Nie wiem gdzie to wrzucić więc daję do bałaganu. Mój telewizor okazał się oporny jeśli chodzi o współpracę z Ste po RGB. Wykombinowałem że puszczę mu bezpośrednio 1,5V na pin 16. Mam starą ładowarkę do noki która daje 5V 500 mA.
Trzeba z tego zrobić 1,5V. Czyli spadek napięcia wyniesie 3,5V. Zgodnie z prawem Ohma U=R*I czyli mamy:
R=U/I
R=3,5/0,5A
R=7ohm
Dobrze to policzyłem? Ostatni raz z takimi rzeczami miałem do czynienia w szkole na fizyce a wolałbym nie uwalić TV.

2

Niestety źle :(.
500 mA jest jedynie wydajnością prądową ładowarki, a nie prądem który popłynie....
Musisz tu niestety wziąć znacznie więcej rzeczy pod uwagę, przede wszystkim impedancję wejściową pinu 16, która wg specyfikacji wynosi 75 om. Załóżmy, że jest to R1. Twój szukany rezystor to będzie R2. Napięcie ładowarki U=5V, ponieważ łączysz rezystor w szereg do pinu, więc U będzie przyłożone do R1+R2. Zakres napięć przełączających do RGB na pinie 16 to według specyfikacji 0.4~4V. Zastanów się teraz, jaki masz rezystor pod ręką, który spełni warunek taki, żeby na R1 (czyli de facto na pinie 16) było 0.4~4V. Jeśli masz np. 75 omów, to obliczamy: R1(75)+R2(75)=150. Podstawiamy to do wzoru prawa Ohma: I=U/R, czyli I=5V/150 om, czyli I=33 mA. Obliczamy więc napięcie na pinie 16: U(R1)=I(0,033)*75 = 2,5V. Czyli mieści się we wspomnianym zakresie 0,4~4V.
I tu jeszcze mała uwaga: często napięcie podawane do pinu przełączającego w komputerach jest podawane także przez rezystor, który należy uwzględnić. Tak jest np. w Spectrum +3, gdzie producent dał 1 kohm, więc należy napięcie podać bezpośrednio na pin 16.
Mam nadzieję, że w miarę klarownie to wyjaśniłem.... Jeśli nie - pytaj.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

Kumam, dziękuję bardzo:)

4

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=7403

przechodze na tumiwisizm

@Candle
Przerobiłem ten wątek, spróbowałem wszystkich proponowanych opcji i nic nie pomogło. Tv chodził przez chwilę w RGB potem pstryk i przełączał się w composite. Dopiero patent z puszczeniem zewnętrznego napięcia na pin 16 pomógł. Mam kabelek z zasilaniem :)