1

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mam jeszcze urlop więc męczę tą stację :) Zastanawia mnie dlaczego gdy bootuję z s2a jako D1 ze stacją 1050 jako D2 to dos (np mydos) zamontowany w s2a nie potrafi pokazać plików na dyskietce w stacji (D2). Czy SDRIVE blokuje wszystkie napędy nawet jeśli ATR jest zamontowany tylko w D1? Jedyne rozwiązanie jakie działa to ustawienie s2a i stacji jako D1, bootowanie z s2a z wyłączoną stacją i "podmiana" napędów. Wtedy odczyt listy plików ze stacji działa. I tu pojawia się kolejne pytanie (już o stan techniczny stacji) - raz na kilka/kilkanaście "włożeń" tej samej dyskietki i zamknięć zamka stacji lista plików jest odczytywana (całkowicie, z listą wolnych sektorów), czasem mam od razu błąd 163, a czasem błąd 163 pojawia się w trakcie odczytu katalogu (np. pokaże 5 plików i błąd 163). Co to może być? Wydawało mi się że jak raz dobrze odczytało to już zawsze powinno. Luźny pasek? RPM? Ciągle źle nasmarowane prowadnice? Kondensatory? Nie udało mi się nawet sformatować w miarę nowej dyskietki 5.25 (DD). Głowica kilka razy przechodziła przez cały promień a na koniec i tak błąd. Nie pamiętam ale chyba też 163.

2

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

uicr0Bee napisał/a:

Z zawartości EPROMa, to:

©2793/2797 VERSIONREV 3.00 7-19-86COPYRIGHT (C) 1986 BY EMCCOPYRIGHT (C) 1986 BY DTI

naprowadziło mnie tu: https://forums.atariage.com/topic/33482 … uplicated/

Nie miałem czasu wczytywać się w cały wątek, ale na pierwszy rzut oka, to wygląda na 1050 Duplicator.
Niektóre systemy turbo zgłaszają się gdy przy WŁĄCZONEJ stacji BEZ zamkniętej dyskietki uruchomisz komputer. Nie wiem czy Duplicator tak się zgłasza. Próbowałeś?

Ten tekst z eprom'a widziałem - wkleiłem go w 1 poście. 1050 Duplikator niewiele mi mówi niestety ale stacja nie zgłasza się żadnym komunikatem przy uruchomieniu z otwartym otworem dyskietki. Udało mi się uruchomić program diagnostyczny metodą perinoid'a (z sio2arduino przy wyłączonej stacji, potem odłączenie sio2a i włączenie stacji) tak że jest jakaś komunikacja pomiędzy kompem a stacją (np. test zerowej ścieżki uruchamia silnik stacji) ale rezultaty są żadne. Wyskakują dziwne komunikaty i pokazuje np 3000 RPM. Tak jak przewidział perinoid - ten soft nie lubi się chyba z tym turbo.
Dyskietki rzeczywiście nie wyglądają na najzdrowsze. Poczekam na znajomego aż wróci z wakacji i podrzuci mi jakąś dyskietkę sprawdzoną i sprawna na 100%

3

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

eprom zgrałem już wczoraj - dołączam plik. jedyna dodatkowa modyfikacja jaką widzę to ktoś wylutował switch wyboru numeru napędu i przeniósł go na przód stacji - oczywiście wiercąc dziurę a właściwie 3 w fasadzie :(
przesmaruję mechanizm i spróbuję uruchomić soft testujący nie blokując D1 - mam nadzieję że zobaczy fizyczną stację

4

(16 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jestem początkujący w Atari i używam tylko zlutowanych przez siebie sio2arduino i kartów od MQ. Trafiła mi się ww stacja z kilkudziesięcioma dyskietkami więc zacząłem uruchamiać gry. 2 pierwsze ruszyły, kolejne już nie (BOOT ERROR). Potem nawet te 2 pierwsze się nie uruchomiły. Otworzyłem stację, przeczyściłem głowicę ipą i ta pierwsza z gier znów się odpaliła ale kolejne już nie. Teraz nawet ta pierwsza nie rusza :) Ciągle ten sam błąd. Mam pytanie: czy da się uruchomić 1050 Disk Diagnostics z sio2arduino albo kartridża tak żeby przetestować stację? Wgrałem ATR i na kartridż i na sio ale odnoszę wrażenie że ten ATR w obydwu przypadkach jest montowany jako D1 a żeby móc przetestować stację to ona musi być D1. Czy to prawda? Disk Diagnostics uruchamia się bez problemu albo z kartridża albo z sio2arduino podłączonego do wolnego portu w stacji.
Jak inaczej sprawdzić czy RPM są ok? Po rozebraniu stacji zauważyłem że tam jest chyba jakieś turbo (wrzuciłem zdjęcie) - czy komuś uda się je zidentyfikować? Dzięki z góry

EDIT : zgrałem zawartość eprom'u z tego "chyba turbo" i jest tam coś takiego (może pomoże w identyfikacji):
2793/2797 VERSION REV 3.00 7-19-86 COPYRIGHT (C) 1986 BY EMCCOPYRIGHT (C) 1986 BY DTI

W takim razie odpuszczę. Długo łudziłem się że to tylko kabel (chociaż sprawia wrażenie solidnego bo jest gruby jak kciuk i wtyczki są "zintegrowane") i że jak kiedyś zrobię nowy to problem minie. Teraz wiem że nie minie ale mam alternatywę w postaci STE. Dzięki za informacje i wyjaśnienia.

Witam. Od kilku lat posiadam Atari 520ST. Od początku miało dziwnie zły obraz po kablu SCART - na ciemnym tle były jakieś artefakty - pionowe pasy (załączam zdjęcia - obraz wygląda trochę gorzej niż w rzeczywistości - tło jest jaśniejsze niż w rzeczywistości i jest za dużo niebieskiego). Myślałem że to wina kabla bo czasem jak ruszałem nim w gnieździe to pojawiały się dodatkowe zakłócenia :) Do momentu gdy trafiło do mnie kolejne Atari - STE tym razem. I ono, po tym samym kablu, na tym samym TV ma czarny kolor jak węgiel. Gdzieś przeczytałem że padający zasilacz może powodować pogorszenie obrazu więc zamieniłem zasilacze - problem pozostał. Czy ktoś ma pomysł co może być przyczyną?

Nie wiem co się stało - post został opublikowany 3 razy i bez zdjęć. Spróbuję je dorzucić teraz, 2 poprzednie posty do skasowania :)

7

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Mój błąd - gumki zwierają pady środkiem i jednym z końców - dlatego nie muszą być w jednej linii bo czasem jednym a czasem drugim :D
Jak równiutko położę gumkę na padach i równo nacisnę palcem to komputer odczytuje wciśnięcie.

8

(3 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tylko te nie działają. Tak jak napisałem - jak zwieram te punkty to atari odczytuje wciśnięcie. Chodzi o to że podejrzewam że gumki z klawisza nie trafiają w im zadedykowane pady na płycie. Zobacz że na płycie pady nie są w jednej, równej, poziomej lini. To normalne?

Cześć. Mam wreszcie moje pierwsze w życiu Atari 800XL. Niestety nie do końca sprawne - 4 klawisze (K G B M) nie działają. Pomyślałem że wystarczy przeczyścić więc rozkręciłem wszystko, przeczyściłem gumki, płytkę klawiatury, złożyłem a klawisze dalej nie działają. Rozkręciłem jeszcze raz i zauważyłem że miejsca styku z gumkami na płytce nie pokrywają się z samymi klawiszami. Jeśli zwieram je robionym naprędce "kłębuszkiem" z miedzianych drucików, klawisze działają więc problem jest tylko z kontaktami. To normalne że miejsca na gumki na płytce nie są w jednej równej linii?

Witam. Pozostało mi po mojej przygodzie z kartridżami do małego Atari 6 płytek z tego projektu: https://forums.atariage.com/topic/23851 … structions
a konkretniej wersja przygotowana przez Mq (jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc w uruchomieniu):
https://forums.atariage.com/topic/23851 … nt-4479957
Chętnie je sprzedam (9pln/sztukę + wysyłka) lub zamienię na inne płytki do Atari 8-bit (np. FujiNet), C64 lub Apple II
Trzecie zdjęcie jest tylko poglądowe - płytki są bez podzespołów :)
Po innych przygodach zostały mi też płytki do innych platform (MSX/Apple) - dla zainteresowanych więcej info na PM

11

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

To wziąłbym 6 szt. Zrobiłem sobie 5 kart'ów projektu Mq (nie bez problemów, Mq - dzięki za wsparcie) więc fajnie by było gdyby miały obudowy.

12

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Sikor napisał/a:

Raczej nie - problem z dostawami ABS-u, czekam na kolejną partię i pewnie będę płącił drożej niż wcześniej, ae standardowe ceny utrzymam.  ile potrzebujesz?

5-10 sztuk, kolor obojętny

13

(402 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Witam, czy szykuje się w najbliższym czasie kolejna promocja na obudowy ;) ?

14

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Karty testowalem dwie : SD 1GB i microSD 2GB w adapterze (oczywiscie sformatowane na FAT16). Niestety obydwie noname. Zero efektow

15

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Specyfikacja sio2arduino ( http://whizzosoftware.com/sio2arduino ) mowi ze powinno ono dzialac z SDrive. Na YT sa video ktore to pokazuja. Jedno z nich jest Zaxona, napisalem do niego przez jego kanal i czekam na odpowiedz.

16

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam,
Zlozylem dzis w nocy sio2arduino do swiezo zakupionego atari 65xe
Wszystko ok, obrazy dyskietek zmieniam przyciskiem, na lcd nazwy plikow sie wyswietlaja, atr sie laduja.
ale jak zaladuje sobie SDRIVE.ATR (soft do montowania obrazow z poziomu atari) to on po uruchomieniu nie widzi plikow na karcie SD (nawet siebie a przeciez z tamtad sie uruchomil) - lista jest pusta. docelowo chce to zamontowac w kompie bez wyswietlacza (nie chce robic dziury w obudowie) wiec musze zrobic zeby sdrive dzialal .
uzywalem kilku kart sd, kompilowalem z innymi wersjami sdfat. nic nie dalo.
operacje z poziomu sdrive (np zapis odczyt configu) daja komunikat o bledzie.
Mial ktos kiedys sio2arduino i podobny problem? Czy jest jakas inna wersja sdrive albo podobny program?

17

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

lotharek > Jestem nowicjuszem w swiecie ST (za to amigowcem od prawie 30 lat). Moje 520ST z uszkodzonym flopem kupilem 2 miesiace temu za grosze i nie chce inwestowac 60eur w hxc (az tak mi nie zalezy). Dlatego troche sie zdziwilem jak wspomniales o hxc o 40pln drozszym od goteka (w tej cenie biore natychmiast) bo wiem po ile je normalnie sprzedajesz (nawet sobie pomyslalem ze to jakas specjalna oferta dla nowych atarowcow ;) )
Stad moje pytanie o goteka 720k. Jego cena jest akceptowalna wiec ciekawi mnie czy by zadzialal

18

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

???? to jakiś kod? gryps?

19

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

jak znasz miejsce gdzie mozna kupic hxc za 120-130pln to sie podziel infem :)

20

(19 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Witam, jak zapewne wielu z was czekam na firmware od Herve Messingera do goteka 1.44mb i sie pewnie nie doczekam (kupilem 2, jeden juz dawno siedzi w Amidze a Atari czeka z utesknieniem). Mam pytanie odnosnie wersji 720k. Widzialem w internecie ze taki gotek chodzi na oryginalnym firmware z Amstradem CPC. Czy to znaczy ze wersja 720k zadziala takze z Atari? Ktos probowal?
Pozdrawiam