Hej ;)

Na co dzień korzystam z połączenia S-VIDEO do monitora LCD-TV w 130XE, które jak wiadomo w gnieździe monitorowym ma fabrycznie wyprowadzone sygnały luminacji (pin 1)  i chrominancji (pin 5). Oczywiście efekt jest taki, że mam rewelacyjny obraz bez artefaktów:

http://img51.imageshack.us/img51/7091/130xesv.jpg

Posiadam stare 800XL, które nie ma pełnego sygnału S-VIDEO a jedynie luminację wyprowadzoną na pin 1 gniazda monitorowego. Chrominancji brak. Na podstawie modyfikacji Supervideo XL, doprowadziłem chrominancję do pinu 5 poprzez rezystor 100 Ohm z miejsca, gdzie R66 łączy się z R67. Na pierwszy rzut oka przy kolorowej treści ekranu wydaje się być OK. Jednak po wyświetleniu obrazu czarno-białego, okazuje się, że nadal jest mnóstwo artefaktów:

http://img121.imageshack.us/img121/9235/800xlsv.jpg

Odłączyłem zatem sygnał chrominancji zupełnie i wygląda na to, jakby artefakty (i w ogóle jakieś "przebicia" koloru) znajdowały się w torze luminacji! Oto obraz przez S-VIDEO, ale podłączony sam sygnał luminancji z gniazdka monitorowego 800XL:

http://img121.imageshack.us/img121/253/800xlluma.jpg

Ktoś orientuje się w czym rzecz, co może jeszcze trzeba zrobić? Jak uzyskać czysty obraz S-VIDEO w 800XL? Bo wygląda, że luminacja pozostaje w jakiś sposób zaśmiecona :/

2

A zrobiles cale supervideo upgrade czy tylko przypiales chrome do gniazda.

3 Ostatnio edytowany przez Jacques (2009-12-10 20:42:39)

Tak, robiłem. Zmieniałem też wartości rezystorów, wg supervideo mod, ale to wszystko ma poprawiać chromę raczej. Zresztą parę z tych modyfikacji na próbę odwróciłem do stanu pierwotnego i dalej jest to samo z luminacją. Zresztą na luminację to chyba wpływać nie powinno?

4

Dziwne, ja kiedys robilem supervideo w mojej 800xl i pamietam ze obraz byl jak zyleta, bez artefaktow. Teraz mam gole 800XL (tamto sie rozlecialo ze starosci :)) i tez chcialbym sie pozbyc artefaktow, ale skoro efekt jest jak u Ciebie to nie wiem czy sie brac za to. Czy ktos uczony w schematach moglby zaproponowac co nie gra?

5

wymieniałeś cewkę/kondensator ? czy tylko dokładałeś rezystory ?

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

6 Ostatnio edytowany przez Jacques (2009-12-10 22:18:20)

Usunąłem L5 (jest w jego miejsce zworka, bo podłączenie zasilania w to miejsce bezpośrednio z wejścia zasilania nie rozwiązywało wcale problemu pionowych pasów - ale to zupełnie inna sprawa niż problem, który poruszyłem w tym wątku), "pro-forma" jest dodany kondensator 105 pomiędzy "górą" ex-L5 oraz C51), oprócz tego tylko zabawa rezystorkami.

7

A tak to wygląda w moim 800XL na tę chwilę:
http://img13.imageshack.us/img13/7166/800xlvidcircuit.jpg

Any ideas dlaczego luminacja (która fabrycznie jest wyprowadzona przecież na złącze monitorowe) jest tak beznadziejna?

8 Ostatnio edytowany przez lotharek (2009-12-10 22:46:07)

sorry...ale nie wydaje ci sie ze zamiast lumy podajesz composite ??
ps. a tak wogole to wy...ol modulator do s-video

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

9 Ostatnio edytowany przez BartoszP (2009-12-10 22:54:10)

Lol...twoja Atarka "z kabelków" wygląda prawie jak BMOW1 http://www.stevechamberlin.com/cpu/gallery5.jpg

10 Ostatnio edytowany przez Jacques (2009-12-10 22:56:17)

Na monitor jako LUMA idzie pin 1 z gniazda monitorowego, a w 800XL też tam jest przecież LUMA? Chrominancja zaś idzie kabelkiem (co widać na zdjęciu) na pin 5 gniazdka.

P.S. Modulatora nie mam po co wywalać ;)

11 Ostatnio edytowany przez jer (2009-12-10 23:18:18)

W 800XL nie ma czystej luminancji, jest nieco zaśmiecona przez chrominancję (emiter Q5). Spróbuj wylutować po jednej nodze R54 (1k2) i R56 (75R), a potem sprawdź jaki jest obraz z czystej luminancji.

12 Ostatnio edytowany przez Jacques (2009-12-10 23:42:50)

O! to pewnie to, faktycznie na schemacie widnieje "COMP. LUMA" w 800XL a nie po prostu LUMA jak w XE. Dziękuję, spróbuję i dam znać! :)

13

Luminancja jest wyprowadzona jako mono na 1 a compisite to sygnał video na 4.
Jak nie chcesz mieć tego syfu na ekranie, to pozbądź się połączeń od limunancji i chrominancji do wyjścia video (composite).
Są to odpowiednio R75 i R67 - powinny takie być - jak masz schemat 800 xl to zobaczysz które to. Nie będzie composite video ale jak masz s-video to po co. Mam tak przerobione dwie 800XL (nawet nie zaglądałem na strony z przeróbkami super video).

Lotharek w XL sygnał video jest tworzony z GTIA a nie przez modulator z Y/C jak w XE (dlatego x XL sygnał video był lepszej jakości niż w XE).

14 Ostatnio edytowany przez Jacques (2009-12-11 21:31:30)

Odłączyłem R54 oraz R56. Ovraz jest jakby ciut lepszy (pionowe pasy są mniej zauważalne) natomiast główny problem, czyli przebarwienia(artefakty) przy połączeniu LUMY i CHROMY pozostał :/ Ale co najlepsze, sama luminancja już jest w 100 czysta, czyli poprawa jest! Teraz jeszcze coś w takim razie musi być źle w torze chrominancji... ALe to dziwne, bo po co odłączać R67, jeśli odłączyłem już R56? Jest sens wylutować prawą końcówkę R67? Bo z jej lewej biorę chrominancję...

P.S.
Sukkor_benoth, gdzie jest R75?

15 Ostatnio edytowany przez Sukkor_benoth (2009-12-11 21:52:04)

Błąd to miał być R67 i R56 (75 się wzięło bo on ma taką wartość). Odłączyłeś R54 (do modulatora) ja go nie odłączałem, ale odłączyłem R67. U mnie obraz żyleta (zwykły TV, LCD oraz poprzez modulator do monitora VGA). Zrobiłem to tak jakby w XE odpiąć modulator, żadnych połączeń pomiędzy Y/C (i do modulatora).

16

A może jer coś poradzi? Tak jak napisałem, luminancję już mam absolutnie czystą (były kolorowe artefakty, ale zniknęły po odłączeniu R54 oraz R56), pozostają teraz jedynie podobne artefakty w torze chrominancji (bo gdy połączę pełne S-VIDEO, obraz nadal mam jak na drugim wklejonym screenshocie). CHROMĘ biorę z lewej końcówki R67, to jest OK? Co można jeszcze zaradzić?

17

Ja bym zrobił osobne kanały dla Luma i Chroma. Dla Lumy podłączyć wtórnik emiterowy, a chromę przez opornik i kondensator:

http://www.dereatari.republika.pl/svideo5.gif

18

Acha, bardzo dziękuję :) Lumę już mam bardzo dobrą i bez artefaktów, więc spróbuję wkrótce ten sposób, czyli wzięcie sygnału COLOR bezpśrednio z GTIA z powyższym rezystorem i kondensatorem. A czy jest jakieś wcześniejsze miejsce w całym układzie chrominancji, z którego na szybko mógłbym wziąć CHROMĘ zamiast z R67 jak obecnie i zobaczyć różnicę? W którymś miejscu za C52 np.? I co może powodować artefakty w torze chrominancji mimo pełnego jej odseparowania od composite przez wylutowanie prawej końcówki R67?

19

Nie wiem jak Ci się udało z chrominancja, natomiast ja też przerobiłem ten temat przy podłączeniu XE to TV przez SVideo. Obraz był ostry, wyraźny, natomiast  kolor nędza z bidą. Jakieś rudobrązowe migotki, self test niebieski, cuda wianki.
Okazało się, że przyczyną był zbyt wysoki poziom chrominancji. Dopiero dołączenie opornika 3k9 między bazę Q2 i masę stłumiło ten sygnał i obraz gładki jak pupcia noworodka. No, może nieco znać pionowe prążki, ale w dużo mniejszym stopniu niż w composite. Nie zauważam specjalnie wielkiej różnicy między RGB z VBXE i SVideo po poprawkach, o ile kabel jest porządnie zrobiony.

20

oooojjj...ostroznie....z vbxe obraz jest naprawde nie do pobicia...a mialem - i mowie powaznie - dobry jakosciowo obraz z svideo... Na planszy Qmega jednak svideo wymiekalo....

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

21

Luminancję zostawiłem tak jak była, natomiast chrominancję puściłem bezpośrednio z GTIA poprzez 1K oraz 1 uF jak ze schematu Jera. Efekt: pionowych pasów praktycznie nie ma, jeżeli chodzi o artefakty (np. czarno-biały HIRES), to nadal je widać, hmm... A zdecydowanie nie pochodzą z luminancji.

22

lotharek - masz rację. Jakość obrazu svideo zależy od treści obrazu - przy du żych jednokolorowych płaszczyznach widać to najbardziej. Zwracam honor VBXE.

23

lotharek napisał/a:

. Na planszy Qmega jednak svideo wymiekalo....

A co sie dzieje z svideo na 'planszy Qmega'? Serio pytam :)

24

Też to jest ciekawe.

O kolor chodzi czy co?

DL jest w pamięci bufora drukarki $26x coś tam...
Pamięć ekranu miesza się z adresami $CExx, $002x, $03xx....

??????