Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
TURGEN 9.3.0 Kolejna wersja multiplatformowego narzędzia do zarządzania obrazami taśm.
SV 2024 WE - program imprezy Już za tydzień odbędzie się zimowa edycja Silly Venture
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
Opcje wyszukiwania (Strona 1 z 2)
Cześć Pajero.
Tylko, że ja potrzebuję z kontrolerem, a tam jak się okazało wszyskie są wyprute.
Jak w temacie, byle sprawna z kontrolerem, może mieć żółte klawisze.
RobertN napisał/a:R25 mam 10K
nie działają klawiatury SIEMENS ( standard PS2 , ma 8 lat , do tej pory działa z moim PC ) i Creative PRODIKEYS DM ( ta druga ma dodatkowo klawiaturę MIDI i zwiększony pobór prądu - może to przez to ? )
Ja testowałem na jakieś starej klawiaturze logitecha, niemieckiej della (specjalnie kupiłem tę klawiaturę do testów) i AZT czyli tanizna za 15zl. Możesz podać oznaczenie tego siemensa? Postaram się załatwić ją do testów.
Cieszę się, że testy u Pajero wypadły pozytywnie. Ciekawe jak to będzie u reszty.
Programowanie trwało długo (zbyt długo), ale udało się. Parę pomysłów nie zostało zrealizowanych z powodu braku pamięci w picu (przemilczę fak, iż gdyby pamięci starczyło to oficjalna wersja ukazała by się za następne pół roku).
Następna wersja Aki przejmie kontrolę nie tylko nad klawiaturą, ale także nad resztą układów w Atarynce. Będzie wymagać szybszego procesora, więcej pamięci, więcej przewodów, więcej pociętych ścieżek w atarynce, a być może nowej płyty głównej (z ang. motherboard ). W zamian zaoferuje prześpieszenie działania programów, konfigurację bezzworkową/bez przełącznikową, oczywiście OSD i własny BIOS. Nie będzie wymagała nawet klawiatury PC. To plany na daleką przyszłość.
A narazie zajmę się udoskonalaniem DarkMouse.
Pozdrawiam wszystkich.
P.S
Atari.area znajduje się w innej strefie czasowej? Bo u mnie na zegarku szósta a tu siódma?
Witam.
Przepraszam wszystkich zainteresowanych za opóźnienie, które w tej chwili wynika z mojej winy. Praca nad softem trwa. Niestety mam inne rzeczy na głowie, które dla mnie są "trochę" ważniejsze niż pisanie nowej wersji AKI. Krótko mówiąc nie mogę poświęcić AKI tyle czasu ile bym chciał. Proszę o wyrozumiałość.
P.S.
Pajero - naprawdę się postarałeś z tymi kitami. Tak trzymaj.
I to chyba z 15 lat temu. Kiedyś czytałem o tym SuperCPU w Bajtku. Komodorowcy mają ułatwoną sprawę jeżeli chodzi o rozszerzenia sprzętowe do swoich komputerów. Np. mają złącze w którym są wszystkie sygnały sterujące potrzebne do przejęcia kontroli nad 6510. I to w każdej wersji c64. W dodatku złącze to jest w każdej wersji takie same, w przeciwieństwie do tego co można zobaczyć w atarynkach.
No, ale tak to jest, jak komputery konstruują konstruktorzy - zapaleńcy, a nie księgowi...
jer napisał/a:E tam, z czasem dost. 25nsek. to już raczej nie znajdziesz, 15, 12 lub 10 to prędzej. :o
Czasy to 250, 150, 120 lub 100 ns. W oznaczeniu pomija się ostatnie zero.
Ja w 65xe mam kości LH2164-12 Sharpa, czyli 120 ns.
Witam,
Maw podrzucił mi świetny pomysł aby dorobić obłożenie klawiatury w AKI, taka jak jest w emulatorze. Rozumiem Maw, że chodzi o Atari800Win. Wszytko pięknie, ale za mało pamięci w picu. Rozwiązaniem byłoby przejście na 16f628. Najprostrzy wariant - schemat taki sam jak w oryginalnym AKI( wstawienie innego scalaka). Opcja druga - wykorzystanie możliwości 16f628 tzn. rezygnacja z kwarca, możliwość sterowania 5 lub 6 pinami. Zmiany w projekcie płytki pokazanej wyżej - niewielkie. Zmiany w gotowej płytce - wylutowanie rezonatora i paru innych elementów. Ewentualna zmiana podłączenia syganłu DATA od klawiatury (zamiast RA3 - MCLR).
Opcja 3: zupełnnie inny pic np. 18f2550 (28 pinów)- dostępny na allegro, w przystępnej cenie. Rezultat - mnóstwo pinów sterujących, mnóstwo pamięci flash więc można zrealizować rózne wodotryski. Ewentualnie jakiś inny pic z dużą pamięcią i wieloma portami.
Krzysztof (Kaz) Ziembik napisał/a:Jest zainteresowanie. A czy ten poprawiony Lepix to jest ta ostatnia wersja, ktora wypuscil Eru czy wczesniejsza?
Ok. Postaram się w przyszłym tygodniu skompletować wszystkie części układanki. Co do Lepixa to poprawiałem źródła dołączone do któreś z wersji MADSa. Nie pamiętam dokładnie.
Witam.
Ponieważ zostałem wywołany jako autor interfejsu myszki ps/2 dla Atari, pozwolę sobie w tym topicu napisać parę słów na temat tego projektu.
Projekt ukończony jest w 50% procentach. Tzn. działa odczyt współrzędnych, o ile pamiętam ustawianie rozdzielczości i odczyt scrolla myszy ps/2.
Działa emulacja joya. Nie dokończyłem emulacji paddles i emulacji myszek Atari ST/ Amiga. Podłączany jest zgodnie z sugestią z przed roku do jednego portu joya.
Jest kilka różnych liczników do odczytu różniących się zakresami i działaniem. Ale najsensowniej jest odczytywać wartości delta - tak jest w PC'cie czy w Amidze (tu deltę trzeba było sobie policzyć)
i innych kompach z myszą. Teoretycznie soft w pic'u po dodaniu kilku linijek kodu powinien obsłużyć także tablet ze złączem ps/2 w trybie natywnym tzn. odczyt bezwzględnych współrzędnych piórka, odczyt siły nacisku. Niestety nie posiadam takiego urządzenia nie wiem jak by to działało.
W zasadzie do wypuszczenia w świat potrzebuję stworzyć dokumentację, poprawić schemat. Co do softu na Atari to o ile pamiętam przystosowałem lepix (program graficzny) do obsługi myszki i program do testowania poprawności transmisji miedzy Atari a pic' em.
Jeśli jest zainteresowanie to chętnie wszytko opublikuję w następnym tygodniu.
Pozdrawiam.
DarkDK
epi napisał/a:Zakresy liczników powinny być zmienne - do ustalenia jakąś komendą. Najlepiej też, żeby mogły być (ale nie koniecznie zawsze muszą) szesnastobitowe.
Da się zrobić, ale ostatnio doszedłem do wniosku, że to jest niepotrzebne - szczegóły później.
epi napisał/a:Stąd też przyszedł mi do głowy pomysł, że nie od rzeczy byłoby również zrobić w tym samym urządzeniu interfejs myszy Amiga/ST. Jego rola polegałaby nie tyle na dopasowaniu fizycznym, bo wiadomo, że można je podłączyć bezpośrednio, ale na odciążeniu komputera z czarnej roboty.
Nie za bardzo rozumiem o co chodzi. Chcesz żeby można było podłączyć do interfejsu mysz od Amigi/ST? Oczywiście da się zrobić, a nawet jest to już zrobione. Istnieje układ, który mocno odciąża 6502 od obsługi myszek Amiga/ST. Dwa liczniki 8-bitowe zliczają impulsy, a wartości odczytuje się szeregowo. Całość o ile pamiętam złożona jest na 3 czy 4 scalakach. Podłącza się do któregoś z portów dżojstika.
Moja koncepcja jest trochę inna: odczyt liczników myszek PS/2, emulacja myszek Amiga/ST przy pomocy myszki PS/2, emulacja dżojstka też przy pomocy myszki i być może emulacja wiosełek.
Ja jednak postawię na myszki PS/2.
epi napisał/a:Btw. Równie dobry do tego celu wydaje się być 89C2051 Atmela, a w zwykłym sklepie jest po 4 zł. No i mam już do niego programator. :)
Ja mam programator do pic.:) A tak poważnie to nie chce mi się kombinować z Atmelem. Parę złoty w tą czy nazad nie robi mi róźnicy.
Btw. Oczywiście urządzenie będzie można podłączyć tylko do jednego portu. Wybór będzie zależał od programisty tzn. w zależności od tego czy użyje komend 4- czy 8-bitowych.
Witam.
Narazie przedstawiam tylko schemat, aby zainteresowani zdąrzyli zrobić interfejs przed zimą. Soft wkrótce....
epi napisał/a:Właśnie, to jest niedopuszczalne. Interfejs musi dać się podłączyć przez jeden port, i to dowolny.
Ok. można będzie podłączyć pod jeden, dowolny port. Oczywiście w tym momencie procedura odczytu bajtu trochę się wydłuży. Inne rozwiązanie - zamontować gniazda dla dżojstików czyli interfejs będzie "przelotowy".
Zdecydowałem się na dwa porty ponieważ szybciej można to obsłużyć. W przypadku podłączenia tabletu, żeby płynnie odczytywać pozycje należaloby to robić około 100 razy na sekundę. Tablet wysyła 6 bajtów informacji, więc trzeba by zczytać 600 bajtów w ciągu sekundy plus narzut protokołu. Robiąc to na jednym porcie - co najmniej 3, 4 razy więcej czasu. Ale to tylko moje rozważania teoretyczne, narazie nie mam tabletu żeby to sprawdzić.
Ten interfejs chodzi mi po głowie od dwóch czy trzech lat - dokładnie nie pamiętam. Oprogramowanie dla pica i atari było juz prawie zrobione, ale padł mi dysk i źródła poszły się je....
xxl - ten wątek śledziłem kiedyś. O ile pamiętam ktoś miał zlecić jakieś firmie zrobienie interfejsu dla myszki i klawiatury pc dla atari.
A teraz kilka słów o interfejsie.
Podstawę stanowi PIC 16F628 plus kilka elementów. Wybrałem go ponieważ: wiem to i owo o picach (nauczyłem się robiąc XAKI) , jest tańszy od PIC 16f84 (kupiłem kilka sztuk za niecałe 8 zł/szt w hurtowni), ma większą pamięć programu niż 16f84.
Interfejs zajmuje dwa porty dżojstików (transfer prawie 8-bitowy).
Pierwsza wersja zajmowała jeden port (transfer prawie 4 -bitowy).
Można zrobić wybór programowy 4 czy 8 bitowy - tylko zastanawiam się, po co?
Draco - kilka komend transferuje nazwę interfejsu i wersję softu w różnych formatach - może służyć to do identyfikacji.
Epi - rolki jak najbardziej - jedna lub dwie, trzy lub pięć klawiszy w zależności od tego jaką myszkę podłączysz: optyczna, kulkowa, czy bezprzewodowa - nie ma to znaczenia.
Myślałem jeszcze o tablecie pod ps2 - niestety nie posiadam takiego i trudno mi przetestować soft na tą okoliczność.
Niektóre komendy służą do identyfikacji typu myszki czy tabletu, ustalają skalowanie i rozdzielczość.
Dodatkowo interfejs ma symulować dżojstik i myszkę od ST i Amigi.
A teraz pytanie:
Jakie zakresy liczników proponujecie dla pozycji x,y. 0-159? 0-319? Rozkazów może być ponad sto, a liczników tyle na ile pozwala pamięć. Sprawdzanie zakresów można przerzucić na pica..
Oczywiście istnieje możliwość odczytu tego, co nadała myszka/tablet (nazwałem to trybem/licznikami RAW)
Oto procedura odczytu stanu myszki PS2
;inicjacja portu A - wystarczy raz zainicjować
init:
LDA #$FF
STA PORTA
LDA PACTL
AND #$FB
STA PACTL
LDA #$FF
STA PORTA
LDA PACTL
ORA #$04
STA PACTL
LDA #$FF
STA PORTA
RTS
;procedura odczytu jednego bajtu z interfejsu
GBPS2 LDA PORTA
AND #$FE
ORA TRIG0
LDX #$FE
STX PORTA
LDX #$FF
STX PORTA
RTS
; procedura odczytu stanu myszki
; może być wywołana w przerwaniu 50/s lub w głównej pętli
LDA PORTA *SPRAWDZ CZY PIC JEST ZAJETY
CMP #$FF
BNE _END *
LDA #$0E *KOMENDA DLA PIC
STA PORTA
LDA #$FF
STA PORTA
JSR GBPS2
STA stan_przyciskow
JSR GBPS2
STA pozycjax
JSR GBPS2
STA pozycjay
_end: ;
Wyjaśnię jeszcze o co chodzi z komendą dla pic. Otórz wymyśliłem sobie, że będzie można odczytywać to co bezpośrednio nadaje myszka lub też liczniki, które są zaimplementowane w picu. Przykładowe liczniki to:
x:0-227 (1bajt)
y:0-227 (1 bajt) ub
x:0-319 (2 bajty)
y:0-191 (1 bajt) lub dowolne inne zakresy.
Komend może być maksymalnie 127. Część służy do ustalenia rozdzielczości myszki, sprawdzenia czy ma scrolla i tym podobne. A pod resztę moża podpiąć liczniki tak, aby w atarynce nie trzeba było sprawdzać zakresów itp..
Interfejs, którego schemat podał stryker konwerteruje sygnały PS2 na postać zjadliwą dla Atari ST. Zamieniając pewne sygnały miejscami otrzymamy podłączenie myszki dla Amigi.
Powinien działać także dla Atari 8bit w tych gierkach/programach które obsługują myszki dla ST i Amigi.
Od pewnego czasu pracuję nad podłączeniem myszki PS2 do atari ale na trochę innej zasadzie. Kosz całego urządzenia nie powinien przekroczyć 20 zł. Interfejs już działa. Mogę odczytać liczniki wewnętrzne myszki prostą i krótką czasowo procedurką. Odczyt można zrealizować na przerwaniach bądź w głównej pętli programu. Całość zrealizowałem na PICu + rezonator, parę oporników, parę kondensatorów, wtyki do dżojstika i gniazdo ps2.
Problemem nie jest zrobienie interfejsu (znam kilka, różnych rozwiązań), ale odpowiednie wsparcie ze strony
programistów tzn. przerobienie gierek, programów aby współdziałały z tymi interfejsami. Jak wiadomo Atari potrafi odczytywać sygnały z myszek St/Amigi, ale jest to trochę czasochłonne. Ja proponuję prosty interfejs, z szybką procedurą odczytu licznikiów.
Jeśli ktoś miałby ochotę dorobić obsługę myszki PC do programów obsługujących myszki od Amigi/St to zapraszam do współpracy.
Sterowanie 8-ma OSami przez XAKI jest trochę niewygodne. Jakiś czas temu (będzie juz z rok) wstawiłem sobie do atarynki flasha 128kB i wgrałem do niego 8 OS. Łącznie z oryginalnym romem miam 9 systemów. I tu powstał dylemat jak to sterować z XAKI. Dlatego powstała wersja 1.05 gdzie numer OS'a wybieram z klawiatury numerycznej, a ponadto umożliwia sterowanie 8-bitowym portem. Czyli można podłączyć 8 romów (3 bity) i jeszcze 5 bitów zostaje na inne rzeczy. A to wszystko po dodaniu jednego scalaka za parę groszy. Oczywiście konfiguracja bitów zapamiętywana jest w eepromie. Napotkałem tylko na jeden problem, którego nie miałem czasu rozwiązać. Trzeba trochę opóźnić start atarynki po włączeniu zasilania, w przeciwnym razie atari przeważnie wisi.
Dołączam sie do prośby krissa, abyś Lotharek podał w jaki sposób opóźnić start atarynki.
Witam,
_kriss_ tydzień temu wysłałem Tobie wersję 1.03, a teraz zrobiłem to jeszcze raz. Jeśli nie dojdzie to podaj mi prawidłowy adres email.
Swoją drogą generatory sum kontrolnych były publikowane w bajtku dla róznych komputerów - atari, spectrum amstrad, nie pamiętam czy c64, ale tylko dział atari naprawdę z tego korzystał.
Skoro już wiadomo, że nagrywanie płyt CD jest (będzie) możliwe nawet na ATARI (jak już stanie się to faktem to następny krok zapewnie będzie dotyczył DVD, a później oprogramuje się standardy BLUE) to wypowiem się w kwesti pierwszego pytania (jak podłączyć klawisze od ST do XE).
Oczywiście da się to zrobić, z tego co się orientuję to klawiatura ST jest obsługiwana przez RS. Poczytałem dokumentację projektu Eiffel (klawisze i myszka PC jako osprzęt do ST) i w zasadzie dysponuję prawie wszystkimi informacjami do stworzenia takiego softu. Mało tego, z 80% softu który by to robił mam skończone. Myślę oczywiście o przeróbce XAKI (zmiana tabeli konwersji plus dodanie obsługi protokołu RS zmiast PS2).
I już bym przysiadł nad tym projektem, ale niestety nie posiadam klawiatury od ATARI ST, i ciężko byłoby mi testować swoje "wypociny".
Pecus napisał/a:.. przeniesionoby do niej 4051.
w klawiaturze XEGS są już dwa 4051 więc wystarczy tylko zamocować licznik. 6 żył, ale gniazdo i wtyczka 7-mio pinowe. Siódmy pin wtyczki zwarty z masą na rozpoznanie, że klawiatura jest podpieta.
A tak na poważnie to AKI działa dokładnie tak jak opisał Święty. Sygnał K0 jest zegarem dla licznika programowego, przy czym zegar ten ma oba aktywne zbocza czyli DOUBLE RATE (częstotliwość na mierniku 10khz a całość działa tak jakby było 20 khz). Natomiast K5 służy do zerowania tegoż licznika. Licznik jest porównywany z kodem klawisza i przy zgodności na odpowiednich pinach PIC'a pojawia się zero, a na ATARI..... raczej nic bo cały cykl trzeba powtórzyć ze 3 razy tzn. licznik musi przekręcić się 3 razy. Wtedy OS zinterpretuje to jako wciśnięcie klawisza, a nie zakłócenia na linii (drgania styków). Procedura w PIC'u odpowiedzialna za liczenie jest zrobiona na przerwaniach, których źródłem są zmiany z 0 na 1 i 1 na 0 na odpowiednich pinach (odpada próbkowanie).
P.S. 10 khz wziąłem z sufitu, nie pamiętam ile jest naprawdę.
Witam.
Mam gotową wersję 1.03 XAKI
Wprowadziłem w niej kilka udogodnień:
- porawiny błąd z wersji 1.01 dotyczący sterowania pinami RA0-2
- klawisze sleep, wakeup, power sterują pinami Ra0-2 plus konfiguracja kolejności tzn SLEEP,WAKEUP POWER czy POWER SLEEP WAKEUP
- klawisze strzałek można konfigurować tzn. ruch kursora z lub bez CTRL
-SHIFT+ cyfra w bloku numerycznym daje to co oryginalna klawiatura czyli SHIFT+2 to " a nie @
- zaprzestałem wszelkich kombinacji z CTRL+ALT+DEL - nadal tyko ciepły start
W paczce znajduje się także schemat nieco zmodyfikowanego układ triboot. Resztę informacji znajdziecie w instrukcji.
Ponieważ chwilowo nie ma możliwości umieszczenia pliku w poście więc paczkę rozsyłam chętnym indywidualnie.
Wole opisac sobie klawe i miec shift+cyfre na swoim miejscu.
Przyszedł mi do głowy pomysł aby wykorzystać klawiaturę numeryczną, więc shift+2 na numerycznej da to co się spodziewasz, oczywiście w następnej wersji softu.
chcialem to miec pod f11 i f12 - zapamietane makra :
- Lalt+/ --> shift+f8 = f11
- Lalt+*--> shift+f8 = f12
nieststety aki nie zapamituje takich rzeczy ..mozna by dodac zapaietywanie w makrze 2 przcysikow jednoczesnie wciosnietych >>
Ależ aki zapamiętuje naraz dwa wciśnięcia klawiszy pod warunkiem, że będą to kombinacje z Shift lub Ctrl albo Shift+Ctrl+coś tam. Aki zapamiętuje kody klawiatury ATARI a nie PC. Na to wystarczy jeden bajt w eepromie dla jednej kombinacji Atari. Dodanie do tego układu jeszcze ALt wymagałoby dwóch bajtów, a jak bym chciał zapamiętywać kody peceta to by trzeba dostawić jakiś większy eeprom (w PC jeden klawisz generuje co najmniej 3 bajty kodów, a są i takie co "ledwo" mieszczą się w 10 bajtach, a wszystko w imię zgodności z poprzednimi wersjami klawitury). Co do lalt+/ * - skrótem w następnej wersji mają być klawisze sleep, wakeup, power o ile starczy miejsca we fleshu.
czy stoi cos na przeszkodzie aby pin 1 ra0 podlaczyc do cd4053 w sio2ide pod pin odpowidaajacy za przelacznie d1:d9 ?
Bez obaw, nic się nie stanie i ma działać. Tylko pozbądź się przełącznika, żeby przypadkiem nie zewrzeć do masy wyjścia pica, szczegolnie jeśli ma ustawioną jedynkę na wyjściu, bo nie wiem czy długo wytrzyma taki eksperyment.
Pozdrawiam
DarkDK
Oczywiście można, nawet schemat połączeń może zostać ten sam....
Niestety soft AKI dla 16f84 będzie błędnie działał na 16F628 ('628 ma trochę większe możliwości, więcej urządzeń, inna mapa pamięci, inna inicjacja portów itp.). Ale dysponując źródłem dla 16f84 przeróbki dla '628 są raczej niewielkie. Co więcej '628 ma dwa razy więcej pamięci ram, flash eeprom, ponadto ma wbudowany oscylator 4mhz więc można by pokombinować (więcej pamięci na makra, a jakby użyć wewnętrznego oscylatora to zostaje 6 pinów wolnych do wykorzystania)
Znalezione posty [ 1 do 25 z 34 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.011 sekund, wykonano 79 zapytań