1 Ostatnio edytowany przez Jacques (2012-06-13 10:26:33)

Hej,

nabyłem kartę AT-Speed dla ST(E) i przymierzam się do montażu w swoim STE.
Jak wiadomo, STE ma procesor w obudowie PLCC (a nie DIL), dlatego potrzebna jest odpowiednia przejściówka by zamontować w STE.
I taką również kupiłem:

http://i.ebayimg.com/00/s/OTIyWDEwMjQ=/$(KGrHqZ,!q4E-ZI5ceCGBPpDL,CTw!~~60_12.JPG

Ma to działać tak, że AT-Speeda wkładamy w podstawkę DIL przejściówki, przejściówka natomiast posiada piny PLCC (na zdjęciu zakryte folią), które powinny być podłączone do Motoroli 68K w STE (PLCC). Więc w teorii wszystko fajnie, tylko jak dokładnie ma to być zamontowane? Bo przejściówka nie ma gniazda na M68k, żeby wyjąć procesor, włożyć na tę kanapkę, a kanapkę włożyć w gniazdo PLCC na płycie...
Więc trzeba by to nalutować na procesor? Czy jakoś da się na sztywno włożyć w podstawkę na płycie, w której już siedzi M68k?

Mam instrukcję, ale niestety po francusku.... I tak się zastanawiam jak to najsensowniej zrobić i czy da się bez lutowania ;)

2

Może http://translate.google.pl/ - czasem nawet uda mu się wygenerować coś co ma sens. Chyba że ta instrukcja francuska wcześniej została tak samo przetłumaczona z chińskiego np. :)

<-- Kontakt przez "E-mail" gdyż albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

--== Kup Pan/i dyskietkę http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

3

Wiesz, myślałem o tym i tłumaczenie traktuję jako ostateczność, bo nie mam skanera, także OCR odpada i musiałbym przepisywać ręcznie ;)

4

Wiem, że nie takiej rady szukasz, ale jak robię zawsze tak, że czytam tą instrukcję po francusku czy włosku (a najczęściej niemiecku) - przeciętnie wykształcony człowiek z jaką - taką znajomością literatury i jakiegoś języka obcego zrozumie sporą część napisów w dowolnym języku romańskim czy germańskim. Tylko trzeba się przełamać.

http://www.5oft.pl/

5 Ostatnio edytowany przez Jacques (2012-06-14 07:50:07)

Taaaa... Kiedyś na studiach miałem nawet 1 semestr francuskiego, ale... Szkoda sprzętu na kosztowny błąd ;) A tu może być sporo subtelności co do typu montażu (lutowanie/nałożenie) i tego gdzie ma znaleźć się ostatecznie M68k ;)
Tak czy inaczej, jeśli nikt nie będzie mieć praktycznej wiedzy z montażu takiego zestawu, pozostanie mi przetłumaczyć ;)

EDIT:
Przetłumaczyłem kluczowe fragmenty tej francuskojęzycznej instrukcji montażu Speed-boarda i wychodzi, że wkłada się jego goldpiny na obecną w podstawce PLCC Motorolę M68k. Ciekawe jak to się będzie trzymać, madness ;)

6 Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-10-31 21:22:10)

Wieści z frontu... Po niemal 1.5 roku temat został rozwiązany z sukcesem, AT-Speed działa w moim 1040 STE :D
W 2012 popsułem STE-ka przy montażu AT-speeda, wyginając styki podstawki M68k. Atari leżało w pudle aż do zeszłego tygodnia niezdiagnozowane...
Bardzo dziękuję Artikowi (Wroc :) ) za pożyczenie innej M68k do testów i cenne wskazówki, dzięki nim przyjrzałem się dokładnie podstawce i znalazłem problem ;) Teraz już AT-Speed siedzi w STE (za pośrednictwem przelotki Speedyboard) i... DZIAŁA! Zamieszczam dwa świeże screeny:

1) Prince of Persia PC (sztuka dla sztuki, bo wersja ST jest lepsza o niebo ;) )
http://i.imgur.com/l9eHOMR.jpg

2) DOS 5.0, bo taki bootdisk akurat udało mi się ściągnąć ;)
http://i.imgur.com/paP0f8d.jpg


Zaskoczeniem dla mnie jest funkcjonalność samego emulatora i jego softu, 4 MB STE w pełni wykorzystane pod MS-DOS (na XMS lub ram-dysk), działa mysz, FDD, zadziała HDD, można podłączyć drukarkę, wspierane "karty" Hercules, CGA, Olivetti, EGA/VGA Mono... W tamtych czasach to musiało być naprawdę dobre rozwiązanie "nabycia" PC, choć ciekawe jak się miało cenowo do prawdziwego PC/AT ;)
To na razie tyle, MS-DOS odpalany z dyskietek, docelowo zainstaluję MS-DOSa i może Win 3.0 na HDD ;)

Musiałem się podzielić świetnymi wieściami, że STE ożyło i AT-Speed działa, frajda z dłubania w tym jest nieziemska :D