Witam.
Postanowiłem wrócić do tematu wczytywania danych do Atari za pomocą Turbo Blizzard. Kiedyś korzystałem  z tego systemu ale przerobiony magnetofon mi się gdzieś zapodział. Kupiłem nowy bez przeróbki. Posiadam odpowiednie oprogramowanie na 2 cartridge-ach. Proszę o zaproponowanie dobrego i sprawdzonego schematu przeróbki magnetofonu CA-12 do tego systemu. Na forach internetowych czytałem o programach do generowania plików audio w systemie Turbo Blizzard. Jaki program jest najlepszy do tego celu i w jaki sposób nagrywać potem kasety żeby skutecznie były czytane przez magnetofon. Proszę o pomoc.

2

Cześć,

Dokładny opis systemu masz w Atariki, a dokładniej tutaj: Turbo Blizzard, jest tam opisanych kilka wersji przeróbki magnetofonu. Do generowania plików audio w tym systemie to nadaje się do tego np. Turgen System.

pozdrawiam

3

Zbudowałem interfejs Turbo Blizzard. Ten na układzie UL1111 oraz 7400. Wygenerowałem kilkanaście plików programem Turgen System. Nagrałem na taśmę zwykłą wieżą. Tak nagrana taśma wogle nie chce się wczytywać. Znalazłem też kilka swoich starych kaset, które mam od ok. 20 lat. Jedna z nich okazała się taśmą nagraną w systemie Blizzard. (nie cała, trochę na jednej i trochę na drugiej stronie) . Miałem wtedy tylko dwie kasety z Blizzardem.  Z tej taśmy wczytują się tylko nazwy gier. Loader pyta czy kontynuować wczytywanie potem wyświetla błąd. Sprawdzałem czy magnetofon dokonuje zapisu w Turbo Blizzard oraz czy wczytuje w Standardzie. Próby się nie powiodły. Gdy zbudowałem układ na płycie prototypowej to magnetofon w standardzie wczytywał oraz nagrywał bez problemu. Teraz czyta tylko te nazwy ze starej Taśmy w Turbo.  Jak prawidłowo wykonać układ, żeby wszystko działało sprawniej i czym najlepiej nagrywać taśmy magnetofonowe. Proszę o odpowiedź.

4 Ostatnio edytowany przez seban (2013-08-08 16:59:47)

Cześć,

zadam serię być może głupich pytań:

1) próbowałeś może wyregulować głowicę magnetofonu?
2) Z jakim poziomem (dB) nagrałeś pliki na magnetofonie w "wieży"?
3) na jaki rodzaj kasety nagrywałeś w wieży pliki wygenerowane przez turgen? IEC-1 (a.k.a. Type I, a.k.a. metalowa)

Jeżeli nie czyta Ci cię nic w standardzie po wmontowaniu interface-u, to znaczy że coś nie tak nim jest, zakładam iż przeczytałeś to:

Montaż w magnetofonie napisał/a:

Sposób wykonania interfejsu zależy od pomysłowości projektanta, jak widać z załączonych schematów tor przekształcający sygnał analogowy w cyfrowy wykonany może być na elementach dyskretnych (tranzystory) albo na układzie UL1111 zawierającym w swojej strukturze wystarczającą ilość tranzystorów (minus jeden).

Na uwagę zasługuje różna wartość oporników podłączanych do układu, polaryzujących tranzystory w jednym i drugim modelu interfejsu. Nie ma to większego znaczenia, ważne by układ przekształcał sygnał analogowy na cyfrowy i w generowanych impulsach zbocza były strome.

Dioda krzemowa umieszczona na wyjściu bramki NAND 7400 (punk E) symuluje wyjście typu OC (otwarty kolektor). Wyjście takie jest wymagane przez tor SIO ATARI do poprawnej komunikacji z wieloma urządzeniami podłączonymi do wspólnego gniazda SIO. W modelu zbudowanym na układzie UL1111 diody tej brak, bo wyjście typu OC uzyskuje się stosując dwa tranzystory dołączone do wyjścia bramki NAND. (Dwa tranzystory są wymagane by układ nie odwracał fazy sygnału wyjściowego).

Właściwy montaż interfejsu w magnetofonie polega na tym, by odlutować z płyty biały przewód który dochodzi z pinu 3 wtyku SIO. Przewód ten należy podłączyć do punktu E interfejsu, a miejsce wylutowanego przewodu na płycie połączyć z punktem D intefejsu. Do punktu A doprowadzić zasilanie +5V z płyty magnetofonu (za przełącznikiem), tak by zasilanie pojawiało się w momencie uruchamiania magnetofonu. Punkt C połączyć z masą (GND) Punkt F połączyć z punktem lutowniczym na płycie magnetofonu do którego przylutowany jest przewód biegnący z pinu 5 wtyku SIO (DATA OUT). Zazwyczaj jest to przewód szary. Punkt B interfejsu w zależności od rodzaju płyty łączy się z pinem 8 lub 14 układu LM324 znajdującym się na płycie magnetofonu. Z lokalizacją układu LM324 (lub jego odpowiednikiem) nie powinno być problemu, natomiast dalszy opis pozwala właściwie zlokalizować pin 8 lub 14, do pinu tego połączone są cztery elementy, dwie diody krzemowe, opornik 1M i kondensator 50pF. Jeżeli system pracuje poprawnie, (Zapis, Odczyt programów w systemie Turbo i Normal) montaż na tym się kończy, jeżeli nie, zlokalizować należy na płycie miejsce podłączenia przewodów - biały, czerwony - z głowicy odczytującej. Należy wylutować kondensator który zwiera te przewody.

5

Witam,
Udzielam odpowiedzi na rzekomo głupie pytania:
1. Regulowałem głowicę magnetofonu używając programów z cartrige`a
2. Pliki nagrywałem odtwarzając je w Winampie. Na przedwzmacniaczu miałem ustawione 0 db. Właściwie 
    korektora nie miałem włączonego. Nie wiem z jakim poziomem nagrywa moja wieża.
    Sygnał z karty dźwiękowej podłączałem do wejścia AUX.                                 
3.  Rodzaj taśmy na którą nagrywałem to SONY EF60 TYPE I (NORMAL) POSITION
     NORMAL BIAS 120us EQ

Korzystałem właśnie z tych informacji, które przekopiowałeś do wiadomości. Wylutowałem kondensator zwierający przewody głowicy odczytującej.  Popracuje jeszcze nad tym interfacem. Teraz mam go zmontowanego na płytce uniwersalnej. Może trzeba będzie zmodyfikować układ.
We wcześniejszej mojej wiadomości zapytałem właśnie jak prawidłowo nagrywać taśmy w systemie Turbo Blizzard. Chciałem mieć pewność, że z nagraniem jest wszystko OK i skupić się na prawidłowym jej odczytem w magnetofonie czyli pokombinować z układem.

Dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam

6

Powodem wadliwej współpracy może też być i zazwyczaj jest brak zaekranowania płytki z Blizzardem.
Wspomnienie z przeszłości.
U mnie chodziło jak lala, u kuzyna który zrobił sobie coś tożsamego nie. Zabawę psuł jego telewizor który siał więcej zakłóceń w koło niż ustawa przewiduje.
Co pomogło. Zaekranowanie jego płytki i w ogóle całej płyty w magnetofonie, oraz osłabienie wzmocnienia wzmacniacza w Blizzardzie. Drogą selekcji wybrałem tranzystory o mniejszym wzmocnieniu (wtedy na nic innego nie było mnie stać)
No i zadziałało.
Jeżeli wykonuje się test odczytu sygnału to paski na ekranie powinny być jak  najmniej postrzępione, Różne szumy które widać obok jako..... szum, na pewno trzeba wyeliminować do minimum, wszelkimi sposobami. Wzmacniacz na płytce do Blizzarda jaki jest każdy widzi, więc można się pokusić o zastąpienie go mniej szumiącym.
Z doświadczenia też wiem, że jak czoło głowicy odczytującej jest już starte, daje się wyczuć nawet na oko wyraźny rowek), to na 99% Blizzard nie pójdzie. No i czasami pomagało przemycie czoła głowicy by usunąć nagromadzony na nim brunatny nalot z taśm.
To tyle.

7

Ok. Dzięki za wyczerpującego posta z cennymi radami dotyczącymi interfacu. Oby przyczyną były tylko te zakłócenia albo zbyt duże wzmocnienie wzmacniacza. Przewody od płytki do magnetofonu dałem ekranowane ale nie pomyślałem o zaekranowaniu płytki.

Pozdrawiam

8 Ostatnio edytowany przez Martinus (2013-09-23 09:35:15)

Witam ponownie.

Interface Turbo Blizzard zaczął działać. Nie montowałem układu wewnątrz magnetofonu tylko dłuższymi przewodami podłączyłem płytkę poza magnetofonem. Taśmy w systemie Turbo Blizzard zaczęły się wczytywać. Działa również zapis. Niestety nie działa wczytywanie w systemie Standard. Próbowałem również wczytywać za pomocą Cassette adaptera. Niestety bez powodzenia. Próbowałem także bezpośrednio dołączyć dźwięk do magnetofonu jak w jednym z artykułów na atarionline.pl "Odtwarzacz MP3 jako magnetofon Atari". Bez powodzenia. Czy komuś się już udało wczytywać dane w systemie Turbo Blizzard z zewnętrznego źródła dźwięku ?