Sikor napisał/a:Krótki napisał/a:A przy okazji, ktoś pamięta, czy XCA12 był objęty serwisem gwarancyjnym w Karenie, tak jak oficjalne produkty Atari? A czy CA12 też był nim objęty?
Tak, były. Co więcej - przeca KAREN to była spółka-córka CA.
No tak. (Ściśle rzecz biroąc, Karen był podspółką LDW - CA to tylko marka.) Ale skąd właściwie wiadomo, że XCA12 jest produkcji LDW? Na pudle ani w instrukcji nie ma o tym słowa; instrukcja nawet używa zwrotu "magnetofon ATARI XCA12".
Widzę że wykryłeś oznaczenie PM4401 we wnętrzu XC12 (mógłbyś dodać foty do Atariki?). To bardzo uprawdopodabnia historyjkę, którą sobie ułożyłem żeby wyjaśnić pochodzenie XC12 i XCA12:
1. Po pojawienu się w 1980 roku Commodore'a VIC-20 wraz z magnetofonem Datasette 1530, na rynku pojawia się zatrzęsienie tanich podróbek 1530-tki produkcji tajwańskiej, chińskiej, Bóg wie jakiej jeszcze. Podróbki używają mechanizmu bardzo podobnego do oryginału.
2. Jedna z tych podróbek, znana pod marką Phonemark (a także jako np. Commander), jest produkowana w 2 wersjach: do Commodore'a (PM4401-C) i do Atari (PM4401-A).
3. Firma Atari Corp. (które na zimowym CES w 1986 ogłosiło produkcję XC11), zauważa okazję do oszczędności i sama postanawia produkować magnetofon do Atari oparty na mechanizmie 1530-tki (jak wiadomo mechanizm z XC12 można przełożyć do 1530-tki i na odwrót). W jakiś sposób dogadują się z Phonemarkiem, przerabiają ich mechanizm żeby zamiast zewnętrznego zasilacza wykorzystywał napięcie z gniazda SIO i zaczynają produkcję XC12-tki. (XC12 rozpoczął produkcję chyba ok. 1987 roku, na to wskazuje copyright w angielskojęzycznej instrukcji.) Zapewne w tym samym czasie zaprzestają produkcji XC11.
4. Niektórzy Azjaci zauważają i zaczynają produkować magnetofony do Atari bardzo przypominające oficjalny produkt, np. Datamark XG12.
5. Atari podpisuje z Wenclem umowę na wyłączną dystrybucję Atari na polskę. Chcąc ciąć koszty jeszcze bardziej, rezygnuje całkowicie z produkcji XC12-tki i przekazuje ją dystrybutorowi. Wencel zaczyna produkować XCA12.
6. Podobnie w Chile - Atari w umowie z COELSA przekazuje im produkcję magnetofonu, który oni nazywają XL12.
7. Umowa LDW z Atari się kończy, ale z racji ciągłego popytu na magnetofony Wencel produkuje je nadal - tym razem jako CA12 w pudle z logo California Access.
A teraz - ktoś jest w stanie to potwierdzić źródłami? :)
A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari