Hej :)

Właśnie ku wielkiej uciesze udało mi się zmontować 1MB na simmie wg schematu ze strony pana Jerzego Soboli i działa   :D
Wiecie może jak zamontować diodkę sygnalizującą korzystanie z rozszerzonej pamięci powyżej 64 KB?

Pozdrówka!

2

W najprostszej wersji podłącza się diodę przez rezystor ok. 330-470ohm pomiędzy +5V a sygnal CAS modułu SIMM, ale lepiej użyć dodatkowo bramki buforującej, a jeszcze lepiej uniwibratora monostabilnego przedłużającego krótki z natury impuls CAS do szerokości ok.0,2s, aby nawet pojedynczy dostęp do EXT RAM był wyraźnie widoczny.

Ceterum censeo Germaniam esse delendam.

3

Czyli opornik od stony +5V ma się rozumieć?
Aha, zajrzałem też do Atarki 576KB, którą mi kiedyś złożył Jet i tam dioda idzie do ostatniego pinu FREDDIE-go. Można też tu tak zrobić? i Co jest na tym pinie?

4

Ostatni (40) pin FREDDIE-ego to +5V

Ceterum censeo Germaniam esse delendam.

5

W schemacie Jerzego Soboli CAS idący do SIMMa to ten sam co na kostkach z podstawowych 64KB, więc to rozwiązanie odpada. Ale znalazłem w necie inne: podłącza się diodę do +5V oraz przez opornik 510 Ohm do PB4(14-ty pin PIA). I diodka hula aż miło ;-)

6

CAS doprowadzony do SIMM-a z zasady nie może być ten sam co do pamięci podstawowej, bo właśnie ten sygnał jest wykorzystany do wyboru miedzy pamięcią podstawową a rozszerzoną. Podłączenie diody do PB4 to rozwiązanie niepoprawne, ponieważ nie sygnalizuje samego dostępu do pamięci, a tylko zezwolenie na dostęp, a to wcale nie to samo. Mógłby się np. zdarzyć program, który korzystałby z rozszerzenia tylko od czasu do czasu, ale stan niski na PB4 utrzymywał ciągle, efekt - ciągłe świecenie diody.

Ceterum censeo Germaniam esse delendam.