1

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Podpinałem ten sygnał do oscyloskopu (pin 20 złącza napędu), żeby zobaczyć jaki ma przebieg, ale chyba coś źle ustawiłem - ten sygnał w ogóle się nie zmienia w czasie, tzn. cały czas jest wysoki i nic się z nim nie dzieje, niezależnie czy stacja pracuje, czy nie. Tak samo wrzucenie tam na chwile stanu "zero" też nie powoduje przesunięcia głowicy.

Ale poszukam coś o powielaczach częstotliwości i może eksperymentalnie coś uda się zmontować, dzieki za podpowiedz!

2

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

I faktycznie, to chodziło o obroty.  Podanie 5V na kabel sygnału sterujacego obrotami powoduje, ze stacja zaczyna chodzic wolniej.
Niektore stacje maja nawet do tego zworki, ktorymi mozna przelaczac na stałe obroty 300/360 bez dodatkowej ingerencji lutownica.

Co ciekawe, nawet po przestawieniu obrotów napęd nie czytał, jeśli włożony był do stacji oryginalny rom. Dziwne.

Niestety, ze względu na szerokość scieżek, z oryginalnego dysku atari stacja jest w stanie odczytać tylko ścieżkę zerową, a następnych szuka już nie tam gdzie trzeba (np katalog który jest na scieżce 20, dla stacji 80 ścieżkowej wypada w okolicach 10 ścieżki stacji atarowskiej.)

Niemniej, gdyby zrobić jakiś przełącznik 40/80TPI, który modyfikowałby sygnał przesuwu głowicy, tak by wykonywała 2 kroki zamiast jednego, to sądze że czytałaby juz normalnie.
Pamietam, że w zewnętrznej stacji 5 1/4 cala do Amigi widziałem taki przełącznik gęstości (płytka z dwoma TTLami, niestety z wydrapanymi oznaczeniami kości, tak więc nie wiem jakie układy zostały użyte).
Pod Sparta w kazdym razie ładnie chodzi,pisze, czyta (głównie sama siebie :)) i ma się do dyspozycji ok 2870 (coś koło tego) sektorów formatu DD. Spokojnie wchodzą 4 dyskietki na jedną.  Gdyby udało mi się wykombinować coś z przełącznikiem liczby ścieżek to byłaby bardzo fajna stacja, pozwalająca czytać zwykłe dyski, oraz tworzyć dyski dwustronne o podwójnej pojemności. Jeszcze jakby był jakiś boot loader z menu plików na dysku zdolny do ładowania z dyskietki 720kb to byłoby mega wygodne rozwiązanie.
Tak czy inaczej będę próbował coś wykombinować z przełącznikiem gęstości.

3

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Numer napedu musi jednak byc D0, by go widziala elektronika stacji. W innej konfiguracji nie kreci nawet dyskietka, a jak jest ustawiona jako D0 to przesuwa glowice, kreci dyskiem i zapala sie dioda led.

Wsadzilem tez eprom ze zmodyfikowanym romem, ktory ma obslugiwac stacje 80 sciezkowa 3,5calową, ale niestety nie daje rady - jest boot error, lub blad 8b, np przy probie odczytu katalogu czy sektora. Dotyczy to rowniez Sparty - nie da sie sformatowac dysku ani w normalnych formatach atari, ani w tych bardziej pojemnych.

Sadze, ze jednak nic z tego chyba nie bedzie, pewnie głowica faktycznie nie trafia w sciezke i stad problemy.
Czyli raczej porazka, a szkoda, bo mialem nadzieje pouzywac sobie tej stacji do wgrywania.

4

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Rom jest oryginalny, zczytałem jego treść i to ten od XF551 Wydaje mi się, że komus zepsula sie stacja 360k, która byla w tym napędzie i wstawił 1,2mb w nadziei, ze to zadziala.
Symbol, jaki ma ten naped to FR506, w necie figuruje jako 1,2mb. Wyglada identycznie, jak oryginalny z XF, tylko jest biały, a nie szary, ma nawet zieloną okrągłą diodę z przodu po lewej.

W zasadzie zalezy mi na odpaleniu tej stacji, do odczytu typowych dyskietek atari, a nie o jakichs powiekszonych pojemnosciach.
Moze wsadzenie zmodyfikowanego romu (np tej  przeróbki obslugujacej 3,5 calowy naped 720k) by zadzialalo?

5

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Witam!
Mam XFkę w ktorej ktos zamontowal napęd 1,2mb chinon. Stacja probuje czytac dyskietki atarowskie, ale nie daje rady.
Czy XF w ogole jest w stanie pracowac z napedem 1,2mb bez przerobek? A moze cos trzeba zezworkowac w napedzie PC, zeby dzialal prawidlowo z elektronika stacji?
Prosze o podpowiedz.