Płytki zmontowane:
Pozostało już tylko uruchomienie i zaprogramowanie. Wysyłki ruszą przyszłym tygodniu.
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
4th Atari ASCII Compo - wyniki Dostępne są już wyniki tegorocznego ATASCII Compo.
thing neo 1.60 Olivier Landemarre wydał nową wersję desktopu Thing.
atari.area forum » Fabryka - 8bit » KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.
Strony Poprzednia 1 … 6 7 8 9 10 … 20 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Płytki zmontowane:
Pozostało już tylko uruchomienie i zaprogramowanie. Wysyłki ruszą przyszłym tygodniu.
Przecudne. Czy oferujesz Jacku również w bundlu przelotki IDE44-Compact Flash? Właśnie zabieram się do wniesienia opłaty, więc z ogromną przyjemnością powiększę kwotę o takowe udogodnienie.
Niestety, nie.
Jak z fabryki @Atari :D ładne :-)
Przez chwilę miałem nawet pokusę walnięcia obok napisów na masce loga Atari, ale ugryzłem się w język. :)
a kiedy następna seria? bo w tej chwili kasy brak...
Shipping się zaczął, a ja muszę napisać, że nie wyrobiłem się z firmware'em. To, co jest zaprogramowane w rozsyłanych interfejsach, to wersja alpha, w której nie wszystko działa: nie ma kodu do obsługi dysku slave (tylko master) i nie działa widoczne w menu konfiguracyjnym "US SIO". Niestety, ostatnio mam bardzo mało czasu, dlatego tak wyszło.
Kluczowa informacja: menu wywołuje się przez przytrzymanie klawisza START podczas resetu (obojętne, ciepłego czy zimnego).
Dyski na razie partycjonujemy starym FDISK-iem od IDEi (u mnie na stronie, http://drac030.krap.pl ), jest tylko taki myk, że - ponieważ zmienił się sposób mapowania sektorów logicznych 128- i 256-bajtowych na fizyczne 512-bajtowe, partycjom z sektorami 128/256-bajtowymi trzeba przy partycjonowaniu przydzielić 2x tyle sektorów logicznych, co potrzeba.
Np. jeśli DOS ma widzieć 65535 sektorów 256-bajtowych, w FDISK-u trzeba ustawić rozmiar sektora na 256 i wklepać "131070" w pole od liczby sektorów logicznych.
To nie dotyczy sektorów 512-bajtowych, tych się wpisuje tyle ile ma być widać pod DOS-em.
Na dyskach partycjonowanych dla IDEi partycje z sektorami 512-bajtowymi będą (powinny być, u mnie są ;) ) bez problemu odczytywane i zapisywane przez nowy BIOS IDE Plusa. Natomiast partycje z sektorami 128 i 256-bajtowymi diabli wezmą, tzn. system plików się skrzaczy, a partycja będzie widoczna jako 2x mniejsza niż w rzeczywistości jest (była). Przed przejściem na nowy interfejs trzeba więc zrobić backup całości, żeby nie było kłopotów.
Jeśli ktoś ma jakieś problemy albo pytania, proszę zgłaszać tutaj. Na razie nie ma dokumentacji, z tego samego powodu, co powyżej (brak czasu).
ROM interfejsu jest flaszowalny, więc od przyszłego tygodnia można się spodziewać uaktualnień.
tak spytam - bo moze nie doczytalem - sterownik dla rtc jest ?
Sterownik zegara dla Sparty jest, na razie do samodzielnego załadowania. Po Grzybsoniadzie zostanie wrzucony do obrazu.
ok. dziekuje
co do sdx 4.43 - czy to normalne ze po zaladowaniu S-VBXE oraz con 80 /E po wpisaniuw lini polecen
ed config.sys
nie widać "edita" a wiem ze działa sobie "w tle" (inny ekran) , bo esc i potem return wraca do lini poleceń ??
jak znam zycie o czym zapomnialem...
EDIT - zapomnialem o quicked w configu. Pytanie - gdzie znajde ATRa SDX Toolkit ??
UWAGA: Dysk twardy może być montowany do interfejsu tylko przy użyciu dołączonych, plastikowych tulejek dystansowych. Górna powierzchnia miedzi na płytce interfejsu, wokół niektórych otworów montażowych, jest podłączona do plusa zasilania i użycie tulejek z metalu, jeśli uszkodzą soldermaskę, może spowodować zwarcie do obudowy dysku. W normalnej sytuacji nic więcej się nie stanie, bo oryginalne zasilacze są raczej odporne na zwarcia, a 2-3A prądu zwarciowego niczego nie spali. Gorzej, jeśli ktoś ma podłączony np. zasilacz od peceta o wydajności rzędu 20-30A. Wtedy, niestety, jakieś ścieżki mogą pójść z dymem.
Uaktualnienie do interfejsu. W archiwum są dwa pliki:
1) LBA0.COM
Uaktualnienie BIOS-u, po uruchomieniu podejmie próbę przeflaszowania ROM-u interfejsu. Na wszystkie pytania odpowiadamy "Y" :)
Przed odpaleniem tego proszę się upewnić, że komunikacja między komputerem a interfejsem jest stuprocentowo stabilna (żadnych zawisów podczas kopiowania miliarda plików pomiędzy partycją a partycją itp.). Bo flaszuje 6502 znajdujący się w Atari, a flaszowana pamięć znajduje się na zewnątrz (na interfejsie).
2) IDEPTIME.SYS
Sterownik zegarka dla SpartaDOS X. Z configa proszę pousuwać linijki ładujące inne sterowniki zegara (RTIME8, JIFFY, ARCLOCK) i dodać:
DEVICE A:>FOO>IDEPTIME
jeśli plik znajduje się na D1: w katalogu FOO. Ewentualnie można skorzystać z SDX Imagera i dorzucić plik do CAR:, wtedy żadne specyfikacje dysku ani ścieżki nie będą potrzebne.
EDIT: skasowałem załącznik, proszę brać nowsze :)
Następne uaktualnienie, powinno pozwolić na skorzystanie z większej ilości kart CF.
EDIT: usunąłem załącznik.
A tu program diagnostyczny, niestety nie mogłem załączyć dwóch plików do jednego posta, nie wiem, dlaczego.
Hej!
Mam pytanie jak się powinno zachować Atari z podłączonym interfacem bez dysku twardego? (jeszcze do mnie nie dotarła przejściówka 2,5" -> CF)
Objawy mam dwa występują naprzemiennie...
a) czarny obraz, komputer nie startuje freezer nie działa.
b) czarny obraz, przez parę sekund a potem masa komunikatów "boot error"
pozdrawiam
Seban
Powinien czekać na zgłoszenie się dysku (zgaszenie BUSY) do 15 sekund, i owszem na czarnym ekranie, a potem odpuścić.
Niewykluczone, że ten test (BUSY=0) jest niewystarczający i powinien do niego dochodzić następny, tzn. READY=1. A to ze względu na to, że na sporej liczbie atarek na takiej stronie $D1, gdy nic nie jest podpięte, nie ma wartości $FF, tylko latają jakieś śmietki.
Może tak zrobię, ale to już jutro.
A czy sparta powinna mi jakoś wystartować? (nawet bez dysku)
Sprawdzilem u siebie i
powinna, przelacznik na karcie w lewo, ja wlacza.
wlasnie pan listonosz zapukal do drzwi i ...
THX Mr.Simius
A czy sparta powinna mi jakoś wystartować? (nawet bez dysku)
Tak, powinna. Upewnij się, czy kontakt na złączu jest dobry, ja się tak przyzwyczaiłem do prototypu (który trzeba do gniazda młotkiem wbijać i obcęgami stamtąd wyciągać), że egzemplarze produkcyjne jakoś mi się wydają zawsze siedzieć za luźno.
Włącz z wciśniętym START i sprawdź w konfiguracji, czy sparta jest na pewno włączona.
Hej!
Właśnie to zrobiłem i okazało się iż SDX był OFF, wyłączyłem sobie tymczasowo IDE, włączyłem SDX, wygląda to tak:
Problem mam taki że po kilku cyklach power on/off Sparta znowu przestaje być widoczna, i po wejściu do menu znowu muszę dać "X" i ctrl+X. Jakieś pomysły czym taka akcja może być spowodowana? Właśnie mi się zdarzyło iż w trackie pracy SDX się wyłączył. Zwis, po reset zobaczyłem BASIC. Po wejściu do menu konfiguracyjnego SDX był znowu OFF. Tak z ciekawości, gdzie są trzymane ustawienia konfiguracyjne? W pamięci RTC?
Mam teraz IDE na OFF, gdy się SDX zrobi OFF to po reboot komputer sypie masą napisów "BOOT ERROR" w bardzo szybkim tempie. jakby zrobić:
10 ? "BOOT ERROR": GOTO 10
Ustawienia są w RTC. Ściągnij od Drac030 nowszy BIOS. Zwłaszcza, jeśli używasz interfejsu z 600/800XL.
OK ściągnę i zaktualizuję. Używam tego z moim pierwszym 130XE (192KB EXT RAM) plus Freezer / QMEG (wyłączony).
Problem mam taki że po kilku cyklach power on/off Sparta znowu przestaje być widoczna, i po wejściu do menu znowu muszę dać "X" i ctrl+X. Jakieś pomysły czym taka akcja może być spowodowana? Właśnie mi się zdarzyło iż w trackie pracy SDX się wyłączył. Zwis, po reset zobaczyłem BASIC.
Na mój gust, to coś nie kontaktuje. SDX nie ma prawa się nagle wyłączyć, a jeśli dzieje się to też "po kilku cyklach on/off", to problem raczej wygląda na sprzętowy.
Ustawienia są w RTC, ale akurat stan SDX nie jest tam przechowywany, bo to by było trochę bez sensu: w przypadku ustawienia na "on" każdy RESET wymuszałby podpięcie SDX, wobec czego nie można byłoby dokonać prostego wyłączenia przez COLD /N. Ustawienie to jest za każdym razem "koncypowane" ze stanu pamięci pod $A000 (RAM czy ROM i czy nie BASIC). Zakładam przy tym, że SDX steruje kartem wsadzonym do gniazda interfejsu i nie ma konfliktu.
Co do "BOOT ERROR", niewykluczone że przy nieobecności dysku omijane jest zerowanie flag sygnalizujących obecność partycji D1:, muszę do tego zajrzeć.
Strony Poprzednia 1 … 6 7 8 9 10 … 20 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
atari.area forum » Fabryka - 8bit » KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.
Wygenerowano w 0.032 sekund, wykonano 55 zapytań