Ostatni raz używałem oscyloskopu w szkole i było to jakieś 20 lat temu. W dodatku nie uważałem za bardzo na zajęciach i dla tego teraz nie wiem jaki oscyloskop wybrać, trzeba będzie się wszystkiego uczyć od początku.
Oscyloskop będzie używany głownie do naprawy komputerów 8 bitowych, starszych konsol, budowy jakichś układów z mikro kontrolerami i czasem do diagnostyki samochodowej.

Na lokalnej tablicy ogłoszeniowej (mieszkam w Chicago) znalazłem kilka używanych egzemplarzy, które zwróciły moja uwagę:
Tektronix 2335 http://chicago.craigslist.org/chc/tls/4510315419.html
Tektronix TDS 320 http://chicago.craigslist.org/chc/tls/4543213764.html
i taki wynalazek B+K 15MHz http://chicago.craigslist.org/chc/ele/4549054783.html
Nie wiem czy jednak warto pakować się w 20-30 letni sprzęt do nauki. Może od razu lepiej kupić coś w stylu Siglent SDS1102CNL lub Rigol DS1102E?

2

Przede wszystkim zastanów się jakie maksymalne częstotliwości chcesz mierzyć i ile kanałów Ci potrzeba (ile przebiegów na raz chcesz oglądać/porównywać). Te dwa pierwsze podlinkowane mają 100MHz, a więc sporo, trzeci tylko 15MHz.
Jeżeli nie jesteś obeznany z oscyloskopami, to wybierz prosty, przynajmniej na początek. Duża liczba pokręteł i przycisków może spowodować, że się pogubisz w obsłudze.

Tu możesz zobaczyć co aktualnie jest modne w branży oscyloskopowo - skopometrowej: http://www.tme.eu/pl/katalog/wyposazeni … amp;page=1

3

Właśnie co do częstotliwości to nie mam pojęcia co potrzebuje, dlatego podałem przewidywane zastosowania, można by do nich dodać ewentualna naprawę monitorów Commodore lub jakieś modyfikacje odbiorników TV CRT. Przykładowo w opisie budowy komputera opartego na Z80 piszą ze przydatny będzie oscyloskop 10MHz.

4

Ja mam wojskową wersję laboratoryjnego analogowego i dwukanałowego (ufff) DT6620 i w zupełności mi wystarcza do ożywiania wszelakich padlin... http://rubi.republika.pl/oscyloskopy/dt6620/index.html

Minusem jest że jest ciężki i wielki ale przecież z tym się nie biega.

Wiem, że są bajera ale kup sobie jakiegoś analoga. Na cyfrę się nie rzucaj na początek.

Pozdrawiam.

[opuściłem to miejsce bezpowrotnie][dziękuję za skasowanie mojego konta]

5 Ostatnio edytowany przez syscall (2014-07-05 11:16:34)

Dobry analogowy tektronix 100Mhz ma dwie zalety
mozna go kupic za doslownie grosze na ebayu
oraz jesli jest sprawny i skalibrowany - jest genialny. Moze nie jest taki fancy jak te wszystkie nowoczesne kolorowe cacka cyfrowe ale 50 lat historii i kilkaset tysiecy uzytkownikow raczej wiedzialo co kupuje :)

(zeby nie bylo, ja sie nie znam, powtarzam opinie Dave Jonesa (eevblog))

ps. co do czestotliwosci to nie do konca masz racje - 10Mhz wystarczy jak bedziesz chcial zobaczyc cos w okolicach zegara.
Ale zeby zobaczyc szpilki albo sygnaly pomnozone to juz moze okazac sie za malo. Np w atari masz 14Mhz mimo ze zegar 1.7 :) Bierz 100Mhz, powinno byc optymalnie.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

6

Zapomniałem dodać, że warto dla świętego spokoju w starszym oscyloskopie wymienić na starcie wysłużone elektrolity w zasilaczu - zaraz za mostkiem/mostkami Graetza. Groszowa sprawa i święty spokój na długie lata.

Kiedyś sam zignorowałem taką radę i musiałem prócz kondensatorów wymienić oba mostki (8 diod) które się zjarały. Dzień przed ostrzegały mnie przed awarią dziwne dźwięki dochodzące z wnętrza mojego oscyloskopu i dziwadła w działaniu lampy.

Zamiast przystąpić przed awarią do naprawy - włączyłem sprzęt następnego dnia i nie obyło się bez kopy dymu w warsztacie. Polak mądry po szkodzie. Baran byłem, że nie posłuchałem fachowca zaraz po zakupie.

Pozdrawiam

[opuściłem to miejsce bezpowrotnie][dziękuję za skasowanie mojego konta]

7

Z nowych wziąłbym Siglenta. Większy ekran, większa pamięć przebiegu przy niższej cenie. Sam w domu używam Hanteka DSO1200 i jestem z niego bardzo zadowolony, ale jest wyraźnie droższy od obu w/w. Analogowe odradzam. Możliwość obejrzenia zapamiętanego przebiegu po jednorazowym wyzwoleniu jest bardzo przydatna.

Ceterum censeo Germaniam esse delendam.

8

Ja tam do Atari używam dżojstika i monitora, działają super. Na próbę podłączyłem oscyloskop, to nie było łobrazu.

9

a nie prawda, jak się podłączy analoga do video i zapuści demo przy podstawie 50Hz to niezły screen powstaje... na cyfrowym to nie przejdzie...