@toriman1: A widziałeś to: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 32#p206432 ? :) Ładne?
niewiedza buduje, wiedza rujnuje
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
TURGEN 9.3.0 Kolejna wersja multiplatformowego narzędzia do zarządzania obrazami taśm.
SV 2024 WE - program imprezy Już za tydzień odbędzie się zimowa edycja Silly Venture
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
atari.area forum » Fabryka - 8bit » Atari CART+ECI expander
Strony Poprzednia 1 2 3 4 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
@toriman1: A widziałeś to: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 32#p206432 ? :) Ładne?
Witam,
@mono - jasne, że ładne - zwłaszcza ten Akai na górze zapodany przez Blukiego... A zmieniarka do A2600 to z pewnością fajna rzecz i podejrzewam, że zrobiona na podobnej zasadzie albo tylko na podłączaniu zasilania do wybranego ROMu.
Nie sprawdzałem tego czy by działało, tzn. czy pamięć podłączona do systemu ale z odłączonym zasilaniem nie będzie robiła jakiegoś wieszającego "bajzlu" na szynach. Dla Atari XL/XE można zrobić podobny "bajer" w oparciu o rozwiązanie, które stosuję. Trzeba by tylko drugi '175 dołożyć a także dodatkowe bramy '244.
Wracając zaś do meritum - dzięki podpowiedziom Duddiego wziąłem się za likwidacje dzwonów na liniach długich :) No i na tym co mam jak zauważyłem - działa. Tylko jeden cart z archaiczną kością 2764 (bez C w środku) durnieje w połowie expandera...
Istotą jest oczywiście dodatkowe odsprzężenie zasilania kondensatorem tantalowym 10uF oraz wtrącenie w każdą linię (adresy, dane i sterowanie) rezystora 33ohm aby wytłumić rezonanse LC (na szczęście mam takie odległości między ścieżkami, że rezystorki wlazły bez problemu). Teraz całość pracuje na tyle stabilnie, że mogę dać sprzęt do bardziej hardkorowego testowania Pinowi. Jeszcze tylko kilka poprawek naniosę i trzeba będzie poczekać na wyniki testów... Nie mam pojęcia jak zasilacz Atari to zniesie. O ile carty to raczej mały pikuś, no to w przypadku Karin czy innych włączonych razem może z tym być jakiś problem. Mam też nadzieję, że obejdzie się bez pełnego buforowania złącza bo to trochę upierdliwe by było zwłaszcza od strony projektowej.
Poniżej zdjęcie testowej konfiguracji. Zaznaczam, że carty były przekładane w slotach i nie było problemów w działaniu. Każdorazowo po zmianie cartridge należy wykonać RESET, który zawsze jest już na zimno co jest normalne zważywszy na OS Atari, który nie dopuszcza innej możliwości :)
Złącza cart są numerowane od lewej do prawej i w poniższej konfiguracji (jedna ze sprawdzanych) są ułożone następująco:
1 - MAC65 v1.01
2 - ACTION
3 - Assembler/Editor
4 - Atari BASIC CXL4002
Sloty przycinałem, kleiłem i przerabiałem własnoręcznie ze slotów ISA 8bit i 16bit. Wyszły trochę nieporadnie ale pozwalają na używanie także oryginalnych cartów Atari (z blokadą). Mam nadzieję, że pozostałe testy u Pina pozwolą na ogłoszenie sukcesu i zakończenie tego projektu. Oczywiście po pozytywnych testach całość materiału zostanie umieszczona wraz z komentarzami na mojej stronie a ja zajmę się czymś nowym...
To może być pierwszy - taki prawdziwny Atari CART+ECI expander (nie licząc 1090 bo to czyste PBI jest).
...czyli takie małe 1090 dla XE.
Pozdrawiam
heloł, tak może dla ewentualnej inspiracji/porównania/jako ciekawostkę... rozwiązanie z epoki, dla platformy MSX:
http://allegro.pl/spectravideo-sv328-ex … 37005.html
(kiedy aukcja zniknie, szukać: SV-601 Super Expander)
--
µicr0Bee
napisz coś o tym dzwonieniu, też chciałbym wiedzieć, jak to sprawdzić?
napisz coś o tym dzwonieniu, też chciałbym wiedzieć, jak to sprawdzić?
W zasadzie zobaczysz to tylko przy pomocy oscyloskopu.
Wygląda to mniej więcej tak jak w załączniku (może być jeszcze bardziej zniekształcone)
Zdjęcie nie jest moje - znalazłem przykład. Właściwy prostokąt jest w kolorze żółtym. W kolorze niebieskim masz przedstawiony efekt dzwonienia - to nazwa slangowa - w zasadzie jest to rezonans powstający w obwodach posiadających pojemność i indukcyjność (oraz rezystancję ;). Takie zjawisko powoduje, że impulsy zostają zniekształcone co w skrajnych przypadkach powoduje wadliwe działanie bądź niedziałanie urządzenia.
Rady na to podał Duddie, czyli odsprzęganie pojemnościami aby zredukować zakłócenia w zasilaniu oraz włączanie w szereg z liniami sygnałowymi niewielkiej rezystancji - np. 33 ohm.
@heloł, tak może dla ewentualnej inspiracji/porównania/jako ciekawostkę... rozwiązanie z epoki, dla platformy MSX:
http://allegro.pl/spectravideo-sv328-ex … 37005.html
(kiedy aukcja zniknie, szukać: SV-601 Super Expander)
--
µicr0Bee
Hheheh - to taka 1090-tka dla MSX a na serio - jest jeszcze trochę wersji "tego". Moim zdaniem i tak najlepiej "wrzucić" atarynkę w obudowę tower i dopychać tam co się da :) Atari expander swoimi rozmiarami właściwie mnie z lekka przeraził ale się za bardzo nie da zrobić go mniejszym choćby ze względu na wtyki zasilania i video. Nie byłoby większego problemu aby zrobić taką doczepkę np. z dwiema stacjami dysków spod Karinki, gniazdami cartów i ECI. Loozik :) Jak ktoś ma czas i chęci to dlaczego by nie?
Pozdrawiam
Jak zdążysz przed Dereneregere ... no, tym party :) - to zabiorę to celem prezentacji ;)
Ja bym chętnie zobaczył to w działaniu. Póki co było by to bardzo przydatne urządzenie.
Jak zdążysz przed Dereneregere ... no, tym party :) - to zabiorę to celem prezentacji ;)
Jutro Ci wyślę. Właśnie przygotowałem przesyłkę i powinna dojść w miarę szybko... Do prezentacji to trochę takie siekierą ciosane jest ale jeśli chcesz to zabierzesz :)
Pozdrawiam
@mono - część przełączanych cartów działa i została sprawdzona i moim zdaniem jest to bardzo przydatne rozwiązanie. Co do urządzeń na ECI się nie wypowiadam - zrobi to Pin. O ile urządzenia nie będą zawłaszczać tylko dla siebie, np. całej przestrzeni adresowej $D5xx no to powinno być OK. Dlatego do Yamari dołożyłem switche do zmiany adresu aby moduł mógł być używany razem z innymi pod warunkiem, że adresy się nie pokryją.
Trochę [OT].
@bezrobotny i inni zainteresowani dzwonieniem.
Polecam książkę Howarda Johnsona:
"High Speed Digital Design: A Handbook of Black Magic"
Książka z 1993 roku ale nadal aktualna :)
Oprócz tego są dokumenty Intela i niemal każdej większej firmy produkującej elektronikę.
Trochę [OT].
@bezrobotny i inni zainteresowani dzwonieniem.Polecam książkę Howarda Johnsona:
"High Speed Digital Design: A Handbook of Black Magic"
Książka z 1993 roku ale nadal aktualna :)Oprócz tego są dokumenty Intela i niemal każdej większej firmy produkującej elektronikę.
Książka dla hardkorów ;) ale masz rację - co ma fajnego to wyliczanka punktów do zapamiętania i oczywiście aktualność.
Pozdrawiam
Haaaa ;) - DOSZŁO DZIŚ!!!(111)
Hmmmm, wolałbym oczywiście rozwiązanie o którym mówił Mono, ale - to też nie jest złe choć widzę kilka mankamentów. Zacznę od nich właśnie :D
1. Sloty ECI - nie da się zmieścić KMD (wersja z obudową), oraz IDE+ w slotach sąsiadujących.
2. jeśli KMD (wersja j.w.) jest w slocie ECI 3, lub 4 to nie ma możliwości włożyć carta do slotu carta numer 4
3. Użycie carta w slocie carta (nie eci), który jest cartem XE powoduje, że obudowa tegoż lekko zawadza o układ 74ACT244. Temat dotyczy Wszystkich slotów carta.
PLUSY:
1. U mnie działa raczej stabilnie - zasilacz od Amigi 500, nie sprawdzałem na serii bo i tak w przypadku mojego komputera bywa to problematyczne.
2. W zestawie np. SIC cart, cart z grami Abbuca, Ridiculous Reality, IDE+ z dyskiem fizycznym 2,5" z laptoka, oraz Karin Maxi umożliwia: Pracę na IDE+, KMD równolegle, carty można podmieniać bez wyłączenia komputera. To duży plus. Wybieram przyciskiem carta pod swapa i po resecie mam go aktywnego. Przełączam sobie teraz właśnie 3 carty i po każdym resecie mam to, co sobie wybiorę. Zestaw gier na SIC, gry Abbuca, lub grę Husaka ;)
3. Prezentuje się zajebiście.
... a poza tym, chyba będę jutro u Lotharka, więc pokażę to i pogadam. Może wartało by zewrzeć poślady i wspólnie z Candle'm zastosować ficzery z U1mb i dopracować całość na wzór "made by" Mono. Było by to rozwiązanie załatwiające wiele problemów jednocześnie.
Zestaw testowy:
cpu: 6502c/65c816 rapidus 16mhz
ram: 1MB portB/16MB 65c816 ram
audio: stereo / covox
video: vbxe
EDIT:
Właśnie przefleszowałem SIC cart w slocie numer 1. W dodatku na dopale do 16mhz/rapidus ;) Poleciało jak burza :D
W takim razie trzeba zgłosić wniosek do elektrowni o 380v.
Drewniaku zabierz "potwora" na degenerację.
p.s.
Lotharek gdzie nasze Rapidus-y :)
Zabiorę to na party do Istebnej.
@AS - choć jeszcze wczoraj to nie wiedziałem czy będzie czym jechać bo miałem lekki fail z wystrzałem lpg i puszką dolotu, oraz przypadkowym jak się okazało rozpięciem wtyczki od modułu zapłonowego :D Ostatecznie puszka w śmietnik i powercup na dolot, więc rozwiązanie odporne na takie przypadłości raz, a dwa - zyskałem MOC od 3k do 6.5k rpm ;)- masakra. Wywaliłem też na testa blos z dolotu i poleciałem na PB. Muszę to w tym konfigu na rolki wrzucić, bo mogło zejść poniżej 6s/100 ... niezła torpeda się zrobiła no i ten soft na ECU ;) ... jedyny minus, to jak ostro polecisz to silnik łapie nieco wyższą temperaturę i przydała by się jeszcze większa chłodnica. Problem tylko w tym, że zajmuje już całą szerokość pasa przedniego :D
@Pin,
przecia pisałem lpg to zło (bo zło to evil szatan)….
Jak się grzeje zmienić termostat (he he) oraz wiatrak ustawić na max na chłodnicy (nie czekać aż się włączy od razu na max!).
"stoszek" ma zimno?? a i wymyć chłodnicę jakimś urządzeniem do mycia (karchery itd.)...
Czy ciągnie ciepłe powietrze?
**chyba lepsze takie offtopicy niż bluzgi :P
*** Pin dla Ciebie vw golf II 2.0 16fał https://www.youtube.com/watch?v=dElFiQc … 3295508271 he he
@As - no przyznam, że taki ECI expander to jest najlepszy ;)
Wynikł niespodziewany i powtarzalny problem. ECI exp i IDE+ (i tylko tyle), wykrzacza się Base33 w bardzo powtarzalny sposób. Zawsze na interlace'owych grafikach i zwyczajowo podobnie.
EDIT:
ile ten upgrejd pali? ;-)
Tutaj należało by rozpatrywać kwestię jako roboczo-godziny, jak w przypadku sprzętu rolniczego ;)
Witam,
Minusy:
1. Sloty ECI - nie da się zmieścić KMD (wersja z obudową), oraz IDE+ w slotach sąsiadujących.
2. jeśli KMD (wersja j.w.) jest w slocie ECI 3, lub 4 to nie ma możliwości włożyć carta do slotu carta numer 4
3. Użycie carta w slocie carta (nie eci), który jest cartem XE powoduje, że obudowa tegoż lekko zawadza o układ 74ACT244. Temat dotyczy Wszystkich slotów carta.
Niestety ale te fizyczne dolegliwości to po prostu nieznajomość wymiarów urządzeń. Gdybym wiedział co ile ma "w pasie" no to pewnie zrobiłbym trochę większe i byłoby po minusach :) Całość ogarnięcia problemu zawiera się w prostym przeprojektowaniu PCB - tzn. lekkie wydłużenie ścieżek co wyszłoby na zdrowie rozszerzeniom.
Miło by było gdybyś wrzucił kilka zdjęć - jak to wygląda i jak prezentują się te konflikty w realu dla każdego ocenianego przypadku.
Wcześniej chyba pisałem do Mono o żonglowaniu urządzeniami w slotach. Myślę, że da się tak "ustawiać" różne urządzenia aby mogły współpracować. Po co wrzucać KMD w sloty gdzie blokuje inne gniazda. A czy możesz obok KMD (slot ECI-1) w slocie ECI-2 umieścić inny cartridge (nie KMK IDE)? generalnie - jeśli się da poprzekładać to i owo - no to dobrze - jeśli nie - to tak jak wyżej - PCB do poprawki tylko trzeba wiedzieć co, gdzie i ile...
Plusy:
1. U mnie działa raczej stabilnie - zasilacz od Amigi 500, nie sprawdzałem na serii bo i tak w przypadku mojego komputera bywa to problematyczne.
2. W zestawie np. SIC cart, cart z grami Abbuca, Ridiculous Reality, IDE+ z dyskiem fizycznym 2,5" z laptoka, oraz Karin Maxi umożliwia: Pracę na IDE+, KMD równolegle, carty można podmieniać bez wyłączenia komputera. To duży plus. Wybieram przyciskiem carta pod swapa i po resecie mam go aktywnego. Przełączam sobie teraz właśnie 3 carty i po każdym resecie mam to, co sobie wybiorę. Zestaw gier na SIC, gry Abbuca, lub grę Husaka wink
3. Prezentuje się zajebiście.
Czyli zasilanie dajesz i tak mocne - ok. Drugi punkt mnie cieszy bo pokazuje, że różne urządzenia są dobrze zaprojektowane i mogą współpracować w równoległych slotach CART+ECI. Także przełączanie CART ma sens - to rzeczywisty powód zaprojektowania Expandera - oszczędzamy zdrowie Atari, hehe. Jesteś raczej pierwszym, który ma możliwość sprawdzenia tego wszystkiego razem w realu. Trzeci punkt :) - zawsze może się prezentować zajebiściej, hehe... Zwłaszcza, że trzeba by jakąś sensowną obudowę do tego zrobić. Wysokość złącza jest poprawna dla Twojego Atari? No i jak ze stabilnością połączenia expandera z Atari?
Wynikł niespodziewany i powtarzalny problem. ECI exp i IDE+ (i tylko tyle), wykrzacza się Base33 w bardzo powtarzalny sposób. Zawsze na interlace'owych grafikach i zwyczajowo podobnie.
To jest ciekawe. Tak jest nawet wtedy gdy masz IDE+ w pierwszym slocie CART+ECI? Jeśli tak - to jest w ogóle dziwne.
Generalnie zawsze się może przytrafić jakiś problem ale wszystko powinno się dać wyjaśnić. Testuj dalej :)
No i ostatnie pytanie:
Przydatne to jest? Jeśli tak i się nieźle sprawdza - przeprojektuję trochę oraz wrzucę informacje o projekcie na moja stronę. Poczekam na Twój powrót z Deregeneracji i więcej opinii na temat sprzętu - ok?
Pozdrawiam
i dodatek - projekt PCB ExpanderXL. To jest rozszerzenie portu CART w Atari 600/800XL Złącze ma być ustawione pod kątem 90st. do płytki głównej co w rezultacie dało by taki efekt, że expander stałby na górnej pokrywie Atari prezentując dumnie cztery przełączalne sloty CART oraz dwa równoległe złącza CART dla rozszerzeń typu SlightSID, Yamari i podobnych. Myślę, że to zrobię i za jakiś czas pokażę.
tOri
Chwila, zanim zaczniesz robić (wersję do XL). Jak wygląda opcja aby ten expander CART + ECI podłączyć do XL? Czy wszystkie potrzebne sygnały znajdują się np. na PBI czy którychś brakuje i trzeba by je doprowadzić z CARTa. Przyznam, że to by była lepsza opcja niż po prostu cart.
@wieczor
Tak naprawdę mamy problem - nie jest on duży ale aby to naprawić - trzeba trochę lutować :)
XL PBI nie ma sygnału /CCTL, S4, S5, RD4, RD5, /HALT oraz $D1XX ale jest trochę styków masy (GND) aby te sygnały do złącza dorzucić.
XL CART nie ma $D1XX, /HALT oraz IRQ, A13-A15 i nie ma miejsca na dokładanie sygnałów.
Trochę pokręcona historia. Oczywiście da się to wykonać ale przeróbki są znaczne.
Pozdrawiam
Lepsza wersja to ta z dołożeniem sygnałów do PBI - IMHO... Bo jak robić to pełnoprawne ECI dla XL
Czyli wygląda na to, że:
1. W PBI brakuje 7 sygnałów, z których 5 jest na carcie
2. W carcie brakuje 6 sygnałów, z których 4 są na PBI
3. Sygnałów $D1XX i /HALT nie ma tu ani tu. Pytanie brzmi czy są one jakoś wykorzystywane, przez cokolwiek podłączanego do CART+ECI :)
Napewno nie używa ich IDE+, bo ten można używać na czystym PBI (pod warunkiem podciągniecia brakującego +5V na właściwym pinie, ale to proste i ten kabelek się podciąga, ja mam). Nie wiem jak wygląda sprawa z karinką, której i tak nie mam :) Tu pewnie najlepiej wypowiedziałby się Zaxon lub Stryker, którzy montażem owych się zajmowali.
Ponieważ do karta w XL i tak trzeba by użyć tasiemki, ze względu na "popielniczkę", to jest opcja wtykania extendera w PBI z dodatkową tasiemką od CARTa. Zapewnie fajnie by to wyglądało, ale teraz zastanawiam się, czy to aby w ogóle potrzebne, bo dedykowanych urządzeń na ECI jakoś nie potrafię zliczyć więcej niż jedno, dwa ;)
$D1xx na pewno wykorzystuje KMD, nie wiem z czego korzysta IDE+. /HALT może być wykorzystywane w przyszłości ale też pewności brak :)
Ale jeśli chce się zrobić coś na poważnie - lepiej zrobić lutowanko i zrobić prawdziwe PBI -> ECI. Skoro i tak trzeba jakoś wykonać $D1XX (bez stosowania np. komparatora 8bit)
Inne podejście to taka troszkę prowizorka ale oczywiście da się zrobić :)
Pozdrawiam
Acha, czyli przy okazji odpowiedziałeś na moje pytanie czy KMD pójdzie z XL (były takie przejściówki PBI -> niepełne ECI, ECI -> niepełne PBI). Nie pójdzie ;)
IDE+ nie może korzystać nic ponad standard PBI (z odpowiednio podłączoym +5V) bo na nim działa w pełni :)
Jeśli by już myśleć o lutowanku, warto by ustanowić standard, gdzie które sygnały pójdą, żeby każdy je sobie podłączał tak samo (+5V jest wyznaczony przez 600XL. No i przez IDE+).
Edit: W zasadzie to mi to zbędne, karinki w sumie nie planuję. O ile ten expander do XL będzie też umiał włączyć karty równoczesnie.
@wieczor - KMD pójdzie z XL tylko trzeba zrobić przejściówkę PBI -> CART+ECI która na pokładzie będzie miała komparator wytwarzający sygnał $D1XX aby go nie lutować z dekodera I/O 74LS138. Co do innych rozszerzeń - się nie wypowiem bo nie mam schematów...
1. Sloty ECI - nie da się zmieścić KMD (wersja z obudową), oraz IDE+ w slotach sąsiadujących.
2. jeśli KMD (wersja j.w.) jest w slocie ECI 3, lub 4 to nie ma możliwości włożyć carta do slotu carta numer 4
3. Użycie carta w slocie carta (nie eci), który jest cartem XE powoduje, że obudowa tegoż lekko zawadza o
układ 74ACT244. Temat dotyczy Wszystkich slotów carta.
OK więc - bardzo proszę o dane - o ile poprzesuwać sloty aby carty i rozszerzenia wchodziły i współpracowały bez przeszkód. Obecne odległości to ok. 2,5 cm czyli 1 cal. Poza tym jestem bardzo ciekawy jakie są wrażenia innych użytkowników nt. expandera po Deregeneracji. Chciałbym wrzucić już poprawiony projekt na www.
Pozdrawiam
tOri
Strony Poprzednia 1 2 3 4 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
atari.area forum » Fabryka - 8bit » Atari CART+ECI expander
Wygenerowano w 0.031 sekund, wykonano 69 zapytań