I-PLAY, czyli inteligentny PLAY do magnetofonu XC12
Czasami pojawia się potrzeba włączenia PLAY, aby precyzyjnie ustawić magnetofon na początek programu lub odszukać wolne miejsce. Tymczasem bez „zgody” komputera nie jest to możliwe. I-PLAY pozwala na uruchomienie odtwarzania każdorazowo po naciśnięciu PLAY, a równocześnie komputer nadal zachowuje pełną kontrolę nad procesem zapisu i odczytu, czyli nadal może zatrzymać silnik w dowolnym momencie i ponownie wznowić odczyt lub zapis.
Całość wymaga zainstalowania w magnetofonie niewielkiego układu elektronicznego i drobnej przeróbki. Wykaz potrzebnych części znajduje się w tabeli 1.
Niżej znajduje się kolejno schemat układu i płytka drukowana (w wersji do „malowania” i odbicie lustrzane do wykonania metodą termiczną lub fotograficzną). Wzór płytki należy skopiować i wydrukować ustawiając rozmiar wydruku 30x30 mm, gdyż takie wymiary posiada płytka. Schemat montażowy płytki znajduje się w dalszej części opisu.
Przeróbka punkt po punkcie.
1. Najpierw rozkręcamy magnetofon.
Kładziemy magnetofon do góry nóżkami, najlepiej na czymś miękkim, aby nie porysować. Teraz wykręcamy cztery wkręty umieszczone w otworach w pobliżu rogów obudowy.
Trzymając równocześnie górną i dolną część obudowy rękami, aby się nie rozpadły, odwracamy magnetofon.
Otwieramy kieszeń kasety i uważnie zdejmujemy górną część obudowy. Jeśli coś nam przeszkadza, to nie należy szarpać, bo możemy uszkodzić jakiś delikatny element. Przyglądamy się, co nam przeszkadza, aby zaradzić sytuacji.
Ta zasada dotyczy wszystkich następnych czynności mechanicznych, jakie będziemy wykonywać.Wyjmujemy z dolnej części obudowy obejmę kabla sygnałowego (czerwona strzałka na zdjęciu niżej). Tu może przydać się trochę więcej siły.
Wyjmujemy mechanizm z obudowy i odwracamy go.
Odkręcamy dwa wkręty mocujące płytkę drukowaną z elektroniką (fioletowe strzałki na zdjęciu niżej). Czasami jest ona dodatkowo przykryta metalizowaną („srebrną”) płytką ekranującą, którą zdejmujemy po odkręceniu wspomnianych wkrętów.
Odlutowujemy dwa czarne przewody (żółta strzałka na zdjęciu wyżej) i wyjmujemy je z wycięcia w płytce drukowanej (biała strzałka).
Zdjęcia do dalszej części opisu znajdują się niżej.
2. Wylutowujemy przewód z miejsca oznaczonego X1 i podłączamy do punktu L płytki I-PLAY. Ponieważ oryginalny przewód raczej będzie zbyt krótki, przedłużamy go i aby uniknąć przypadkowego zwarcia, na miejsce łączenia zakładamy koszulkę termokurczliwą.
3. Łączymy krótkim przewodem punkty X1 i X2.
4. Wylutowujemy i wyciągamy jedną nóżkę rezystora R3, tą bliżej brzegu płytki, oznaczoną na zdjęciu w brązowej ramce jako X3. Rezystor R3 znajdziemy przy stykach przewijania. Następnie wolny koniec rezystora (czyli X3) łączymy z punktem Q na płytce I–PLAY.
5. Teraz łączymy ze sobą punkty tak samo oznaczone na płytce magnetofonu i na schemacie montażowym I-PLAY, czyli masa-masa, U-U, SW-SW i Z-Z.
Kilka słów wyjaśnienia wymaga podłączenie Z. Powoduje ono po wciśnięciu klawisza RECORD (ewentualnie RECORD i następnie PLAY) zatrzymanie silnika. Wówczas magnetofon rozpocznie bieg dopiero po rozkazie z komputera. Możliwość włączenia nagrywania bez pośrednictwa komputera ma też swoje zalety, np. możemy łatwo wykasować niechciany kawałek albo równie łatwo tworzyć przerwy pomiędzy kolejnymi programami. Jeśli takie rozwiązanie wydaje się atrakcyjniejsze, to po prostu nie podłączamy nic do punktu Z (zostawiamy wolne miejsce).
6. To już niemal wszystko, ale zanim podłączymy magnetofon, dobrze jest sprawdzić, czy wszystko wykonaliśmy prawidłowo. Pamiętajmy o ponownym przylutowaniu i przełożeniu przez wycięcie w płytce drukowanej dwóch czarnych kabelków, tych samych, które odłączyliśmy w punkcie 1G. Następnie przeprowadzamy kilka testów, czy magnetofon zachowuje się zgodnie z oczekiwaniem. Jeżeli wszystko zrobiliśmy prawidłowo, to nie powinno być żadnej niespodzianki.
7. Mocujemy płytkę I-PLAY w wolnym miejscu wewnątrz magnetofonu np. tak jak na zdjęciu niżej. Pamiętajmy o takim poprowadzeniu przewodów, aby nie zablokowały ruchomych części mechanizmu.
8. Na koniec pozostaje tylko wybrać którąś z naklejek dostępnych w dokumencie z opisem przeróbki, wydrukować i nakleić na obudowę.
WAŻNE!
Cokolwiek robisz w magnetofonie, robisz to wyłącznie na własną odpowiedzialność. Jeśli coś uszkodzisz, to pretensje możesz mieć tylko do siebie.
Najpierw przeczytaj cały opis ze zrozumieniem, a potem, jeśli czujesz się na siłach, bierz się za robotę.
Zachowaj ostrożność, nie używaj nadmiernej siły, aby nie uszkodzić delikatnego urządzenia.
Drobne elementy (np. wkręty) wkładaj do wcześniej przygotowanego pudełka. Położone luzem, byle gdzie, uwielbiają się gubić.
Trawiąc płytkę drukowaną, pamiętaj, że używasz niebezpiecznej substancji żrącej. Zachowaj więc stosowne środki bezpieczeństwa. Informację na ten temat znajdziesz na opakowaniu. W szczególności taka substancja zarówno przechowywana, jak i używana musi zawsze znajdować się poza zasięgiem dzieci. Warto też zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia, w którym odbywa się proces trawienia.
Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy w opisie.
I-PLAY, czyli inteligentny PLAY do magnetofonu XC12. Instrukcja montażu (PDF)
I-PLAY, an intelligent PLAY for Atari XC12 tape-recorder. Description of alteration (PDF)
Projekt „I-PLAY” nie może być wykorzystywany do celów komercyjnych.
“I-PLAY” Project cannot be used for commercial purposes.
© 2012 Bluki