Hej,
Bardzo proszę o kontakt wszystkich z Was, kto nabył ode mnie RAMcarta. Będzie akcja serwisowa :)
Jakiś czas temu objawił się problem ze znikaniem danych z pamięci. A dokładniej pisząc - następowała zmiana pierwszego bajtu nagłówka, a co za tym idzie - najczęściej cartridge nie startował. Co ciekawe - na moim 1040STFm problem był sporadyczny, ale już na Mega ST4 pojawił się na stałe co, tak na marginesie, pozwoliło na zdiagnozowanie usterki. Problem prozaiczny zdawałoby się, ale chyba wspólny dla układów z podtrzymaniem bateryjnym. Podczas wyłączenia zasilania komputera pamięć jest dalej zasilana z baterii a na szynach pojawiają się dziwne stany i niestety - w tym przypadku te stany były zapisywane pod adresem ZERO w RAM. Koniecznością stało się zablokowanie zapisu/aktywności RAM w trakcie wyłączania zasilania podstawowego. Jako, że zastosowane pamięci mają dwie linie CHIP ENABLE (jedna aktywna niskim poziomem, a druga wysokim) znalazłem rozwiązanie polegające na tym, że do istniejącego rezystora R1 dołączam nowy rezystor R9 - pomiędzy linię CE2 i masę i w ten sposób tworzę dzielnik napięcia, który po włączeniu zasilania podaje stan wysoki (rozpoznawalny) na linię CE2 umożliwiając w ten sposób aktywizację pamięci. Napięcie jest obniżone na tyle, że podczas wyłączania zasilania - na tej linii najszybciej pojawi się napięcie progowe stanu niskiego i w ten sposób jakakolwiek aktywność RAM zostaje zablokowana jeszcze przed całkowitym zanikiem napięcia zasilania podstawowego.
Tyle na ten temat. Dane na www zostały zaktualizowane. Przepraszam za zamieszanie. Sprzęt na różnych maszynach Atari różnie działa i to nauczka na przyszłość. W tym przypadku jakość zasilacza widocznie ma jakiś wpływ na działanie RAMcarta.
Pozdrawiam
tOri
Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboardhttps://reversing.pl SSL enabled site