Witam brać komputerową.
Z moim problemem nigdzie nie natknąłem się na polskich forach. Tylko na jednym zagranicznym forum znalazłem dwa wątki. Jeden nie mówiący nic, a drugi to o jakiś dwóch układach, które należy wymienić. Czy to chodzi o te układy scalone, które zaznaczyłem na zdjęciu? Pytam się, bo te układy się nazywają: D4051BC, a nie jak autor pisze: CD4051. Poza tym autor tego wątku mówi o jakiś czynnościach, które musiał jeszcze wykonać zanim chce wymienić owe układy, ale nie pisze jakie to czynności. Bo jest tak jak w temacie, czyli wszystko pięknie by grało, gdyby nie to, że na klawiaturze mogę wyprowadzić tylko "Break" oraz "Reset". Reszta klawiszy nie działa. Sprawdzałem płytkę klawiatury (tą napyloną ścieżkami folię) miernikiem i wszystkie przejścia są OK. Wogóle płytka ta b. dobrze wygląda jak na swoje lata. Ba, nawet moje Atari nigdy wcześniej nie było otwierane, bo musiałem zerwać oryginalną plombę przy rozkręcaniu. Moje kolejne pytania to, czy owe układy są jeszcze dostępne oraz czy są tanie w wymianie? Jestem zauroczony Atari, bo bardzo podoba mi się muzyka 8- mio bitowa oraz sceny. Ponadto gry są może nie tak ładne, ale każdy piksel zdaje się mieć swoje prawidłowe miejsce. To cudowne!

Oto te dwa wątki, które udało mi się znaleźć w poszukiwaniu mego problemu:
1.) http://www.digitpress.com/forum/showthr … oard-issue
2.) http://www.digitpress.com/forum/showthr … -dont-work

Proszę Was o podzielenie się wiedzą w tym temacie.

Post's attachments

Atari_Inside.jpeg 690.61 kb, liczba pobrań: 23 (od 2012-04-08) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Układy są standardowe, bardzo tanie i łatwo dostępne, ale wielce wątpliwe jest, żeby były uszkodzone. Na pewno ich uszkodzenie nie spowodowałoby niedziałania klawiszy START, SELECT i OPTION.

Ceterum censeo Germaniam esse delendam.

3

Zrób coś takiego
Wyjmij taśmę klawiatury z gniazda na płycie; Gniazdo oznaczone jest jako J8
Styki w gnieździe licz od góry .....1, 2, 3....etc.... i dalej w dół
Kawałkiem przewodu połącz styk 1 ze stykiem 10 lub np styk 2 ze stykiem 12
Jak na ekranie pokaże się literka to połowa sukcesu, bo może to świadczyć jednak o uszkodzeniu folii klawiatury np, zabrudzone (zaśniedziałe) styki. (Długo leżało piszesz)
Uwaga! ! ! ! !
Przewodu nie wtykaj do gniazda klawiatury na płycie, wystarczy że dotkniesz metalowych blaszek które widać że tam są.
Nie zwieraj tylko styków 18 i 19  razem, bo zrobisz zwarcie zasilania +5V  z masą i coś może wylecieć w zasilaczu

4

Dziękuję kolegom za wsparcie i pomoc w tym temacie. Temat zdaje się być rozwiązany, ale po przemyśleniu jest mi smutno co się stało.

Simius napisał/a:

Układy są standardowe, bardzo tanie i łatwo dostępne, ale wielce wątpliwe jest, żeby były uszkodzone. Na pewno ich uszkodzenie nie spowodowałoby niedziałania klawiszy START, SELECT i OPTION.

Wiedząc już, że układy D4051BC są tanie i łatwo dostępne chciałem spróbować u jednego sprzedawcy zakupić owe układy. I dobrze, że chciałem się jeszcze upewnić tak jak napisał Simius, czy o te układy chodzi. Oto co mi odpowiedział sprzedawca (cytuję w oryginale):

STANDBY-SHOP napisał/a:

Witamy !
Wątek w linku przeczytany. I prawdę mówiąc sądzimy że jest tam potwierdzenie naszych przypuszczeń. Nasza sugestia jest następująca. To nie o te układy chodzi. Zdjęcie które Pan przesłał przedstawia płytę główną po testach serwisowych. Powyżej układów na których skupił Pan swoja uwagę są dwa układy specjalizowane ATARI które są w charakterystyczny sposób przekreślone czerwonymi kreskami. W taki specyficzny sposób przed laty oznaczano w serwisach oraz końcowych etapach montażowych linii fabrycznych elementy potocznie mówiąc "uwalone". Tego typu testy przeprowadzano na stanowiskach diagnostyki w specjalnych "stacjach dokujących płytę" i wyniki były w 99% wiarygodne. Tym samym takową płytę po wspomnianych testach odsyłano "ad acta".
Układy wskazane jako uwalone to bardzo bardzo wąska specjalizacja i praktycznie na dziś jedyną metodą wymiany jest podmiana tych elementów z innej płyty.
Ale oczywiście to tylko nasza subiektywna ocena i może być obarczona błędami jak każda teoria.
Pozdrawiamy
STANDBY-SHOP

Nie próbowałem już tego, co pisał Zenon/Dial sugerując i opierając się tylko w/w wypowiedzią. Ponadto bałem się zwierać nawet te wskazane styki, żeby po drodze gdzieś nie zrobić spięcia. Sumując teraz automatycznie moje pytanie. Czy wskazane (przekreślone układy) C024947A-01 oraz C0615988-01 mógłbym nabyć na forum? Koledzy, żal mi się rozstać z Atari 800XL.

5 Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2012-04-18 21:46:33)

Czy na pewno dobrze opisałeś te układy zaznaczone na czerwono?
Pierwszy to BASIC drugi OS
Piszesz że coś tam działa..... masz obraz i na ekranie READY ?
Jak naciskasz BREAK to co dzieje się z kursorem? Przeskakuje linię w dół?

Test w/g mojego opisu nie może uszkodzić komputera z wyjątkiem gdy połączysz plus z minusem zasilania co na krótką metę tez nie powinno niczego uwalić, no może bezpiecznik w zasilaczu (jak jest)
Śmiało..... wykonaj test na złączu klawiatury a dowiesz się prawdy

W/w układy można nabyć, bez problemu. Jeżeli naprawdę są uwalone to wystarczy kupić dwie pamięci EPROM, zaprogramować, podmienić, gotowe.

6

@techalive: nie sugeruj się tym, że są przekreślone! W moich Atarkach jest takich sporo, a działają. Fabryka coś innego oznaczała w ten sposób. Jak chcesz, podeślij mi tę Atarkę, zajrzę do niej.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

7

Kiedyś już temat "maziajów" przewijał. ZTCP chodziło o to, że kolejne osoby weryfikujące kompletność i jakość montażu zostawiały swój "znak" i dlatego maziaje mogą być w różnych kolorach i na różnych elementach.