Zawzialem sie aby pokazac mojemu mlodemu ktory uczy sie grac na pianinie ze Atari bylo (i niejednokrotnie dalej jest) uzywane do tworzenia muzyki.

Podlaczylem jego pianino do Atari STE i odpalilem Cubase lite i nawet cos tam gra. Ogladalem kilka wideo na youtube jak ludzie pokazuja jak Atari pracuje z Cubase i Notatorem i tego oprogramowania wlasnie szukam.

Cubase 2.0 wersje skrakowana to wlasnie sciagnalem ale jeszcze nie probowalem.

Czy w archiwum na Pigwie znajde gdzies dzialajace wesje Cubase i Notatora (znaczy sie skrakowane i dzialajace) ?
Szukalem troche ale jakos nie moge nic znalezdz :(

2

Cubase 2 w wersji scrakowanej dziala. O ile pamietam, z tego powodu Yerzu uzywa wlasnie tej wersji. Trojka tylko oryginal z donglem, bo crack trojki wiesza sie jak ja przy disco polo.

3 Ostatnio edytowany przez Mq (2020-02-16 22:39:03)

Jest wersja Cubase 3, która się nie zawiesza i nie wywala errorów - przynajmniej u mnie działała bez problemu na ST, używałem kilka godzin i było dobrze. W środku paczki w pliku tekstowym jest opisane na czym polega zastosowany w tej wersji knyf. Jak ktoś potrzebuje, to pisać na PW.

4

Wilekie dzieki Panowie. Zaraz bede sprawdzal :)

5

Mq napisał/a:

W środku paczki w pliku tekstowym jest opisane na czym polega zastosowany w tej wersji knyf. Załączam.

Super, zassałem, dziękuję. Jakby mi kiedyś, nie daj Eris i Perunie, umarł dongle, to będzie jak znalazł. :D

6 Ostatnio edytowany przez Monsoft (2020-02-16 23:21:42)

Powiem, ze nigdy wczesniej nie uzywalem ani Cubase ani Notator i trzeba miec nie lada wiedze zeby nawet odtworzyc demo song poprawnie ...

Moj mlody na chwile obecna ma Roland HP 2900G (poki nie zaliczy grade 3 do konca) i to wlasnie pianino probowalem ogranac chociasz troszeczke w Cubase. Jak na razie udalo mi sie nagrac jeden track uzywajac normalnego dzwieku Piano.


Czy Cubase powinnien wysylac info do pianina odnosnie Local On/Off ?? Jak zostawie pianino na domyslnym ustawieniu Local On, to slysze dwa dzieki (jeden z pianina a drugi z sequensera) i aby to "naprawic" to musze recznie przelaczyc w pianine na Local Off.

7

Wiesz co, Cubase na ST jest dość prosty, ja pracowałem trochę na współczesnych pecetowych, to jak sobie odpaliłem na ST, to z jednej strony poczułem się jak w domu, ale z drugiej brakowało mi miliona różnych rzeczy, i toporność mnie powaliła. Z racji tych problematycznych cracków też na początku próbowałem wersji 2, ale to już w ogóle jest taki krok do tyłu, że jednak zdecydowanie bardziej wolałem 3-kę.
Ale tak szczerze, to podłączyłem sobie moduł Rolanda i się trochę pobawiłem, niby fajnie wszystko, da się tym grać i w ogóle, ale szybko się zmęczyłem. Retro jest dla mnie fajne do gier, do grzebania w elektronice, ale do tworzenia muzyki, to jednak nowe technologie dają tak ogromne możliwości, że nie mam ciągot do tworzenia na ST - po prostu jak się trzeba skupić na muzyce, a nie na rozkoszowaniu się retro, to nowoczesna technologia podaje Ci na każdym kroku pomocną dłoń - szybciej i łatwiej się tworzy i można się skupić bardziej na samej muzyce nie myśląc o ograniczeniach sprzętowych czy programowych.

8

Znaczy sie masz racje, ale chcialem chociaz troche mlodemu pokazac ze uzywajac starego Atari da sie jeszcze cos muzycznego stworzyc tymbardziej ze mam kilka Atari w domu wiec nie trzeba bylo wydawac wiecej kasy.

Jak nic nie wyjdzie to moze zainwestuje w jakis Portable USB Midi Controller jak Akai APC Mini z Alberton Live albo  APCKey25 wi powinno starczyc na poczatek.

9

Monsoft napisał/a:

Czy Cubase powinnien wysylac info do pianina odnosnie Local On/Off ?? Jak zostawie pianino na domyslnym ustawieniu Local On, to slysze dwa dzieki (jeden z pianina a drugi z sequensera) i aby to "naprawic" to musze recznie przelaczyc w pianine na Local Off.

Nie wiem jak to masz podłączone i czy to nie zbyt banalny pomysł, ale mi się takie coś robiło, dopóki nie wyłączyłem w Cubase "MIDI Thru" w ustawieniach.

10

Dzieki popatrze. Podloczenie jest jak najbardziej proste. Mam zasade ze zanim sie poddam to musze potestowac :)

11

Mq napisał/a:

Retro jest dla mnie fajne do gier, do grzebania w elektronice, ale do tworzenia muzyki, to jednak nowe technologie dają tak ogromne możliwości, że nie mam ciągot do tworzenia na ST - po prostu jak się trzeba skupić na muzyce, a nie na rozkoszowaniu się retro, to nowoczesna technologia podaje Ci na każdym kroku pomocną dłoń - szybciej i łatwiej się tworzy i można się skupić bardziej na samej muzyce nie myśląc o ograniczeniach sprzętowych czy programowych.

Mimo, że nie tworzę muzyki, to tu się nie zgodzę. Wiele profesjonalnych studii muzycznych nadal używa ST/Falcon u siebie. Co prawda zapis elektroniczny już na nowych sprzętach, ale do MIDI właśnie. Po prostu ponoć wszystko jest tam lepiej zgrane z zegarem niż w MIDI poprzez USB. Ale jak piszę - na muzyce, się nie znam, a opieram się tu na tym, co znalazłem w internecie.

Sikor umarł...

12

Sikor, ja wiem o czym Ty mówisz, znam tą powszechną opinię, ale mi się wydaje, że to są słowa powtarzane od wielu lat. Jakoś po roku 2000 często krążyła taka opinia i faktycznie w tamtych latach pomimo faktu, że Atari już było sprzętem bardzo wiekowym, to świetnie się sprawdzało. Natomiast dziś mamy rok 2020, a sprzęt muzyczny obecnie dostępny na rynku to są technologie kosmiczne w porównaniu z tym co było kilkanaście, czy dwadzieścia lat temu. No chyba, że ktoś mi pokaże faktycznie jakieś współczesne profesjonalne studio, w którym używa się Atari, to uwierzę:-) Muszę wsadzić palec, inaczej nie wierzę:-)

13

@Mq: w wolnej chwili postaram się poszukać. Ale jak napisałem - linia Atari jest używana TYLKO do MIDI, do recordingu już PC. No i pamiętajmy o studiach opartycch o MACi, ale obecnie to też taki nieco inny PC jest w sumie...

Sikor umarł...

14 Ostatnio edytowany przez Mq (2020-02-17 18:03:00)

Nie no, ja wiem o co chodzi, wiem, że o MIDI, wiem też dlaczego, to wszystko zrozumiałe. Chodzi mi tylko o to, że od czasu kiedy krążyły takie opinie o ponadczasowości Atari w studiach nagrań, to minęło jeszcze kolejnych blisko 20 lat, więc wydaje mi się, że już dziś to na prawdę opinia taka straciła na aktualności.
Niemniej jednak jeśli ktoś używa dalej Atari, to chwała mu:-) Nie mówię też że się nie da, bo sam niedawno podłączyłem sobie coś tam poprzez MIDI i papa mi się rozradowała jak zobaczyłem i usłyszałem, że w zasadzie da się robić współczesną muzę na naszym starym poczciwym sprzęcie:-) Jednak kiedy podłączyłem sobie współczesny interfejs audio Steinberga do peceta i dokładnie ten sam sprzęt przez MIDI do tego, odpaliłem sobie Cubase 10 na pececie, to spojrzałem na obok stojące Atari i uśmiechnąłem się tylko do niego przyjaźnie i z sentymentem:-)

15

@Mq: ostatno w Łodzi rozmawialiśmy z nick:t/1 i grają na ST, bo PC było ponoć humorzaste. ST się nie wiesza i nie robi aktualizacji OS w trakcie koncertu :)

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

16 Ostatnio edytowany przez cedyn (2020-02-19 11:45:57)

Sikor, siedze w branzy audio od wielu lat. Atari ST ostatni raz w studiu widzialem jakies 18 lat temu (oraz u Losowskiego na biuirku, ale jemu sie nie dziwie gdyz ma dobrze dzialajacy setup od dawna, a do dlubania w domu to styka). nikt juz tego nie uzywa, bo nie ma takiej potrzeby. wszystko ogarniasz na piecu/jablku, nie ma najmniejszego sensu stosowac starego techu bo zjada to czas. czas w studiu to pieniadz i jak Ci klient nad glowa stoi to nie bedziesz sie bawil w stare komputery.

oczywiscie jezeli ktos ma samozaparcie, albo jakies swoje osobiste powody (bo sie nie wiesza) to nadal uzywa. natomiast co do zasady jest to mit powtarzany sila rozpedu od wielu lat :)

natomiast doskonale rozumiem idee zeby uzyc Atari ST do nauki pisania muyzki za pomoca sequencera. zycze powodzenia, a jak sie nie uda to po prostu polecam zakupic zwykly kabelek MIDI-USB, zainstalowac jakis DAW na piecu i na pewno bedzie smigac.

17 Ostatnio edytowany przez Sikor (2020-02-19 12:41:12)

Na piecu na pewno łatwiejsza obsługa jest obecnie.
https://www.synthtopia.com/content/2019 … c-in-2019/
https://daily.redbullmusicacademy.com/2 … nstruments

Sikor umarł...

18

Atari ST był wow w studiach w latach 90tych. Teraz to relikt i średnio wygodna/intuicyjna platforma do robienia muzyki. Na początku lat 90tych Logic wjechał na Mac'a i potem przez parę lat był też na PC. Od 2000 roku większość dużych studiów przeszła na Protoolsy. Jakiś renesans Logic'a i Cubase'a to jest po 2005 roku tak kojarzę - małe studia projektowe, niezależni producenci. Oczywiście jest na bank grono osób używających w studio Atari ST czy Falcona, ale pewnie na tej zasadzie można stwierdzić, że jest grono osób grających na Gibolach z lat 50tych.

/|\ 800 Incognito+Supercard - 800XL - 1088XEL CF3 - XE GS Ultimate VBXE - SIO2SD - SIDE2 - CA2001 - 1050 - XF551 clone by Zaxon /|\ PORTFOLIO

19

Mam też jednego kolegę, który goli się brzytwą. Dostał ją po dziadku i twierdzi, że nic innego nie jest w stanie tak dobrze ogolić mu pyska:-)

20

jest tam fajny link o ST: "Fatboy Slim’s ‘Praise You’"

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

21

Cyprian, obejrzałem sobie ten materiał. Bardzo fajny filmik, lubię takie wspominki i opowiadanie o dawnych czasach, oraz lubię zobaczyć zestaw starego sprzętu zebranego w takim domowym studio. Super sprawa:-)

22 Ostatnio edytowany przez Cyprian (2020-02-21 15:08:36)

Fatboy Slim: "To me, bits of gear like the Atari, the S950 and the [TB-]303 are just as ground breaking and important as the Telecaster and the Vox amp. We shouldn't dismiss them just because there's a new software model in the shops."
https://www.musicradar.com/news/tech/in … cer-546858

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

23

Tak, to prawda, zgadzam się, że stare instrumenty mają duszę, niepowtarzalne brzmienie, w tym również Atari i małe i duże. Ale Atari wykorzystane wyłącznie w roli sekwencera robi robotę dokładnie tak samo jak każdy inny i nie ma to kompletnie żadnego znaczenia dla brzmienia utworu i efektu końcowego. Natomiast wygoda, szybkość, ergonomia i różne dodatkowe nowoczesne możliwości nowych interfejsów we współczesnych odsłonach sprawiają, że tworzenie jest wydajniejsze i bardziej efektywne.

24 Ostatnio edytowany przez Monsoft (2020-02-21 23:43:22)

A ja powiem tak: Cubase i Notator dla laika jak ja to jest magia.

Inna sprawa ze trzeba wiedziec nawet co i jak z kanalami MIDI aby co kolwieg wiecej niz 1 instrument nagrac.

Np. taka prosta (niby) zecz jak wykorzystanie banku instrumentow z pianina w Cubase lub Notatorze. Czy da sie to zrobic ? Moje stare pianono niby ma wbudowane Sound Source ale jak np przypisac ze midi channel 1 to np jest piano, midi channel 2 to gitara i tak dalej.
Normlanie moge na tych  wszystkich instrumentach grac na pianinie, ale z uzyciem Cubase lub Notatora, to tylko moge dziek pianina uzyskac.

Dla osoby ktora sie na tym zna to pewnie jest banalne, ale dla czlowieka ktory chce cos "poprobowac" to ta wiedza jest tajemna :(

EDIT:

W Cubase udalo mi sie znalezdz opcje ktora wybiera instrumenty .

25

Notatora nie znam, Cubase troszkę :) ale jeżeli chodzi o zmuszenie pianina lub modułu do grania różnymi barwami, to trzeba użyć komunikatów Program Change i Control Change :) Oczywiście warunek - pianino musi mieć więcej brzmień niż jedno:)