Ja po proszę jeden fujinet.

2

(13 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 16/32bit)

Nie wiem jak w Pure Pascalu, ale w Turbo można było po prostu podmapować zmienną pod adres w pamięci. Np.

const
       IOMem = $f0000000;
     
     var
       { This address has no actual meaning }
       MyPort: Byte absolute IOMem + $c030;

Wtedy do pamięci (rejestru) można się odnosić jak do zmiennej.

3

(26 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

XL to chyba `excel` (przewyższać, górować :)). Ja mam też taki jeszcze jeden pomysł. A może to 130XE na jakimś etapie miało mieć wszystkie klawisze funkcyjne z 1200XL, ale za bardzo by się upodobniało do 130ST i to zarzucili.

Ale na pewno nie było tak, że Atari BASIC był napisany przed MS BASICiem. Ten drugi był kilka lat wcześniej hitem na ALTAIR 8800. Bill miał go tylko portować na Atari. Tak jak napisał Sikor, nie udało mu się go zmieścić w 8kB, bo miał mieć jakieś rozszerzenia graficzne i muzyczne, których chciało Atari.

Co do zmiennych tekstowych, to w Atari BASIC trzeba je deklarować, bo Atari BASIC powstał na bazie innego BASICa (https://en.wikipedia.org/wiki/Data_Gene … ness_Basic). Na pewno jest to trochę kłopotliwe, ale za to nie mają ograniczenia długości. Zmienne tekstowe w MS Basic mogą mieć max 256 znaków.

5

(12 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Trochę off-topic: Ciekawi mnie jak wpłynęły prace nad PowerPC w Motoroli na rozwój komputerów w Atari i Commodore. Czy zdali sobie sprawę że te konstrukcje, które mają na tapecie już będą przestarzałe?

6

(31 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Też się nie znam, ale się wypowiem ;). A nie można używać TSX/TXS i LDA 256,x do dostępu do innych obiektów na stosie? Zawsze się zastanawiałem czy ktoś w ogóle myślałem o wykorzystywaniu tego do zrobienia kompilatora języka opartego o stos.

7

(74 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ciekawe, czy dużo było takich gier które przerobione były tak żeby wgrywały z magnetofonu do rozszerzonej pamięci.
Tak szukałem i szukałem. Był sobie taki kopier w Komputerze 1988/11 na stronie 21. Copy 484, który kopiował ok 60,5 kB. Ale to był tylko kopier kaseta-kaseta.

8

(26 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Jednak nie będę brał tego sprzętu (płyty i klawiatur). Chciałem podłączyć tę klawiaturę do płyty ale widać że nie ma złącza klawiatury na płycie.

9

(26 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ja biorę:
1. Klawiaturę Amstrad (tę środkową)
2. Płytę 8088.

Ja odpalałem kiedyś MultiTOS na 1040STE z 4MB RAM i nie działał tak tragicznie. Można zainstalować jakąś starszą wersję Minta i podmienić AES.

11

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Dzięki za rozmiary pasków do 1050. Wczoraj zamontowałem i moje obie 1050tki odzyskały życie :). Dzięki wielkie :).

12

(117 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Z tego co pamiętam to w którymś z Seriousów był opis jak podłączyć 65c02 zamiast 6502c. Pewnie zasada podłączenia czystego 6502 byłaby podobna.

13

(34 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

@_tzok_: Piszę o tej bieli już trzeci raz :). Przecież widać że jak jest białe tło w TOSie to wtedy się rozsynchronizowuje. Może jest jakieś za wysokie napięcie na RGB albo coś. Miałem podobny efekt ale z drugiej strony, tzn ze strony monitora. Monitor miał coś zrąbane z jasnością i była bardzo niska, to podkręcałem ją sobie na płycie, ale to powodowało że po pewnym czasie ekran też był tak ścięty, albo tracił synchronizację.

14

(34 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Tak jak już napisałem powyżej stawiam na to, że jeśli tło jest białe (tak jak na pulpicie i przy starcie) to się rozsynchronizowuje. Możliwe że to właśnie przez to że jest tak dużo białego na ekranie. Szczegółów nie podam, bo się na elektronice nie znam.

15

(34 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 16/32bit)

Dla mnie wygląda na to że obraz się rozsynchronizowuje jeśli tło jest białe. Chyba "Nebenprodukt" Checkpoint'a by się nadał do sprawdzenia.

16

(14 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Z tego co wiem, to Wifi232 nie implementuje PPP. Wifi232 implementuje coś na kształt protokołu Hayes, a dokładnie jego komendę ATDT albo ATD. Zamiast numeru telefonu podaje się numer IP serwera i port (chyba można też podać domenę). Swoją drogą, ciekawe czy obsługiwałby np SSH. To by było ciekawe, można by np łączyć się do Amazona AWS i tam odbierać pocztę. Albo po prostu szyfrowany dostęp do BBSa. Ogólnie rozwiązanie jest proste i tanie. ESP8266 albo ESP32 jest tanim mikrokontrolerem. Kosztuje nawet kilkanaście złotych. Można by było wiele ciekawych usług na nim zbudować. Np.

1 Sklep z grami na stare platformy z ładnym klientem na każdą platformę (ze zdjęciami z gier itp).
2.BBSy/strony z grami, z których zgrywasz sobie na mikrokontroler (ma on trochę wolnej pamięci) i wgrywasz z niego gry.

Link do mikrokontrolera. Trzeba jeszcze to spiąć z SIO, czyli dodać jakiś przetwornik z 3,3v na 5v. Może i nawet dałoby się zasilać to bezpośrednio z portu SIO.

https://nettigo.pl/products/modul-wifi- … rzewodowej

Mi tez działała Amiga 1200 po Scarcie ale Atari STE nie chciał. Dopiero jak zamontowałem ten rezystor pojawił się obraz.

Może to chodzi o wykrywanie czy RGB czy Composite po stronie TV. Ja właśnie miałem ten problem. Kupiłem kabel na Allegro ale nie chciał mi działać na konwerterze HDMI ani na TV LCD. No i trzeba dołożyć kondensator pomiędzy któreś linie.

Tutaj są szczegóły http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12944.

OT: mam jeszcze jeden problem z tym kablem z Allegro. Dźwięk buczy i jest jakby przytłumiony. Jak podłączę bezpośrednio do chichów (mam STE) to wszystko jest ok, ale przez kabel RGB->Euro buczy.

Offtopic: A jakie paski pasowałyby do 1050tki?

20

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wydaje się jak zaklęcia voodoo, ale działa :). Mam chyba taki walnięty magnetofon, to kiedyś zrobię filmik o tym :).

21

(12 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja miałem taki jakby przydźwięk, ale on w ogóle w nie wpływał na to czy się wczytywało czy nie. Tylko słabo wtedy było słychać sygnał. Pomagało postawienie magnetofonu blisko obok komputera (od strony portów joysticka). Ciekawe czy u Ciebie zadziała :).

PS. Najlepiej wtedy odłączyć joysticki, żeby ścianka magnetofonu stykała się z komputerem.

22

(31 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Mialem też taki pomysł jakiś czas temu, ale mój nie ograniczał się tylko do samego SIO. Co byście pomyśleli na stworzenie takiego sklepu/portalu z grami i programami dla starych komputerów. Taki ESP8266 można przecież podłączyć i pod C64 czy Apple II albo Spectruma. Takie coś wtykałoby się do portu SIO, to by bootowało z jakimś ładnym menu i wyszukiwarką. Można do Atari tylko przesyłać tytuły i obrazki w odpowiednim formacie. Kupione/zgrane programy można byłoby zapisać w ESP8266 (ma trochę pamięci z tego co pamiętam) i tam trzymać, albo przegrać na kasetę czy dyskietkę.

No i coś w stylu handlera CIO/SIO do TCP (tak jak w SIO2BT) dla innych programów.

23

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Też mam taką przejściówkę, ale do stacji 1050 :). Z tego co słyszałem to problemem nie jest 9V które jest w C64 a to że jest to napięcie zmienne i z tym sobie nie radzi elektronika i się "pali". Podłączyłem kiedyś głupi moje pierwsze Atari 65XE z 1987 roku, z świeżą dopałką pamięci autorstwa Pasia, do zasilacza C64 i dioda się pięknie świeciła na czerwono ale co z tego jak ekran był z tego co pamiętam brązowy albo ciemno czerwony.

Mam nadzieję, że czytają te posty sprzedawcy z Allegro, bo szkoda tych wszystkich spalonych Atari :(.

PS: w przejściówce do stacji 1050, wykorzystuję właśnie te 9V AC z zasilacza C64. Nawet daje radę :).

24

(41 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 16/32bit)

Ze zdjęcia wynika że dałeś porównanie z ST Medium, a powinno być ST High.

25

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie ma szans :). Sam kiedyś tak usmarzyłem swoje pierwsze Atari. Wszystko przez napięcie 9V AC.