ciii, moze dlatego wysylka ciagle opozniana, bo nowy soft z niespodziankami wlasnie szykuja.
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
4th Atari ASCII Compo - wyniki Dostępne są już wyniki tegorocznego ATASCII Compo.
thing neo 1.60 Olivier Landemarre wydał nową wersję desktopu Thing.
atari.area forum » Fabryka - 8bit » KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.
Strony Poprzednia 1 … 13 14 15 16 17 … 20 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
ciii, moze dlatego wysylka ciagle opozniana, bo nowy soft z niespodziankami wlasnie szykuja.
Swietna sprawa z tymi ATR'ami , tylko mam jedno pytanie.
Mam na PC duzo ATR'wo , jak to w latwy i przyjemny sposob przeglac na karte CF IDE+ ?
Do tej pory montowalem ATR'ka pod SDRIVE i przegrywalem zawartosc na CF.
Ja używam SIO2BSD http://atariki.krap.pl/index.php/SIO2BSD i wbudowanego weń PCLinka, przez to Atari widzi mi pliki znajdujące się na dysku peceta i tak mogę wrzucać ATR-y na dysk.
Przy użyciu APE albo Aspeqta też się pewnie da coś podobnego osiągnąć (nazywa się to PC Mirror oidp).
W przygotowaniu jest bardziej radykalne rozwiązanie ;) ale póki go nie ma...
dokładnie to, albo prawie to co mówi Draco :). Bierzesz np. plugina Pajero i TotalCMD, pakujesz do pliku ATR o pojemności 16MB inne pliki ATR o pojemności dowolnie mniejszej, lecz sumarycznie nie przekraczającej pojemności 16MB, montujesz to pod byle APE, Aspeqta, czy coś tam - i po kablu wio :)
Alternatywne rozwiązanie fakt - w przygotowaniu :P
Pin: dzieki sio2bsd nie musisz atrow pakowac do "zbiorczego" atra - po prostu podpinasz katalog...
Dzieki za info.
Soft juz mam , musze jeszcze zrobic kabelek SIO2PC.
IDE Plus BIOS v.0.9 - ten z loaderem do ATR-ów, jest dostępny tutaj:
http://drac030.krap.pl/pl-kmkjz-pliki.php
Jeśli ktoś dostał v.0.9 razem z ostatnią serią interfejsów, też niech lepiej przeflaszuje ROM.
Sorry za post pod postem, ale chcę, żeby to było widoczne :)
Dostałem dziś do ręki interfejs IDE+ należący do sebana - jak pamiętacie, skarżył się swego czasu na kłopoty z jego uruchomieniem. Wyszło na jaw, że przyczyną tych problemów jest błąd w pierwotnej wersji BIOS-u, która nie inicjowała poprawnie pamięci interfejsu po włączeniu zasilania. W związku z tym zostawały tam losowe śmieci mogące powodować kłopot z dostępem do SIO, a tym samym - do programów niezbędnych do np. popartycjonowania dysku.
Ponieważ nie jeden seban może mieć z tym kłopot, postanowiłem opisać, co robić, żeby sobie z tym poradzić (postnąłem to też na AAge, jakby co).
Objawy:
1) uruchomienie komputera z wyłączoną SDX powoduje pojawienie się BOOT ERROR lecącego w nieskonczoność przez cały ekran i to tyle.
2) uruchomienie kompa z włączoną SDX powoduje, że na każdą próbę dostępu do SIO dostajemy komunikat "144 write protected or bad sector".
3) opcja "Quick disable" w nie działa, mimo że jest ustawiona na "Shift" (tzn. Shift/Reset nie pomaga na powyższe objawy). Tak samo nie pomaga przestawienie "IDE Interface" na "off". Ogólna mogiła.
Ratunkiem jest uaktualnienie BIOS-u do najnowszej wersji. Należy:
1) pobrać stąd http://drac030.krap.pl/pl-kmkjz-pliki.php ATR "utilities" i podmontować przez SIO jako D1 przy użyciu APE, AspeQta, AtariSIO, SIO2BSD, czy co kto tam lubi.
2) włączyć SpartaDOS X (przełącznik w lewo)
3) upewnić się, że interfejs jest podłączony poprawnie i pewnie (w niektórych XE trzeba podłożyć ze 2-3 mm podkładki, bo mają wyższe nóżki i interfejs nie siedzi w gnieździe poprawnie)
4) włączyć prąd
5) poczekać na zgłoszenie się SpartaDOS X
6) wpisać POKE $0247,0 i wcisnąć Return
7) wpisać DIR D1: celem upewnienia się, że SDX działa, że jest dostęp do SIO, że jest tam ten ATR co trzeba i widać na nim pliki (te co trzeba).
8) wpisać D1:BIOS09 i nacisnąć Return
9) odpowiedzieć "Y" na trzy kolejne pytania flaszera
10) kiedy znowu pojawi się SDX, wyłączyć kompa na 15-30 sekund
11) gotowe.
Po tym zabiegu kłopoty powinny ustąpić.
Podłączyłem IDE+ i sio2sd v2.5 do XEGS'a ...
Na IDE+ mam jedna partycje D1: na sio2sd podmontowalem cos pod D2:
gdy dam 2: DIR i 1: DIR wywala mi albo SIO overrun albo 144 Write protectec or bad sector... dioda na ide+ zaczyna sie nonstop swiecic... po nacisnieciu resetu ... moge normalnie wejsc do D1: ...
Zdarza sie ze to nei wyskakuje i chodzi normalnie...
W czym jest problem ? Dolutowalem nawet w sio2sd diode.. bo myslalem ze tu jest cos nie tak.
Manual IDE+, strony 16-17:
VIII. Error codes
(...)
140 – Data loss – there is a communication problem between the computer and the disk: the disk receives extra (false) signals acknowledging that data has been sent or received by the computer. There is a hardware problem in the computer.
142 – Data overflow – there is a communication problem between the computer and the disk: the disk occasionally fails to receive signals acknowledging that data has been sent or received by the computer. There is a hardware problem in the computer.
W skrócie: masz typowy problem z komunikacją komputer<->dysk, coś jest nie tak z tym XEGS-em.
thx... problem "chyba" rozwiązałem ;-)
dokładnie to, albo prawie to co mówi Draco :). Bierzesz np. plugina Pajero i TotalCMD, pakujesz do pliku ATR o pojemności 16MB inne pliki ATR o pojemności dowolnie mniejszej, lecz sumarycznie nie przekraczającej pojemności 16MB, montujesz to pod byle APE, Aspeqta, czy coś tam - i po kablu wio :)
Alternatywne rozwiązanie fakt - w przygotowaniu :P
Zrobilem kabelek SIO2PC i uzywajac AspeQta zaczalem przegrywac pliki na partycje IDE+. No i mam pewien problem, a mianowicie. Udostepniam w katalogu plik arc o rozmiarze np 6Mb , kopiuje go na partycje sparty (32Mb) i po jakims czasie dostaje blad 166 Range error. O co kaman ?
Dodatkowo jak dam dir w sparcie z podmontowanego dysku SIO to wielkosc plikow wyswietlana jest nieprawidlowo.
Jeśli ten dysk jest w formacie AtariDOS/MyDOS, to SDX pokazuje rozmiar na zasadzie ilość_sektorów*(rozmiar_sektora-3), bo inaczej musiałaby odczytywać cały plik sektor po sektorze i oglądać linki.
Błąd 166 występuje wtedy kiedy plik jest skorumpowany :) Pewnie podłączyłeś atra w formacie AtariDOS i podczas odczytu kolejnych sektorów pliku okazało się, że któryś należy do innego pliku. Taki plik najprawdopodobniej jest po prostu uszkodzony :/
mono: plik udostepniony z pycy jest skorumpowany?
Plik nie jest "skorumpowany". Gdzieś już była mowa o tym problemie, po prostu ta funkcja AspeQta (udostępnianie katalogu) nie działa dobrze ze SpartaDOS X.
AspeQt emuluje system plików Atari DOS-a przesyłając sektory danych z odpowiednimi linkami zawierającymi numer następnego sektora. Zdaje się, że ten numer jest w kółko taki sam albo zmienia się w niewielkim zakresie; natomiast SpartaDOS X buforuje dane. W efekcie, jeśli po raz kolejny ma dostać sektor o danym numerze, a wie, że sektor o tym numerze ma w buforze, pobiera dane z bufora zamiast odczytywać je z dysku.
Niestety jeśli dysk jest "fałszywy", jak w tym wypadku, powoduje to kłopoty.
SIO2BSD z PCLINK.SYS. APE chyba ma też jakiś swój mechanizm.
Simius dostałem cynka od Draco ze jednak IDE+ ma problemy z 65816 bez pamięci liniowej . Prawda ?
Podobno trzeba coś zmienić na płytce ? Mozna prosić o opis ?
Drugie pytanie narazie nie mam odpowiedniej przejsciowki. Ale gdy podłącze Karin Maxi i IDE+ to czy oba będa widziane czy coś gdzieś trzeba podmienic/wymienic ?
To zależy, jak na to spojrzeć. Można by raczej powiedzieć, że to 65816 ma kłopoty z IDE+. Problem polega na tym, że 65816 ma 24-bitową szynę adresową, ale tylko 16 bitów adresu wyprowadzone jest wprost na nóżki procesora. 8 najstarszych bitów adresu (numer segmentu) przesyłane jest po magistrali danych. Oczywiście, teoretycznie nie dzieje się to równocześnie z danymi, ponieważ adres wysyłany jest w pierwszej połówce cyklu zegarowego, a dane - w drugiej połówce. Teoretycznie. W praktyce dochodzi do konfliktu danych, ponieważ w systemie Atari jest parę elementów, które nie czekają z dostępem do magistrali danych na drugą połowę cyklu, tylko wysyłają dane od razu, kiedy tylko na magistrali adresowej pojawi się ich adres. Ponieważ adres pojawia się już po kilkudziesięciu nanosekundach od początku cyklu, więc krótko potem na magistrali danych pojawiają się dane z zaadresowanego urządzenia. W systemie ze zwykłym procesorem nie ma z tym żadnego problemu. Jeśli jednak zamiast 6502 jest 65816 (nie ma tu znaczenia, czy jest jakaś pamięć liniowa, czy jej nie ma) to dane z wywołanego urządzenia zderzają się z numerem segmentu wysyłanym przez procesor, co powoduje przepływ dużych, szybkozmiennych prądów przez linie danych, masy i zasilania. Zakłócenia generowane przez te prądy przenoszą się na inne sygnały - adresowe i sterujące. Jeżeli na to nałoży się jeszcze spadek napięcia od dużego prądu pobieranego przez dysk twardy, poziom tych zakłóceń (zagrożone są przede wszystkim linie adresowe) przekracza dopuszczalny margines i zakłóca współpracę z dyskiem. Z problemem można walczyć na różne sposoby. Najlepiej zlikwidować przyczynę. Przyczynę można zlikwidować na dwa sposoby. Oba kłopotliwe i pracochłonne. Po pierwsze - można zmienić układ podłączenia procesora 65816 na taki, jaki jest rekomendowany przez producenta, czyli zawierający bufor separujący procesor od magistrali danych w pierwszej połowie cyklu. To rozwiązanie byłoby najlepsze. Po drugie - można dokonać zmian w sterowaniu tych elementów w systemie, które są uzależnione tylko od adresu, a nie od fazy cyklu. Chodzi tu o OS ROM, BASIC ROM, kartridże i, niestety, także ROM i RAM wewnątrz IDE+. To rozwiązanie jest najkłopotliwsze, bo wymaga najwięcej przeróbek. Można też spróbować walczyć z problemem objawowo, czyli zwalczając skutki. W tym przypadku chodzi o zwiększenie marginesu dopuszczalnych zakłóceń. To rozwiązanie jest najprostsze, ponieważ wymaga tylko wymiany dwóch układów scalonych z zastosowanej serii HCT na serię HC, ale ponieważ nie likwiduje istoty problemu, a tylko go przypudrowuje, nie jest stuprocentowo pewne. W jakichś specyficznych, trudnych do przewidzenia, warunkach może dać o sobie znać. Opis podam później, bo w tej chwili komputer z dokumentacją jest bardzo zajęty i powiedział, że nie ma czasu na głupoty.
Co do drugiego pytania, to odpowiedź brzmi - "a kto to może wiedzieć?". Pod warunkiem, że będą ustawione na różnych bitach PDVREG, oba powinny być widoczne i działać. A jak będzie w rzeczywistości, to zobaczysz, jak podłączysz.
:) To czekam'y z niecierpliwością na jakiś dokładny opis zmian ;-)
Simius - Karinka jest ustawiona na PDVREG 7 (tak twierdzi Candle)
A IDE+ ? I gdzie tam ewentualnie można coś "zmienić"
Simius - Karinka jest ustawiona na PDVREG 7 (tak twierdzi Candle)
A IDE+ ? I gdzie tam ewentualnie można coś "zmienić"
Trzeba zmienić dwa zaznaczone na rysunku układy: 74HCT138 i 74HCT139, odpowiednio na 74HC138 i 74HC139.
Dzięki. Możesz jeszcze odpowiedziec na pytanie z tym PDVREG ?
Dziś przełozyłem IDE+ do innej obudowy Z-19.
http://www.maszczyk.pl/pl/offer/view/11 … nelem-z-19
Próbował ktoś z innymi rodzajami ? Czy wszyscy działacie na "gołych płytkach" ;-)
Stryju, przynieś to na sztaba.
Strony Poprzednia 1 … 13 14 15 16 17 … 20 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
atari.area forum » Fabryka - 8bit » KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.
Wygenerowano w 0.030 sekund, wykonano 53 zapytań