1

(5 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Update: wersja 1.0.2 wyświetla jednocześnie statystyki globalne i dane dla wybranego kraju oraz umożliwia łatwy wybór kraju w oknie preferencji. Jak nie ma waszego ulubionego kraju, to trzeba wyedytować plik covid.inf, szczegóły w dołączonym pliku tekstowym.

http://atari.net.pl/wp-content/uploads/2020/04/covid19ss.png

Dodatkowo apka wyświetla też procent zakażonej populacji w wybranym kraju, oprócz tego można sprawdzić, ile nowych zakażeń, zgonów lub wyzdrowień nastąpiło od poprzedniego dnia — wystarczy przesunąć wskaźnik na daną pozycję w oknie, a stosowna informacja pojawi się na pasku statusu.

2

(5 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

dynamike2010 napisał/a:

GregoryMJM, fajna apka! Na jej potrzeby w końcu skonfigurowałem st do obsługi sieci...
W czym to jest pisane?
Czy mógłbyś się podzielić kodem?
Ewentualnie wskazać jakieś miejsce w sieci jak podejść do programowania TCP w st?

Ja to piszę w GFA, polecam.

Warto używać edytora i bibliotek GBE ze strony Lonny'ego Pursella: http://gfabasic.net
Po pierwsze, GBE działa w systemach wielozadaniowych (MagiC, MiNT+XaAES…), po drugie, biblioteki mają usunięte odwołania do Line-A i zawierają wiele poprawek pozwalających na działanie w nowszych systemach, a nie tylko na zwykłym ST z TOS-em.

Bardzo dobre przykłady pisania „czystych” aplikacji GEM-owych (żeby działały pod systemami wielozadaniowymi i na nowym sprzęcie, np. FireBee) znajdziesz na stronie https://ptonthat.fr, tam masz kod źródłowy takich aplikacji, jak Litchi (klient ftp), Troll (klient email), KK-Commander (klon Total Comandera) i inne - na pewno znacznie lepszy, niż mój ;)

Do GBE dołączona jest dokumentacja w formacie HYP, znajdziesz tam wszystko, czego potrzeba. Oprócz tego zobacz https://freemint.github.io/tos.hyp/en/index.html, tam masz spis wszystkich funkcji XBIOS-u, AES-u i GEMDOS-u. Przyda Ci się też pewnie plik http://atari.net.pl/pliki/stikprog.hyp, tam znajdziesz opis funkcji STinG-a do obsługi sieci.

3

(5 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

COVID-19 Watcher to aplikacja na Atari ST/TT/Falcon, która wyświetla aktualną (no, tak mniej więcej) liczbę zarażonych, zgonów oraz wyleczonych. Do pobrania na http://atari.net.pl.

PunBB bbcode test

Działa ze wszystkim, w każdym razie takie jest założenie, czyli TOS 1.0 powinien być OK, podobnie jak MagiC czy MiNT, tryby kolorowe lub mono, rozdzielczość absolutnie dowolna (działa nawet z tymi absurdalnymi rozdzielczościami, które można sobie wyklikać na Falconie). Jedyny wymóg: hardware niezbędny do połączenia z siecią (np. NetUSBee od Lotharka) oraz STinG.

W sumie to nie mogłem sprawdzić tego na prawdziwym sprzęcie, no bo jest kwarantanna i w ogóle takie tam. Więc jak coś nie działa, to zrobię jeszcze jakiś update. Apka sprawdza uaktualnienia przy odświeżaniu danych.

Dane pochodzą z https://github.com/CSSEGISandData/COVID-19, pobierane są przy użyciu RapidAPI.

Westchnienia poparcia dla moich atarowskich aplikacji można przekazywać w bitcoinach na adres bc1qm4gslxj5uzfnz9kfr3342jxwalm53ufdy33ehe :)

Dużo zdrowia.

4

(15 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Sam jakoś przesadnie aktywnie jej nie używam, ale np. pod MiST-em sprawdzam nią maile. Odpisuję raczej na Macu :)

Adam Klobukowski napisał/a:

<offtop>Bitcoin to zło :P</offtop>

Tak twierdzą banksterzy i nocoinerzy ;)

5

(15 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Nikt z milionów użytkowników nie zdecydował się przelać na adres portfela bitcoin MJM nawet jednego satoshi (na pewno wszystko przez to, że z ekranu SM124 trudno zeskanować kod QR) - jednak mimo to na świat przyszła właśnie kolejna wersja Marijuana Mail, zawierająca kilka różnych poprawek. Na przykład:

Adam Klobukowski napisał/a:

Poprawiłeś może błąd w MJM który powoduje że blednie wysyla meile z linika ". " (kropka spacja)? :)

Tak, ten błąd został właśnie poprawiony, już po 17 latach. Można więc bez cienia wątpliwości stwierdzić, że wdrożenie szybkiej procedury rozwiązywania zgłoszonych problemów zakończyło się pełnym sukcesem!

Oprócz tego wprowadziłem kosmetyczne zmiany wyglądu w trybach kolorowych i inne drobne poprawki. Jest też znacznie lepsza dokumentacja w formacie HYP, czyli to, czego nikt nigdy nie czyta. MJM ma teraz także wersję francuską i lepiej wyświetla zawartość okna pod fVDI (chociaż tu jeszcze trzeba będzie poprawić parę rzeczy).

MJM 0.1.77 jest do pobrania tam gdzie zawsze, czyli na http://atari.net.pl/mjm.

Nadal działa na 1040ST z TOS-em 1.0 po uruchomieniu z dyskietki, a jedynym wymaganiem jest rozdzielczość 640x400 lub wyższa.

http://atari.net.pl/wp-content/uploads/2019/04/mjm-tos492-1.png

6

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@marekp:
Core 181017 (najnowszy, ale ze starszym też działał)
Firmware 181225 (najnowsze, ale poprzednie też było OK)
EmuTOS 0.9.10 (teraz używam wersji ze źródeł z 6 stycznia 2019)

7

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Atari-User napisał/a:

EmuTos nie ma testu pamięci i uruchamia się bardzo szybko.  I w dodatku, jak już opisywałem, za pierwszym razem powiedzmy dysk nie zdążył się rozpędzić i uruchomił się tylko desktop z dyskietką,  ale po resecie, dysk już jest całkowicie uruchomiony i skalibrowany.

Skoro problemem jest opóźnienie przy starcie, to może wystarczy skompilować EmuTOS np. z ALWAYS_SHOW_INITINFO 0 (żeby zawsze wyświetlał ten swój ekran powitalny, a nie tylko po zimnym starcie) oraz INITINFO_DURATION 50 (żeby opóźnienie na ekranie powitalnym trwało 50 sekund, a nie defaultowe 3)?

8

(30 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

marekp napisał/a:

W ustawieniu STEroids - nie działa. I to zamyka sprawę, bo w tym właśnie trybie używam MISTa :-(

U mnie działa. Nie wiem, jak ze stabilnością przy dłuższej pracy, bo w sumie to używam MagiC‑a, ale na pewno EmuTOS uruchamia mi się w trybie STEroids bez problemu. Do tego nawet działa w wysokiej rozdzielczości.

9

(3 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Tak, dzięki! To jest to! No i działa z MiST-em :)

10

(3 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 16/32bit)

Cześć :)

Szukam gry na Atari ST. Gra polegała na tym, że znajdowaliśmy się na pokładzie tonącego statku. Platformy, drabinki, pole gry na szerokość ekranu, w pionie wyższe niż ekran. Trzeba było chyba wyjść na pokład, czyli na samą górę. Statek nabierał cały czas wody, naszym zadaniem było się nie utopić = nie znaleźć się pod powierzchnią wody. Gdzieniegdzie na statku były wajchy pomp, można było spowolnić lub nawet chyba cofnąć nabieranie wody przez statek - po ustawieniu się przy pompie trzeba było nacisnąć fire i machać joystickiem jak poje... no, jak w Decathlonie.

Gra była chyba napisana w STOS-ie lub w GFA. Nie pamiętam tytułu, nie umiem znaleźć. Tryb kolorowy.

Ktoś, coś?

11

(15 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

ST-ek został odkurzony, podłączyłem go do sieci przez NetUSBee i testowałem na nim MJM :)

A wersji 1.0 Marijuany nie było. Tzn. była jakaś tam zaczęta, rozgrzebana wersja, która miała stać się wersją 1.0 - no i potem mi tetetka padła, więc w efekcie mamy powrót do 0.1.x.

12

(15 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Update: MJM 0.1.75a z drobnymi poprawkami:

• Poprawiony błąd dotyczący niektórych serwerów SMTP, takich jak orange.fr
• Poprawiona obsługa skrótów klawiszowych (Alt‑F5 lub Ctrl‑Alt‑F5, pobieranie 10 ostatnich wiadomości)

13

(15 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Na razie poprawiłem tyle, że da się w ogóle cokolwiek wysyłać, bo port 25 jest zablokowany wszędzie już od lat :)
Kropka, no tak, dodaję do listy ewentualnych poprawek w kolejnej wersji, jeśli będzie ;)

14

(15 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Oj tam, a MiST się nie liczy? Tetetki dawno nigdzie nie widziałem, za to jakiś czas temu widziałem Falcona na Allegro, cena do dziś mi się śni i budzę się z krzykiem :)

15

(15 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Cześć :) Przywróciłem swoją stronę o Atari sprzed 16 lat - pod nowym adresem, z nową nazwą, nowym wyglądem i nową zawartością.

Są wszystkie archiwalne rzeczy z okolic 2000 roku, czyli różne opisy programów, poprawki do Papyrusa, kurs rozpoznawania szalonych krów (nie działa na Falconie, sorry), tester poprzednich wcieleń, shell do dosfsck, jakieś skrypty do MagiC‑a i inne takie. Do starych rzeczy dodałem komentarze ze współczesnego punktu widzenia.

Oprócz tego jest tam całe mnóstwo totalnie nowych rzeczy:

• parę słów o historii Atari ST (jakby zajrzał przypadkiem ktoś, kto tego nie wie)
• recenzja MiST‑a z opisem konfiguracji (są obrazki)
• opis podłączania do sieci prawdziwego Atari ST oraz MiST‑a + opis konfiguracji STinG‑a i MagXNetu (też są obrazki)
• archiwalne i niearchiwalne polskie pliki RSC - zebrałem i poprawiłem wszystkie moje stare tłumaczenia, więc są polskie zasoby do MagiC‑a, do Thinga, do jinnee, jest qed z wbudowaną konwersją polskich znaków ISO/Windows (na co to komu?), w ogóle jest osobny dział o używaniu polskiego języka na ST
• EmuTOS po polsku, z polską klawiaturą ISO i czcionką

Na koniec special bonus track: Marijuana Mail 0.1.75 z poprawkami. Działa wysyłanie maili przez port 587, zamiast nieużywanego już 25, no i generalnie da się jakieś tam proste maile odbierać i wysyłać na 1040ST bez twardego dysku - pod warunkiem, że serwer nie wymusza używania SSL :)

http://atari.net.pl/

Have fun.