Dzięki Seban za archiwizację i dodatkowe informacje!
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
4th Atari ASCII Compo - wyniki Dostępne są już wyniki tegorocznego ATASCII Compo.
thing neo 1.60 Olivier Landemarre wydał nową wersję desktopu Thing.
VIII. Basque Tournament of Atari 2600 Kolejna relacja, wśród otrzymywanych od naszego przyjaciela Egoitza z Kraju Basków.
atari.area forum » Sprzęt - 8bit » Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]
Strony Poprzednia 1 2 3 4 … 46 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Dzięki Seban za archiwizację i dodatkowe informacje!
Nie ma za co :) Mam nadzieję że być może kiedyś to się komuś do czegoś przyda :) A nawet jeżeli nie to warto to zachować, w końcu to kawałek naszej historii... a gdy mogę przy tej okazji zaspokoić własną ciekawość i zobaczyć rzeczy o których istnieniu nie miałem pojęcia w tamtych czasach to tym bardziej jest to dla mnie motywujące :) Niebawem dalsze carty... z tym że powoli kończą się te z serii Turbo2000*.* i nieuchronnie zmierzamy w stronę Blizzarda i jego mutacji :)
Jest jakaś szansa na carta od Turbo2001?
Niestety takiego carta w swoich zbiorach nie posiadam, w obecnej partii cartów od uicr0Bee taki cart się nie znajduje.
Ale z tego czego mogę się domyślić na podstawie schematu tej przeróbki w XC12, który zrobił JER:
src: Schematy ideowe TURBO do magnetofonów
Turbo2001 wygląda sprzętowo w 100% tak samo jak Turbo2000F, ale czy oprogramowanie dla Turbo2001 się czymś różniło od Turbo2000F? Niestety nie mam pojęcia bo nie mam do czego porównać, ale sprzętowa kompatybilność jest 100%. Być może format zapisu danych na taśmie jest również identyczny a zmiana nazwy z Turbo2000F na Turbo2001 była tylko "chwytem" marketingowym, aby przyciągnąć nowych klientów?
Na chwilę obecną mogę tylko zgadywać, ale prędzej czy później pewnie jakiś cart ew. jakiś samotny loader dla Turbo2001 się gdzieś pojawi i będzie można zrobić analizę porównawczą ;)
UPDATE: wygląda na to że kolega Bluki rozprawił sie z tematem Turbo2001 w tym wątku. Na pierwszy rzut oka, to z plików dostępnych w archiwum które udostępnił Bluki, wynika że Turbo2001 to nic innego jak klon Turbo2000F sygnowany i montowany przez panów z firmy TOMS. Jeden z plików wygląda na dump cartridge do Turbo2001 pewnie dało by się go przerobić ponownie na obraz dla cartridge, jeżeli istnieje taka potrzeba mogę taki plik przygotować.
Tak zgadza się, Turbo2000f i Turbo2001 to praktycznie to samo. Ale loader od T2001 jest inny. To taki z dwoma pionowymi paskami. Jest w paczce Blukiego. Jakby można to jakoś przerobić na wsad do eproma byłoby super. Jeżeli to nie jakiś duży problem oczywiście.
aaaa, dobra już kojarzę to turbo i te paski :) były zrobione na grafice PMG, konkretniej chyba na pociskach. Przy odczycie jeden z nich pokazywał długość impulsów PWM zapisanych na taśmie, można było ocenić jakość nagrania, etc. Zrobię z tego pliku który jest w paczce obraz carta, żaden problem, tylko potrzebuję chwili wolnego czasu. Był chyba jeszcze do tego systemu cart z TurboDOS-em (tzn. MyDOS 4.53 + handler urządzenia "T:" obsługującego turbo, do kompletu jakiś RAM-dysk). Ale nie widzę tego nigdzie w sieci na pierwszy rzut oka.
[...]w obecnej partii cartów od uicr0Bee taki cart się nie znajduje.
W obecnej nie, ale bezpiecznie zapakowany w drugiej partii czeka kart z naklejką:
KLĄTWA
TURBO 2001 V 2.2
To dobra wiadomość, przynajmniej dla mnie . Już myślałem, że taki cart nigdzie się nie znajdzie. Ja ze swojej strony mogę zapodać takiego carta z Blizzardem.
Jeżeli wart jest zostawienia dla "potomnych", mogę zrobić zrzut eproma.
Dla ciekawostki powiem, że na tym carcie i na magnetofonie przerobionym na Turbo2001/2000f wczytują się programy skonwertowane pod Blizzarda.
Hej!
@robecc: jak najbardziej poprosimy o zrzut EPROM-a :) Nie widziałem jeszcze takiej wersji paczki/kompilacji softu dla Blizzarda.
@uicr0Bee: no to rewelacyjnie! :) Staram się zagęszczać ruchy z obecną partią.
Mój Blizzard miał coś podobnego jak na screen 1 i 2. Może poza tym CS Turbo System. Tego na 3 nie pamiętam.
Czy w tych Turbo 2000... jest TAPE DOCTOR do ustawiania głowicy?
Bo jeśli Turbo działa przez wtyczkę SIO, a przeróbka daje możliwość odczytu PWM to Tape Doctor powinien działać na każdym z nich - tzn. pokazywać "trzy linie" (najlepszy tester był chyba z kartidżu Phoenix Blizzard)
Można by sprawdzić jak już masz tyle typów.
Zamieszczam zawartość EPROMA z tego mojego carta. Dziwnie się on zachowuje na emulatorze Altirra. Otóż w zależności od wybranego rodzaju carta mamy do wyboru tylko BLIZZARD TURBO lub TURBO SYSTEM, a sprawdziłem chyba wszystkie możliwe.
A dokładnie to tak:
BLIZZARD TURBO na cartach o oznaczeniach w Altirze:
04S 034M, Blizzard 16K, MegaMax2M
TURBO SYSTEM:
Wiliams 64K, Wiliams 32K, Turbosoft64K, Turbosoft128K
Może ja coś popsułem w tej kości. Oby nie.
A przypadkiem nie jest ta kość zaprogramowana dwoma różnymi turbami bo tak mi to wygląda.... Dolna połówka epromu zaprogramowana jednym turbem, a druga, górna drugim turbem. Wybór poprzez np. przełącznik hebelkowy podający 0 lub 1 na najwyższą linię adresową epromki....
Znalazłem coś takiego:
pruć eprom?
pozdrawiam,
pancio
@pancio.net: Jeżeli masz czas, chęci i ochotę to jak najbardziej tak! :)
ps) i ta wojskowa wersja 7400 od CEMI (czyli UCA6400) jest przepiękna, mam chyba jeszcze kilka takich :)
Cześć!
Zamieszczam zawartość EPROMA z tego mojego carta. Dziwnie się on zachowuje na emulatorze Altirra.
...
Może ja coś popsułem w tej kości. Oby nie.
Dzięki za zrzucenie EPROM-a, przyjrzałem się temu na szybko... wygląda na to że cart ma nietypowe bankowanie którego Altirra nie obsługuje, w wolniejszej chwili rzucę okiem w kod i zobaczę co i jak dokładnie jest przełączane. Tak na szybko to podzieliłem to na dwa oddzielne pliki (po 8k) i udało się uruchomić to jako dwa niezależne cartridge, ale to było działanie trochę na ślepo, nie przyjrzałem się dokładnie bankowaniu. Jak nie kod to zdjęcia PCB które dodałeś powinny pomóc. Ale proszę o chwilę cierpliwości.
Także na 100% nic z EPROM-em nie zrobiłeś :) Wszystko jest OK! :)
A jeszcze jedno... ten Turbo System / Dadok Cartridge to jakieś czechosłowackie turbo bazujące tak jak blizzard na bezpośrednim odczycie danych poprzez rej. SKCTL POKEY-a, czyli analogicznie jak w blizzardzie, tylko format danych inny. Więc autor tego carta wiedząc że ten czechosłowacki system turbo będzie działać na sprzęcie od blizzard-a po prostu zrobił cartridge "dwa w jednym".
Pan M.Dadok jest również autorem dos-a z obsługą turbo, trochę informacji jest tutaj.
@seban: turbo od pancio.net to dolnośląski klon czeskiego Turbo 2000, z softem pisanym głównie przez Tomasza Rolewskiego i Radosława Popławskiego. Gdzieś powinienem mieć zrzut tego kartridża; sam mam identyczny, poza żółtym kolorem naklejki. :) To turbo było szczególnie popularne we Wrocławiu, Świdnicy, Wałbrzychu i chyba nawet w Legnicy. Był też Turbo Rapider 7500, który był bardziej zgodny z czeskim oryginałem, bo nie wymagał kabelka wokół kabla SIO. Chodził na tym samym sofcie co dolnośląskie Turbo 2000.
@voy: no jak możesz to poszukaj również i swojego zrzutu, będzie można porównać oba źródła, tzn. zrzut od pancio.net jak go udostępni i Twój. Będzie można oznaczyć ten dump jako zweryfikowany :)
Udostępnię... biorę się za ekstrakcję EPROM-a. Co do kabelka - z tego co pamiętam, to był on wymagany w przypadku turbo Blizzard lub takiego co obsługiwał oba: Blizzard i T2000 razem (sam miałem takie mieszkając jeszcze na Opolszczyźnie). Niestety magnetofon z takowym już się nie zachował... a schemat może gdzieś namierzę...
Następny kart z kolekcji to cart z naklejką "Turbo2000 COPY", który okazał się cartem zawierającym oprogramowanie dla systemu "Turbo 2T12" autorstwa Wojciecha Zabołotnego:
Ktoś wykonując ten cartridge skorzystał z gotowego rozwiązania zarówno sprzętowego software-owego.
Schemat cart-a (jak i samo PCB) jest identyczny z tym który przedstawiono w poście o Turbo2000F Copy.
Software obecny w pamięci EPROM to nic innego jak software opracowany przez Wojciecha Zabłotnego. Pierwsze wzmianki o tym turbo, jednakże w wersji 2T06 można było zobaczyć w czasopiśmie IKS. System wraz z oprogramowaniem został zaprezentowany w numerach:
IKS 11/1988: oprogramowanie systemowe wraz z opisem
IKS 12/1988: errata do programu KOPIARKA
IKS 01/1989: schemat i płytka interface
Czy potem powstała nowsza wersja 2T12 sygnowana przez samego Wojciecha Zabłotnego, czy też jakiś domorosły "hacker" zabawił się w podmianę napisów nie wiem, jednak można sądzić i jakiś czas W.Zabłotny opracowywał kolejne wersje programu (w sieci można spotkać również wersję binarną sygnowaną numerem 2T09, niestety na chwilę obecną można pozostać tylko w sferze domysłów. Sam system i wspomnienia z nim związane opisał również Zenon/DIAL w magazynach Serious (K.S.O. 2T06 TURBO, Notka - TURBO 2T06).
Streszczając się nieco, po tym nieco przydługim wstępie udostępniam zatem:
1) zawartość pamięci EPROM: Turbo2000_WZab2T12
Turbo2000_WZab_2T12.bin:
MD5 : b74515156ce99bbb658ef342a91f051f
SHA256: 2821fec46fb1caf4ad75f0f2f5905987671df0d5d18c7f9d098d95a23ae7154b
2) wersja XEX dająca się uruchomić spod DOS-a lub dowolnego loadera plików binarnych: Turbo2000_WZab_2T12.xex
3) schemat iak i płytka drukowana jak już wspomniałem jest identyczna z cartridge "Turbo2000F_copy", czyli: wektor (PDF), raster color (PNG), raster grayscale (PNG). Jedyna różnica to zastosowanie tranzystora BC558B zamiast BC308B.
A sam cartridge prezentuje się tak:
PCB góra:
PCB spód:
EPROM AST2000 wyekstrahowany.
W identyfikacji autora może pomóc znaleziony ciąg:
Edit.
cart jak głosi podpis został zrobiony przez Bartka Selingera...
md5 cbbaecc2d1ec9317d346a4a930dba6a1 AST2000.BIN
pozdrawiam
@pancio.net: Dzięki Wielkie za dump!
W międzyczasie narysowałem schemat na podstawie zdjęć które udostępniłeś narysowałem schemat tego carta, ale mam pewne pytania i wątpliwości, bo nie wiem czy wszystko dobrze "wypatrzyłem".
Schemat: wektor (PDF), raster color (PNG), raster grayscale (PNG)
Teraz co do moich wątpliwości i niepewności które mam:
1) ze zdjęć nie wynika jaka jest pojemność elektrolita, mógłbyś sprawdzić?
2) również nie widzę jaka jest pojemność tego małego kondensatora ceramicznego, obstawiam coś z przedziału 56-68pF, ale warto by to zweryfikować.
3) największą wątpliwość mam jeżeli chodzi i układ resetu przerzutnika RS, czy aby na pewno dobrze widzę i jeden z rezystorów jest podpięty do ~CCTL, w normalnych warunkach powinien być podpięty do +5V, jednak wszystko wskazuje na to że w przypadku tego carta jest podpięty do ~CCTL. Teoretycznie takie podejście byłoby możliwe, i dawałoby to możliwość ponownego załączenia Cartridge po odpowiednio długim utrzymaniu linii ~CCTL w stanie 0. Piszę o tym że teoretycznie, bo nie sprawdziłem tego w praktyce czy udałoby się uzyskać przebieg który spowodował przy takie rozładowanie kondensatora aby ponownie wysterować to wejście przerzutnika (noga 1 układu 7400, aktywny stan to 0). Co prawda na drugim wejściu przerzutnika również byłoby "0", to powoduje co prawda stan "niedozwolony" ---> dwie "1" na obu wyjściach "Q" oraz "~Q", ale koniec końców to spowodowałoby ponowne włączenie cartridge.
Do kompletu wersja XEX dająca się uruchomić spod DOS-a lub dowolnego loadera plików binarnych: Atari System Turbo 2000.xex
Ale zaznaczam że nie sprawdziłem czy kod nie zawiera jakiegoś "zabezpieczenia" i czy będzie poprawnie działał uruchomiony z innego nośnika niż rzeczony cartridge. Piszę to z uwagi na fakt że w niektórych cartridge Blizzard istniało zabezpieczenie sprzętowe w postaci wymuszania stanu "0" na linii D6 magistrali danych, w chwili gdy następował dowolny odczyt z adresów $D500-$D5FF. Gdy cart nie zawierał pewnego mechanizmu sprzętowego wymuszającego takie zachowanie, loadery i oprogramowanie umieszczone na cartridge nie działały poprawnie (przykładem może być "BIG 2.0 by KNS - Blizzard Cartridge"
Być może "myk" z linią ~CCTL i układem resetu przerzutnika w przypadku tego cartridge ma tutaj jakieś "ukryte" znaczenie. Chcąc zatem używać wersji XEX lub obrazu cartridge i emulatora należy mieć ten fakt na uwadze.
EDIT: @2018.12.04: uaktualniono schematy, w/g wskazówek pancio.net
Cześć!
Czy w tych Turbo 2000... jest TAPE DOCTOR do ustawiania głowicy?
W cartach do Turbo2000(F) które widziałem, "Tape Doctor I" nie występował. Ale są inne programy spełniające podobna funkcję (chociażby program "oscyloskop" z cartridge Atari System Turbo 2000", który udostępnił pancio.net)
Program "Tape Doctor I" widziałem jedyne w cartach dla systemu Blizzard Turbo, np. w cartridge produkcji Hurka:
Bo jeśli Turbo działa przez wtyczkę SIO, a przeróbka daje możliwość odczytu PWM to Tape Doctor powinien działać na każdym z nich - tzn. pokazywać "trzy linie" (najlepszy tester był chyba z kartidżu Phoenix Blizzard)
Owszem działałby (i zapewne działa) na wszystkich Turbo serii 2000 wykorzystujących do transmisji danych linie DATA_IN i bezpośredni odczyt z rejestru SKCTL, czyli np. Turbo2000F... jednak opis na ekranie jest przystosowany do czasów trwania impulsów dla systemu "Blizzard", w przypadku systemu np. Turbo2000F te czasy są znacznie dłuższe, więc siłą rzeczy na ekranie nie zobaczymy pasków w miejscach opisanych "0", "1" czy "SYNC".
Dzięki za plik BOOT, dla zainteresowanych przygotowałem wersję XEX dająca się uruchomić spod DOS-a lub dowolnego loadera plików binarnych: Tape Doctor I
@Seban,
1. Elektrolit to 4u7/50V
2. Ceramiczny to 1n3. Jeden rezystor podpięty do GND a drugi do /CCTL. Oba natomiast z drugiej strony połączone do wyprowadzenia nr 1 UCA. Pomiędzy rezystorami jest elektrolit (oznacza to, że elektrolit jest pomiędzy /CCTL i GND). Dodatkowo RD5 jest na stałe przypięte do GND, ENA z nóżki 8 UCA dołączona jest tylko do RD4.
Tak chyba reszta ok... no jeszcze zamieniłeś miejscami /S5 i /S4
Hej!
Dzięki za uwagi i sprawdzenie elementów, ale mam jednak wątpliwości...
Pomiędzy rezystorami jest elektrolit (oznacza to, że elektrolit jest pomiędzy /CCTL i GND)
To chyba nie jest możliwe, ze zdjęcia płytki wynika moim zdaniem coś innego. To by nie mogło działać. Jak Przesuniesz C1 za R2 (równolegle do R1) to ma jakąś szansę zadziałać.
Dodatkowo RD5 jest na stałe przypięte do GND
To również nie jest możliwe, cart nie pojawił by się obszarze $A000-$BFFF, aktywny byłby tylko obszar $8000-$9FFF.
Na zdjęciu PCB widać że emiter Q1 jest bezpośrednio podpięty ścieżką do RD5, natomiast kablem od strony drugiej strony pociągnięty jest RD4 bezpośrednio do emitera Q1.
Mogłem faktycznie zamienić S4 i S5 przy wejściach bramki, sprawdzę to ;D
Strony Poprzednia 1 2 3 4 … 46 Następna
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
atari.area forum » Sprzęt - 8bit » Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]
Wygenerowano w 0.410 sekund, wykonano 94 zapytań