Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Nowa obudowa dla 800XL - zostało 36 dni Niewiele ponad miesiąc do końca kampanii.
Zmarł twórca języka BASIC Zmarł Thomas E. Kurtz twórca języka BASIC
Zmiana serwera atari.area Serwis przeszedł właśnie ważną aktualizację infrastruktury
4th Atari ASCII Compo - wyniki Dostępne są już wyniki tegorocznego ATASCII Compo.
thing neo 1.60 Olivier Landemarre wydał nową wersję desktopu Thing.
Opcje wyszukiwania
Pozdrawiam,
Popełniłem coś takiego kawałek czasu temu ?zainspirowany? wątkiem o turbo,
Na pewno czyta T2000, T2000F, Blizzarda ? innych nie testowałem z braku materiału źródłowego.
Nie jest zamontowane we wtyczce SIO ale bezpośrednio w Maluchu.
Generalnie ze schematu ?szybkiego? turbo wywalasz układ sterowania za pomocą linii command i podłączasz pozostały wzmacniacz/komparator do wejścia jednego lub dwóch inwerterów a ich wyjście przez diodę do data in wtyczki gniazda SIO (tak jak w sio2sd)
Klasyczna paranoja i wszyscy się dziwią dlaczego normalni ludzie uciekają z Polski :)
Swego czasu razem z kilkoma kolegami prowadziłem firmę informatyczną ? nie za dużą 120 pracowników, firma w Polsce obsługa rynku niemieckiego. Płaciliśmy podatki ? bez żadnych manewrów w stylu 0 dochodu, ZUSy, pracownicy zarabiali średnio od 3 do 5 tysięcy netto. Pewnego pięknego dnia kochany urzędnik skarbowy trzepnął nam półtora miliona kary za rzekomy import/eksport z niewłaściwie naliczonym Vatem. Po 3 latach szarpaniny oczywiście firma wyszarpnęła kasę ale? jak to w takiej sytuacji bywa trzeba było w momencie ?ściągnięcia kary? zapłacić pracownikom, kontrahentom, zusowi? więc dziwnym trafem nasz niemiecki partner pojawił się w odpowiednim momencie z walizką kasy?
Efekt jest taki. Dzisiaj właścicielem firmy jest oczywiście niemiecki kontrahent, pracownicy zarabiają średnio 3500 brutto, firma nie płaci podatków - bo nie przynosi zysków, a my wszyscy jak jeden mąż płacimy nasze podatki w Anglii, Szwajcarii i Niemczech.
Ja osobiście od 3 lat nie tknąłem żadnego projektu w Polsce ? i nie mam zamiaru.
Jak chcecie na poważnie sprzedawać te karty to osobiście radził bym abyście weszli w komitywę z jakimś forumowiczem zamieszkałym w UK i prowadzili sprzedaż za jego pośrednictwem. Najlepiej z takim, który już ma tam zarejestrowaną działalność.
Odpowiedź na twoje pytanie znajduje się tu: http://www.atari8.cz/calp/data/pha_pr_2/index.php?c=19
Rozrysowany tu jest interfejs T2000 (mniejszy schemat) i tor odczytu magnetu z zaznaczonym miejscem podłączenia (większy schemat).
Dokładnie ten układ zapodali mi we Wrocławiu (firma INFO-Cell) na kartridżu był TOS i loader właśnie do ?AUTO TURBO? taki sam jak pokazałeś na zdjęciu ->działa do dzisiaj.
co do OT: Najwyraźniej wszyscy kochali swoje magnetofony :) i dlatego taki szeroki odzew.
Dely na 90% to właśnie jest T2000F, jeśli możesz to zrób fotkę płytki magnetofonu w miejscu przylutowania kabli do przełącznika - > powinna tam być rozcięta ścieżka
Ten magnet to CA12 czy XCA12?
Seban Ja nie chce haltować ANTICA ja chce żeby ANTIC mógł haltować ?rozszerzenie? właśnie ze względu na odświeżanie szyny, DMA można wyłączyć więc i tak nie stanowi problemu.
phnx napisał/a:Antic generuje HALT dla CPU (...) 6502C ma wejście HALT (...) Interesuje mnie układ który ma wejście HALT dla sygnału z ANTICA (...) i wyjście HALT dla CPU na czas kiedy sam walczy z szyną ATARKI
w atarce to ANTIC jest panem i władcą szyny, ja chcę mieć możliwość zablokowania CPU ? puścić sygnał HALT z ANTICA do rozszerzenia a z rozszerzenia do CPU. Efekt: rozszerzenie może zablokować CPU a samo jest blokowane przez ANTIC.
Potrzebne będą 3 dwukierunkowe bufory 3 stanowe 8bit to jak mawia nasz omnipotentny klasyk Jaroslavus Maximus Napoleon Piłsudski ?oczywista oczywistość?:) mnie interesuje układ sterujący do nich.
Coś takiego pozwoliło by na robienie ?inteligentnych? kart w jednym standardzie ? mieli byśmy do dyspozycji ?rasowe? i przede wszystkim ?bezpieczne? rozszerzenie szyny dla dowolnych projektów w stylu simple SID. Można by kaskadowo wsadzić kilka takich ?rozszerzeń?
Złącze PBI /CART jest tylko jedno ?
Oczywiście wiem że cykl CPU nie jest z gumy ale 2..4 takich kart dało by się obsłużyć np katę z 65816 i takiego SIDA stereo
Turbo 2000F składało się z potencjometru 47K elektrolitu 16u przełącznika i tu uwaga rozciętej ścieżki na płytce magnetofonu i właśnie o miejsce tego rozcięcia chodzi :) w wersji dla XCA12 -> magnet CA12 miał inną płytkę? po to jest potrzebne zdjęcie. No chyba że ktoś ma schemat magnetofonu zmodyfikowanego do 2000F.
Co do wersji turba to masz generalnie rację ? 80 % interfejsów czyta inne formaty ? wyjątek stanowi blizzard zwykły interfejs nie dawał sobie z tym rady. Zostaje jeszcze kwestia sygnałów sterujących i błędów podczas wczytywania/zapisu ? dlatego zrobiłem własny interfejs ? mały kombajn z kabelkiem sterującym i przełącznikiem ? działa z dowolnymi loaderami bez modyfikacji softu ? i to cały sekret
Jeśli chodzi o soft to interesują mnie opisane procedury zapisu/odczytu nagłówków, rozbiegówek i pojedynczych bajtów. Z w wersjach z krótkim sygnałem dla ?1? i z długim ?1?
Jeśli dasz radę to zrób fotkę (dwie strony płytki) i pomierz rezystory. Całość wystaw na forum (lub w innym miejscu)
Jak znajdę trochę wolnego czasu wystawię na forum schemat interfejsu Multiturbo (T2000, T2000F, Blizzard + czeskie systemy w XCA 12) projekt zrobiłem w 92 i muszę odtworzyć aplikację na aktualnie dostępnych scalakach, oryginał działa do dzisiaj :)
Mam też loader T2000F działający bez przełącznika (mój mod)
Jeśli ktoś ma T2000F z przełącznikiem w magnecie XCA 12 to również prosiłbym o fotkę od strony druku płytki
Fajnie byłoby gdyby odezwał się ktoś kto pisał loadery do turbo (dowolnego)!
Mam takie rozszerzenie w magnecie ? właśnie z Wrocławia + Cartridge ?Dom Handlowy Łada? ? schemat jest bardzo podobny (identyczny?) do AST turbo które pojawiło się na forum kawałek czasu temu ? płytka + kabel do pinu COMMAND SIO
Antic generuje HALT dla CPU w trakcie DMA. 6502C ma wejście HALT zatrzymujące go w trakcie gdy inne układy ->ANTIC mają dostęp do szyny. Interesuje mnie układ który ma wejście HALT dla sygnału z ANTICA które go potrafi zatrzymać i ODCIĄĆ OD SZYNY na czas DMA z ANTICA i wyjście HALT dla CPU na czas kiedy sam walczy z szyną ATARKI
W tym rozwiązaniu układ miałby się znaleźć ?pomiędzy? ANTICEM i 6502. wszelkie ?odblokowywania? załatwia układ obsługujący taki dodatkowy ?procesor?.
Całość oczywiście pracowałaby synchronicznie z zegarem ATARI.
Nie chodzi o zatrzymywanie 6502 całkowicie ? generalnie tylko na czas dostępu do kawałka ramu ? np. bloku ze zmiennymi, jakiegoś bufora dzielonego między procesory etc.
Dodatkowy RAM podpięty po ?drugiej stronie? takiego układu oczywiście może sobie pracować jak najbardziej niezależnie.
Co do realności takiego rozwiązania -> jeśli działa MCU SlightSID podłączone do szyny to rozwiązanie jest realne ? kwestia tylko jak upierdliwe
Seban ? jeśli to miała być ramka w obszarze cartridge dla takiego EZ80 to zobacz jak jest zrobione ZX Spectrum ? zwróć uwagę na rządek rezystorów między ULA, CPU i ramem ? najprościej można chyba tak.
Jest jakaś szansa na schemat / opis podłączenia MCU? mam niestety tylko jedną atarynkę i nie mam ochoty puścić jej z dymem - ze względów sentymentalnych :) oczywiście wersja BOX :) kupiona jeszcze w pewexie.
Interesuje mnie możliwość prawidłowej reakcji właśnie na antica i halt ? chce mieć możliwość bezpośredniego dostępu do RAM malucha z zatrzymaniem CPU i prawidłową obsługą obrazu przez ANTICA.
Cze!
Panowie ale odpowiedzcie dlaczego pchacie między szynę ATARI a SIDa PICe i Atmele ?
Z projektu SID playera zrobionego przez komodziarzy zza Odry właśnie na atmelu wynika jasno że wystarczy dekoder adresów + załatwienie odcięcia SIDa od szyny ATARI dla sygnału HALT i właśnie dodatkowe napięcie +9->12V. Procedury odgrywające muzykę i tak są napisane w kodzie dla 6510/6502 nawet w playerach zrobionych atmelach ? po prostu nasmarowali emulator 6510 ? kod bardzo sympatyczny ale oni po prostu nie mieli do dyspozycji albo nie chcieli używać 6510/6502 jak sami twierdzili.
Generalnie pomysł fajny i ma sens ? będzie można kanibalizować C64 i zrobić z nich coś przydatnego :)
Pomyśl od razu o 2xSID
Sensowny projekt podłączający Atmela bezpośrednio do szyny ATARI byłby bardziej przydatny ? oczywiście zapis i odczyt z jakiegoś rejestru z $Dxxx.
Przy okazji Seban szacunek :)
Da się, nie tylko zrobić ale już zrobiono (racja Lt_Bri) ? poszukaj na stronach baktry ? jakieś dwa lata temu był tam link do schematu bardzo szybkiego turbo->cdrom audio, najprostszy interfejs może wyglądać jak turbo AST - schemat plątał się tu gdzieś na forum ? zamiast głowicy wstawiasz jack i w razie potrzeby dodajesz inwerter po wzmacniaczu, wszystkie sygnaly "przeznaczone" do wlutowania do magnetofonu (normal) spinasz z masa
Nie wiem tylko czy da się wczytywać pliki po przeróbce na mp3
maw ? ok. sam napisałem 300 albo 360 dpi ? dzięki że udostępniłeś ? szkoda że musiałeś zdjąć. Wszyscy zainteresowani dadzą/dali sobie radę we własnym zakresie.
Wyświadczaj nam przysługi kiedy tylko będziesz miał ochotę.
Dely nie czepiaj się skanów ? jeśli masz odpowiedni soft to możesz rozpoznawać nawet ?atawowską? semigrafikę - fakt z pewnymi ograniczeniami ale koledze Grzegorzowi chodzi chyba raczej o wciągnięcie maksimum tekstu z obrazu strony co by nie klepać bezsensownie całości.
Ja grzecznie chciałem poprosić wszystkich szanownych o stosowanie sensownych formatów dających małe pliki. Ja na przykład przytłukłem się dzisiaj autem z Warszawy do Monachium a mam dostęp do netu tylko przez GPRS więc ?rozmiar ma tu znaczenie?.
Rozumiem że to nie jest czepianie się tylko taki ?zakamuflowany? sposób na zmotywowanie mniej ?doświadczonych? atarowców :)
A co do ?prostych? skanów i ?szybek? to jest coś takiego jak ?noise clear?, ?despecle? i ?deskew? - do twojej wiadomości - istnieje soft który wciąga 5 do 10 milionów kartek rocznie i 90 % roboty z ?prostym układaniem na szybce? wykonuje automatycznie a rozpoznaje większe "cuda" niż semigrafika.
Mała prośba do wszystkich zamieszczających ?skany? w celu OCR-yzacji, proponował bym format 300 lub 360 dpi i 2 kolory lub max 16 odcieni szarości i nagrywajcie to w formacie TIFF lub PNG ? bezstratna kompresja bez tego paskudnego JPG artifactingu.
Jako że zjadłem zęby na masowej OCRyzacji plików uprzejmie informuję że w 99.8% przypadków skan 3000 dpi i 32 bity koloru nie da wcale lepszego efektu niż 300 dpi 8bit a różnica objętości plików do transferowania jest ogromna. 100% różnicy daje odpowiednie ustawienie poziomu identyfikacji czerni skanera.
Jak to ktoś odpowiednio przekonwertuje i wystawi zobaczę co się da z tym zrobić.
Howgh!
Jak masz ochotę wywalić $99 + koszty przesyłki i czekać aż zbierze się 100 chętnych ?
Zawsze możesz zmusić Gs-a do odpalenia systemu z ramdysku i zładować odpowiedni soft
przy pomocy np. FastBoot?a ftp://ftp.gno.org/pub/apple2/gs.specific/utils/copy - jeśli zadziała na twoim sprzęcie ? w swoim czasie miałem tak przygotowaną Amigę ? ładowała część softu do ?trwałego? ramdysku (RAD:) a resztę z CD-ROMU ? bardzo ułatwiało życie.
drac030 napisał/a:Heh, a to zupełnie tak, jak w Atari.
110% racji:) pan Wozniak nie bez powodu pracował w Apple ? poza tym niektórych rzeczy nie opłaca się wynajdywać na nowo.
Wracając do jedynie słusznego sprzętu ? chce podłączyć ARM7 (4x14,xx Mhz) do szyny malucha i zastanawiam się nad najprostszym sposobem wykonania ? jakieś sugestie?
No tak jak myślałem takie zwykłe minimum wymagań? teraz na ziemię:
A- nie da się odpalać gier i programów całodyskowych z takiego (prostego) interfejsu
B- nie da się zabootować z takiego (jw.) interfejsu
C- raczej nie da się załadować części systemu z dyskietki reszty z IDE/ATA
? nie wiem jak zachowuje się przy starcie GS/OS 6.x.x ? piątka ładuje najpierw ProDos8 potem ładuje ?właściwy? GS/OS ze sztywnego katalogu SYSTEM: z dysku z którego zabootował; blok inicjalizacyjny GS/OS ładuje ?wysokopoziomowe? drivery urządzeń. Więc zmuszenie jabola do ?bootowania? bezpośrednio z twardziela/CFki jest upierdliwe (czytaj ? nie da się zrobić bez napisania ?biosu? dla karty ? a to potrafią tylko najstarsi górale)
Taki ?wysokopoziomowy? driver jest i działa ? co prawda z innym rodzajem karty IDE ale to raczej nie problem ? wystarczy dopasować procedury (w sumie adresy portów i kolejność odczytu LO_Byte HI_Byte i inicjalizację ? źródło ma jakieś 64 Kb ale jest raczej dobrze opisane)
http://www.lyons42.com/CFFA/GSDriver/So … sh.aii.txt
I generalnie masz racje
jer napisał/a:... że przedtem trzeba sworzyć partycję, sformatować i poświęcić, żeby nie było wirusów ;)
jer napisał/a:To wiadomo, ale gdzie fizycznie mają być - część w ROMie chyba karty w slocie 7, obsługa partycji na dysku twardym czy na FDD ładowane z batch file, czy "same" się załadują
W jego wersji soft jest ładowany najwyraźniej z ProDosa - ani na prototypie karty ani na schematach nie ma romu ? wygląda na to że ładowane są z FDD i dają dostęp do interaktywnego menu w stylu MyDosa albo Dosa2.5 z malucha ? co słusznie zauważył ilr
A czy z batcha czy z ręki to już twój wybór :)
Sprecyzuj jakich funkcjonalności życzyłbyś sobie w sofcie którego chcesz używać
Można teoretycznie napisać prosty loader pod ProDosa ew. nawet w Basicu główny soft wsadzić w stałe miejsce na dysku i ładować to co akurat jest potrzebne ? nie trzeba dodawać Romów / zajmować wolnych slotów
Do testowania softu powinien wystarczyć KEGS. Procedury odczytania statusu dysku, odczytania/zapisu sektora i oczekiwania na zakończenie operacji powinny być skompilowane pod jakiś jeden sensowny adres i sprawdzone na prawdziwym sprzęcie.
Czoł(gi)em
Interfejs jest raczej oprogramowany ? te ?warstwy? to po prostu kolejne poziomy skomplikowania bibliotek ? najistotniejszy jest kawałek http://s.guillard.free.fr/Apple2IDE/lwlv-src.txt - to są procedurki czytające / zapisujące na dysk ? cała reszta to obsługa partycji FAT16 na dysku ? sam interfejs to po prostu ?prawidłowo? działająca ?wersja? myide z malucha. ? po wstawieniu do atarki (dopasowanie do szyny + dekoder adresów) chodziłaby bez problemu.
Nazwy procedur przypominają linuxowe nazwy syscalli obsługi plików.
Ciekawe ile kosztowałby taki interfejs w wersji z galem i bez złącza do gniazda Apple
W miejsce u34 trzeba wstawić ?małe MMU? -> prosty dekoder adresu + multiplexery + układ obsługi HALT i Antica. W 130XE robi to układ co25953 jak ci się uda go dostać to można usunąć ?zwory? i wlutować bezpośrednio na płycie. Trzeba sprawdzić linię CAS do dodatkowego banku ? czasem jest ?przerwana? ? na niektórych płytach brakuje opornika.
Schemat rozszerzenia ?192k? można znaleźć w Moje ATARI nr.5 str. 22 działa ono prawidłowo z jednym dodatkowym bankiem 64k
W mojej starej 65XE miałem dołożone dodatkowe 64K z bardzo prostym dekoderem na 4x 74HCT00 ? banki działały zawsze razem dla CPU i Antica ? można coś takiego zrobić nawet bez płytki drukowanej.
Znalezione posty [ 21 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.009 sekund, wykonano 78 zapytań