Seban,
Udało mi się pokonać Coelsa Injektor 4000 bodów za pomocą Arduina.
Szczegóły na sąsiednim forum:
https://atarionline.pl/forum/comments.p … =1#Item_41

Na sąsiednim forum założyłem wątek o wykorzystaniu Arduino jako prostego interfejsu smartfon->Atari do wczytywania normal, Turbo Blizzard, Trubo2600, Sistema Injektor, itp. :
https://atarionline.pl/forum/comments.p … e=1#Item_0

Zacząłem liczyć długości impulsów wygenerowane w symulacji.
Zaczęły mi wychodzić: 160ms, 250ms, 260ms, 175ms, 275ms.
Sprawdziłem w Atariki i jakież było moje zdziwienie, że to prawidłowe czasy dla Turbo Blizzard.
Cały czas myślałem, że w Blizzardzie, tak samo jak w Turbo 2000, impuls zera jest dwa razy krótszy od impulsu jedynki.
A tu niespodzianka: proporcja jest jak 2 do 3.
To tłumaczy podatność Blizzarda na zakłócenia.
Oczywiście 165ms wobec 250ms Turbo 2000 też robi swoje (pasmo przenoszenia magnetofonu).

Seban, konstruuję interfejs Blizzard Turbo, żeby wykorzystać go w mikrokomputerkach opartych na mikrokontrolerach i w jednym na czystych TTL-ach.
Generalnie będzie pobierał sygnał ze smartfona, ale chciałbym, żeby był na tyle uniwersalny, żeby radził sobie również ze zniekszałconym sygnałem z kasety.
Jako wzór wziąłem zamieszczony dwa lata temu przez Ciebie plik:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/b … 20T20.flac

W pliku widać załamanie zaraz po zakończeniu synchronizacji (zrzut 1):
PunBB bbcode Zrzut1

Układ radzi sobie z tym załamaniem (zrzut 2). Na razie tylko w symulacji. Jak wrócę z wakacji, wykonam i przetestuję go w realu.

PunBB bbcode Zrzut2


Dzięki Ci za ogrom włożonej pracy. Jak widzisz, może ona również przydać się w projektach nie związanych z Atari.

(Poniżej załączone obrazki. Nie chciałem ich kasować, bo nie wiedziałem czy nie znikną z tekstu)

@Duracel:
Zanim stworzycie samouczka jak replikować kasety z obrazów CAS, obejrzyjcie proszę filmik:
https://youtu.be/kWUBLQafCKE?t=19

6

(7 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zrobiłem schemat i symulację na www.falstad.com bo mnie sprowokowali na AtariOnline :).

(edit) W opisie powinno być 1,4Vpp a nie 2Vpp. Chodzi o amplitudę napięcia wyjściowego wzmacniacza/ogranicznika (pierwszy wzmacniacz z LM324).

7

(7 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tak, dokładnie, to czeskie super turbo. Dodałem jeszcze dwie diody aby obsługiwało Blizzarda i ustaliłem rezystorem punkt pracy tranzystora, bo w oryginale był niestabilny (luźna baza była polaryzowana z LM324).

8

(7 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Czy byłby ktoś zainteresowany rozwiązaniem turbo do do Atari podłączanym do smartfona?
Mam działający prototyp, lecz nie wiem czy warto przygotowywać dokumentację, czy jest dla kogo?

Interfejs zawiera część normal opartą na LM324, układ z IKS 10/1987 z niewielkimi zmianami + ciekawą część turbo zbudowaną na jednym tranzystorze, czterech diodach i dwóch rezystorach.

Turbo wczytuje AST, Unerring Mastes, ATT, Turbo 2000 (wersja SIO), Turbo Blizzard, czeskie Super Turbo i Turbo 2000, Turbo ROM, Turbo 2000F i Turbo 2001 (po zapewnieniu odpowiednich loaderów lub dodaniu ręcznego przełącznika), Omnicon Turbo.

Pliki CAS ze smartfona wysyła się aplikacją Cas2Audio.

9

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Klej na gorąco i żadnej śrubki, a na podłogę można upuścić i dalej działa. Na dodatek wykonane w dwa wieczony, nie licząc pokonania pułapki Fuse-bits i budowy programatora do ATmega.
W sumie teraz mam dwa - szeregowy i równoległy.

10

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

i już ostatnie.

Swoją drogą - mam prośbę do Administratora aby te zdjęcia połączył w jeden post i włączył bezpośrednie wyświetlanie obrazków.
(z góry dziękuję).

11

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

kolejne

12

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

i jeszcze jedno

13

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

kolejne zdjęcie

14

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Kolejne zdjęcia (nie wiem jak je wstawić aby odrazu pojawiały się na stronie).

15

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dorzucę kilka zdjęć.

Zielona płytka z diodami, DIP-switch'ami i guzikami to zaadaptowany element innego urządzenia (stąd nadmiar rezystorów, których nie chciało mi się wylutowywać). Wtyczka SIO - samoróba z kleju epoksydowego i elementów złącza zasilania PC.

Jako czytnik kart SD idealnie nadaje się złącze ze starej taśmy sygnałowej do napędu 5" dyskietek PC (dowiedziałem się jednak o tym już po fakcie użycia adptera mikroSD).

Pozdrawiam serdecznie

16

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie neguję przydatności i sprawności SIO2SD. Być może sam bym go zbudował. Miałem jednak akurat ATMega8 kupiony kiedyś za kilka złotych na inną okazję. Ponoć teraz trudno go już kupić.
Resztę elementów też miałem, więc koszt budowy był znikomy (nie licząc spędzonego czasu). Oczywiście popadłem w pułapkę Fuse-bitów i musiałem zbudować programator równoległy. Przyda się do innych zadań.

Po uruchomieniu SDrive byłem bardzo zaskoczony dużą funkcjonalnością tak prostego urządzenia więc postanowiłem się z Wami tą informacją podzielić. Jeśli ktoś już ma SIO2SD to będzie moim naturalnym oponentem, ale może trafi się ktoś, kto ma zamiar coś podobnego zbudować i tutaj nie byłbym tak pewny co do postawienia na SIO2SD. Zwłaszcza, że do SDrive praktycznie nie trzeba wykonywać płytki drukowanej.

Swoją drogą koledzy, którzy sprzedają SIO2SD mogliby oferować również tańszą wersję czyli SDrive.


do Urborg: Jak jest z tymi obrazami to do końca nie wiem - sprawdzę przy najbliższej okazji. Wydaje mi się, że operuje się na jednej stacji czterema obrazami (plus piąty obraz dysku narzędziowego). Numer stacji wybiera się trzema DIP-switchami.

17

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Co do montowania dysków w SIO2SD - zwracam honor - jak pisałem wcześniej - nie znam tego urządzenia.

Co do przypisywania dysków w SDrive. Można przed uruchomieniem gry przypisać do 4 obrazów dysków a potem sprzętowo - za pomocą guzików urządzenia przełączać "w biegu" aktywny obraz. Na 4 diodach świecących pokazywany jest numer aktywnego dysku.

Osobny guzik przełącza na obraz SDRIVE.ATR gdzie zapisany jest program obsługi urządzenia (nawigacji po katalogach i montowania obrazów). Po jego naciśnięciu palą się wszystkie cztery diody.

18

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Co do braku wyświetlacza - nie wiem jak używa się SIO2SD, bo nigdy go nie miałem - w SDrive "wyświetlaczem" jest Atari. Po katalogach "chodzi" się za pomocą jego klawiszy (bądź joysticka-a) a na ekranie Atari mamy listę plików. Myślę, że to jest wygodniejsze niż chodzenie po katalogach za pomocą dwu-liniowego wyświetlacza.

Długie nazwy nie są wyświetlane na liście lecz po najechaniu na konkretny plik na dole ekranu wyświetla się jego pełna nazwa (tzn. dokładnie 80 pierwszych znaków).

Co do płytki, to zmontowałem całe urządzenie na uniwersalnej, za pomocą kabelków. Jako kart używam microSD a jako czytnik - adapter w postaci karty SD z przylutowanymi na stałe kabelkami.

Co do FAT16 - nie widzę żadnego kłopotu. Sformatowałem kartę 512MB jako FAT16 i mogę tam zmieścić np. wszystkie gry na Atari. Natomiast dla PC-ta nie ma wielkiej różnicy między FAT16 i FAT32.

Co do doświadczeń - nie mam ich na razie zbyt wiele. Uruchomiłem parę gier w postaci pików binarnych i parę w postaci obrazów dysków. Wszytko działało prawidłowo. Czas wczytywania nie jest rewelacyjny, ale ma to swój "smaczek".

19

(42 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam szanownych kolegów, jestem tu zupełnie nowy. Fakt, że zaglądałem na tę stronę wiele razy, bo mam straszny sentyment do małego Atari, ale piszę pierwszy raz.

A teraz do rzeczy: zbudowałem właśnie interface SDrive - emulator stacji dysków na karcie SD
(na podstawie projektu http://raster.infos.cz/atari/hw/sdrive/sdriveen.htm).

Coś podobnego do SIO2SD tylko prostszego w budowie i myślę, że również w obsłudze.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany moimi doświadczeniami w budowie to proszę o pytania.