1 Ostatnio edytowany przez Iron (2014-05-25 16:16:50)

Panowie, nie wiem czy mam omamy czy co, nic mi nie wiadomo żeby się tak dało, sami oceńcie, fotka dołączona, zestaw SDX + KMD

Post's attachments

2014-05-25 17.10.04.jpg 1.61 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Jednak dupa, kopiowalem wszystko co popadnie na tak sformatowana dyskietke, po dobiciu do 2898 free sectors wypluwa 139 :/

3

A stacja jako taka HD? Mi pod moją starą karinką udawało się formatowanie na około 980KB (stacja 720KB, 3,5"). Stacja HD ma inne obroty i kiedyś mi Mariusz Geisler tłumaczył, że trzeba inny kwarc wsadzić - ale wtedy są kłopoty z wymianą danych między dyskietkami standardowa stacja a stacja HD. Być może się coś w temacie zmieniło.
Aha, ja używałem MyDOSa.

Sikor umarł...

4

Stacja HD, zreszta to samo dzialo sie na 5,25 1,2M

5

czyli sterownik stacji podaje dziwne informacje dla dos, bo kontroler KMD fizycznie nie zrobi formatu 1.4M

Z tego, co wiem to formatter Sparty X zezwala na takie formaty, jakie "znajdzie" w kontrolerze danego nośnika.

Kontakt: pin@usdk.pl

6

@Iron, spróbuj pod MyDOSem.
@Pin: karinkę da się ustawić jak HD. Tu może być wina zastosowanego w kontrolerze kwarcu - o czym wspominałem powyżej.

Sikor umarł...

7

wiem - czytam ze zrozumieniem ;)

Twierdzę tylko tyle, że stacja dla systemu powinna zgłaszać to, co potrafi a nie to, czego nie potrafi. Prosta rzecz ;)

Kontakt: pin@usdk.pl

8

Ależ potrafi. Wystarczy tylko zmienić:
a) kwarc w interfejsie
b) kwarc i prędkość obrotową w napędzie

Sikor umarł...

9

i niech takich rzeczy będzie kilka w systemie i radość użytkowania mamy zapewnioną na długie zimowe wieczory ;)

Kontakt: pin@usdk.pl

10 Ostatnio edytowany przez Iron (2014-05-26 08:51:00)

Formater sparty jedynie wypluł "invalid configuration! Proceed?" Teraz mi się wspomniało że mam zablokowany czujnik 1,44/720. Tak z innej beczki, może mieć coś do tego górna/dolna połówka EPROM. I jeszcze jedno, karinke mam ustawioną na na auto config, cała reszta na off.

Sikor, karinka ma dipswitchach możliwość ustawianie rpm floppki, albo to była szybkość kroku głowicy, teraz nie pamiętam :/

Dzisiaj jak mi się będzie chciało floppke 3,5" rozebrać ustawie ją na 1.44 i spróbuje czy się coś w temacie zmieni, tak z czystej ciekawości, chociaż wątpię ;)

11

@Iron: tak, to była szybkość kroku głowicy. Ustawia się ją zworką lub spod DOSu.

Sikor umarł...

12

Iron napisał/a:

Formater sparty jedynie wypluł "invalid configuration! Proceed?"

czyli formatter Sparty podał informację, że format będzie nieskuteczny. Czyli ma dokładne informacje ze strony sterownika stacji. I tego bym się trzymał ;)

Kontakt: pin@usdk.pl

13 Ostatnio edytowany przez 8bit (2014-05-31 14:15:28)

Sikor napisał/a:

A stacja jako taka HD? Mi pod moją starą karinką udawało się formatowanie na około 980KB (stacja 720KB, 3,5"). Stacja HD ma inne obroty i kiedyś mi Mariusz Geisler tłumaczył, że trzeba inny kwarc wsadzić - ale wtedy są kłopoty z wymianą danych między dyskietkami standardowa stacja a stacja

Stacja HD w PC ma zawsze te same obroty 300 RPM. Pojemność całkowita dyskietki wynosi 1MB -SD i 2 MB -w HD.
Tryb SD i HD przy kodowaniu MFM różnią się jedynie szybkością podawania danych 250/500 Kbit /s.
Ale jest jeszcze jeden tryb obsługiwany przez większość napędów (w zasadzie był chyba tylko używany w Japońskich PC - to tak zwany mode 3 ) prędkość zapisu jest taka sama jak w HD , ale prędkość obrotowa jest zwiększona do 360 RPM - dzięki temu pojemność całkowita dyskietki spada do 1,6 MB (ale wzrasta pewność zapisu) - może o ten tryb chodzi, a nie wymianę kwarcu ?
Bo jeśli tak to wystarczy odpowiednio skonfigurować napęd jeśli dostępne są zworki, niektóre kontrolery potrafią go włączyć automatycznie

14

8bit napisał/a:

Stacja HD w PC ma zawsze te same obroty

Ale stacja DD ma już inne obroty niż HD, i w tym problem.

Sikor umarł...

15

http://www.pcguide.com/ref/fdd/formatSummary-c.html
W zapisie DD i HD obroty są te same 300 RPM

16

@8-bit, zadam Ci pytanie pomocnicze: jakie parametry (prędkość, przesuw głowicy, szerokość ścieżki) ma standardowa stacja Atari? Czy w napędzie HD da się pewne parametry zmienić programowo, z poziomu sterownika?
Kolejną rzecz Ci zacytuję z Twojego linku: "Minimum Controller Transfer Rate". Jaką prędkość transferu ma KM? A jaką wymaga stacja HD? Stąd konieczność albo a) zmniejszenia prędkości napędu (wtedy Atarowskie stacje czytają wszystko) lub b) zwiększenie transferu interfejsu (kwarc) - wtedy zapominamy o wymianie danych KM<=>inne stacje do Atari. Albo rybka, albo pipka...

Sikor umarł...

17

Nie wiem, czy przeczytałem ze zrozumieniem (wczoraj był u mnie YerzmYeY z Pablem i Habibem ... :) ) ale po co rozkminiać 300rpm w przypadku stacji HD?

@Sikor - a czy XF551 nie miała przypadkiem napędu DD na 300rpm? ... no i nie miało to żadnego wpływu na możliwość R/W przez stacje 288rpm (chyba tyle było).

Kontakt: pin@usdk.pl

18

@Pin, większość napędów ma prędkość regulowaną, tyle, że przy nieodpowiedniej prędkości przy HD ścieżki nie wchodzą na siebie czy jakoś tak. Kiedyś o tym rozmawiałem ze św. pamięci Mariuszem Geislerem, nie pamiętam teraz szczegółów. Wyniki rozmów był taki, że a i owszem, po wymianie kwarcu w KM spokojnie używamy stacji HD z jej dobrodziejstwami, ale zapominamy o prawidłowej współpracy z dyskietkami nagranymi na stacjach atarowskich.

Sikor umarł...

19

... no ale z KMD używam stacji HD bez żadnych modyfikacji. Format 720kB max. Wydaje mi się, że robiłem nawet tak, że zapisywałem na KMD a odczytywałem na XF551 (z tym napędem 3,5" i HyperSpeed na 720kB). Chyba to podłączę i sprawdzę z ciekawości.

Kontakt: pin@usdk.pl

20

Z napędem jak najbardziej, ale z gęstością HD już problem. Tylko nie każdy napęd HD pójdzie prawidłowo, za to żaden nie zapisze w HD. Z ciekawostek: pod MyDOSem na KM wycisnąłem 980KB (stacja DD).

Sikor umarł...

21

No to nie wiem, czy z HD jest sens się bawić dorabiając do tego skrajną niekompatybilność z czymkolwiek ;)

Kontakt: pin@usdk.pl

22 Ostatnio edytowany przez 8bit (2014-06-08 21:16:39)

Sikor napisał/a:

większość napędów ma prędkość regulowaną, tyle, że przy nieodpowiedniej prędkości przy HD ścieżki nie wchodzą na siebie czy jakoś tak.

Praktycznie takich niema i nigdy nie było poza stosowanymi w apple II gdzie każda ścieżka była z inną prędkością , ale w nich stosowano zapis GCR który jest wyjątkowo odporny na wahania prędkości. Regulować prędkość to było łatwo jak do napędów stosowano silniki liniowe, a nie krokowe.
Ale te napędy przestały być produkowane gdzieś na poczatku lat 80-tych

23

Chodzi o PR-kę i ustawienie prędkości na stałe, nie o regulację podczas pracy - nieprecyzyjnie napisałem. Ale jak zwróciłeś uwagę - praktycznie nie do dostania (HD).
Co do ścieżek z różną prędkością - przyjrzyj się stacjom Commodore (ale tam to wynika ze sposobu zapisu, a nie z prędkością fizyczną).

Sikor umarł...

24

Tam też jest GCR.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

25 Ostatnio edytowany przez 8bit (2014-06-09 21:50:57)

mono napisał/a:

Tam też jest GCR.

Dokładnie, a takie cuda tylko z GCR i dla MFM są nieosiągalne ;)
Ale koledze zapewne chodzi o Amigę 4000 i jej "legendarny" napęd Chinona FZ-357A mogący pracować przy połowie obrotów czyli 150 RPM. No ale amiga ma  PAULE a nie "fabryczny" sterownik MFM .