czasie trafiłem DWA projektory na których obraz z Atari nie zawierał w sobie koloru. Podejrzenie pada na przeplot, więc zaryzykuję przetestowanie tego tematu na własnej skórze ;)

Kontakt: pin@usdk.pl

31

Choćby ten konwerter miał zadziałać, to Pinowi i tak nie pomoże, bo jego mikser nie ma wejścia HDMI. A sens urządzenia nie polega (wyłacznie) na tym, żeby dopasować Atari do miksera. Przede wszystkim na podwojeniu rozdzielczości pionowej. Chyba lepiej mieć obraz 640x400 niż 640x200?

Ceterum censeo Germaniam esse delendam.

32 Ostatnio edytowany przez lemiel (2015-09-28 09:38:27)

Ale zgodność z takim mikserem daje szansę na to, że tanie konwertery CVBS/SVHS do VGA lub HDMI(DVI)(DP?) dadzą lepszy efekt niż obecnie.
Simius, jak nie masz przypadkiem takiego konwertera, to mogę Ci na test posłać takie tanie kupione w Chinach pudełko konwertujące do VGA. Jeśli byś mógł i chciał to przetestować.

33

Też poproszę o jednego gotowca

34

lemiel napisał/a:

Ale zgodność z takim mikserem daje szansę na to, że tanie konwertery CVBS/SVHS do VGA lub HDMI(DVI)(DP?) dadzą lepszy efekt niż obecnie.

Wydaje mi się, że dokładnie ten sam problem co z mikserem video, to miałem z tanim skandablerem marki krzak. I objaw był dość podobny, czyli np. PSX na tym działał, a Atari nie dając podobne objawy. Istnieje więc faktycznie szansa, że wynalazek Simiusa załatwi ten problem (mam nadzieję) ;)

Kontakt: pin@usdk.pl

35

A jak to się ma do interlejsu rybagsa? Pin, sprawdzałeś, jak ten mikser reaguje na interlejs rybagsa?

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

36

Tryb rybagsa wygląda praktycznie tak, jak wszystko inne z Atari w przypadku videomixera.

Kontakt: pin@usdk.pl

37

Tryb Rybagsa nie zmienia nic w "konstrukcji" impulsu synchronizacji pionowej. To, co robi, to tylko skrócenie czasu jednej linii. Przeplot wychodzi przy tym nieco kulawy, bo różnica między dwiema kolejnymi ramkami nie jest równa połowie czasu trwania jednej linii (~32us) ale wynosi ok. 44us (zmierzone w grafice "ifalcon1.xex"). Dlatego też w tytule wątku napisałem "true interlaced".

Po namyśle zdecydowałem umieścić wszystko w jednym rejestrze - PMCTL, uzupełniając go jednocześnie o sprzętowy rejestr-cień, dzięki czemu bity 0,1 i 2, dotychczas służace tylko do zapisu, będzie można też odczytać. Bit 3 będzie służył przy zapisie do włączania przeplotu (1 - włączony), a przy odczycie do sprawdzania parzystości półobrazu.

GTIA fixer chyba jako opcjonalny ficzer, na specjalne życzenie, bo się już nie mieści i  potrzebuje większego CPLD.
Włączanie i wyłączanie przeplotu zewnętrznym przełącznikiem, niezależnie od programowego, powinno dać się zrobić.

Ceterum censeo Germaniam esse delendam.

38

Ja mam pytanie bo najwyraźniej nie umiem doczytać - co w zasadzie generuje owo urządzenie? Tzn. czy można wykorzystać jako źródło synchronizacji dla VBXE, czy wczepia się w oryginalny tor wizji.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

39

Urządzenie generuje sygnał CSYNC i podstawia go w miejsce generowanego przez GTIA. Można go wykorzystać jako źródło synchronizacji dla VBXE tak, jak dotychczas - albo po buforze 4050, albo z sygnału luminancji.

Ceterum censeo Germaniam esse delendam.

40

Bo widzę, że prace w pewnym sensie zaawansowane są ;)- Jaki przewidujesz mniej więcej czas realizacji?

Ten SW dla manualnej możliwości włączenia, to dla mnie ważna rzecz ;)

Kontakt: pin@usdk.pl

41

Głupie pomysły mi chodzą po głowie, wiadomo, część w stylu http://napisz.se/ chociaż możliwość realizacji moimi rękami w tym życiu widzę zerową. Jednak są tu na forum lepsi w te techniczne klocki ode mnie, z autorem TIMG na początku.
Na przykład nowe GTIA w całości w CPLD, bez błędów usuwanych Fixerem, z dodaną funkcjonalnością TIMG.
Może dałoby się "pożyczyć" kod GTIA z core A800 rozwijanego przez fofta.

A na poważnie - do zaszycia Fixera w CPLD potrzebne by było większe CPLD - ale pasowałoby do tej samej "podstawki" czy trzeba by osobą płytkę? I o ile droższe byłoby to ekstra zamówienie, 30-50zł?

42 Ostatnio edytowany przez Simius (2015-09-30 10:57:59)

Zaawansowane są o tyle, że kończę już projekt prototypowej płytki i pewnie za 2-3 tygodnie będę miał jakieś gotowce. Gdybyś chciał wiedzieć wcześniej, czy mikser Ci to kupi, musiałbyś go do mnie wysłać.
Z fixerem jest taki problem, że trzeba, niestety, nowej płytki. Niezależnie od większego (zasobami, nie wymiarami) CPLD, układ fizycznie ledwo mieści się między nóżkami podstawki DIP40. Do fixera trzeba jednakowoż umieścić dodatkowe dwa rzędy pinów z drugiej strony płytki, przesunięte o parę milimetrów względem podstawki. Wtedy układ się już nie mieści i trzeba robić płytkę albo dłuższą, albo szerszą, żeby zrobić miejsce na scalak poza podstawką. Nie wiem, czy to ma sens, biorąc pod uwagę, że płytka TIMG będzie tak zrobiona, żeby można było ją wlutować w płytę i zajmowała tyle samo miejsca, co zwykła podstawka. W to można sobie już wetknąć istniejącą płytkę fixera i z głowy.

Soft-GTIA, co prawda w FPGA a nie w CPLD, już przecież jest, jako core do VBXE.

Ceterum censeo Germaniam esse delendam.

43

No to po sprawie. Trochę pomieszałem pojęcia i urządzenia, dodatkowo zapewne nie wszystko dobrze zrozumiałem.
Większe CPLD zrozumiałem, że zastąpi układy na płytce fixera, takie 2 w 1 i płytki nie trzeba będzie zmieniać/powiększać.
Może być wersja podstawowa, jakoś inaczej to ogarnę.

44

Czy dla przyszłych nabywców VBXE zostanie wyprodukowany projekt z poprawkami, niewymagający fixera?

.: miejsce na twoją reklamę :.

45 Ostatnio edytowany przez wieczor (2015-09-30 16:54:07)

@skrzyp: VBXE nie wymaga fixera. Fixer o którym wspomniano powyżej naprawia wadliwe GTIA. VBXE zastępuje GTIA (a raczej działa równolegle z nim).

Układ natomiast tu opisywany, jak już Simius wyjaśnił, poprawia sygnał synchronizacji. VBXE takowego nie generuje, korzysta z wewnętrznego - tudzież z tego poprawionego.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

46

Simius - zastanawiam się właśnie nad tym, by faktycznie podesłać ten mixer... a zastanawiam się tylko dlatego, że nie mam zaufania do poczty tak do końca.

Kontakt: pin@usdk.pl

47

Akurat Poczta Polska jest całkiem spoko ostatnimi czasy.

.: miejsce na twoją reklamę :.

48

... mam nadzieję, że to wystarczy. Chodzi po prostu o to, że tego mixera nie da się po prostu kupić w sklepie ;)

Kontakt: pin@usdk.pl

49

Możesz skorzystać z kuriera. Ja zwykle wysyłam za pośrednictwem superpaczka.pl. Do 5 kg za 16zł brutto od drzwi do drzwi.
W załączniku dowód na to, że urządzenie działa zgodnie z założeniami. Zaznaczony czerwonym kółkiem znak to wyświetlona na ekranie zawartość rejestru PMCTL z wpisaną wartością $09. Bit3, wskazujący na parzystość, jest co drugą ramkę ustawiony, a co drugą skasowany. Znak jest więc złożeniem nieparzystych linii znaku ")" i parzystych "!"

Post's attachments

20150930_231314.jpg 1.29 mb, liczba pobrań: 1 (od 2015-09-30) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ceterum censeo Germaniam esse delendam.

50

Tutaj zdjęcie ekranu z ustawionymi fontami w matrycy 8x16 pikseli.

Post's attachments

IMG_0040.JPG 641.14 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ceterum censeo Germaniam esse delendam.