Aby nie zaśmiecać wątku Sebana, postanowiłem utworzyć nowy, w którym będę dokonywał publikacji zestawów kaset w systemie turbo UM, które co jakiś czas udaje mi się pozyskać od znajomych.
Na pierwszy ogień idzie zestaw turbo UM numer 26. Sposób nagrań, oraz szata graficzna przypomina mocno wydania studia komputerowego Empex. Niestety wszystkie zestawy, którymi dysponuję nagrane są na kasetach RAX. Były one też używane przez wspomniane studio, ale ze względu na ich wygląd nie można było na ich naklejkach umieszczać pieczątki firmowej. Dlatego na ten moment traktuje je jako składanki innej firmy. Może w przyszłości uda się określić precyzyjnie firmę, która za tym stoi.
Na początek zarchiwizowana strona A, archiwum zawiera pliki CAS/XEX/HEX
Dorzucam też pliki ze strony B. Ale tutaj jedna mała uwaga, brakuje pozycji Winter Olimpiad.
Jest to kaseta, która chyba jednak uległa nadpisaniu przez pierwszego właściciela, skąd taki pomysł. Otóż wszystkie nagrania ze strony A oraz samo Winter Olimpiad ze strony B nagrane są w odwróconej fazie. A pozostałe nagrania na stronie B już standardowo. Wkładka może sugerować, że na początku strony B jest gra Winter Olimpiad w skład, której wchodzi 5 dyscyplin. Niestety na tej stronie nagrana jest tylko część główna, oraz pierwsza dyscyplina i jak się domyślam pierwszy rekord drugiej. W efekcie można pograć jedynie w pierwszą część.
Jest to nagranie niestandardowe, początkowe bloki lecą w turbo UM, a następne jak dobrze rozpoznaje w AST. Nie da się tej pozycji przegrać kopierami turbo um-turbo um. Ale na cartridżu UMS dla tego systemu turbo, jest umieszczony kopier, który pozwala kopiować nagrania blokami (pod opcją N), za jego pomocą można przenieść ten fragment nagrania z jednej taśmy na drugą.
Dorzucam pliki CAS wygenerowane za pomocą emulatora atari800 - wszystko działa tak jak nagranie na kasecie.
Z perełek warto zwrócić tutaj uwagę na ostatni program S.A.M II - czyli syntezator mowy, nie ma tej wersji na ten moment w żadnej bazie softu Atari w sieci.
Update:
- dorzucono plik CTSE z softem strony A, loader UM należy nagrać wcześniej samodzielnie na taśmie
- dorzucono plik CTSE z softem strony B bez pozycji Winter Olympiad i loadera UM;
- dorzucono wkładkę w formie pdf w stylu studia Empex.
Brakującą pozycje Winter Olympiad na początku należy nagrać za pomocą kopiera dostępnego pod literką N na carcie:
Kopier ma buffor około 56KB, a więc nagranie Winter Olympiad z pliku CAS należy skopiować na 3 tury
pierwsza tura wczytujemy pierwsze 5 bloków, potem wykonujemy zapis na odpowiednio ustawioną taśmę
druga tura, czyścimy bufor w programie i wczytujemy kolejne dwa bloki, a następnie zapisujemy je na taśmie
trzecia tura czyścimy bufor w programie i kopiujemy ostatni 1 blok, a następnie go zapisujemy