1

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzisiaj magnet chodzi bez zarzutu. Chyba potrzebował czasu aby zaakceptować nowe części ;). Nie tylko wczytuje stare giery ale łyka bez problemu nowe nagrywane z PC programem Turgen i to zarówno nagrywane na starym magnecie "Hania" jak i nowszej wieży. Nagrywam  kolejne kasety z bananem na twarzy ;)

Mam tylko problem z plikami z rozszerzeniem "atr". Podczas odczytu wyskakuje "zły format pliku". Jak sobie z tym poradzić ? Mam kilka dem na starych kasetach które ładują loader po którym właściwy program wgrywa sie z takimi niestandardowymi jaskrawymi, białymi paskami. To chyba podobne przypadki co te atr(y).
Czy mając odpowiedni loader (jaki?) opcja "merge" w Turgenie połączy mi taki loader z atr  w jeden obraz tak aby po nagraniu z PC na kasetę był wgrywany bez błędów przez magnet Atari jak reszta obrazów (np bezproblemowy xex) ?
Sorry za OT ale nie znalazłem konkretnego tematu na forum dotyczącego łącznie atr, Turgen i  KSO Turbo 2000.

2

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam

Przysiadłem ponownie nad sprzętem.Tym razem wymieniłem jeszcze raz te same lizaki na możliwie jak najdokładniejsze  odpowiedniki, dodatkowo skracając im nóżki do minimum aby nie generowały niepotrzebnych zakłóceń. Wymieniłem też Q7. Po tej operacji magnet wczytuje wszystkie stare giery z Turbo ze wszystkich kaset ale dopiero wtedy gdy wykonam test turbo wg Jera (powyżej).

Sytuacja wygląda tak:

Po włączeniu kompa i wczytywaniu gier z Turbo nie wgrywają się nagłówki (tylko paski jak wcześniej). Biorę kasetę testową , nagrywam krótki progs w Basicu  i po tym pojawia sie jego nagłówek. Resetuje standardowo komp czarnym przyciskiem wyłącznika,wklepuje komendę i gry wczytują się już normalnie dopóki nie skończę grać i nie wyłączę kompa.

Następnego dnia sytuacja się powtarza : brak nagłówków -> test turbo w Basicu-> nagłówki i gry wczytują się normalnie

Mogę oczywiście za każdym razem robić test turbo aby móc sobie w ogóle pograć ale chyba nie o to chodzi.

Co może  być przyczyną tak dziwnej sytuacji ?

3

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Połowiczny sukces :) Tak jak przypuszczałem winny był tranzystor 239 i Q3 (mający wspólny punkt lutowniczy z wcześniej wymienianym elektrolitem). Wymieniłem na nowe  i nagłówki się wczytują.Wróciło też nagrywanie :)

Niestety w trakcie odczytu podczas ładowania po trzecim/czwartym pilocie wyskakuje błąd 140 lub 143 (w przypadku gry "Misja" zdążył załadować się nawet obrazek który wyświetla się podczas ładowania ale potem i tak wyskakuje błąd).

Wcześniej niepotrzebnie wymieniałem lizaki.Po tej wymianie pojawiły się ciche trzaski w tle (jak ze starej płyty winylowej) co najprawdopodobniej powoduje te błędy (to samo w NORMAL, słychać je po wklepaniu komendy POKE 54018,52 (nawet bez wciskania "play" )).

4

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wtyczka joya rozkręcona.Styki wtyczki są tylko w trzech górnych otworach: 4 (kabelek czerwony), 3 (biały) i 2 (brązowy) wg Twojego schematu. Reszta to puste otwory.


KABELEK CZERWONY (ten przylutowany):

Wtyczka joya (pin 4) -> rysunek powyżej-> opornik "pionowy" z rysunku w rzeczywistości umieszczony poziomo na płycie : R23 (1-brązowy,2-czarny,3-zielony,4-złoty).

Nóżka tranzystora (239) do ścieżki masy -> ścieżka -> czarne dwa kabelki (masa głównej wtyczki i "minus" od silnika). Po drodze (od 239 do tych kabelków) do ścieżki przylutowany jest też "-" kondensatorów elektrolitycznych C1 i C2 (220uf/16v) i E(emiter) Q2 (NPN).

Wiszący C(K) z rysunku to błękitny,poduszkowy 100nK/100v-


Kolejno w górę od R23 najbliższe elementy wlutowane w płytę:

- c18 (lizak 1nF (oznaczenie 102))
- R31(czerwony,fioletowy,zółty,złoty)
- D5 (katoda po "zachodniej" stronie patrząc na płytkę z góry)
- C23(lizak 1nF (ozn. 102))
- C17(lizak 1nF (ozn. 102))
- R 37 (czerwony,pomarańczowy,zółty,złoty)

w dół od R23 (w stronę przycisków):

- D3 (katoda na wschód)
- D4 (katoda na zachód)
- C13 (lizak 50pF)
- C14 (błękitny poduszkowy 100 nK/100v-)
- S6 (niebieski styk przewijania do tyłu)




KABELEK BIAŁY:


Wtyczka joya (pin 3) -> zdjęcie płyty (nr 2) powyżej -> ciemnozielona osłonka "wisząca nad płytą"-> R wiszący, większy, niestandardowy (1-pomarańczowy,2-czarny,3-czerwony,4-złoty)->S (splot w powietrzu z jedną nogą C4) (błękitny,poduszkowy (100nK/100v-)) -> druga noga tego C4 w płytę ("południowa" dziurka gniazda C4) 


KABELEK BRĄZOWY:

Wtyczka joya (pin 2) -> zdjęcie płyty (nr 1) powyżej->półn-wschodni róg płyty (pomiędzy dwiema białymi literkami R) -> krótka ścieżka pod spodem płyty i wyjście z powrotem na powierzchnię -> R (niestandardowy,cały zielony, cztery czarne znaki: 10KC) -> S (splot w powietrzu) z jedną z trzech nóżek srebrnego tranzystora Hitachi 2SB75 z czarną kropką na dachu.

Opornik zielony jest nad pustymi miejscami po diodach których nie ma (napisy D1 i D2).
Jedna jego noga jest w "północnym" otworze D1 (którym przez wspomnianą ścieżkę łączy się z brązowym kabelkiem z wtyczki joya), drugą  nóżką łączy się z Q Hitachi.


Również jeden z otworów (południowy) po diodzie D2 jest wykorzystany (napis S8 przy otworze)- przylutowany jest tu kabelek niebieski od wtyczki głównej (+5v/gotowy, pin nr 10 jeżeli dobrze kombinuję wg ksiażki Atari Basic Mikuty i rozkręconej wtyczki głównej).

@ Mikrobi, dzięki za propozycję :)

5

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak właśnie wygląda jakby modyfikowana była płyta oryginalna.Wcześniej opisałem dodatkowe niestandardowe (większe) oporniki na liniach kabelków Turbo, wiszące "w powietrzu" w stosunku do standardowych (wlutowanych w płytę), czy kondensatory "poduszki" z wylutowaną z płyty jedną nogą przylutowaną do tych niestandardowych oporników.Do tego ten odwrócony do góry nóżkami tranzystor o innym oznaczeniu (239) niż reszta (6 sztuk)  tego typu (C1815).

Ten kartridż i ten magnet były od początku razem. Wcześniej nie rozkręcane.W przeszłości nie było z nimi żadnych problemów.Szczegółów zakupu nie znam. Sprzęt kupiony od kumpla w 1990. Do 1993 (kiedy przesiadłem się na PC 386 DX 40 :)) chodził bez zarzutu. W 1993 został schowany w oryginalne kartony ze styropianami (komp,magnet,zasilacz kazdy z nich ma do dziś swój oryginalny karton i styropiany). Tak więc przechowywanie i dzisiejszy stan sprzętu idealne co widać na zdjęciach powyżej poza tą nieszczęsną usterką.

Kasety, które mam (BASFy i TDKi) były nagrywane na tym magnecie z innych pożyczanych od kumpli kaset (zarówno z turbo na turbo jak i z normal na turbo). Odtwarzane w przeszłości chodziły bez najmniejszych problemów.

Najgorsze że mam fabrycznie czyste kasety, stary dobry magneciak  Hanie stereo z wejściem audio, kabelek jack-din już jest (Audigy podpieta do Unitry Stereo z kolumnami). Wiec tylko odpowiedni progs (chyba Turgen - jeszcze nie obczaiłem dokładnie tematu) i zgrywamy gierki i nowe demka z PCta od razu w Turbo na kasetę. A tu d.. blada :(

Obejrzałoby się Wolfa 3D Project M czy Drunken Chessboard na własnym, oryginalnym sprzęcie ;)

6

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A wziąłeś pod uwagę że akurat ten tranzystor(239) i diody "wiszą" do góry nogami (tzn nóżkami :) )? Np na rys nóżka tranzystora idąca do punktu lutowniczego (masy) jest w rzeczywistości wygięta o 180 stopni w dół w kierunku punktu lutowniczego na płycie. Jeżeli dobrze kombinuje to może wtedy do góry nogami kolektor to emiter?

7

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Na diodach brak jakichkolwiek oznaczeń.

Opornik "poziomy" z rysunku "wisi w powietrzu" jest cały szary  (większy od pozostałych wlutowanych w płytę połączony z błękitnym kondensatorem - zdjęcie powyżej). Są na nim trzy czarne znaki, niestety
napis skierowany prosto w dół (w płytę). Za pomocą lupy  i lusterka można z trudem wywnioskować ze najbardziej prawdopodobny napis to chyba JK4.Ale pewności nie mam.

Opornik "pionowy" z rysunku (w rzeczywistości poziomo wlutowany w płytę) ma następujące kolory pasków:
- brązowy
- czarny
- zielony
- złoty     

Te oporniki też będę musiał wymienić ?

Co do tranzystorów to wszystkie są NPN oprócz jednego PNP (A950) ?

8

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam po dłuższej przerwie.Dzięki wielkie za wskazówki Jer.Mając trochę więcej czasu wracam do tematu:

A wiec tak:

Test Turbo wypadł negatywnie.Podczas nagrywania progsa z BASICu wszystko cacy.Słychać dźwięk, są paski,dioda w magnecie się świeci.Jednak kiedy odtwarzam taśmę - tylko "pyknięcie" na początku nagrania i na końcu po wyłączeniu  oraz większy szum podczas nagrania w stosunku do szumu czystej kasety poza nagraniem.Tak samo w zwykłym magnetofonie.Mogła paść głowica nagrywająca ale raczej nie, bo coś jednak nagrywa.

Co więcej, to samo dzieje sie podczas nagrania na NORMAL (wcześniej nie sprawdzałem tego trybu do odczytu bo kaset Normal nie mam).



Płytki dodatkowej Turbo nie było na 100  %. W przeszłości odtwarzałem i nagrywałem tym magnetem w obu systemach bez najmniejszych problemów.Magnet nie był wcześniej rozkręcany czy pożyczany.
Wszystkie przewody miedzy wtyczkami a płytą magnetu oraz miedzy głowicami a płytą sprawdziłem- nieprzerwane, sprawne.

Wymieniłem też większość lizaków na nowe oprócz 820-stek przy scalaku - bez zmian.


Ostatni mój trop to uszkodzony czarny tranzystor(y). Pasowałoby do objawów: cichy dźwięk podczas odczytu,paski jakby ciemniejsze, mniej wyraziste.Paski pilota w ogóle (lub słabo) zsynchronizowane z dźwiękiem (tak jakby na niego nie reagowały),również w przerwach pomiędzy ładowanym programem.
Paski poza pilotem chyba reagują prawidłowo ale słabo.Tak jakby gdzieś brakowało wzmocnienia.

I jeszcze jako przyczyna to ewentualnie złe miejsce przylutowania kabelka od Turbo ale to nie tłumaczy przeszkód w nagrywaniu na Normal (chyba że głowica nagrywająca jednak padła).

Prosty schemat tranzystora z diodą do których przylutowałem oderwany kabelek od turbo:

http://imageshack.us/a/img841/8336/rysturbo1.jpg

T - tranzystor (oznaczenie: 239)
D - dioda
O- opornik
K - błękitny kondensator w kształcie poduszki
S - splot nóżek ("w powietrzu")
P- punkt lutowniczy na płycie


Pozostałe czarne tranzystory (7 sztuk) mają oznaczenie:

C1815 (górny rząd)
GR 6G(dolny rząd przy czym to "6G" jest b małą czcionką)

W tym jeden ma oznaczenia:

A950
Y 64

Wszystkie 8 sztuk wyglądają identycznie (łącznie z tym do którego przylutowałem kabelek).


Jer, możesz podpowiedzieć o jaki konkretnie tranzystor pytać w sklepie? Jeżeli to nie złe miejsce przylutowania kabelka to chciałbym wymienić te czarne tranzystory na nowe.Więcej pomysłów brak:) Wcześniej wspomniałeś coś o PNP.Jeżeli chodzi o dalsze szczegóły to w  tej kwestii jestem zielony.

9

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tak z ciekawości te "dodatki" to ceramiczne kondensatory stałe (pomarańczowe lizaki) na spodzie płytki? Ja z kolei przed wykonaniem zdjęcia wymieniłem na nowe te walcowe (elektrolityczne) oprócz jednego.

Tak jak wspomniałem wyżej kartridż KSO Turbo 2000 jest firmy Atrax:

http://imageshack.us/a/img194/1041/zdjcie0455c.jpg

http://imageshack.us/a/img96/9751/zdjcie0458w.jpg




Uruchomiłem.Paski się pojawiły :) ale nie wczytują się nagłówki mimo różnych ustawień śrubokrętem głowicy i jej przeczyszczenia "kolońską" (w tym rolki i wałka).Oprócz standardowych komend z oryginalnej ulotki próbowałem też wpisać 3 gwiazdki po "D".Nic z tego.
Zanim to w ogóle mogłem zrobić miałem problem z przyciskiem "play".Po wciśnięciu do końca magnet sie zatrzymywał.Po przeczyszczeniu styków "PLAY" problem zniknął.Oczywiście wcześniej złamałem blaszkę od przycisku przewijania :) Zeskrobałem niebieski plastik aby odkryć drugą cześć blaszki i je zlutować. Całość po zlutowaniu zalałem klejem poxipol, co widać na zdjęciach powyżej (polecam ten patent w przypadku uszkodzenia blaszek styku :) ).
Po uruchomieniu kasety z muzyką okazało sie że magnet pracuje nierówno(muza głośna wysokotonowa ale z zaciąganiem).Przyczyną był garb na pasku.Pasek wymieniłem na nowy.Naoliwiłem olejem wazelinowym ośki i silnik,wyczyściłem wszystkie paprochy w tym spod koła zamachowego.Problem zatrzymywania się  i nierównej pracy zniknął :)
Niestety nagłówki dalej się nie wczytują (na wszystkich kasetach, przy wymontowanej klapce magnetu).

Moje podejrzenia:

1. Wymieniając kondensatory (elektrolity) na nowe podgrzały się oporniki (tracąc właściwości) których nóżki były w tych samych punktach lutowniczych na płycie co nóżki wymienianych kondensatorów mimo że dotykałem lutownicą punkty lutownicze nie wiecej niż sekundę/dwie.Czy to możliwe?

2. Ceramiczne kondensatory (lizaki) straciły swoje właściwości.Mogę je wymienić na nowe z tym ze mam wątpliwości co do niektórych oznaczeń np napis 820 to 82 pF czy 820 pF.Podobnie 120 - 12pF czy 120 pF?

3.Zaśniedziałe styki we wtyczce magnetofonu.W "Tajemnicach Atari" radzą przetrzeć papierem ściernym jeżeli słychać  trzaski w głośniku.U mnie słychać ale tylko kiedy ruszam wtyczką w gnieździe komputera.

4.Komputer czasami pokazuje czarny ekran jeżeli za szybko pstryknie sie zimny reset.Czy to może mieć jakiś wpływ na odczyt turbo z magnetu?

5. Miejsce "na chybił trafił" do którego przylutowałem oderwany czerwony kabelek z dodatkowej wtyczii turbo jednak nie jest miejscem właściwym.Jeżeli tak to gdzie dokładnie go przylutować ? 

Macie jeszcze jakieś pomysły?

10

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Fotki:

http://imageshack.us/a/img856/4456/zdjcie0482wf.jpg
http://imageshack.us/a/img853/7260/zdjcie0491q.jpg

Dodatkowy przewód do 2 gniazda joysticka ma czerwoną osłonkę.Z niej wychodzą 3 wspomniane wyżej kabelki:

- brązowy - przylutowany w północno-wschodnim rogu płytki (dziurka miedzy białymi literkami R R obok zielonego opornika)

- biały - wchodzi do ciemnozielonej osłonki łącząc się z dużym błękitnym opornikiem a ten z kolei łączy się z błękitnym kondensatorem (w kształcie poduszki),który drugą nóżką jest wlutowany w płytkę

- czerwony (ten urwany) w desperacji ;) przylutowałem  do splotu dwóch nóżek (chyba diody i tranzystora) - najbardziej mi pasowało pod względem długości kabelka :) Na zdjęciu są to 4 kostki połączone nóżkami do góry (3 szare (chyba diody (mają 2 nóżki)) i jedna czarna (3 nóżki - chyba tranzystor)).

Czy takie połączenie czerwonego kabelka jest poprawne czy po włączeniu dojdzie do zwarcia?
Oczywiście zanim się przekonam i włączę sprzęt, wolałbym najpierw poznać Wasze zdanie ;)

Jeszcze spód płyty:

http://imageshack.us/a/img62/368/zdjcie0488x.jpg

PS Znalazłem pożółkłą oryginalną ulotkę do tego turbo.Oprócz opisu komend jest jeszcze coś takiego (możę się przyda):

"ATARI Turbo 2000

Sześciokrotne przyspieszenie transmisji danych
Niezawodny odczyt programów
Około 40 programów na kasecie

Dokładniejszy opis Turbosystemu można znaleźć w IKS nr.11 i 12/1988 oraz w Bajtku nr.8 z sierpnia 1989"

IKS 11 i 12/1988 - http://atarionline.pl/v01/index.php?sub … __rok=1988
Bajtek 8/1989 http://www.atarionline.pl/v01/index.php … biblioteka

11

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Oznaczenia na spodzie obudowy magnetofonu:

ATARI XC12
ATARI CORP.
MADE IN TAIWAN

ATARI CORP.SUNNYVALE.CA. 94086

SERIAL NO. S1694 073230


Oznaczenia na płytce od spodu od strony ścieżek (chyba rewizja):
PM440I-4

Oznaczenia na jedynym scalaku umieszczonym na środku płytki (na jej górnej stronie):
6F1
HA17324

Więcej oznaczeń nie ma. Fotkę wrzucę jak tylko będę miał możliwość.
Ponad 100 gierek i starych demosów czeka, więc zrozumcie ciśnienie ;)

12

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam

Po ponad 20 latach odgrzebałem swoją Atarynkę chcąc przypomnieć sobie dawne czasy na realnym komputerze zamiast na emulatorze. Komputer chodzi bez zarzutu.Niestety Turbo 2000 KSO firmy AtaraX (naklejka na kartridżu) nie działa - biały ekran.Po rozkręceniu magnetu okazało się że jeden z trzech kabli (czerwony) z dodatkowego przewodu (do gniazda joysticka) jest urwany.Problem w tym że nie mam pojęcia gdzie był pierwotnie przylutowany w magnetofonie.

Patrząc na wtyczkę joya od Turbo z przodu, trzy dodatkowe kabelki zajmują kolejno nastepujące piny (tylko górny rząd):

nr 2 czerwony (ten urwany)
nr 3 biały
nr 4 brązowy


Wspomnę też że ta wersja Turbo nie posiada żadnej dodatkowej płytki wewnątrz magnetu.
Brązowy kabelek jest przylutowany bezpośrednio do punktu na płytce magnetofonu,biały pośrednio (przez dodatkowy (większy niż reszta) opornik,ten z kolei łączy się z jedną nogą błękitnego prostokątnego "poduszkowego" kondensatora stałego (100 nf),który drugą nogą jest już przylutowany do płytki magnetu). 

W magnetofonie przewody nr 3 i 4 są stosunkowo krótkie,zaraz po wyjściu z osłonki dodatkowego "kabla joystikowego" łączą się płytą główną magnetofonu w jej "północnych" rejonach.
Urwany kabel czerwony (nr2) jest długi.Sięga "południowych" rejonów płytki (prawie przy przyciskach magnetu).
Korzystałem z lupy oglądając potencjalne punkty połączeń ale dalej jestem "zielony". Poza tym nie chce ryzykować.Moja wiedza elektroniczna ogranicza sie do lutowania przewodów i wymiany kondensatorów w płytach PC.

Sorry na przydługawy i barwny opis ale na razie nie mam możliwości "sfocenia" płytki.
Przeglądałem też całe forum.Znalazłem schematy tego turbo ale ich nie rozumiem.

Czy ktoś zetknął się z tą konkretną wersją KSO Turbo 2000 firmy Atarax  i mógłby wskazać gdzie konkretnie mam przylutować ten czerwony kabelek?