1

(7 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Jeśli ktoś ma jeszcze wolne miejsce w pokoju w Bursztynku to ja chętnie bym skorzystał.
[EDIT]Nieaktualne.

2

(166 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Proszę o wpisanie mnie na listę :)

3

(3 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

larek napisał/a:

Pomyślałem sobie: no tak, przy kolorach mamy rejestry kolorów i ich cienie, a w PMG tego nie ma (jest?). Jak sobie radzicie w takich sytuacjach?

Domyślam się, że to jakaś gra lub demo. W takich programach radzę wyłączyć systemowe przerwania bo szkoda czasu CPU na obsługę rejestrów cieni.

Wymyśliłem, że wrzucę dwa przerwania DLI – jedno tuż przed miejscem, w którym ma się pojawić dolny obiekt, a zaraz po nim drugie DLI, które „przywróci” pozycję poziomą, aby górny obiekt wyświetlany był poprawnie.

I prawidłowo.

Kiepsko się to sprawdza, bo przez krótką chwilę widać na ekranie, że górny duszek pojawia się na pozycji poziomej odpowiadającej dolnemu i odwrotnie – dolny czasami pojawi się na pozycji górnego. Jest to tylko chwilka, ale jest i dyskwalifikuje takie rozwiązanie.

Zgaduję, że źle rozróżniasz w przerwaniu, dla której linii zostało ono uruchomione. Zmień sobie kolor ramki albo tła zamiast zmieniać pozycję duszka to zobaczysz w którym miejscu ekranu się uruchamia i co wstawia.

Przecież w grach stosuje się taką technikę i jakoś nie zauważyłem w nich tego niekorzystnego efektu. Co robię źle?

Na razie nie wiadomo bo teoretycznie powinno działać.

4

(138 odpowiedzi, napisanych Zloty)

Mi się zmiany xxl podobają. Przywracają normalność do tego party "Klonów Atari" ;)

5

(38 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

pajero napisał/a:

Odczytałem parokrotnie EPROM stacji - dane z prób nie różniły się między sobą.
Ze stacji TeBe wsad datowany jest na 1993-03-15.
Na stronie DeRe jest inny: 1992-02-20.
Nie mam do czego porównać czy są ewentualne przekłamania :(

Porównałem z wsadem z mojej 1993-03-15 i masz zdumpwane prawidłowo bo są identyczne :)

6

(8 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ja mam zgrany ze swojego Toms 720 rom 930315 jeśli ktoś chce.

7

(58 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

AS... napisał/a:

nie widziałem aby jakikolwiek t720 miał inaczej z tym sio....
zawsze była tam przejściówa.

Mój Toms 720 nie ma przejściówki z DIN. Jest od razu bezpośrednio wtyczka do SIO. Do tego przelotowa. A stację kupowałem osobiście w Tomsie. Pojechałem do nich do sklepu i była na półce. Kupiona 18.07.1994, nr seryjny 940502.

8

(11 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Chciałem tylko napisać, że już Xray zajął się komponowaniem dla nas muzyki. Dzięki wszystkim za pomoc :)

9

(11 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

xray napisał/a:

hejka, odezwe sie do Ciebie jakoś wieczorkiem, jak tylko wrócę z Bstoku i chetnie pomogę.
pozdrawiam ;)

Super :) Będę czekał. Mój email z profilu oczywiście działa.

10

(11 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Razem z kumplem jako pracę dyplomową na studiach popełniliśmy prostą strzelankę typu "scrolling shooter". Gra jest praktycznie skończona i za wyjątkiem ostatnich drobnych szlifów brakuje w niej tylko muzyki. I stąd mój apel. Czy ktoś z muzyków to czytających mógłby użyczyć jedną lub 2 muzyczki do tej gry ? Nie możemy nic zapłacić a gra po obronie będzie rozprowadzana jako freeware. Nie musi to być coś specjalnie skomponowanego dla nas. Wystarczy coś co nawet kiedyś gdzieś było użyte. Aby tylko pasowało klimatem do takiej strzelanki, więc coś dynamicznego. Gra ma 2 levele - dlatego 2 muzyczki. Muzyczka powinna się gładko zapętlać lub trwać co najmniej tyle co level czyli level1: 370 sekund, level2: 258 sekund. Gierkę chcemy oddać skończoną za jakiś tydzień więc jest mało czasu.
Na zachętę kilka screenów:
http://i140.photobucket.com/albums/r32/PetBB/Interceptor2.jpghttp://i140.photobucket.com/albums/r32/PetBB/Interceptor3.jpghttp://i140.photobucket.com/albums/r32/PetBB/Interceptor4.jpghttp://i140.photobucket.com/albums/r32/PetBB/Interceptor1.jpg

11

(54 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Seban, nie mam karty z H.264 więc nie bardzo pomogę. Ale ten Radek HD2400 powinien akcelerować H.264 lepiej niż dowolna nvidia. Dziwię się, żę PowerDVD nie włącza akceleracji od razu. Czy na pewno masz najnowsze sterowniki ? Na dziś najnowsze są 8.12. Do tego muszą być zainstalowane razem z Catalyst Control Center. Sprawdź też ten tutorial i wątek: http://www.techjamaica.com/forums/showp … stcount=4. Jest tam opis jak i co kliknąć aby włączyć sprzętową akcelerację.

EDIT:
Doinstaluj jeszcze "Complete Avivo? Package":
http://game.amd.com/us-en/drivers_catal … nxavivo-xp
To niby tylko enkoder ale kto wie. Może coś odblokuje.

12

(54 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Seban, sprawdź program DXVAChecker. On wypisuje jakie kodeki aktualnie akceleruje twoja karta.

13

(19 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

mindfields napisał/a:

System zainstalowany na kompie to PC LinuxOS. Jest on zainstalowany na osobnym dysku nie należącym do RAIDa. Ten system widzi tego RAIDa jako jeden dysk - sumę dwóch dysków, natomiast nie potrafi go podmontować. Za to w Ubuntu widzi dwa osobne dyski, na które nie da się wejść, choć są podmontowane. Polecenie dmraid -ay w PC LinuxOS pokazuje, że RAID jest aktywny. Natomiast po wykonaniu polecenia mount /dev/md0 /mnt/raid wywala błąd CAN'T READ SUPERBLOCK. Po wykonaniu polecenia mount -t ext3 /dev/md0 /mnt/raid też występuje błąd i pisze, żeby upewnić się, że system plików ext2 jest poprawny, chociaż RAID jest sformatowany w ext3 przy pomocy Partition Magic. W sumie kupa :)

Jeśli już widzi ci ten jeden wielki dysk to po prostu utwórz na nim jeszcze raz partycję ale w systemie na którym pracujesz. Widocznie Partition Magic źle utworzył tą partycję. Wydaje mi się też, że dmraid nie ma prawa pokazać aktywnego raida. Wyłącz więc najpierw ten raid programowy i spróbuj jeszcze raz. W ogóle upewnij się czy moduł sterownik do kontrolera raid ci się załadował.

14

(31 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

alex napisał/a:

Tyle tylko, że jeszcze niedawno liczba kolorów w ekranach PDP wynosiła ledwo 260K. Niektóre firmy stosowały dithering :D
Tak czy siak obecnie zarówno ekrany PDP, jak i LCD maja po 16 milionów kolorów czy to natywnie, czy też przez miganie ekranem (jak w wielu laptopach). A nedługo będą telewizory OLED i problem zniknie :)

Kiedyś plazma tak. Ale od paru lat jest ok. Dobrze, że nie napisałeś jak kineskopy TV były tylko czarno-białe ;) LCD ciągle nie mają tylu kolorów i podobno nigdy nie będą miały. O 30 bitach już nie wspominając. Firmy od matryc i TV po wikipediach itp. ciągle wymazują tą informację ale nie zmieni to prawdy.
Warto zauważyć, że są już w sklepach TV laserowe. Są super ale na razie cena na razie odstrasza.

15

(31 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Pecus napisał/a:

Piszemy o roznych rzeczach. Cos co zartobliwie nazywam "sprzetowym blurem" w CRT to poprostu nieidelne ogniskowanie wiazki elektronow, ktore objawia sie tym ze obraz jest bardziej miekki (wiazka nie wyswietla idealnego punktu, ale plamke zahaczajaca takze o sasiednie).

Czyli zbieżność. Ale to po prostu dodatkowy parametr w tej technologi, który można wyregulować. Ja ostatnio w jednym z moich monitorów CRT musiałem wyregulować zbieżność bo po 8 latach nagle obraz zrobił się właśnie nieostry. Potencjometry na wierzchu więc łatwo. Po regulacji obraz zrobił się taki ostry, że aż wypalało oczy. Bałem się że to niezdrowe ;) Od razu musiałem wymienić kabel bo stały się widoczne zakłócenia przy wyższych częstotliwościach. Obraz żyleta na CRT:).

W sumie zrobilem fotke z materialu SD na moim TV, polaczenie kablem SCART (RGB) ze zwyklego DVD przyzwoitej klasy. Niestety pojawilo sie na fotce cos w rodzaju mory - pionowe paski wynikajace z nakladania sie filtrow RGB matrycy aparatu i matrycy TV... nie chce mi sie kombinowac, wiec zamieszczam tak jak to wyszlo, wezcie poprawke na to ze tych pionowych zielokawych/czerwonawych paskow nie ma na ekranie. Chodzilo mi o pokazanie jakosci obrazu SD na takim TV. Chyba widac ze jest O.K. Nawet dla mnie - jak pisalem zboczenca jesli chodzi o jakosc obrazu.

No ładnie ale aparat i tak nie odda tego jak to wygląda na prawdę.

alex napisał/a:

Konkludując - filmy nad nowoczesnym LCD ogląda się wyśmienicie. Od kilku dni mam Dicovery HD i na prawdę obraz wygląda rewelacyjnie (kolory, dynamika etc), nawet filmy z DVD wyglądają ślciznie, a poza tym wszystkim 42" telewizora panoramicznego CRT kupić się nie da :)

Ale da się plazmowy, który ma kolory jak CRT. Problem z kolorami LCD narasta bo coraz częściej programy(zwłaszcza gry) wysyłają do wyświetlacza 10bitowy kolor. Czyli w sumie 30bitów zamiast 24. Stało się to popularne przez efekty HDR i taki finalny 30bitowy bufor ramki leci od razu do TV/Monitora. Na plazmie czy CRT nie trzeba się martwić, że obraz będzie nie tak, a na LCD trzeba się modlić aby algorytm to dobrze przeliczył na mniejszy BPP.

16

(31 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Pecus napisał/a:

Moze kapke za ciemne zdjecie....
Chcesz zobaczyc jak wyglada ten kawalek wyciety bezposrednio z tego co TVN nadaje?
Prosze bardzo....

Przecież wiem jak to powinno wyglądać. Porządny LCD da się skalibrować aby wyświetlał kolory ładnie i jak ma dobre filtry to i bez kwadratów od kompresji. Ale Alex mógł nie wklejać zdjęcia na którym widać jak badziewny kolor jest na jego LCD ;) LCD nie wyświetla tak dużo kolorów i cały obraz musi być wstępnie cyfrowo przetworzony aby to ładnie wyglądało. Jak mamy ciemną scenę rodem z Alien to na LCD często zamiast widocznych elementów jest szara plama albo wręcz przeciwnie - w ciemnej piwnicy robi się jasno jak w dzień. Dla tego ważne jest aby algorytmy stosowane do przerobienia takiego obrazu były dobrej jakości. Obraz w buforze TV jest zapisywany z wysoką rozdzielczością koloru, którą CRT by odwzorował bez problemu. Procesor TV teraz taką ramkę obrabia. Analizuje każdy jej fragment. Jeśli jest jakiś element obrazu jest bardziej jednolity to tutaj cyfrowo podbija jaskrawość tego fragmentu aby dało się zobaczyć delikatne przejścia tonalne. I właśnie dlatego często niepotrzebnie podbijane są delikatne różnice powodowane przez kompresję. Wyłażą przez to kwadraty na LCD. Są naprawdę świetne TV LCD gdzie jest to dobrze robione i poziom kwdratów od kompresji jest taki jak na CRT albo i jeszcze mniejszy. Ale to tylko i wyłącznie dzięki wysokiej klasy algorytmom, którym najpierw jest poddawany obraz zanim zostanie wyświetlony.

Specjalnie w BMP, co by jpeg tego nie zdegradowal jeszcze bardziej (sciagnij sobie obrazek i powieksz, bo jest w rozdzielczosci nadawcy).

Też mam tuner DVB do kompa i widzę jak to ma wyglądać. Ale u mnie wygląda tak jak powinno też na TV.

Jak widac "duchy od cyfr" sa w nadawanym sygnale i wnikaja z kompresji po stronie nadawcy.

Ja u Alexa widzę znacznie gorsze duchy, nie od kompresji nadawcy.

Na CRT zadziala tzw "sprzetowy blur" :) i tego nie zauwarzysz, choc ja na swoim tez widzialem.

Dobrej jakości CRT nie ma żadnego blura. Z blura są przecież znane LCD. Tenis, siatkówka - do dzisiaj na forach ludziska narzekają na smugi przy takich widowiskach w LCD.

Żeby nie było: Ja sam przymierzam się do TV LCD. Konkretnie mam ochotę na 50" Bravię 200Hz. I pewnie coś takiego sobie sprawię jak tylko będę miał za 2 miechy więcej czasu wolnego bo to pod kątem konsoli do gier. Widziałem ten TV i wiem, że on ma zarąbiaste algorytmy i obraz jest bardzo ładny. Na nim nawet gierki 30fps wyglądają jakby były 60fps ;)
BTW: Wiece ile dzisiaj prądu zużywają LCD ? TO jest o wiele więcej niż kiedyś CRT (nawet przeliczając na cal obrazu). Taki Samsung LN52A850 52?, który też mi się podoba ma zmierzony pobór mocy 439W!

17

(31 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

alex napisał/a:

Jeśli zaś chodzi o kwadraty z MPEG-a to jest to wina zbyt dobrego odwzorowania obrazu. Na CRT nie ma pełnej gamy kolorów i odcieni więc tych kwadratów nie widać, bo CRT wyświetla różne odcienie czerni jako ten sam czarny kolor :D jak się odpowiednio ustawi kontrast to nie powinno byc problemu.

Niestety ale jest dokłądnie na odwrót. To LCD nie są w stanie wyświetlić pełnej gamy kolorów a CRT nie mają z tym problemu. Te kwadraty od kompresji są bardzo widoczne właśnie z tego powodu, że LCD obcinają gamę kolorów. Podobny efekt jest jak robisz konwersję obrazu z 24bitów na 16 albo 8 bitów. Właśnie dlatego widzicie te kwadraty na LCD.
A na twoich zdjęciach tło pod zegarkiem na TVN24 jest normalnie ciemno granatowe a nie praktycznie czarne, jest jednolite a nie z duchami od cyfr ;)

18

(14 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

cedyn napisał/a:

no wlasnie chyba nie bardzo ... w drugiej czesci, HUD terminatora pokazuje same uzyteczne dla niego infosy (np. nazwy i typy motocykli, czy ciuchy z danej osoby na niego pasuja itd.)

Ale na pocieszenie w drugiej części dali Atari Portfolio głównemu bohaterowi :)

19

(6 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Tdc napisał/a:

Czy ktoś wie co takiego robi emulator Atari800win, że przejmuje wydajność CPU znacznie inteligentniej niż inne emulatory ?

On sobie ustawia po prostu wysoki priorytet. Jeśli jakiś proces ma wyższy priorytet niż inny to mimo iż ten z niższym priorytetem zajmuje 100% CPU to ten z wyższym priorytetem jeśli zażąda 100% CPU to dostanie go. Proces z niższym priorytetem wówczas dostaje mniej %CPU do dyspozycji. Wiele aplikacji ma w sobie wbudowaną opcję do ustawiania wysokości priorytetu. Jeśli nie to ostatecznie możesz otworzyć manager zadań (CTRL+SHIFT+ESC) i w zakładce "Procesy" odnajdujesz proces, któremu chcesz zmienić priorytet. Jeśli zależy ci aby jakiś EMU nie chrupał jeśli aplikacje robią coś w tle to zwiększ jego procesowi priorytet(prawy click myszą). Najpierw delikatnie bo jak dasz za wysoko to system może stać się mało przyjemny w obsłudze ;). Jeśli nadal chrupie to odnajdź aplikację, która ma wysoki prioytet i używa dużo CPU i obniż jej priorytet na niższy niż ma twój EMU.

Poproszę 3 sztuki.

21

(9 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Pewnie Digi Duck.

22

(152 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

dely napisał/a:

To jest AST Cart aka "bzium" - pierwsza wersja zawierająca trzy programy na krzyż. BTW, ma ktoś może oryginalną naklejkę z tego karta?

Kumpel miał tego carta to nie miał specjalnej naklejki a taką standardową czerwoną z czarnym tekstem Atari Super Turbo i adres Atari Studio o ile pamiętam. Standardową dlatego bo przyklejali ją też na każdym magnetofonie jaki przerabiali (z tych co widziałem). Ja miałem na swoim ale z czasem się zniszczyła i ją odkleiłem bo tylko oszpecała.

23

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Przy okazji "tunerów" zewnętrznych to wszystkie jakie widziałem dają obraz 60Hz. A przecież z Atari PAL jest 50Hz. Gry z płynnym scrollingiem wyglądają przez to beznadziejnie bo są nieprzyjemne przeskoki obrazu. Znacie taki tuner zewnętrzny co daje obraz 50Hz, lub najlepiej 100Hz ? Do tego aby jeszcze wyświetlał naprawdę 50 obrazów na sekundę a nie jak te co widziałem tylko 25...

24

(81 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

seban napisał/a:

Czy ktokolwiek widział ktokolwiek ma: System Turbo 2600 firmy SZOK ze Świebodzina?

Ja chyba widziałem. Kiedyś mój sąsiad wyciągnął całkiem sporą chyba metalową skrzynkę. O ile pamiętam całość miała wymiary mniej więcej magnetofonu XCA12. Może trochę mniejsze. Twierdził, że to jest właśnie to turbo. Słabo pamiętam ale mówił chyba, że nie chce mu to działać czy może, że jest słabe ? Nie pamiętam też co się do tego podłączało - czy zwykły magnetofon, czy może taki od Atari :( Raczej zwykły. Na pewno już tego niema bo od Atari nic mu nie zostało.

25

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

dely napisał/a:

Czy w łatwy sposób da się stworzyc interfejs łączący wyjście słuchawkowe dowolnego odtwarzacza (mp3, komórka) z portem SIO w celu emulacji magnetofonu - jeszcze lepiej w trybie turbo.

A ja taki interfejs mam od dawna. I to z Turbo 2000 :) Jeszcze zanim dostałem XCA12 to najpierw dostałem taki interfejs bo to było znacznie tańsze. I ładowałem programy z radiomagnetofonu Sony a później z wieży Kasprzak :) Oczywiście też zapisywało. Niestety jedynie nie działało sterowanie silnika ale mała strata.