1

(3 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Jak to nie ma nigdzie w manualu? Przecież jest:
http://pl2.php.net/manual/pl/language.o … ontrol.php

Gdybyś poszukał w google (np. "php znak małpa"), to znalazłbyś taką oto przykładową stronę opisującą po polsku to o co pytasz:
http://algorytmy.pl/doc/php/language.op … ontrol.php

2

(67 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Miałem kiedyś podobną przygodę na Allegro. Koleś mnie wykiwał, ale nadal w najlepsze handlował na Allegro z innymi osobami.
Zrobiłem tak: usiadłem, wynotowałem linki do wszystkich jego aukcji (to ważne, bo jak jest "kup teraz", to po wylicytowaniu aukcja znika z listy aukcji danej osoby) i do każdej osoby która licytowała jego przedmiot wysyłałem kulturalną informację o tym, że sprzedawca mnie oszukał z krótkim opisem jak to było. Robiłem to metodycznie przez kilka dni, do skutku, wreszcie sprzedawca się zdenerwował i odesłał mi pieniądze na konto. Jest to dość skuteczny i uczciwy sposób, bo przy okazji ostrzegasz innych kupujących, a sprzedający czuje presję gdy ludzie zaczynają się wycofywać z jego aukcji albo zadawać mu niewygodne pytania.

Zabieram się za zrobienie gry, którą dawno temu planowałem zrobić na małe Atari (nic wielkiego, więc nie chwalę się szczegółami). Grafikę mam zrobioną, "moduły" czy też "funkcje" również opracowane (w innym języku na pc), teraz tylko muszę to przenieść na Atari. Wybór padł na Turbo Basic XL. Prace będą wykonywane pod emulatorem pod Windowsem. Zanim zabiorę się za robotę, mam kilka pytań, a właściwie próśb o pomoc.

1. Czy istnieje możliwość tworzenia kodu TBXL pod PC (np. w jakimś specjalnym edytorze) a następnie bezproblemowe przeniesienie tego np. do pliku ATR, żeby załadować pod TBXL i uruchomić? Czy może zmuszony jestem do wstukiwania programu w edytorze TBXL?

2. Jak wygląda szybkość skompilowanego programu TBXL w zakresie wyświetlania na ekranie znaków w trybie gr.0? Gra ma wyświetlać grafikę na bazie zmodyfikowanej tablicy znaków 8x8 pikseli. Postać gracza ma stać zawsze na środku ekranu. W momencie ruchu przewija się otoczenie (skokowo o 1 znak). Czyli po każdym pstryknięciu joyem ma być wyświetlonych na ekranie powiedzmy 30x24 znaków, czyli 720 znaków. Czy jeśli będę je wyświetlał znak po znaku (print), to czy po skompilowaniu efekt będzie płynny, tzn. nie będzie efektu wolnego rysowania planszy? Pamiętam że pod zwykłym bejzikiem było to powolne.

3. W pewnych momentach gry będę chciał wyświetlić na ekranie taki jakby popup z opcjami, takie okienko. Po wybraniu opcji okienko ma zniknąć i wrócić ma na ekran to co było pod spodem. Czy jest jakaś możliwość przekopiowania fragmentu pamięci odpowiedzialnej za fragment ekranu w inne miejsce, żeby potem przywrócić stan obrazu przekopiowując ten zbiór bajtów z powrotem?

4. W jakim formacie najlepiej wypuścić grę w świat? Czy powinien to być ATR, czy może pojedynczy plik wykonywalny (xex czy jak mu tam)?

Najbardziej chciałbym mieć możliwość wyświetlania znaków na jakimś wirtualnym ekranie, tak było w amigowym Amosie - można było rysować na ekranie logicznym/wirtualnym, a potem jedną instrukcją przekopiować to na właściwy ekran. I to najlepiej przez TBXL-owe instrukcje służące do przekopiowywania fragmentów pamięci z miejsca w miejsce.

4

(16 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Podobny system operacyjny ("Doors") jest dla ZX Spectrum, zrzuty:

http://snakeoillabs.com/wordpress/images/bios98_1.gif

http://snakeoillabs.com/wordpress/images/ayamp.gif

http://snakeoillabs.com/wordpress/images/navi.gif

Więcej informacji o tym systemie pod linkiem:
http://doors.yarek.pl/home.shtml?lang=en

I jeszcze zrzut GeOSa:

http://snakeoillabs.com/wordpress/images/geosc64.jpg

Dawno temu, w ś.p. Bajtku był klan Atari, Spectrum, Commodore i Amstrada. Z tej wielkiej czwórki trzy komputery mają swoje systemy operacyjne, nie ma go tylko Atari :-)

5

(16 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Dawno temu był tutaj na forum wątek o okienkowych minisystemach operacyjnych na małe Atari. Dla C64 był GeOS (nieco prymitywny, ale był) i okazuje się że, że od jakiegoś czasu jest podobny systemik dla 8-bitowego Amstrada, zwie się on SymbOS (wersja finalna ukazała się pół roku temu). Z tym że jest to prawdziwy system operacyjny.

Tym postem chciałbym rozpocząć małą debatę na temat tego, jakie są realne szanse na stworzenie czegoś podobnego dla małego Atari. Chciałbym się dowiedzieć od specjalistów ile by trwało zaprojektowanie i wykonanie takiego systemu, np. w przeliczeniu na roboczogodziny :-) Ci którzy są z góry sceptycznie nastawieni do tego typu tematów niech potraktuję tego posta jako ciekawostkę. :-)

Kilka obrazków ze zzrzutami ekranu z działającym SymbOSem:

http://www.symbos.de/gfx/shots/os/symbos-os-desktop2.gif

http://www.symbos.de/gfx/shots/apps/symbos-apps-symcommander2.gif

http://www.symbos.de/gfx/shots/apps/symbos-apps-symplay1.gif

A tutaj wersja SymbOSa odpalona na komputerze MSX:

http://www.cpcwiki.com/images/c/ce/Symbos-msx2.gif

Więcej informacji o SymbOSie pod tym linkiem:
http://www.symbos.de/shots.htm?0?1

Plus coś w Wikipedii:
http://en.wikipedia.org/wiki/SymbOS

A tutaj rewelacyjny filmik pokazujący SymbOSa w działaniu:
http://www.symbos.de/videos/trexsymbos1.zip

Chyba każdy z nas by chciał mieć na atari system z prawdziwym multitaskingiem i czymś w rodzaju SDK. Źródła SymbOSa są udostępnione. Czekam na odzew :-)